April 9, 2022
|
Ursinus College - Collegeville, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov MAC AARTFC ECAC DIII

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Andrew Konieczny FR-1 Neumann 4:02.17
2 Atticus Hempel FR-1 Swarthmore 4:04.98
3 Aaron Bratt JR-3 Haverford 4:05.05
4 Miles Colescott FR-1 Haverford 4:05.47
5 Peter LaRochelle FR-1 Haverford 4:06.10
6 Matt Denton SO-2 Haverford 4:06.49
7 Amos Karlsen SR-4 Haverford 4:07.34
8 Tucker McGrath SO-2 Ursinus 4:08.04
9 Patrick Carolan JR-3 Widener 4:09.20
10 Joseph Cardie JR-3 Widener 4:10.36
11 Jeffrey Allen SR-4 Haverford 4:10.64
12 John Fitzsimmons SR-4 Molloy 4:11.26
13 Reed Solomon FR-1 Haverford 4:11.65
14 Noah McFoy JR-3 Widener 4:13.03
15 Thomas Flear FR-1 Widener 4:13.35
16 Matt Katz SR-4 Haverford 4:14.02
17 Colin McCarty SR-4 Ursinus 4:14.17
18 Pat Smurla SR-4 Muhlenberg 4:15.31
19 Jay van Adrichem Boogaer FR-1 Swarthmore 4:15.90
20 Jonah Ring SR-4 Swarthmore 4:16.00
21 Ben Rosin FR-1 Swarthmore 4:16.53
22 Ryan Quenemoen JR-3 Haverford 4:16.83
23 Andrew Cheng SO-2 Swarthmore 4:16.88
24 Scott Kaiser SR-4 Haverford 4:17.44
25 Noah Halterman-Mitchell SO-2 Muhlenberg 4:17.50
26 Joseph Nescio FR-1 Widener 4:17.54
27 Dante Zamichieli FR-1 Albright 4:18.58
28 Evan Daniels FR-1 Haverford 4:18.98
29 Matt Floyd SO-2 Molloy 4:19.82
30 Ryan Rastatter SR-4 Widener 4:19.85
31 Tim Shoul FR-1 Widener 4:20.86
32 Rowan Orlijan-Rhyne FR-1 Swarthmore 4:25.02
33 Kyle Tassone JR-3 Muhlenberg 4:25.42
34 Charles Ohanian JR-3 Muhlenberg 4:26.38
35 Hayden Klein FR-1 Muhlenberg 4:26.64
36 Zach Cosme FR-1 Ursinus 4:26.65
37 Elliot Kenaston SR-4 Swarthmore 4:31.14
38 Thomas Balla JR-3 Gwynedd-Mercy 4:34.05
39 Patrick O'Donnell FR-1 PSU-Berks 4:34.99
40 Ethan Yazdanyar FR-1 Muhlenberg 4:39.77
41 Jay Whitesell SO-2 Haverford 4:42.06
42 Karam Aldarwich SO-2 Gwynedd-Mercy 4:46.29
43 Ean Chasinoff SO-2 Ursinus 4:49.80
44 Billy Dykes SO-2 Eastern 4:59.60
45 Brett Knudson   Valley Forge 5:00.77
46 Aaron Jackson   Valley Forge 5:05.50
47 Kevin Johnston SO-2 Gwynedd-Mercy 5:06.65
48 Israel Atonal'Varela SO-2 Gwynedd-Mercy 5:12.89
49 John Kiernan FR-1 PSU-Berks 5:27.01
  Tyler Melius   UNA DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Atticus Hempel FR-1 Swarthmore 4:04.98
5 Peter LaRochelle FR-1 Haverford 4:06.10
6 Matt Denton SO-2 Haverford 4:06.49
8 Tucker McGrath SO-2 Ursinus 4:08.04
9 Patrick Carolan JR-3 Widener 4:09.20
10 Joseph Cardie JR-3 Widener 4:10.36
12 John Fitzsimmons SR-4 Molloy 4:11.26
14 Noah McFoy JR-3 Widener 4:13.03
15 Thomas Flear FR-1 Widener 4:13.35
18 Pat Smurla SR-4 Muhlenberg 4:15.31
30 Ryan Rastatter SR-4 Widener 4:19.85
  Tyler Melius   UNA DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Andrew Konieczny FR-1 Neumann 4:02.17
3 Aaron Bratt JR-3 Haverford 4:05.05
4 Miles Colescott FR-1 Haverford 4:05.47
7 Amos Karlsen SR-4 Haverford 4:07.34
11 Jeffrey Allen SR-4 Haverford 4:10.64
13 Reed Solomon FR-1 Haverford 4:11.65
16 Matt Katz SR-4 Haverford 4:14.02
17 Colin McCarty SR-4 Ursinus 4:14.17
20 Jonah Ring SR-4 Swarthmore 4:16.00
24 Scott Kaiser SR-4 Haverford 4:17.44
25 Noah Halterman-Mitchell SO-2 Muhlenberg 4:17.50
26 Joseph Nescio FR-1 Widener 4:17.54
34 Charles Ohanian JR-3 Muhlenberg 4:26.38
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Jay van Adrichem Boogaer FR-1 Swarthmore 4:15.90
21 Ben Rosin FR-1 Swarthmore 4:16.53
22 Ryan Quenemoen JR-3 Haverford 4:16.83
23 Andrew Cheng SO-2 Swarthmore 4:16.88
27 Dante Zamichieli FR-1 Albright 4:18.58
28 Evan Daniels FR-1 Haverford 4:18.98
29 Matt Floyd SO-2 Molloy 4:19.82
31 Tim Shoul FR-1 Widener 4:20.86
32 Rowan Orlijan-Rhyne FR-1 Swarthmore 4:25.02
33 Kyle Tassone JR-3 Muhlenberg 4:25.42
35 Hayden Klein FR-1 Muhlenberg 4:26.64
36 Zach Cosme FR-1 Ursinus 4:26.65
37 Elliot Kenaston SR-4 Swarthmore 4:31.14
43 Ean Chasinoff SO-2 Ursinus 4:49.80
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
38 Thomas Balla JR-3 Gwynedd-Mercy 4:34.05
39 Patrick O'Donnell FR-1 PSU-Berks 4:34.99
40 Ethan Yazdanyar FR-1 Muhlenberg 4:39.77
41 Jay Whitesell SO-2 Haverford 4:42.06
42 Karam Aldarwich SO-2 Gwynedd-Mercy 4:46.29
44 Billy Dykes SO-2 Eastern 4:59.60
45 Brett Knudson   Valley Forge 5:00.77
46 Aaron Jackson   Valley Forge 5:05.50
47 Kevin Johnston SO-2 Gwynedd-Mercy 5:06.65
48 Israel Atonal'Varela SO-2 Gwynedd-Mercy 5:12.89
49 John Kiernan FR-1 PSU-Berks 5:27.01