January 21-22, 2022
|
Kerr-Cregger Field House - Salem, VA
|
200m (Flat)
|
Timing: SnapTiming
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas NJCAA

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Erick Ramirez-Ramos JR-3 Catawba 4:22.96
2 Ethan Bemis SR-4 Catawba 4:23.43
3 Cooper Neeble JR-3 Roanoke 4:26.60
4 Victor Shellhammer SR-4 North Greenville 4:30.57
5 Oussama Ajala FR-1 Catawba 4:34.26
6 Justice Allen SR-4 Eastern Mennonite 4:34.38
7 Jacob Holcombe JR-3 North Greenville 4:34.96
8 Daniel Miller FR-1 Lynchburg 4:39.74
9 Clay Kaufman SO-2 Eastern Mennonite 4:40.96
10 Peter Smith SR-4 Roanoke 4:41.78
11 Bellamy Immanuel FR-1 Eastern Mennonite 4:42.56
12 Jaxon Beebe FR-1 North Greenville 4:44.94
13 Chamberlain Zulauf SR-4 Roanoke 4:45.89
14 Tanner Firkins SO-2 Lynchburg 4:47.51
15 Fredrick Eiland II SO-2 Bowie State 4:47.57
16 Ethan Cravens JR-3 Virginia Wesleyan 4:54.11
17 Dawson Woodruff SO-2 Eastern Mennonite 4:59.26
18 Matthew Heath FR-1 North Greenville 5:00.68
19 Ryan Hamacher SO-2 Roanoke 5:06.43
20 Jake Allison JR-3 King 5:06.98
21 Nate Lehman FR-1 Eastern Mennonite 5:12.23
22 Andrew Gregorits FR-1 Roanoke 5:25.76
23 Landon Crooks FR-1 Virginia Wesleyan 5:26.13
24 Bo Taylor SO-2 North Greenville 5:27.70
25 Jake Arnold SO-2 Patrick Henry CC 5:38.21
  Matthew Fowler SO-2 Catawba DNF
  Jordan Griffiths SR-4 North Greenville DNS
  Jansen Miller SO-2 Eastern Mennonite DNS
  Eric Thomas-Talley FR-1 Bowie State DNS
  Thomas Johnson JR-3 Eastern Mennonite DNS
  Turner Jordan SR-4 Roanoke DNS
  Josh Fretwell JR-3 Roanoke DNS
  Evan Collins FR-1 Roanoke DNS
  Tommy Pearson SR-4 North Greenville DNS
  Samuel Flook SO-2 North Greenville DNS
  Brandon Dugar FR-1 North Greenville DNS
  Curtxavier Fryson FR-1 Livingstone DNS
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
17 Dawson Woodruff SO-2 Eastern Mennonite 4:59.26
18 Matthew Heath FR-1 North Greenville 5:00.68
21 Nate Lehman FR-1 Eastern Mennonite 5:12.23
22 Andrew Gregorits FR-1 Roanoke 5:25.76
23 Landon Crooks FR-1 Virginia Wesleyan 5:26.13
24 Bo Taylor SO-2 North Greenville 5:27.70
25 Jake Arnold SO-2 Patrick Henry CC 5:38.21
  Curtxavier Fryson FR-1 Livingstone DNS
  Samuel Flook SO-2 North Greenville DNS
  Turner Jordan SR-4 Roanoke DNS
  Jordan Griffiths SR-4 North Greenville DNS
  Thomas Johnson JR-3 Eastern Mennonite DNS
  Evan Collins FR-1 Roanoke DNS
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Clay Kaufman SO-2 Eastern Mennonite 4:40.96
10 Peter Smith SR-4 Roanoke 4:41.78
11 Bellamy Immanuel FR-1 Eastern Mennonite 4:42.56
13 Chamberlain Zulauf SR-4 Roanoke 4:45.89
16 Ethan Cravens JR-3 Virginia Wesleyan 4:54.11
19 Ryan Hamacher SO-2 Roanoke 5:06.43
20 Jake Allison JR-3 King 5:06.98
  Brandon Dugar FR-1 North Greenville DNS
  Tommy Pearson SR-4 North Greenville DNS
  Josh Fretwell JR-3 Roanoke DNS
  Eric Thomas-Talley FR-1 Bowie State DNS
  Jansen Miller SO-2 Eastern Mennonite DNS
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Erick Ramirez-Ramos JR-3 Catawba 4:22.96
2 Ethan Bemis SR-4 Catawba 4:23.43
3 Cooper Neeble JR-3 Roanoke 4:26.60
4 Victor Shellhammer SR-4 North Greenville 4:30.57
5 Oussama Ajala FR-1 Catawba 4:34.26
6 Justice Allen SR-4 Eastern Mennonite 4:34.38
7 Jacob Holcombe JR-3 North Greenville 4:34.96
8 Daniel Miller FR-1 Lynchburg 4:39.74
12 Jaxon Beebe FR-1 North Greenville 4:44.94
14 Tanner Firkins SO-2 Lynchburg 4:47.51
15 Fredrick Eiland II SO-2 Bowie State 4:47.57
  Matthew Fowler SO-2 Catawba DNF