February 14-15, 2020
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Pasca Myers   UNAT-Iowa Central CC 16:43.36 10
2 Florance Uwajeneza SO-2 Iowa Central CC 17:00.43 8
3 Eleonora Curtabbi SO-2 Iowa Central CC 17:11.16 6
4 Claire Boersma JR-3 Augustana (S.D.) 17:41.23 5
5 Leah Hansen FR-1 South Dakota St. 17:55.72 4
6 Xiomara Robinson SO-2 Black Hills St. 18:07.63 3
7 Morgan Radel SO-2 Minnesota-Duluth 18:12.84 2
8 Mackenzie Hall SO-2 Minnesota-Duluth 18:14.49 1
9 Kourtney Kulseth JR-3 Gustavus Adolphus 18:16.20 -
10 Megan Means SO-2 Augustana (S.D.) 18:19.32 -
11 Emma Nelson SR-4 South Dakota St. 18:20.49 -
12 Alexandra Robran SO-2 Minnesota-Duluth 18:20.62 -
13 Emily Hoesing SR-4 Buena Vista 18:22.33 -
14 Madi Watson JR-3 Chadron State 18:24.08 -
15 Josephine Moor FR-1 South Dakota St. 18:24.43 -
16 Ivanna Uribe SR-4 Nebraska-Omaha 18:25.45 -
17 Elizabeth Yoder SO-2 Augustana (S.D.) 18:26.59 -
18 Heidi Hall SO-2 Nebraska-Omaha 18:34.37 -
19 Bridget Henne FR-1 South Dakota St. 18:37.64 -
20 Elise Emmick FR-1 South Dakota St. 18:42.26 -
21 Melissa Drenckhahn SR-4 Minnesota-Duluth 18:44.29 -
22 Hunter Koepke JR-3 Northwestern (Iowa) 18:45.19 -
23 Mackinzee Miest SO-2 Gustavus Adolphus 18:47.56 -
24 Lauren Wells FR-1 Sioux Falls 18:50.07 -
25 Kathryn Sistrunk SR-4 MSU-Moorhead 18:51.64 -
26 Julia Megazzini JR-3 Augustana (S.D.) 18:54.07 -
27 Kelsey Van Den Hemel JR-3 Black Hills St. 18:56.60 -
28 Iliana Ramon SO-2 Gustavus Adolphus 18:56.61 -
29 Lilia Alvarez FR-1 Iowa Central CC 18:58.08 -
30 Nina Arias FR-1 Minot State 19:06.23 -
31 Michaela Kelley FR-1 South Dakota St. 19:09.88 -
32 Gabriela Passmore SR-4 Gustavus Adolphus 19:20.02 -
33 Paige Sunstrom SO-2 Augustana (S.D.) 19:33.72 -
34 Alyssa Franke FR-1 South Dakota Mines 19:41.87 -
35 Nicole Allerdings SR-4 Black Hills St. 19:51.48 -
36 Karlee Simmons FR-1 Sioux Falls 19:55.71 -
37 Taylor Bright SO-2 South Dakota Mines 19:56.85 -
38 Sarah Anderson SR-4 Gustavus Adolphus 19:57.41 -
39 Sydney Settles JR-3 Chadron State 20:14.14 -
40 Elizabeth Holzer SO-2 Minot State 20:18.57 -
41 Alana Wickering SO-2 North Iowa Area CC 20:40.14 -
42 Tianna Wald SO-2 Sioux Falls 20:55.75 -
43 Erin Bandstra SR-4 Dordt 21:14.11 -
44 Emma Boven JR-3 Dordt 21:18.87 -
45 Alyssa Krohn SR-4 Northwestern (Iowa) 21:37.32 -
46 Linnea Clark JR-3 Dordt 21:42.71 -
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
24 Lauren Wells FR-1 Sioux Falls 18:50.07 -
26 Julia Megazzini JR-3 Augustana (S.D.) 18:54.07 -
27 Kelsey Van Den Hemel JR-3 Black Hills St. 18:56.60 -
29 Lilia Alvarez FR-1 Iowa Central CC 18:58.08 -
30 Nina Arias FR-1 Minot State 19:06.23 -
32 Gabriela Passmore SR-4 Gustavus Adolphus 19:20.02 -
33 Paige Sunstrom SO-2 Augustana (S.D.) 19:33.72 -
34 Alyssa Franke FR-1 South Dakota Mines 19:41.87 -
35 Nicole Allerdings SR-4 Black Hills St. 19:51.48 -
36 Karlee Simmons FR-1 Sioux Falls 19:55.71 -
37 Taylor Bright SO-2 South Dakota Mines 19:56.85 -
38 Sarah Anderson SR-4 Gustavus Adolphus 19:57.41 -
39 Sydney Settles JR-3 Chadron State 20:14.14 -
40 Elizabeth Holzer SO-2 Minot State 20:18.57 -
41 Alana Wickering SO-2 North Iowa Area CC 20:40.14 -
42 Tianna Wald SO-2 Sioux Falls 20:55.75 -
43 Erin Bandstra SR-4 Dordt 21:14.11 -
44 Emma Boven JR-3 Dordt 21:18.87 -
45 Alyssa Krohn SR-4 Northwestern (Iowa) 21:37.32 -
46 Linnea Clark JR-3 Dordt 21:42.71 -
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Pasca Myers   UNAT-Iowa Central CC 16:43.36 10
2 Florance Uwajeneza SO-2 Iowa Central CC 17:00.43 8
3 Eleonora Curtabbi SO-2 Iowa Central CC 17:11.16 6
4 Claire Boersma JR-3 Augustana (S.D.) 17:41.23 5
5 Leah Hansen FR-1 South Dakota St. 17:55.72 4
6 Xiomara Robinson SO-2 Black Hills St. 18:07.63 3
7 Morgan Radel SO-2 Minnesota-Duluth 18:12.84 2
8 Mackenzie Hall SO-2 Minnesota-Duluth 18:14.49 1
9 Kourtney Kulseth JR-3 Gustavus Adolphus 18:16.20 -
10 Megan Means SO-2 Augustana (S.D.) 18:19.32 -
11 Emma Nelson SR-4 South Dakota St. 18:20.49 -
12 Alexandra Robran SO-2 Minnesota-Duluth 18:20.62 -
13 Emily Hoesing SR-4 Buena Vista 18:22.33 -
14 Madi Watson JR-3 Chadron State 18:24.08 -
15 Josephine Moor FR-1 South Dakota St. 18:24.43 -
16 Ivanna Uribe SR-4 Nebraska-Omaha 18:25.45 -
17 Elizabeth Yoder SO-2 Augustana (S.D.) 18:26.59 -
18 Heidi Hall SO-2 Nebraska-Omaha 18:34.37 -
19 Bridget Henne FR-1 South Dakota St. 18:37.64 -
20 Elise Emmick FR-1 South Dakota St. 18:42.26 -
21 Melissa Drenckhahn SR-4 Minnesota-Duluth 18:44.29 -
22 Hunter Koepke JR-3 Northwestern (Iowa) 18:45.19 -
23 Mackinzee Miest SO-2 Gustavus Adolphus 18:47.56 -
25 Kathryn Sistrunk SR-4 MSU-Moorhead 18:51.64 -
28 Iliana Ramon SO-2 Gustavus Adolphus 18:56.61 -
31 Michaela Kelley FR-1 South Dakota St. 19:09.88 -