April 1- 2, 2022
|
SUNY Geneseo - Geneseo, NY
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DI NJCAA DIII AARTFC SUNYAC IC4A/ECAC Liberty League ECAC DIII

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 John Murphy Senior Unattached 2:02.78
0 Benjamin Cardamone   Express Sharks 1:57.39
0 Bryan Friedal   Unattached 2:05.84
1 Matthew Sheehan FR-1 SUNY Geneseo 1:55.61
2 Patrick Hazlitt SR-4 Buffalo 1:57.14
3 Christopher Nowak SR-4 Buffalo 1:57.60
4 Stephen Hoare SO-2 SUNY Geneseo 1:57.62
5 Turner Dirrigl SR-4 Canisius 1:57.93
6 Josh Walters FR-1 Fredonia 1:58.25
7 Nick Abdo JR-3 Fredonia 1:58.57
8 Michael Peppy SR-4 Canisius 1:59.45
9 Christian Voloshen SO-2 Rochester 1:59.52
10 Matthew Tripp JR-3 SUNY-ESF 2:00.31
11 Benaleo Daniels SR-4 Buffalo State 2:00.32
12 Alex Whatley JR-3 Ithaca 2:00.55
13 Zane Courtwright SO-2 St. Bonaventure 2:01.67
14 Andrew Perreault JR-3 Canisius 2:01.70
15 Jason Ziskind SR-4 RIT 2:02.26
16 Jacob Raichel FR-1 Canisius 2:02.35
17 Collin Rice SO-2 Canisius 2:03.22
18 Colin Hascup FR-1 Rochester 2:03.34
19 Alex Hillyard SO-2 SUNY Geneseo 2:03.71
20 Ryan Allen SR-4 St. John Fisher 2:03.84
21 Kevin Board SO-2 Canisius 2:03.85
22 Nathan Bowers JR-3 Nazareth 2:04.16
23 Kieran Ryan SO-2 St. Bonaventure 2:04.25
24 Darion Gregory JR-3 St. Bonaventure 2:04.46
25 Patrick Klinger FR-1 Fredonia 2:04.57
26 Adam McCutcheon FR-1 Houghton 2:04.72
27 Elias Kott SR-4 St. Bonaventure 2:05.08
28 Tyler Anderson FR-1 SUNY-ESF 2:05.11
29 James Eustace FR-1 Houghton 2:05.38
30 Zach Peterman FR-1 Fredonia 2:05.49
31 Myles Andersen JR-3 St. John Fisher 2:06.05
32 Tony DiRubbo SO-2 St. John Fisher 2:06.06
33 Jacob Getchell FR-1 SUNY Broome 2:06.16
34 Cade Eells FR-1 Nazareth 2:06.35
35 Sean Dristle FR-1 SUNY-ESF 2:06.37
36 Colin O'Neil FR-1 SUNY Geneseo 2:06.51
37 Max Creamer SO-2 Rochester 2:06.69
38 Wyatt Hulsey JR-3 St. Bonaventure 2:06.99
39 Ethan Pocock SO-2 Fredonia 2:07.14
40 Dylan Esquivel FR-1 St. John Fisher 2:07.22
41 Drew Taylor FR-1 Ithaca 2:07.55
42 Nick Dauphinee SO-2 Canisius 2:08.10
43 Ethan Yannie FR-1 Fredonia 2:08.12
44 Tom Appenheimer JR-3 Canisius 2:08.48
45 Nolan Robillard FR-1 Daemen 2:08.93
46 Jared Hecht FR-1 Fredonia 2:09.47
47 Max Chew SO-2 Canisius 2:09.64
48 Connor O'Brien FR-1 Daemen 2:09.67
49 Conor Quinn FR-1 St. Bonaventure 2:09.97
50 Jamie Schappi FR-1 St. John Fisher 2:10.50
51 Andrew Deming FR-1 Oswego State 2:10.53
52 Matthew Quinn FR-1 Brockport St. 2:10.61
53 Andrew Hvisdak FR-1 Alfred State 2:10.78
54 Noah Engel FR-1 Nazareth 2:10.87
55 Michael McGowan FR-1 Brockport St. 2:11.51
56 Alejandro Diez Santiago SR-4 Canisius 2:11.76
57 Colin Cassidy FR-1 Fredonia 2:11.87
58 Joseph Hernandez-Bentley FR-1 Fredonia 2:12.64
59 Royce Breslawski SO-2 Canisius 2:12.96
60 David Schwinger FR-1 Daemen 2:13.08
61 Vincent Mendez SO-2 Fredonia 2:13.37
62 James Fitzmaurice FR-1 St. Bonaventure 2:13.66
63 Miguel Tineo Reyes FR-1 Oswego State 2:13.68
64 Steven Blatto FR-1 Daemen 2:14.08
65 Dan DeGloria SR-4 SUNY-ESF 2:14.59
66 Ethan Winter SO-2 SUNY-ESF 2:15.50
67 Drew Carlson FR-1 St. Bonaventure 2:16.16
68 Colin Campbell FR-1 Houghton 2:16.68
69 Sam Argetsinger SO-2 Oswego State 2:16.79
70 Mathieu Acquard JR-3 St. John Fisher 2:16.99
71 Joshua Sandoval FR-1 St. John Fisher 2:17.62
72 Colin Flannery FR-1 SUNY-ESF 2:18.72
73 Kyle Green FR-1 Finger Lakes CC 2:20.06
74 Ja'Mil Horner FR-1 Alfred State 2:20.09
75 Owen Noecker FR-1 St. Bonaventure 2:21.06
76 Ryan Trendell FR-1 Onondaga CC 2:25.98
77 Griffin Buck JR-3 Brockport St. 2:27.10
78 Kevin Hufziger SO-2 Mohawk Valley CC 2:28.33
79 Henry Rose FR-1 Oswego State 2:29.12
80 Logan Reppard FR-1 SUNY Broome 2:34.02
81 Austin Tompkins FR-1 SUNY Broome 2:46.33
  Lukas Walters FR-1 Brockport St. DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Benjamin Cardamone   Express Sharks 1:57.39
1 Matthew Sheehan FR-1 SUNY Geneseo 1:55.61
2 Patrick Hazlitt SR-4 Buffalo 1:57.14
3 Christopher Nowak SR-4 Buffalo 1:57.60
4 Stephen Hoare SO-2 SUNY Geneseo 1:57.62
5 Turner Dirrigl SR-4 Canisius 1:57.93
6 Josh Walters FR-1 Fredonia 1:58.25
7 Nick Abdo JR-3 Fredonia 1:58.57
9 Christian Voloshen SO-2 Rochester 1:59.52
12 Alex Whatley JR-3 Ithaca 2:00.55
14 Andrew Perreault JR-3 Canisius 2:01.70
20 Ryan Allen SR-4 St. John Fisher 2:03.84
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Michael Peppy SR-4 Canisius 1:59.45
11 Benaleo Daniels SR-4 Buffalo State 2:00.32
13 Zane Courtwright SO-2 St. Bonaventure 2:01.67
15 Jason Ziskind SR-4 RIT 2:02.26
17 Collin Rice SO-2 Canisius 2:03.22
21 Kevin Board SO-2 Canisius 2:03.85
23 Kieran Ryan SO-2 St. Bonaventure 2:04.25
31 Myles Andersen JR-3 St. John Fisher 2:06.05
38 Wyatt Hulsey JR-3 St. Bonaventure 2:06.99
44 Tom Appenheimer JR-3 Canisius 2:08.48
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 John Murphy Senior Unattached 2:02.78
10 Matthew Tripp JR-3 SUNY-ESF 2:00.31
16 Jacob Raichel FR-1 Canisius 2:02.35
22 Nathan Bowers JR-3 Nazareth 2:04.16
25 Patrick Klinger FR-1 Fredonia 2:04.57
28 Tyler Anderson FR-1 SUNY-ESF 2:05.11
32 Tony DiRubbo SO-2 St. John Fisher 2:06.06
41 Drew Taylor FR-1 Ithaca 2:07.55
46 Jared Hecht FR-1 Fredonia 2:09.47
48 Connor O'Brien FR-1 Daemen 2:09.67
  Lukas Walters FR-1 Brockport St. DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 Colin Hascup FR-1 Rochester 2:03.34
19 Alex Hillyard SO-2 SUNY Geneseo 2:03.71
24 Darion Gregory JR-3 St. Bonaventure 2:04.46
26 Adam McCutcheon FR-1 Houghton 2:04.72
27 Elias Kott SR-4 St. Bonaventure 2:05.08
29 James Eustace FR-1 Houghton 2:05.38
30 Zach Peterman FR-1 Fredonia 2:05.49
33 Jacob Getchell FR-1 SUNY Broome 2:06.16
37 Max Creamer SO-2 Rochester 2:06.69
39 Ethan Pocock SO-2 Fredonia 2:07.14
42 Nick Dauphinee SO-2 Canisius 2:08.10
47 Max Chew SO-2 Canisius 2:09.64
55 Michael McGowan FR-1 Brockport St. 2:11.51
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Bryan Friedal   Unattached 2:05.84
34 Cade Eells FR-1 Nazareth 2:06.35
35 Sean Dristle FR-1 SUNY-ESF 2:06.37
40 Dylan Esquivel FR-1 St. John Fisher 2:07.22
51 Andrew Deming FR-1 Oswego State 2:10.53
54 Noah Engel FR-1 Nazareth 2:10.87
56 Alejandro Diez Santiago SR-4 Canisius 2:11.76
57 Colin Cassidy FR-1 Fredonia 2:11.87
58 Joseph Hernandez-Bentley FR-1 Fredonia 2:12.64
59 Royce Breslawski SO-2 Canisius 2:12.96
61 Vincent Mendez SO-2 Fredonia 2:13.37
63 Miguel Tineo Reyes FR-1 Oswego State 2:13.68
65 Dan DeGloria SR-4 SUNY-ESF 2:14.59
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
36 Colin O'Neil FR-1 SUNY Geneseo 2:06.51
43 Ethan Yannie FR-1 Fredonia 2:08.12
45 Nolan Robillard FR-1 Daemen 2:08.93
49 Conor Quinn FR-1 St. Bonaventure 2:09.97
50 Jamie Schappi FR-1 St. John Fisher 2:10.50
52 Matthew Quinn FR-1 Brockport St. 2:10.61
62 James Fitzmaurice FR-1 St. Bonaventure 2:13.66
67 Drew Carlson FR-1 St. Bonaventure 2:16.16
70 Mathieu Acquard JR-3 St. John Fisher 2:16.99
71 Joshua Sandoval FR-1 St. John Fisher 2:17.62
72 Colin Flannery FR-1 SUNY-ESF 2:18.72
75 Owen Noecker FR-1 St. Bonaventure 2:21.06
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
53 Andrew Hvisdak FR-1 Alfred State 2:10.78
60 David Schwinger FR-1 Daemen 2:13.08
64 Steven Blatto FR-1 Daemen 2:14.08
66 Ethan Winter SO-2 SUNY-ESF 2:15.50
68 Colin Campbell FR-1 Houghton 2:16.68
69 Sam Argetsinger SO-2 Oswego State 2:16.79
73 Kyle Green FR-1 Finger Lakes CC 2:20.06
74 Ja'Mil Horner FR-1 Alfred State 2:20.09
76 Ryan Trendell FR-1 Onondaga CC 2:25.98
77 Griffin Buck JR-3 Brockport St. 2:27.10
78 Kevin Hufziger SO-2 Mohawk Valley CC 2:28.33
79 Henry Rose FR-1 Oswego State 2:29.12
80 Logan Reppard FR-1 SUNY Broome 2:34.02
81 Austin Tompkins FR-1 SUNY Broome 2:46.33