February 11-12, 2022
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men 60m Dash QUALIFYING

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Brendon Hoyte FR-1 U-Mary 7.01
2 Evan Henderson FR-1 South Dakota St. 7.03
3 Tyler Pearce Freshman Unattached 7.03
4 Ebiye Ogoun SO-2 Iowa Western CC 7.04
5 Sanchez Redden FR-1 North Iowa Area CC 7.04
6 Martin Lamou FR-1 Iowa Central CC 7.06
7 Matthew Stahl FR-1 South Dakota St. 7.07
8 Roman Kuleshov FR-1 Iowa Central CC 7.07
9 Tyreece Wynne Sophomore Unattached 7.07
10 Jared Hecht Freshman Unattached 7.07
11 Drew Olson JR-3 U-Mary 7.10
12 Nate Carlin SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.10
13 Logan Franken FR-1 Dordt 7.11
14 Bernard Bell FR-1 North Iowa Area CC 7.11
15 Jake Knott FR-1 Morningside 7.12
16 Daqwon Wilson Freshman Unattached 7.13
17 Max Azor FR-1 Iowa Western CC 7.15
18 Daniel Clarke SR-4 South Dakota St. 7.15
19 David Daniels FR-1 MSU-Moorhead 7.16
20 Alec Martzahl SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.16
20 Marreion Marks FR-1 Iowa Central CC 7.16
22 Jerome Crayton FR-1 MSU-Moorhead 7.18
23 Mason Sartain FR-1 Black Hills St. 7.19
24 Riley Greenhoff JR-3 Dakota State 7.19
24 Nolan Lotton FR-1 Dickinson St. 7.19
26 Alvin George SO-2 North Dakota 7.20
27 Daniel Strand SR-4 Northwestern (Iowa) 7.21
28 Kyler Vander Velde FR-1 Northwestern (Iowa) 7.22
29 Luke Berends FR-1 Augustana (S.D.) 7.23
30 Isaiah Subah FR-1 Gustavus Adolphus 7.24
31 Dakota Larson FR-1 Northern State 7.25
32 Lawrence Lokonobei SO-2 Augustana (S.D.) 7.26
33 Grant Palmer FR-1 Northwestern (Iowa) 7.26
34 Shyrone Kemp JR-3 MSU-Moorhead 7.27
35 Melik Davis FR-1 Augustana (S.D.) 7.27
36 David Peal JR-3 Gustavus Adolphus 7.28
37 Kundai Mutungi JR-3 Minot State 7.29
38 Fabian Brown FR-1 North Iowa Area CC 7.30
38 Willie Hutchins FR-1 Dakota State 7.30
40 Connor Clayton SO-2 Augustana (S.D.) 7.32
41 Frank Scott SO-2 Iowa Central CC 7.32
42 Darien Clayborne FR-1 Iowa Central CC 7.34
43 Ethan Cleveland JR-3 Dickinson St. 7.34
44 Colby Larson FR-1 MSU-Moorhead 7.35
45 Colton Crow FR-1 Morningside 7.37
46 Joshua Snook JR-3 Dakota State 7.38
46 Braden Jahn JR-3 Northwestern (Iowa) 7.38
48 Greg Logsdon FR-1 Chadron State 7.38
49 Osvaldo Cano SO-2 Chadron State 7.39
49 Jonathan Sikel FR-1 Augustana (S.D.) 7.39
51 Nathan Le FR-1 Gustavus Adolphus 7.40
52 Preston Pfaffle SO-2 Northwestern (Iowa) 7.40
53 Nicholas Hale FR-1 Black Hills St. 7.41
54 Ryan Schober FR-1 Dordt 7.43
55 Elijah Cannon JR-3 Waldorf 7.45
56 Cole Berends FR-1 Augustana (S.D.) 7.46
56 Osiel Cano SO-2 Chadron State 7.46
58 Jaylan Brown FR-1 Minot State 7.47
59 Jordan Nwalor FR-1 Chadron State 7.48
60 Ben Hidani SO-2 North Dakota 7.48
61 Joseph Larson FR-1 Dakota State 7.49
62 Cameron Schulz SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.50
63 Trenton Hanseder SO-2 North Dakota 7.51
64 Justin Jumetilco SO-2 Black Hills St. 7.53
65 Danny Bies FR-1 Gustavus Adolphus 7.55
66 Izak Aksamit FR-1 Black Hills St. 7.58
67 Adam Fillipi FR-1 Morningside 7.58
68 Bryce Enerson FR-1 North Dakota State 7.60
69 Landen Bowser FR-1 Waldorf 7.60
70 Lachen Reid Sophomore Unattached 7.61
71 Jaden Bohms-Buechler FR-1 Northern State 7.62
72 Jerome Edwards FR-1 Minot State 7.72
73 Kadin Jepson FR-1 Iowa Central CC 7.77
74 Connor Bishop FR-1 Minot State 7.78
75 Titus Jackson SO-2 North Iowa Area CC 7.81
76 Trevor Brangham FR-1 Black Hills St. 7.87
77 Aaron Eckmann JR-3 Northwestern (Iowa) 7.97
Men 60m Dash QUALIFYING Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
22 Jerome Crayton FR-1 MSU-Moorhead 7.18
27 Daniel Strand SR-4 Northwestern (Iowa) 7.21
40 Connor Clayton SO-2 Augustana (S.D.) 7.32
63 Trenton Hanseder SO-2 North Dakota 7.51
73 Kadin Jepson FR-1 Iowa Central CC 7.77
Men 60m Dash QUALIFYING Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Tyler Pearce Freshman Unattached 7.03
16 Daqwon Wilson Freshman Unattached 7.13
43 Ethan Cleveland JR-3 Dickinson St. 7.34
56 Osiel Cano SO-2 Chadron State 7.46
Men 60m Dash QUALIFYING Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 Daniel Clarke SR-4 South Dakota St. 7.15
31 Dakota Larson FR-1 Northern State 7.25
41 Frank Scott SO-2 Iowa Central CC 7.32
42 Darien Clayborne FR-1 Iowa Central CC 7.34
59 Jordan Nwalor FR-1 Chadron State 7.48
72 Jerome Edwards FR-1 Minot State 7.72
Men 60m Dash QUALIFYING Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Brendon Hoyte FR-1 U-Mary 7.01
5 Sanchez Redden FR-1 North Iowa Area CC 7.04
26 Alvin George SO-2 North Dakota 7.20
35 Melik Davis FR-1 Augustana (S.D.) 7.27
49 Osvaldo Cano SO-2 Chadron State 7.39
55 Elijah Cannon JR-3 Waldorf 7.45
70 Lachen Reid Sophomore Unattached 7.61
75 Titus Jackson SO-2 North Iowa Area CC 7.81
Men 60m Dash QUALIFYING Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Martin Lamou FR-1 Iowa Central CC 7.06
14 Bernard Bell FR-1 North Iowa Area CC 7.11
19 David Daniels FR-1 MSU-Moorhead 7.16
24 Nolan Lotton FR-1 Dickinson St. 7.19
32 Lawrence Lokonobei SO-2 Augustana (S.D.) 7.26
34 Shyrone Kemp JR-3 MSU-Moorhead 7.27
37 Kundai Mutungi JR-3 Minot State 7.29
Men 60m Dash QUALIFYING Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Roman Kuleshov FR-1 Iowa Central CC 7.07
17 Max Azor FR-1 Iowa Western CC 7.15
24 Riley Greenhoff JR-3 Dakota State 7.19
45 Colton Crow FR-1 Morningside 7.37
48 Greg Logsdon FR-1 Chadron State 7.38
65 Danny Bies FR-1 Gustavus Adolphus 7.55
67 Adam Fillipi FR-1 Morningside 7.58
Men 60m Dash QUALIFYING Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Logan Franken FR-1 Dordt 7.11
30 Isaiah Subah FR-1 Gustavus Adolphus 7.24
36 David Peal JR-3 Gustavus Adolphus 7.28
46 Joshua Snook JR-3 Dakota State 7.38
52 Preston Pfaffle SO-2 Northwestern (Iowa) 7.40
60 Ben Hidani SO-2 North Dakota 7.48
62 Cameron Schulz SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.50
69 Landen Bowser FR-1 Waldorf 7.60
Men 60m Dash QUALIFYING Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Tyreece Wynne Sophomore Unattached 7.07
12 Nate Carlin SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.10
20 Marreion Marks FR-1 Iowa Central CC 7.16
44 Colby Larson FR-1 MSU-Moorhead 7.35
49 Jonathan Sikel FR-1 Augustana (S.D.) 7.39
56 Cole Berends FR-1 Augustana (S.D.) 7.46
61 Joseph Larson FR-1 Dakota State 7.49
77 Aaron Eckmann JR-3 Northwestern (Iowa) 7.97
Men 60m Dash QUALIFYING Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Ebiye Ogoun SO-2 Iowa Western CC 7.04
7 Matthew Stahl FR-1 South Dakota St. 7.07
10 Jared Hecht Freshman Unattached 7.07
15 Jake Knott FR-1 Morningside 7.12
28 Kyler Vander Velde FR-1 Northwestern (Iowa) 7.22
38 Fabian Brown FR-1 North Iowa Area CC 7.30
58 Jaylan Brown FR-1 Minot State 7.47
71 Jaden Bohms-Buechler FR-1 Northern State 7.62
Men 60m Dash QUALIFYING Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
20 Alec Martzahl SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.16
23 Mason Sartain FR-1 Black Hills St. 7.19
33 Grant Palmer FR-1 Northwestern (Iowa) 7.26
46 Braden Jahn JR-3 Northwestern (Iowa) 7.38
54 Ryan Schober FR-1 Dordt 7.43
64 Justin Jumetilco SO-2 Black Hills St. 7.53
68 Bryce Enerson FR-1 North Dakota State 7.60
76 Trevor Brangham FR-1 Black Hills St. 7.87
Men 60m Dash QUALIFYING Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Evan Henderson FR-1 South Dakota St. 7.03
11 Drew Olson JR-3 U-Mary 7.10
29 Luke Berends FR-1 Augustana (S.D.) 7.23
38 Willie Hutchins FR-1 Dakota State 7.30
51 Nathan Le FR-1 Gustavus Adolphus 7.40
53 Nicholas Hale FR-1 Black Hills St. 7.41
66 Izak Aksamit FR-1 Black Hills St. 7.58
74 Connor Bishop FR-1 Minot State 7.78