April 12-13, 2019
|
New Mexico JC - Hobbs, NM
|
3701 ft. elevation

Men's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1 AJ Pemberton FR-1 South Plains 10.70 1.8
2 Gabriel Walker SO-2 Western Texas College 10.70 1.1
3 Adrese Atkins FR-1 South Plains 10.77 1.1
4 Andrew Melendez FR-1 Western Texas College 10.85 1.1
5 Travonne Armstead JR-3 Eastern New Mexico 10.91 1.1
6 Lathaniel Jeanlouis JR-3 Wayland Baptist 10.92 1.8
7 D'Juan Martin SO-2 South Plains 10.99 1.8
8 Damarjae Cortez FR-1 Eastern New Mexico 11.28 1.1
9 Samuel Mosley SR-4 Southwest (N.M.) 11.91 1.8
10 Justin Rocha JR-3 Eastern New Mexico 13.89 1.8
  Asani Hylton SO-2 South Plains DNS -
  Emmanuel Yeboah SO-2 Western Texas College DNS -
  Zoser Dunston Freshman Unattached DNS -
Men's 100 Meters Heat 1
W: 1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 AJ Pemberton FR-1 South Plains 10.70
6 Lathaniel Jeanlouis JR-3 Wayland Baptist 10.92
7 D'Juan Martin SO-2 South Plains 10.99
9 Samuel Mosley SR-4 Southwest (N.M.) 11.91
10 Justin Rocha JR-3 Eastern New Mexico 13.89
  Asani Hylton SO-2 South Plains DNS
  Emmanuel Yeboah SO-2 Western Texas College DNS
Men's 100 Meters Heat 2
W: 1.1
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Gabriel Walker SO-2 Western Texas College 10.70
3 Adrese Atkins FR-1 South Plains 10.77
4 Andrew Melendez FR-1 Western Texas College 10.85
5 Travonne Armstead JR-3 Eastern New Mexico 10.91
8 Damarjae Cortez FR-1 Eastern New Mexico 11.28
  Zoser Dunston Freshman Unattached DNS

Men's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1 AJ Pemberton FR-1 South Plains 21.50 -0.9
2 Adrese Atkins FR-1 South Plains 21.65 0.7
3 Andrew Villegas FR-1 Eastern New Mexico 21.84 0.7
4 Gabriel Walker SO-2 Western Texas College 21.93 -0.9
5 Andrew Melendez FR-1 Western Texas College 22.50 0.7
6 Brandon Chavez FR-1 Eastern New Mexico 22.57 -0.9
7 Miguel Martinez FR-1 Southwest (N.M.) 25.08 0.7
8 Damarjae Cortez FR-1 Eastern New Mexico 25.23 -0.9
  Travonne Armstead JR-3 Eastern New Mexico DNS -
  Samuel Mosley SR-4 Southwest (N.M.) DNS -
  Lathaniel Jeanlouis JR-3 Wayland Baptist DNS -
  Zoser Dunston Freshman Unattached DNS -
Men's 200 Meters Heat 1
W: 0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Adrese Atkins FR-1 South Plains 21.65
3 Andrew Villegas FR-1 Eastern New Mexico 21.84
5 Andrew Melendez FR-1 Western Texas College 22.50
7 Miguel Martinez FR-1 Southwest (N.M.) 25.08
  Travonne Armstead JR-3 Eastern New Mexico DNS
  Samuel Mosley SR-4 Southwest (N.M.) DNS
Men's 200 Meters Heat 2
W: -0.9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 AJ Pemberton FR-1 South Plains 21.50
4 Gabriel Walker SO-2 Western Texas College 21.93
6 Brandon Chavez FR-1 Eastern New Mexico 22.57
8 Damarjae Cortez FR-1 Eastern New Mexico 25.23
  Lathaniel Jeanlouis JR-3 Wayland Baptist DNS
  Zoser Dunston Freshman Unattached DNS
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 quintaveon poole SR-4 Wayland Baptist 46.32
2 Devin Williams FR-1 Wayland Baptist 46.92
3 Demetrius Turner JR-3 Wayland Baptist 47.24
4 Donald Rolle SO-2 Western Texas College 47.82
5 Ivar Moinat JR-3 Eastern New Mexico 48.41
6 Noel Hewitt FR-1 South Plains 48.91
7 Brandon Chavez FR-1 Eastern New Mexico 49.34
  Asani Hylton SO-2 South Plains DNS
  Junior Charles   Unattached DNS
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
  Karrington Pierce SO-2 Western Texas College NT
  James Webb FR-1 Western Texas College NT
  Cole McLeroy JR-3 Lubbock Christian NT
  Andrew Villegas FR-1 Eastern New Mexico NT
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
  Devonte Smith FR-1 South Plains NT
  Issac Watt SO-2 Odessa NT
  Antonio Herrera FR-1 Odessa NT
  Lance Carter FR-1 Western Texas College NT
  Garrett Winters FR-1 Western Texas College NT
  Estevan Mendoza FR-1 Lubbock Christian NT
  Bryan Nguyen JR-3 Lubbock Christian NT
  Noah Virgili FR-1 Lubbock Christian NT
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Derrick Reid JR-3 Wayland Baptist 1:53.33
2 keiontae Williamson SO-2 Wayland Baptist 1:53.57
3 Martin Harding FR-1 Wayland Baptist 1:53.80
4 Yusuf Mohammed FR-1 South Plains 1:54.26
5 Japhet Toroitich FR-1 South Plains 1:57.01
6 Jackson Taylor FR-1 Wayland Baptist 1:58.32
7 Evan Reyes SO-2 Western Texas College 1:59.82
  Elijah McWilliams FR-1 Western Texas College DNS
  Jesus Mata SO-2 Western Texas College DNS
  Shane Walsh SR-4 Eastern New Mexico DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
  Ulises Cardoza SO-2 South Plains DNS
  Issac Watt SO-2 Odessa DNS
  Jose Carrasco FR-1 Odessa DNS
  Daniel Amaya FR-1 Western Texas College DNS
  Francisco Ortiz FR-1 Southwest (N.M.) DNS
  Jesus Martinez JR-3 UT-Permian Basin DNS
  Alvaro Hernandez FR-1 UT-Permian Basin DNS
  Cesar Amador FR-1 Wayland Baptist DNS
  Cameron sierra Sophomore Unattached DNS

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Keynan Abdi FR-1 Lubbock Christian 4:13.10
2 Josh Ybarra FR-1 Lubbock Christian 4:14.03
3 Jaylen Tryon JR-3 Lubbock Christian 4:17.60
4 Luke Henderson FR-1 Lubbock Christian 4:18.99
5 Jacob Nava JR-3 Lubbock Christian 4:21.24
6 Noah Villarreal FR-1 Lubbock Christian 4:25.99
7 Jesus Martinez JR-3 UT-Permian Basin 4:28.92
8 Lorenzo Juarez SR-4 Eastern New Mexico 4:30.47
9 Jose Carrasco FR-1 Odessa 4:31.14
10 Antonio Herrera FR-1 Odessa 4:31.31
11 Noah Ward FR-1 New Mexico St. 4:31.65
12 Adren Soto FR-1 Eastern New Mexico 4:32.51
13 Samuel Higgins JR-3 Lubbock Christian 4:35.58
14 Carlos Barraza FR-1 Lubbock Christian 4:36.43
15 Pedro Espinoza FR-1 New Mexico St. 4:39.27
16 Doniven Gallegos FR-1 New Mexico St. 4:40.85
17 Armando Jimenez FR-1 Odessa 4:41.42
18 Tristan Young FR-1 Lubbock Christian 4:43.09
19 Jose Munoz SO-2 UT-Permian Basin 4:45.02
20 Jared Myers FR-1 Odessa 4:50.90
21 Sebastian Mancha FR-1 UT-Permian Basin 5:04.79
22 Wolfgang Simmons SO-2 Lubbock Christian 5:08.50
23 Issac Watt SO-2 Odessa 5:22.75
  Jesus Mata SO-2 Western Texas College DNS
  Daniel Amaya FR-1 Western Texas College DNS
  Conner Bigham FR-1 Lubbock Christian DNS
  Elijah McWilliams FR-1 Western Texas College DNS
  Paxton Nava SO-2 Western Texas College DNS
  Shane Walsh SR-4 Eastern New Mexico DNS
  Jesse Ortiz SO-2 Western Texas College DNS
  Tyler Saldana FR-1 Western Texas College DNS
  Gilbert Ramirez SR-4 Southwest (N.M.) DNS
  Aaron Valenzuela SR-4 New Mexico St. DNS
  Dylan Godfrey SO-2 New Mexico St. DNS
  Asani Hylton SO-2 South Plains DNS
  Bobby Childers JR-3 Wayland Baptist DNS
  Cameron sierra Sophomore Unattached DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Jose Carrasco FR-1 Odessa 4:31.14
10 Antonio Herrera FR-1 Odessa 4:31.31
11 Noah Ward FR-1 New Mexico St. 4:31.65
12 Adren Soto FR-1 Eastern New Mexico 4:32.51
14 Carlos Barraza FR-1 Lubbock Christian 4:36.43
15 Pedro Espinoza FR-1 New Mexico St. 4:39.27
16 Doniven Gallegos FR-1 New Mexico St. 4:40.85
17 Armando Jimenez FR-1 Odessa 4:41.42
18 Tristan Young FR-1 Lubbock Christian 4:43.09
19 Jose Munoz SO-2 UT-Permian Basin 4:45.02
20 Jared Myers FR-1 Odessa 4:50.90
21 Sebastian Mancha FR-1 UT-Permian Basin 5:04.79
22 Wolfgang Simmons SO-2 Lubbock Christian 5:08.50
23 Issac Watt SO-2 Odessa 5:22.75
  Bobby Childers JR-3 Wayland Baptist DNS
  Asani Hylton SO-2 South Plains DNS
  Cameron sierra Sophomore Unattached DNS
  Conner Bigham FR-1 Lubbock Christian DNS
  Paxton Nava SO-2 Western Texas College DNS

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Filmon Beyene SO-2 South Plains 15:51.91
2 Dylan Godfrey SO-2 New Mexico St. 16:29.66
3 Doniven Gallegos FR-1 New Mexico St. 16:45.52
4 Pedro Espinoza FR-1 New Mexico St. 16:58.68
5 Noah Ward FR-1 New Mexico St. 17:01.37
6 Shane Rinde FR-1 Eastern New Mexico 17:54.51
7 Jared Myers FR-1 Odessa 18:19.53
8 Jose Araujo FR-1 Odessa 19:25.86
9 Samuel Suarez JR-3 Southwest (N.M.) 19:40.12
  Daniel Amaya FR-1 Western Texas College DNS

Men's 10,000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Andrew Bosquez SO-2 South Plains 32:34.54
2 Alex Kitum FR-1 South Plains 33:00.76
3 Izaiah Ramirez FR-1 Our Lady of the Lake 37:46.12
4 Jose Torres SO-2 Southwest (N.M.) 37:54.68
5 Jacob Gouldie JR-3 Wayland Baptist 37:58.00
6 William Horton FR-1 Western Texas College 38:09.34
7 Sam Cardenas FR-1 Our Lady of the Lake 38:45.48
  Jesse Madrid SO-2 South Plains DNS

Men's 110 Hurdles

W: -0.9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Deion Lightfoot SO-2 South Plains 14.53
2 Donte Irving JR-3 Wayland Baptist 15.06
3 Decoven Young FR-1 South Plains 15.37
4 Kristopher Moore JR-3 Southwest (N.M.) 16.44
5 Tyler Watts JR-3 Southwest (N.M.) 20.70
6 Miguel Martinez FR-1 Southwest (N.M.) 22.76
7 Emmanuel McNeil JR-3 Southwest (N.M.) 25.00
  Asani Hylton SO-2 South Plains DNS
  Ryan Cox FR-1 Eastern New Mexico DNS

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Louis Bolander JR-3 Eastern New Mexico 10:15.12
2 Garrett Meyer SR-4 Eastern New Mexico 10:20.68
3 Jose Araujo FR-1 Odessa 11:06.33
4 Toby Kirk SO-2 Eastern New Mexico 11:07.00
5 Cameron sierra Sophomore Unattached 12:49.73

Men's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Scott Frazier FR-1 South Plains 4.25m 13' 11.25"
  • 3.35
    P
  • 3.50
    P
  • 3.65
    P
  • 3.80
    P
  • 3.95
    P
  • 4.10
    XO
  • 4.25
    O
  • 4.35
    XXX
2 Asani Hylton SO-2 South Plains 3.65m 11' 11.75"
  • 3.35
    O
  • 3.50
    P
  • 3.65
    O
  • 3.80
    XXX
3 Trenton Freeman SO-2 Lubbock Christian 3.35m 10' 11.75"
  • 3.35
    O
  • 3.50
    XXX
  Rylan Olguin FR-1 South Plains NH NH
  • 3.35
    P
  • 3.50
    P
  • 3.65
    P
  • 3.80
    P
  • 3.95
    P
  • 4.10
    P
  • 4.25
    P
  • 4.35
    P
  • 4.45
    P
  • 4.55
    XXX
  Jimmie Vaughn SR-4 West Texas A&M DNS NH

Men's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Holland Martin SO-2 South Plains 7.90m 25' 11"
  • FOUL  
  • 7.90 (+0.0)
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
2 Denvaughn Whymns FR-1 South Plains 7.28m 23' 10.75"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 7.28 (-1.4)
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
3 D'Juan Martin SO-2 South Plains 7.23m 23' 8.75"
  • 7.23 (-0.4)
  • 5.75 (+0.0)
  • 7.10 (-0.7)
  • 5.80 (-0.2)
  • 7.02 (-0.5)
  • FOUL  
4 Tyler Watts JR-3 Southwest (N.M.) 6.95m 22' 9.75"
  • 6.95 (-1.4)
  • FOUL  
  • 6.84 (-0.6)
  • 6.54 (-0.2)
  • 6.60 (-0.1)
  • FOUL  
5 Asani Hylton SO-2 South Plains 6.56m 21' 6.25"
  • 6.56 (-0.8)
  • FOUL  
  • 4.95 (-1.0)
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
6 Isaac Hacker FR-1 South Plains 6.49m 21' 3.5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 6.49 (-0.4)
  • 6.49 (+0.0)
  • FOUL  
7 Connor Words FR-1 Eastern New Mexico 6.44m 21' 1.5"
  • 6.44 (-1.4)
  • 6.12 (-0.7)
  • 5.92 (-0.2)
  • 5.74 (-0.3)
  • 6.00 (0.1)
  • 6.34 (-1.1)
8 Emmanuel McNeil JR-3 Southwest (N.M.) 4.00m 13' 1.5"
  • 4.00 (-0.2)
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
  Daniel Hurn SO-2 Wayland Baptist NM NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • PASS  
  Abraham Seaneke SR-4 West Texas A&M DNS NM
  Charles Mason SR-4 West Texas A&M DNS NM

Men's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Riley Finnegan SO-2 South Plains 47.47m 155' 9"
  • 47.47  
  • 47.15  
  • 47.45  
  • 45.82  
  • 46.79  
  • FOUL  
2 Melvin Flax SR-4 Southwest (N.M.) 46.96m 154' 1"
  • 45.09  
  • 46.96  
  • 43.99  
  • FOUL  
  • 43.34  
  • FOUL  
3 Bryce Spencer FR-1 South Plains 45.20m 148' 3"
  • 45.20  
  • 44.32  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 44.70  
4 Justin Dean FR-1 South Plains 42.20m 138' 5"
  • FOUL  
  • 40.54  
  • 40.87  
  • 39.80  
  • 42.20  
  • 41.80  
5 Michael Honigmann FR-1 Southwest (N.M.) 42.06m 138' 0"
  • 37.62  
  • 42.06  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 Kystel Spinks FR-1 Southwest (N.M.) 41.41m 135' 10"
  • 41.24  
  • 41.41  
  • 38.77  
  • FOUL  
  • 39.70  
  • FOUL  
7 kyle Rickman SR-4 Wayland Baptist 35.71m 117' 2"
  • 35.61  
  • 35.51  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 33.56  
  • 35.71  
8 Paul Marez SO-2 Southwest (N.M.) 30.21m 99' 1"
  • 29.47  
  • FOUL  
  • 28.29  
  • FOUL  
  • 27.96  
  • 30.21  
9 Asani Hylton SO-2 South Plains 29.61m 97' 2"
  • FOUL  
  • 29.61  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
10 Colby Bagwell SR-4 Eastern New Mexico 28.91m 94' 10"
  • 28.91  
  • 28.53  
  • 27.88  
11 Ryan Cox FR-1 Eastern New Mexico 27.89m 91' 6"
  • 27.89  
  • FOUL  
  • FOUL  
12 Raymundo Gonzales JR-3 Southwest (N.M.) 27.20m 89' 3"
  • 27.20  
  • 25.19  
  • FOUL  
  Jonathan Bloodman FR-1 Southwest (N.M.) DNS NM
  Eric Masington   Unattached DNS NM
Men's Discus Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH
7 kyle Rickman SR-4 Wayland Baptist 35.71m 117' 2"
9 Asani Hylton SO-2 South Plains 29.61m 97' 2"
10 Colby Bagwell SR-4 Eastern New Mexico 28.91m 94' 10"
11 Ryan Cox FR-1 Eastern New Mexico 27.89m 91' 6"
12 Raymundo Gonzales JR-3 Southwest (N.M.) 27.20m 89' 3"
  Jonathan Bloodman FR-1 Southwest (N.M.) DNS NM
Men's Discus Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH
1 Riley Finnegan SO-2 South Plains 47.47m 155' 9"
2 Melvin Flax SR-4 Southwest (N.M.) 46.96m 154' 1"
3 Bryce Spencer FR-1 South Plains 45.20m 148' 3"
4 Justin Dean FR-1 South Plains 42.20m 138' 5"
5 Michael Honigmann FR-1 Southwest (N.M.) 42.06m 138' 0"
6 Kystel Spinks FR-1 Southwest (N.M.) 41.41m 135' 10"
8 Paul Marez SO-2 Southwest (N.M.) 30.21m 99' 1"
  Eric Masington   Unattached DNS NM

Men's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Paul Marez SO-2 Southwest (N.M.) 41.26m 135' 4"
  • 36.64  
  • 40.08  
  • 36.04  
  • FOUL  
  • 38.79  
  • 41.26  
2 Bryce Spencer FR-1 South Plains 40.05m 131' 5"
  • 33.30  
  • 36.08  
  • 40.05  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Kystel Spinks FR-1 Southwest (N.M.) 39.90m 130' 11"
  • FOUL  
  • 35.20  
  • 39.01  
  • 39.90  
  • 39.64  
  • 36.08  
4 Riley Finnegan SO-2 South Plains 38.87m 127' 6"
  • FOUL  
  • 34.98  
  • FOUL  
  • 37.46  
  • FOUL  
  • 38.87  
5 Michael Honigmann FR-1 Southwest (N.M.) 38.40m 126' 0"
  • 37.16  
  • 38.04  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 38.40  
6 Raymundo Gonzales JR-3 Southwest (N.M.) 37.76m 123' 11"
  • 36.05  
  • 35.46  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 37.76  
  • FOUL  

Men's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Kaleb King SR-4 Lubbock Christian 47.35m 155' 4"
  • 45.28  
  • 44.47  
  • 47.35  
  • 40.77  
  • 46.68  
  • 41.68  
2 Colby Bagwell SR-4 Eastern New Mexico 40.22m 131' 11"
  • 40.22  
  • 39.37  
  • 36.46  
  • 34.68  
  • FOUL  
  • 37.39  
3 Ryan Cox FR-1 Eastern New Mexico 37.69m 123' 8"
  • FOUL  
  • 34.23  
  • 36.44  
  • 34.76  
  • 32.98  
  • 37.69  
4 Paul Marez SO-2 Southwest (N.M.) 35.31m 115' 10"
  • 31.49  
  • 33.35  
  • 34.52  
  • 35.08  
  • 35.31  
  • 33.42  
5 Kystel Spinks FR-1 Southwest (N.M.) 30.24m 99' 2"
  • 27.45  
  • 27.53  
  • 23.28  
  • 26.06  
  • 30.24  
  • FOUL  
6 Raymundo Gonzales JR-3 Southwest (N.M.) 26.18m 85' 11"
  • FOUL  
  • 26.18  
  • FOUL  
  • 25.87  
  • 23.65  
  • FOUL  
  Asani Hylton SO-2 South Plains DNS NM
  Bryce Spencer FR-1 South Plains DNS NM
  Justin Dean FR-1 South Plains DNS NM