April 2, 2022
|
Hamline - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Fiona Smith SO-2 St. Benedict 16:40.59
2 Maria Laudenbach FR-1 Wis.-River Falls 17:49.23
3 Cheresa Bouley JR-3 St. Cloud State 17:50.80
4 Helen Cross SO-2 Carleton 18:14.59
5 Sophie McManus FR-1 Carleton 18:25.68
6 Iliana Ramon SO-2 Gustavus Adolphus 18:31.31
7 Tracy Renier SR-4 St. Benedict 18:32.68
8 Evelyn Villalobos FR-1 Gustavus Adolphus 18:35.58
9 Bridget Tetmeyer SO-2 St. Benedict 18:35.61
10 Emily DeMorett JR-3 St. Benedict 18:39.92
11 Libby Rowland FR-1 Carleton 18:49.09
12 Greta Freed FR-1 St. Cloud State 19:00.88
13 Maggie Froh SO-2 Macalester 19:02.17
14 Mackinzee Miest SO-2 Gustavus Adolphus 19:03.76
15 Kat Hoffman   Unattached 19:19.17
16 Lily Engebretson FR-1 Gustavus Adolphus 19:24.35
17 Allegra Pihlaja JR-3 Carleton 19:25.31
18 Julia Severson FR-1 Gustavus Adolphus 19:31.69
19 Taina Koivisto FR-1 Gustavus Adolphus 19:51.08
20 Nicole Koski SR-4 Wis.-Superior 19:52.87
21 Cambrie Kowal FR-1 St. Cloud State 20:09.93
22 Erica Conrad SO-2 St. Cloud State 20:11.59
23 Anna Decker FR-1 Bethel (Minn.) 20:23.27
24 Claire Schoenfield FR-1 Gustavus Adolphus 20:24.65
25 Charlotte Adams SO-2 Hamline 20:28.62
26 Avery Sivonen JR-3 Concordia-St. Paul 20:29.99
27 Sydney Hagen FR-1 Gustavus Adolphus 20:30.18
28 Simi Kaur FR-1 Gustavus Adolphus 20:30.63
29 Libby Roberdeau FR-1 Hamline 20:38.07
30 Maddie Greelis SO-2 Wis.-River Falls 20:46.72
31 Lindsey Paulson SO-2 Gustavus Adolphus 20:55.44
32 Abby Vizenor FR-1 Gustavus Adolphus 21:01.59
33 Amanda Bittmann   Minnesota Running Club 21:05.35
34 Freya Koester   Unattached 21:05.96
35 Aspen Clarksean FR-1 Hamline 21:07.77
36 Kelsey Thelen FR-1 Concordia-St. Paul 21:18.69
37 Tess Houglum FR-1 Concordia-St. Paul 21:35.86
38 Kayley Hyland SO-2 North Central (Minn.) 21:41.93
39 Jeanna Scanlon FR-1 Wis.-Superior 22:19.85
40 Amelia Degen   SCSU Run Club 22:59.75
41 Tea Davis SO-2 North Central (Minn.) 23:36.92
42 Lauren Tillman FR-1 Gustavus Adolphus 23:39.38
43 Bryn Mucha SO-2 Gustavus Adolphus 23:52.04
44 Tea Boerner FR-1 Wis.-Superior 24:07.37
45 Emma Giger FR-1 Concordia-St. Paul 26:24.65
  Ananya Vegesna SO-2 Minnesota DNF
  Cierra McCabe FR-1 North Central (Minn.) DNF
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Fiona Smith SO-2 St. Benedict 16:40.59
2 Maria Laudenbach FR-1 Wis.-River Falls 17:49.23
3 Cheresa Bouley JR-3 St. Cloud State 17:50.80
4 Helen Cross SO-2 Carleton 18:14.59
5 Sophie McManus FR-1 Carleton 18:25.68
6 Iliana Ramon SO-2 Gustavus Adolphus 18:31.31
7 Tracy Renier SR-4 St. Benedict 18:32.68
8 Evelyn Villalobos FR-1 Gustavus Adolphus 18:35.58
9 Bridget Tetmeyer SO-2 St. Benedict 18:35.61
10 Emily DeMorett JR-3 St. Benedict 18:39.92
11 Libby Rowland FR-1 Carleton 18:49.09
12 Greta Freed FR-1 St. Cloud State 19:00.88
13 Maggie Froh SO-2 Macalester 19:02.17
14 Mackinzee Miest SO-2 Gustavus Adolphus 19:03.76
15 Kat Hoffman   Unattached 19:19.17
16 Lily Engebretson FR-1 Gustavus Adolphus 19:24.35
17 Allegra Pihlaja JR-3 Carleton 19:25.31
18 Julia Severson FR-1 Gustavus Adolphus 19:31.69
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Taina Koivisto FR-1 Gustavus Adolphus 19:51.08
20 Nicole Koski SR-4 Wis.-Superior 19:52.87
21 Cambrie Kowal FR-1 St. Cloud State 20:09.93
22 Erica Conrad SO-2 St. Cloud State 20:11.59
23 Anna Decker FR-1 Bethel (Minn.) 20:23.27
24 Claire Schoenfield FR-1 Gustavus Adolphus 20:24.65
25 Charlotte Adams SO-2 Hamline 20:28.62
26 Avery Sivonen JR-3 Concordia-St. Paul 20:29.99
27 Sydney Hagen FR-1 Gustavus Adolphus 20:30.18
28 Simi Kaur FR-1 Gustavus Adolphus 20:30.63
29 Libby Roberdeau FR-1 Hamline 20:38.07
30 Maddie Greelis SO-2 Wis.-River Falls 20:46.72
31 Lindsey Paulson SO-2 Gustavus Adolphus 20:55.44
32 Abby Vizenor FR-1 Gustavus Adolphus 21:01.59
33 Amanda Bittmann   Minnesota Running Club 21:05.35
34 Freya Koester   Unattached 21:05.96
35 Aspen Clarksean FR-1 Hamline 21:07.77
36 Kelsey Thelen FR-1 Concordia-St. Paul 21:18.69
37 Tess Houglum FR-1 Concordia-St. Paul 21:35.86
38 Kayley Hyland SO-2 North Central (Minn.) 21:41.93
39 Jeanna Scanlon FR-1 Wis.-Superior 22:19.85
40 Amelia Degen   SCSU Run Club 22:59.75
41 Tea Davis SO-2 North Central (Minn.) 23:36.92
42 Lauren Tillman FR-1 Gustavus Adolphus 23:39.38
43 Bryn Mucha SO-2 Gustavus Adolphus 23:52.04
44 Tea Boerner FR-1 Wis.-Superior 24:07.37
45 Emma Giger FR-1 Concordia-St. Paul 26:24.65
  Cierra McCabe FR-1 North Central (Minn.) DNF
  Ananya Vegesna SO-2 Minnesota DNF