April 2, 2022
|
Hamline - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ava Hill FR-1 Minnesota 2:19.27
2 Taylor Krone JR-3 Minnesota 2:19.63
3 Annessa Ihde FR-1 Bethel (Minn.) 2:20.02
4 Syd Kretlow FR-1 Minnesota 2:21.86
5 Sydney Reisner FR-1 Wis.-Stout 2:23.16
6 Clara Mayfield SO-2 Carleton 2:23.84
7 Clara Welhouse JR-3 St. Cloud State 2:23.99
8 Dalie Thomas FR-1 Wis.-Stout 2:24.33
9 Marta Kogucki SO-2 Minnesota 2:24.44
10 Jocelyn Ferguson FR-1 Carleton 2:24.70
11 Alice Cutter SO-2 Carleton 2:25.44
12 Isabella D'Burke JR-3 Concordia-St. Paul 2:25.56
13 Kalli Smith FR-1 St. Benedict 2:26.06
14 Ceci Howes FR-1 Minnesota 2:26.58
15 Amy Kropp JR-3 Carleton 2:26.58
16 Carley Kremer FR-1 Minnesota 2:26.62
17 Abby Parent   Minnesota Running Club 2:27.59
18 Ruby Gernandt FR-1 Bethel (Minn.) 2:28.04
19 Anna Brueckner SO-2 Crown 2:28.38
20 Maria Rickman FR-1 Minnesota 2:28.73
21 Claire Ebertowski FR-1 Wis.-Stout 2:28.93
22 Sarah Langlois SO-2 Wis.-River Falls 2:29.01
23 Nora Doyle SR-4 St. Benedict 2:29.23
24 Marianna Guerra-Reese FR-1 St. Cloud State 2:29.38
25 Allie Butte FR-1 St. Cloud State 2:30.72
26 Grace Cole JR-3 Bethel (Minn.) 2:33.10
27 Kate Ulrich FR-1 Carleton 2:33.60
28 Ella Krumm FR-1 Macalester 2:34.10
29 Katherine Tomaska   Minnesota Running Club 2:34.21
30 Abby Pausch JR-3 Crown 2:34.91
31 Sammy Braunlich SO-2 Wis.-River Falls 2:35.75
32 Karley Thurston SO-2 Macalester 2:36.18
33 Esther Nelson FR-1 Bethel (Minn.) 2:36.57
34 Lauren Sertich FR-1 St. Cloud State 2:36.83
35 Madeline Rodriguez JR-3 Macalester 2:37.74
36 Ashley Mills FR-1 St. Cloud State 2:38.20
37 Lucy Jagoe FR-1 St. Benedict 2:39.57
38 Caitlyn Storley FR-1 Gustavus Adolphus 2:42.35
39 Maranda Thier FR-1 St. Benedict 2:42.46
40 Larissa Minshull FR-1 Bethel (Minn.) 2:43.15
41 Alex Cook JR-3 St. Benedict 2:43.56
42 Nicole Harrison FR-1 Wis.-Stout 2:46.22
43 Chloe Kintop JR-3 Augsburg 2:46.68
44 Anna Warren FR-1 Macalester 2:50.20
45 Ellesa St. George FR-1 Bethel (Minn.) 2:55.08
46 Emma Brown   Minnesota Running Club 3:10.28
47 Greta Greniger FR-1 Crown 3:12.66
48 Gabriella Gutenkauf   Minnesota Running Club 3:25.84
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ava Hill FR-1 Minnesota 2:19.27
2 Taylor Krone JR-3 Minnesota 2:19.63
3 Annessa Ihde FR-1 Bethel (Minn.) 2:20.02
4 Syd Kretlow FR-1 Minnesota 2:21.86
5 Sydney Reisner FR-1 Wis.-Stout 2:23.16
6 Clara Mayfield SO-2 Carleton 2:23.84
8 Dalie Thomas FR-1 Wis.-Stout 2:24.33
16 Carley Kremer FR-1 Minnesota 2:26.62
20 Maria Rickman FR-1 Minnesota 2:28.73
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Clara Welhouse JR-3 St. Cloud State 2:23.99
9 Marta Kogucki SO-2 Minnesota 2:24.44
10 Jocelyn Ferguson FR-1 Carleton 2:24.70
11 Alice Cutter SO-2 Carleton 2:25.44
12 Isabella D'Burke JR-3 Concordia-St. Paul 2:25.56
13 Kalli Smith FR-1 St. Benedict 2:26.06
15 Amy Kropp JR-3 Carleton 2:26.58
21 Claire Ebertowski FR-1 Wis.-Stout 2:28.93
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Ceci Howes FR-1 Minnesota 2:26.58
17 Abby Parent   Minnesota Running Club 2:27.59
18 Ruby Gernandt FR-1 Bethel (Minn.) 2:28.04
22 Sarah Langlois SO-2 Wis.-River Falls 2:29.01
25 Allie Butte FR-1 St. Cloud State 2:30.72
26 Grace Cole JR-3 Bethel (Minn.) 2:33.10
27 Kate Ulrich FR-1 Carleton 2:33.60
29 Katherine Tomaska   Minnesota Running Club 2:34.21
30 Abby Pausch JR-3 Crown 2:34.91
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Nora Doyle SR-4 St. Benedict 2:29.23
24 Marianna Guerra-Reese FR-1 St. Cloud State 2:29.38
28 Ella Krumm FR-1 Macalester 2:34.10
31 Sammy Braunlich SO-2 Wis.-River Falls 2:35.75
32 Karley Thurston SO-2 Macalester 2:36.18
34 Lauren Sertich FR-1 St. Cloud State 2:36.83
37 Lucy Jagoe FR-1 St. Benedict 2:39.57
38 Caitlyn Storley FR-1 Gustavus Adolphus 2:42.35
41 Alex Cook JR-3 St. Benedict 2:43.56
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Anna Brueckner SO-2 Crown 2:28.38
33 Esther Nelson FR-1 Bethel (Minn.) 2:36.57
35 Madeline Rodriguez JR-3 Macalester 2:37.74
36 Ashley Mills FR-1 St. Cloud State 2:38.20
39 Maranda Thier FR-1 St. Benedict 2:42.46
42 Nicole Harrison FR-1 Wis.-Stout 2:46.22
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
40 Larissa Minshull FR-1 Bethel (Minn.) 2:43.15
43 Chloe Kintop JR-3 Augsburg 2:46.68
44 Anna Warren FR-1 Macalester 2:50.20
45 Ellesa St. George FR-1 Bethel (Minn.) 2:55.08
46 Emma Brown   Minnesota Running Club 3:10.28
47 Greta Greniger FR-1 Crown 3:12.66
48 Gabriella Gutenkauf   Minnesota Running Club 3:25.84