May 23-25, 2019
|

Women's 800 Meters Semifinals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jazmine Fray SR-4 Texas A&M 2:02.27
2 Avi' Tal Wilson-Perteete SO-2 UNLV 2:03.64
3 Susan Ejore SR-4 Oregon 2:03.96
4 Kristie Schoffield SO-2 Boise State 2:02.65
5 Anna Camp JR-3 BYU 2:03.69
6 Lauren Ellsworth SO-2 BYU 2:05.10
7 Sadi Henderson SR-4 San Francisco 2:03.31
8 Lilian Koech SR-4 UTEP 2:03.73
9 Erinn Stenman-Fahey SR-4 Iowa State 2:05.78
10 Aaliyah Miller SO-2 Baylor 2:03.68
11 Samantha Huerta JR-3 Cal St. Fullerton 2:03.96
12 Rebecca Croft SR-4 California 2:04.35
13 Kassidy Johnson FR-1 Kansas State 2:04.59
14 Jemima Russell FR-1 USC 2:04.95
15 Alyssa Brewer FR-1 USC 2:05.10
16 Elissa Mann JR-3 Colorado 2:05.40
17 Leticia De Souza SR-4 Baylor 2:05.84
18 Nicole Montgomery SR-4 Kansas 2:06.08
19 Karina Liz JR-3 Missouri 2:06.23
20 Linnea Saltz JR-3 Southern Utah 2:06.74
21 Maggie Carruth SR-4 Northern Arizona 2:07.00
22 Sarah Newton JR-3 Utah 2:07.70
23 Jordyn Colter JR-3 California 2:09.53
24 Brooke Manson FR-1 Utah 2:13.28
Women's 800 Meters Semifinals Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Susan Ejore SR-4 Oregon 2:03.96
6 Lauren Ellsworth SO-2 BYU 2:05.10
9 Erinn Stenman-Fahey SR-4 Iowa State 2:05.78
17 Leticia De Souza SR-4 Baylor 2:05.84
19 Karina Liz JR-3 Missouri 2:06.23
20 Linnea Saltz JR-3 Southern Utah 2:06.74
21 Maggie Carruth SR-4 Northern Arizona 2:07.00
23 Jordyn Colter JR-3 California 2:09.53
Women's 800 Meters Semifinals Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Avi' Tal Wilson-Perteete SO-2 UNLV 2:03.64
5 Anna Camp JR-3 BYU 2:03.69
8 Lilian Koech SR-4 UTEP 2:03.73
11 Samantha Huerta JR-3 Cal St. Fullerton 2:03.96
13 Kassidy Johnson FR-1 Kansas State 2:04.59
16 Elissa Mann JR-3 Colorado 2:05.40
22 Sarah Newton JR-3 Utah 2:07.70
24 Brooke Manson FR-1 Utah 2:13.28
Women's 800 Meters Semifinals Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jazmine Fray SR-4 Texas A&M 2:02.27
4 Kristie Schoffield SO-2 Boise State 2:02.65
7 Sadi Henderson SR-4 San Francisco 2:03.31
10 Aaliyah Miller SO-2 Baylor 2:03.68
12 Rebecca Croft SR-4 California 2:04.35
14 Jemima Russell FR-1 USC 2:04.95
15 Alyssa Brewer FR-1 USC 2:05.10
18 Nicole Montgomery SR-4 Kansas 2:06.08

Women's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Samantha Huerta JR-3 Cal St. Fullerton 2:05.71
2 Susan Ejore SR-4 Oregon 2:05.89
3 Kristie Schoffield SO-2 Boise State 2:06.04
4 Jazmine Fray SR-4 Texas A&M 2:07.22
5 Lauren Ellsworth SO-2 BYU 2:07.30
6 Avi' Tal Wilson-Perteete SO-2 UNLV 2:07.51
7 Anna Camp JR-3 BYU 2:05.74
8 Karina Liz JR-3 Missouri 2:06.13
9 Aaliyah Miller SO-2 Baylor 2:07.52
10 Alyssa Brewer FR-1 USC 2:07.53
11 Maggie Carruth SR-4 Northern Arizona 2:07.59
12 Kassidy Johnson FR-1 Kansas State 2:07.86
13 Lilian Koech SR-4 UTEP 2:05.96
14 Erinn Stenman-Fahey SR-4 Iowa State 2:06.15
15 Jemima Russell FR-1 USC 2:07.59
16 Rebecca Croft SR-4 California 2:07.63
17 Linnea Saltz JR-3 Southern Utah 2:08.47
18 Sarah Newton JR-3 Utah 2:08.56
19 Elissa Mann JR-3 Colorado 2:06.28
20 Leticia De Souza SR-4 Baylor 2:06.40
21 Sadi Henderson SR-4 San Francisco 2:07.66
22 Nicole Montgomery SR-4 Kansas 2:07.67
23 Jordyn Colter JR-3 California 2:07.68
24 Brooke Manson FR-1 Utah 2:07.75
25 Alexandra Ferguson FR-1 Kansas State 2:07.88
26 Lena Kandissounon FR-1 Cal St. Northridge 2:07.94
27 Carolyne Chepkosgei SO-2 UTEP 2:08.29
28 Cammy Sargent SR-4 Northern Colorado 2:08.37
29 Hannah Derby SR-4 Washington 2:08.40
30 Marleena Eubanks SR-4 Kansas 2:08.45
31 Valery Tobias FR-1 Texas 2:08.56
32 Gabby Crank SR-4 Texas 2:08.83
33 Hattie Plumb JR-3 Illinois State 2:09.10
34 Carolyn Wilson SO-2 Stanford 2:09.12
35 Nyjari McNeil FR-1 San Diego St. 2:09.26
36 Karina Haymore SO-2 BYU 2:09.37
37 Brittany Parker JR-3 Texas A&M 2:09.48
38 Oksana Covey SO-2 South Dakota St. 2:09.57
39 Taylor Arco JR-3 Iowa 2:09.58
40 Mallory King JR-3 Iowa 2:09.91
41 Alexa Hokanson SO-2 Grand Canyon 2:10.02
42 Maygen Smith SR-4 Texas Tech 2:10.60
43 Kaytlyn Larson SR-4 Oklahoma State 2:10.82
44 Elisa Rovere SO-2 UNLV 2:11.01
45 Aisha Graham SR-4 Utah Valley 2:11.11
46 Nicole Goecke SR-4 Washington 2:11.64
47 Morgan Stewart SO-2 Baylor 2:13.68
48 Dominique Allen JR-3 Incarnate Word 2:16.58
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Samantha Huerta JR-3 Cal St. Fullerton 2:05.71
7 Anna Camp JR-3 BYU 2:05.74
13 Lilian Koech SR-4 UTEP 2:05.96
20 Leticia De Souza SR-4 Baylor 2:06.40
22 Nicole Montgomery SR-4 Kansas 2:07.67
23 Jordyn Colter JR-3 California 2:07.68
25 Alexandra Ferguson FR-1 Kansas State 2:07.88
29 Hannah Derby SR-4 Washington 2:08.40
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Jazmine Fray SR-4 Texas A&M 2:07.22
12 Kassidy Johnson FR-1 Kansas State 2:07.86
17 Linnea Saltz JR-3 Southern Utah 2:08.47
34 Carolyn Wilson SO-2 Stanford 2:09.12
36 Karina Haymore SO-2 BYU 2:09.37
43 Kaytlyn Larson SR-4 Oklahoma State 2:10.82
47 Morgan Stewart SO-2 Baylor 2:13.68
48 Dominique Allen JR-3 Incarnate Word 2:16.58
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Avi' Tal Wilson-Perteete SO-2 UNLV 2:07.51
11 Maggie Carruth SR-4 Northern Arizona 2:07.59
16 Rebecca Croft SR-4 California 2:07.63
21 Sadi Henderson SR-4 San Francisco 2:07.66
30 Marleena Eubanks SR-4 Kansas 2:08.45
39 Taylor Arco JR-3 Iowa 2:09.58
40 Mallory King JR-3 Iowa 2:09.91
42 Maygen Smith SR-4 Texas Tech 2:10.60
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Lauren Ellsworth SO-2 BYU 2:07.30
10 Alyssa Brewer FR-1 USC 2:07.53
15 Jemima Russell FR-1 USC 2:07.59
26 Lena Kandissounon FR-1 Cal St. Northridge 2:07.94
28 Cammy Sargent SR-4 Northern Colorado 2:08.37
31 Valery Tobias FR-1 Texas 2:08.56
38 Oksana Covey SO-2 South Dakota St. 2:09.57
41 Alexa Hokanson SO-2 Grand Canyon 2:10.02
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Susan Ejore SR-4 Oregon 2:05.89
9 Aaliyah Miller SO-2 Baylor 2:07.52
18 Sarah Newton JR-3 Utah 2:08.56
32 Gabby Crank SR-4 Texas 2:08.83
33 Hattie Plumb JR-3 Illinois State 2:09.10
35 Nyjari McNeil FR-1 San Diego St. 2:09.26
37 Brittany Parker JR-3 Texas A&M 2:09.48
44 Elisa Rovere SO-2 UNLV 2:11.01
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Kristie Schoffield SO-2 Boise State 2:06.04
8 Karina Liz JR-3 Missouri 2:06.13
14 Erinn Stenman-Fahey SR-4 Iowa State 2:06.15
19 Elissa Mann JR-3 Colorado 2:06.28
24 Brooke Manson FR-1 Utah 2:07.75
27 Carolyne Chepkosgei SO-2 UTEP 2:08.29
45 Aisha Graham SR-4 Utah Valley 2:11.11
46 Nicole Goecke SR-4 Washington 2:11.64