April 13, 2022
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Seth Eliason JR-3 Minnesota 1:56.75
2 Theo Andre   Unattached 1:56.80
3 Maxwell Gifford JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:57.46
4 Regan Sevenich   Unattached 1:58.06
5 Luke Malek JR-3 St. Olaf 1:58.32
6 Getinat Asfaw SO-2 Augsburg 1:59.81
7 Sakariya Hussien JR-3 Augsburg 2:00.26
8 Drew Getty SO-2 Macalester 2:02.73
9 Emmett Faltesek FR-1 Concordia-St. Paul 2:02.74
10 Mateo Useche SO-2 Macalester 2:06.17
11 Jacob Bennett FR-1 Minnesota State 2:06.29
12 Bereket Wondimu SO-2 Augsburg 2:06.63
13 Aidan Appel FR-1 Macalester 2:08.10
14 Max Jacobson FR-1 Augsburg 2:08.21
15 Tor Olsson FR-1 Macalester 2:08.33
16 Jackson Marsh FR-1 St. Olaf 2:08.62
17 Lachlan Witt SO-2 Macalester 2:08.87
18 Mark Baumeister SR-4 Macalester 2:08.94
19 Ian George FR-1 Macalester 2:09.16
20 Michael Kurtz FR-1 Hamline 2:09.20
21 Penn Sagedahl SO-2 St. Olaf 2:12.82
22 Nikolai Schmanski SO-2 Minnesota State 2:15.32
23 Hans Christopherson FR-1 Augsburg 2:17.33
24 Jack Campbell SR-4 North Central (Minn.) 2:25.95
25 Michael Herr-Zielke FR-1 North Central (Minn.) 2:27.68
26 Sam Scheuneman FR-1 Augsburg 2:28.53
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Seth Eliason JR-3 Minnesota 1:56.75
2 Theo Andre   Unattached 1:56.80
3 Maxwell Gifford JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:57.46
4 Regan Sevenich   Unattached 1:58.06
5 Luke Malek JR-3 St. Olaf 1:58.32
6 Getinat Asfaw SO-2 Augsburg 1:59.81
7 Sakariya Hussien JR-3 Augsburg 2:00.26
9 Emmett Faltesek FR-1 Concordia-St. Paul 2:02.74
16 Jackson Marsh FR-1 St. Olaf 2:08.62
21 Penn Sagedahl SO-2 St. Olaf 2:12.82
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Drew Getty SO-2 Macalester 2:02.73
10 Mateo Useche SO-2 Macalester 2:06.17
12 Bereket Wondimu SO-2 Augsburg 2:06.63
13 Aidan Appel FR-1 Macalester 2:08.10
15 Tor Olsson FR-1 Macalester 2:08.33
18 Mark Baumeister SR-4 Macalester 2:08.94
19 Ian George FR-1 Macalester 2:09.16
20 Michael Kurtz FR-1 Hamline 2:09.20
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Jacob Bennett FR-1 Minnesota State 2:06.29
14 Max Jacobson FR-1 Augsburg 2:08.21
17 Lachlan Witt SO-2 Macalester 2:08.87
22 Nikolai Schmanski SO-2 Minnesota State 2:15.32
23 Hans Christopherson FR-1 Augsburg 2:17.33
24 Jack Campbell SR-4 North Central (Minn.) 2:25.95
25 Michael Herr-Zielke FR-1 North Central (Minn.) 2:27.68
26 Sam Scheuneman FR-1 Augsburg 2:28.53