January 24-25, 2020
|
Kerr-Cregger Field House - Salem, VA
|
200m (Flat)
|
Timing: SnapTiming
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Auto NCAA DII Prov ECAC DIII

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Murray Bingham FR-1 Southern Virginia 1:57.31
2 Alexander Caines JR-3 Washington and Lee 2:00.03
3 Isaac Alderfer FR-1 Eastern Mennonite 2:00.06
4 Chandelor Stamp SO-2 Lenoir-Rhyne 2:00.25
5 Aidan McCarthy Sophomore Unattached 2:00.38
6 Tristan Lucy-Speidel SR-4 Lynchburg 2:00.56
7 Caleb Agee SR-4 Carson-Newman 2:00.58
8 James Dixon FR-1 Washington and Lee 2:00.83
9 Delsin Burkhart FR-1 UNC Pembroke 2:01.33
10 Brandon Parris SR-4 St. Augustine's 2:01.48
11 Jansen Miller FR-1 Eastern Mennonite 2:02.04
12 Andrew Hawk JR-3 Lynchburg 2:02.11
13 Clint Turbeville JR-3 Lynchburg 2:02.32
14 Jonathan Hughes JR-3 Lincoln Memorial 2:02.88
15 Sam Llaneza FR-1 Lynchburg 2:03.46
16 Petar Ivackovic JR-3 Lenoir-Rhyne 2:03.49
17 Alex Quillan FR-1 UNC Pembroke 2:03.55
18 Trevor Elliott FR-1 Carson-Newman 2:03.83
19 Danner Butler JR-3 Washington and Lee 2:04.23
20 Curtis Freeman SR-4 Pfeiffer 2:04.30
21 Reid Sharkey JR-3 Lynchburg 2:04.38
22 Elias McGhie FR-1 Shenandoah 2:04.55
23 Michael Jakubek SO-2 Lincoln Memorial 2:04.87
24 Hunter Miller FR-1 Carson-Newman 2:05.69
25 Andrew Johnson JR-3 Lynchburg 2:05.82
26 Maximillian Sparks SO-2 Lynchburg 2:06.26
27 Josh Adkins SR-4 Lenoir-Rhyne 2:06.35
28 Cody Demalavez JR-3 Tennessee Wesleyan 2:07.15
29 Matt Huff FR-1 Milligan 2:07.44
30 Dawson Woodruff FR-1 Eastern Mennonite 2:07.54
31 Leonardo Martinez FR-1 Lenoir-Rhyne 2:07.61
32 Tiro Moeng FR-1 Roanoke 2:08.22
33 Chris Buford SO-2 Lincoln Memorial 2:08.53
34 Marcus Wilson JR-3 Concord 2:08.63
35 Gregory Matthews JR-3 St. Augustine's 2:09.93
36 Corbin Green FR-1 Lynchburg 2:10.11
37 Ethan Pfister SO-2 Milligan 2:11.53
38 Andrew Nord FR-1 Eastern Mennonite 2:11.65
39 Samuel Gunter FR-1 Lynchburg 2:13.00
40 Brayden Epperly SO-2 Randolph 2:14.33
41 Justin Stimpson FR-1 Hampden-Sydney 2:14.41
42 Ricardo Greene FR-1 Lincoln Memorial 2:14.78
43 Daniel Jewell FR-1 Roanoke 2:14.81
44 Romel Lewis   G.W.Express/Nike 2:15.53
45 Brett Strickland SO-2 Concord 2:16.86
46 Christopher King SO-2 Shenandoah 2:17.24
47 Adam White SR-4 UNC Pembroke 2:17.33
48 Athey Crump SR-4 Roanoke 2:19.01
49 Zach Crane FR-1 Guilford 2:19.16
50 Trent Herman FR-1 Milligan 2:19.96
51 Nicholas Sims FR-1 Shenandoah 2:21.72
52 Devin Ludwick SO-2 Pfeiffer 2:21.77
53 Jakob Miller-Ulrich JR-3 Pfeiffer 2:22.29
54 Ryan Coffelt FR-1 Shenandoah 2:24.57
55 Jacey Grabeel FR-1 Lincoln Memorial 2:25.25
56 Robert Miller FR-1 Hampden-Sydney 2:25.54
57 Jackson Hanrahan SO-2 Pfeiffer 2:26.49
58 Ben White FR-1 Carson-Newman 2:35.76
59 Mark Batoon   Bluefield 2:38.56
  Gary Waters FR-1 Lynchburg DNS
  Trevor Armes JR-3 Concord DNS
  Isaac AndreaS FR-1 Eastern Mennonite DNS
  James Gunthrie FR-1 Emory & Henry DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
17 Alex Quillan FR-1 UNC Pembroke 2:03.55
22 Elias McGhie FR-1 Shenandoah 2:04.55
51 Nicholas Sims FR-1 Shenandoah 2:21.72
53 Jakob Miller-Ulrich JR-3 Pfeiffer 2:22.29
54 Ryan Coffelt FR-1 Shenandoah 2:24.57
55 Jacey Grabeel FR-1 Lincoln Memorial 2:25.25
57 Jackson Hanrahan SO-2 Pfeiffer 2:26.49
58 Ben White FR-1 Carson-Newman 2:35.76
59 Mark Batoon   Bluefield 2:38.56
  James Gunthrie FR-1 Emory & Henry DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
38 Andrew Nord FR-1 Eastern Mennonite 2:11.65
41 Justin Stimpson FR-1 Hampden-Sydney 2:14.41
42 Ricardo Greene FR-1 Lincoln Memorial 2:14.78
43 Daniel Jewell FR-1 Roanoke 2:14.81
45 Brett Strickland SO-2 Concord 2:16.86
46 Christopher King SO-2 Shenandoah 2:17.24
49 Zach Crane FR-1 Guilford 2:19.16
50 Trent Herman FR-1 Milligan 2:19.96
52 Devin Ludwick SO-2 Pfeiffer 2:21.77
56 Robert Miller FR-1 Hampden-Sydney 2:25.54
  Isaac AndreaS FR-1 Eastern Mennonite DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
24 Hunter Miller FR-1 Carson-Newman 2:05.69
28 Cody Demalavez JR-3 Tennessee Wesleyan 2:07.15
29 Matt Huff FR-1 Milligan 2:07.44
30 Dawson Woodruff FR-1 Eastern Mennonite 2:07.54
31 Leonardo Martinez FR-1 Lenoir-Rhyne 2:07.61
34 Marcus Wilson JR-3 Concord 2:08.63
39 Samuel Gunter FR-1 Lynchburg 2:13.00
47 Adam White SR-4 UNC Pembroke 2:17.33
48 Athey Crump SR-4 Roanoke 2:19.01
  Gary Waters FR-1 Lynchburg DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Jansen Miller FR-1 Eastern Mennonite 2:02.04
15 Sam Llaneza FR-1 Lynchburg 2:03.46
16 Petar Ivackovic JR-3 Lenoir-Rhyne 2:03.49
18 Trevor Elliott FR-1 Carson-Newman 2:03.83
19 Danner Butler JR-3 Washington and Lee 2:04.23
20 Curtis Freeman SR-4 Pfeiffer 2:04.30
26 Maximillian Sparks SO-2 Lynchburg 2:06.26
27 Josh Adkins SR-4 Lenoir-Rhyne 2:06.35
33 Chris Buford SO-2 Lincoln Memorial 2:08.53
35 Gregory Matthews JR-3 St. Augustine's 2:09.93
36 Corbin Green FR-1 Lynchburg 2:10.11
40 Brayden Epperly SO-2 Randolph 2:14.33
  Trevor Armes JR-3 Concord DNS
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Isaac Alderfer FR-1 Eastern Mennonite 2:00.06
6 Tristan Lucy-Speidel SR-4 Lynchburg 2:00.56
7 Caleb Agee SR-4 Carson-Newman 2:00.58
8 James Dixon FR-1 Washington and Lee 2:00.83
9 Delsin Burkhart FR-1 UNC Pembroke 2:01.33
14 Jonathan Hughes JR-3 Lincoln Memorial 2:02.88
23 Michael Jakubek SO-2 Lincoln Memorial 2:04.87
25 Andrew Johnson JR-3 Lynchburg 2:05.82
32 Tiro Moeng FR-1 Roanoke 2:08.22
37 Ethan Pfister SO-2 Milligan 2:11.53
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Murray Bingham FR-1 Southern Virginia 1:57.31
2 Alexander Caines JR-3 Washington and Lee 2:00.03
4 Chandelor Stamp SO-2 Lenoir-Rhyne 2:00.25
5 Aidan McCarthy Sophomore Unattached 2:00.38
10 Brandon Parris SR-4 St. Augustine's 2:01.48
12 Andrew Hawk JR-3 Lynchburg 2:02.11
13 Clint Turbeville JR-3 Lynchburg 2:02.32
21 Reid Sharkey JR-3 Lynchburg 2:04.38
44 Romel Lewis   G.W.Express/Nike 2:15.53