March 18-19, 2022
|
Washington & Lee - Lexington, VA
ICON KEY: NCAA DII Prov MAC OAC AARTFC Liberty League ECAC DIII

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ryan Mahalsky   Unattached 3:57.69
2 Carl Tyce JR-3 DeSales 4:00.70
3 Jackson Gibson SO-2 Davis & Elkins 4:00.81
4 Henry Schmidt SO-2 Davis & Elkins 4:00.84
5 Jacob Riley FR-1 Rowan 4:01.08
6 Justin Kelly SO-2 Rowan 4:01.23
7 Jeffrey Stewart SO-2 Rowan 4:01.40
8 Parker Straight FR-1 Case Western 4:01.50
9 Chris Ruiz FR-1 Washington and Lee 4:01.56
10 Josh Fingerhut FR-1 Washington and Lee 4:01.95
11 Will Dehmler FR-1 Case Western 4:02.78
12 Connor Verrett SO-2 Washington and Lee 4:03.00
13 Peter Argerakis SO-2 Rowan 4:03.77
14 Gibran-Marc Mourani SR-4 Vassar 4:03.92
15 Jason Richwall SR-4 Rowan 4:04.23
16 Iddriss Iddriss SR-4 Stevenson 4:04.64
17 Nate Gilbert FR-1 Case Western 4:05.57
18 Simon LaClair SO-2 Vassar 4:06.50
19 Carter Mckenna FR-1 Davis & Elkins 4:07.14
20 Shane Artis SO-2 DeSales 4:07.72
21 Connor Foody FR-1 Baldwin Wallace 4:08.72
22 Ben Phillippy SO-2 DeSales 4:09.10
23 Benny Clark FR-1 Vassar 4:09.64
24 Sean Smithson SO-2 Rowan 4:09.77
25 Sai Brazier FR-1 Southern Virginia 4:09.82
26 Emeric Arnaud JR-3 Davis & Elkins 4:10.06
27 Hans Holst FR-1 Case Western 4:11.37
28 Justice Allen JR-3 Eastern Mennonite 4:12.45
29 Jake Barrett JR-3 Stevenson 4:12.71
30 Cole Kolodziej FR-1 Rowan 4:13.23
31 Tim Buchan FR-1 Vassar 4:14.07
32 Jake Symonds FR-1 Washington and Lee 4:14.26
33 Brandon Diaz FR-1 Rowan 4:15.09
34 Joeseph Cummings JR-3 DeSales 4:17.72
35 Thomas Johnson JR-3 Eastern Mennonite 4:18.58
36 Bryden Moxley JR-3 Case Western 4:18.59
37 Bellamy Immanuel FR-1 Eastern Mennonite 4:19.03
38 Mitchell Johnson FR-1 Southern Virginia 4:19.18
39 Carter Almady FR-1 Baldwin Wallace 4:19.70
40 TaKaleb Turner FR-1 Davis & Elkins 4:19.84
41 Stephen Henry FR-1 Case Western 4:20.13
42 Rahul Mikkilineni FR-1 Case Western 4:20.80
43 Josh Deremer FR-1 DeSales 4:20.84
44 Elias McGhie FR-1 Shenandoah 4:21.32
45 Robert Birdsall SO-2 Roanoke 4:21.53
46 Nicholas Simila SO-2 Rowan 4:21.71
47 Jansen Miller SO-2 Eastern Mennonite 4:21.85
48 Denver Norcross FR-1 Southern Virginia 4:22.28
49 Ethan Harrower FR-1 Shenandoah 4:22.75
50 Christopher Lucas FR-1 Davis & Elkins 4:23.04
51 Alex Yarian FR-1 Baldwin Wallace 4:25.10
52 Bradshaw Henning JR-3 Susquehanna 4:25.19
53 Jackson Tucker FR-1 Baldwin Wallace 4:26.38
54 Kedryn Chandler FR-1 Southern Virginia 4:27.72
55 Juan Riley FR-1 Southern Virginia 4:27.89
56 Shane Urban JR-3 Susquehanna 4:28.69
57 Juan Amann FR-1 Davis & Elkins 4:30.16
58 TJ Grenda FR-1 Susquehanna 4:30.18
59 Matt Garis FR-1 Roanoke 4:30.76
60 Tim Connell SO-2 DeSales 4:31.29
61 Declan Griffin SO-2 Susquehanna 4:31.94
62 Jackson Bernreuter FR-1 Vassar 4:32.67
63 Cody Smith FR-1 DeSales 4:32.90
64 Hayden Ashby FR-1 Southern Virginia 4:33.25
65 Robert Bolen FR-1 Baldwin Wallace 4:34.55
66 Nate Lehman FR-1 Eastern Mennonite 4:35.70
67 Zachary Riggins JR-3 Baldwin Wallace 4:36.24
68 Anthony D'Amico FR-1 DeSales 4:42.29
69 Reed Davis JR-3 Shenandoah 4:43.54
70 Ryan Hamacher SR-4 Roanoke 4:43.62
71 Lucas Simonetti SO-2 Baldwin Wallace 4:51.16
72 Doug Cobb JR-3 Vassar 4:53.58
73 Jack McCamish FR-1 Susquehanna 5:06.54
74 Andrew McDowell FR-1 Susquehanna 5:09.11
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ryan Mahalsky   Unattached 3:57.69
2 Carl Tyce JR-3 DeSales 4:00.70
4 Henry Schmidt SO-2 Davis & Elkins 4:00.84
5 Jacob Riley FR-1 Rowan 4:01.08
6 Justin Kelly SO-2 Rowan 4:01.23
8 Parker Straight FR-1 Case Western 4:01.50
9 Chris Ruiz FR-1 Washington and Lee 4:01.56
10 Josh Fingerhut FR-1 Washington and Lee 4:01.95
15 Jason Richwall SR-4 Rowan 4:04.23
17 Nate Gilbert FR-1 Case Western 4:05.57
19 Carter Mckenna FR-1 Davis & Elkins 4:07.14
36 Bryden Moxley JR-3 Case Western 4:18.59
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Jackson Gibson SO-2 Davis & Elkins 4:00.81
7 Jeffrey Stewart SO-2 Rowan 4:01.40
11 Will Dehmler FR-1 Case Western 4:02.78
12 Connor Verrett SO-2 Washington and Lee 4:03.00
13 Peter Argerakis SO-2 Rowan 4:03.77
14 Gibran-Marc Mourani SR-4 Vassar 4:03.92
16 Iddriss Iddriss SR-4 Stevenson 4:04.64
18 Simon LaClair SO-2 Vassar 4:06.50
20 Shane Artis SO-2 DeSales 4:07.72
27 Hans Holst FR-1 Case Western 4:11.37
30 Cole Kolodziej FR-1 Rowan 4:13.23
33 Brandon Diaz FR-1 Rowan 4:15.09
46 Nicholas Simila SO-2 Rowan 4:21.71
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
21 Connor Foody FR-1 Baldwin Wallace 4:08.72
22 Ben Phillippy SO-2 DeSales 4:09.10
23 Benny Clark FR-1 Vassar 4:09.64
24 Sean Smithson SO-2 Rowan 4:09.77
25 Sai Brazier FR-1 Southern Virginia 4:09.82
26 Emeric Arnaud JR-3 Davis & Elkins 4:10.06
29 Jake Barrett JR-3 Stevenson 4:12.71
31 Tim Buchan FR-1 Vassar 4:14.07
32 Jake Symonds FR-1 Washington and Lee 4:14.26
37 Bellamy Immanuel FR-1 Eastern Mennonite 4:19.03
41 Stephen Henry FR-1 Case Western 4:20.13
57 Juan Amann FR-1 Davis & Elkins 4:30.16
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
28 Justice Allen JR-3 Eastern Mennonite 4:12.45
34 Joeseph Cummings JR-3 DeSales 4:17.72
38 Mitchell Johnson FR-1 Southern Virginia 4:19.18
39 Carter Almady FR-1 Baldwin Wallace 4:19.70
40 TaKaleb Turner FR-1 Davis & Elkins 4:19.84
42 Rahul Mikkilineni FR-1 Case Western 4:20.80
43 Josh Deremer FR-1 DeSales 4:20.84
44 Elias McGhie FR-1 Shenandoah 4:21.32
47 Jansen Miller SO-2 Eastern Mennonite 4:21.85
50 Christopher Lucas FR-1 Davis & Elkins 4:23.04
56 Shane Urban JR-3 Susquehanna 4:28.69
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
35 Thomas Johnson JR-3 Eastern Mennonite 4:18.58
45 Robert Birdsall SO-2 Roanoke 4:21.53
48 Denver Norcross FR-1 Southern Virginia 4:22.28
49 Ethan Harrower FR-1 Shenandoah 4:22.75
51 Alex Yarian FR-1 Baldwin Wallace 4:25.10
52 Bradshaw Henning JR-3 Susquehanna 4:25.19
54 Kedryn Chandler FR-1 Southern Virginia 4:27.72
55 Juan Riley FR-1 Southern Virginia 4:27.89
59 Matt Garis FR-1 Roanoke 4:30.76
60 Tim Connell SO-2 DeSales 4:31.29
63 Cody Smith FR-1 DeSales 4:32.90
68 Anthony D'Amico FR-1 DeSales 4:42.29
70 Ryan Hamacher SR-4 Roanoke 4:43.62
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
53 Jackson Tucker FR-1 Baldwin Wallace 4:26.38
58 TJ Grenda FR-1 Susquehanna 4:30.18
61 Declan Griffin SO-2 Susquehanna 4:31.94
62 Jackson Bernreuter FR-1 Vassar 4:32.67
64 Hayden Ashby FR-1 Southern Virginia 4:33.25
65 Robert Bolen FR-1 Baldwin Wallace 4:34.55
66 Nate Lehman FR-1 Eastern Mennonite 4:35.70
67 Zachary Riggins JR-3 Baldwin Wallace 4:36.24
69 Reed Davis JR-3 Shenandoah 4:43.54
71 Lucas Simonetti SO-2 Baldwin Wallace 4:51.16
72 Doug Cobb JR-3 Vassar 4:53.58
73 Jack McCamish FR-1 Susquehanna 5:06.54
74 Andrew McDowell FR-1 Susquehanna 5:09.11