April 21-23, 2022
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NCCAA

Men's 10000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Adam McCollor   Unattached 32:34.84 -
0 josh jarpey   Unattached 29:45.43 -
1 Ethan Gregg SO-2 Wis.-La Crosse 29:36.86 10
2 Stephen Lavey SR-4 Carleton 29:42.58 8
3 Spencer Schultz SO-2 Wis.-Stout 29:54.50 6
4 Isaac Wegner SO-2 Wis.-La Crosse 30:08.67 5
5 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 30:13.43 4
6 Mitchell Bradford JR-3 Wis.-Oshkosh 30:40.17 3
7 Henry Bowman JR-3 Carleton 30:44.36 2
8 Ethan Thompson SR-4 Wis.-La Crosse 30:47.81 1
9 Ramon Romero JR-3 Wis.-Parkside 30:48.03 -
10 Jacob Green FR-1 Wartburg 30:50.41 -
11 Caleb Christiansen SO-2 Wis.-Platteville 30:52.07 -
12 Matthew Ryan SO-2 Wis.-Stout 30:53.68 -
13 Alex Strojny FR-1 Wis.-La Crosse 31:00.88 -
14 Grady Davis SO-2 Wis.-Parkside 31:08.66 -
15 Drew Hoffman SR-4 Wartburg 31:10.52 -
16 Parker Huhn SO-2 Wis.-La Crosse 31:11.11 -
17 Adam Nakasaka SR-4 Carleton 31:20.54 -
18 Andrew Skemp FR-1 St. Olaf 31:22.44 -
19 Ian Barry FR-1 Wartburg 31:25.91 -
20 Michael Kluz SO-2 Wis.-Stevens Point 31:28.47 -
21 Luke Guttormson JR-3 Loras 31:33.31 -
22 Ike Mendel JR-3 Bethel (Minn.) 31:34.88 -
23 Dan Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 31:36.54 -
24 Leo Smith JR-3 Concordia-Moorhead 31:37.04 -
25 Kevin Montresor SO-2 St. Olaf 31:38.11 -
26 Collin Day JR-3 Wartburg 31:38.56 -
27 Brett Haffner SR-4 Wis.-Eau Claire 31:43.43 -
28 August Beyer JR-3 Marquette 31:44.90 -
29 Johnathan Nowacki SO-2 Wis.-Parkside 31:46.00 -
30 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 31:47.64 -
31 Tristan Scarborough SO-2 MSOE 31:55.52 -
32 David Lynn SO-2 St. Olaf 31:57.52 -
33 Ellery Pleier SO-2 Wis.-Parkside 32:03.64 -
34 Kyle Pflug FR-1 Wis.-Stevens Point 32:24.86 -
35 Troy Humpal SR-4 Wis.-Platteville 32:30.74 -
36 Max Fore FR-1 Wis.-Stout 32:32.23 -
37 Tyler Re FR-1 Marquette 32:33.12 -
38 Christian Manthey FR-1 Wis.-Stout 32:33.92 -
39 Sid Gross JR-3 Wis.-Eau Claire 32:36.47 -
40 Alex Carlson FR-1 Wis.-Eau Claire 32:39.29 -
41 Andy Goldsmith JR-3 St. John's (Minn.) 32:40.62 -
42 Sam Forstner SO-2 Ripon 32:41.03 -
43 Aidan St George SO-2 Bethel (Minn.) 32:48.80 -
44 Xander Gottner FR-1 MSOE 32:49.44 -
45 Adam Tess SO-2 Wis.-Stevens Point 32:50.07 -
46 Eduardo Neri SO-2 Wis.-Oshkosh 32:55.58 -
47 Patrick Burns JR-3 Marquette 32:56.56 -
48 Jack Hesse-Withbroe FR-1 Wis.-Eau Claire 32:56.83 -
49 Riley Coulter SO-2 Wis.-Platteville 32:58.44 -
50 Brock Lawhead SO-2 St. Olaf 33:06.67 -
51 David Potter JR-3 Ripon 33:14.30 -
52 Matthew Thomas FR-1 Wis.-Stout 33:17.73 -
53 Ryan Dolnik JR-3 Wis.-Oshkosh 33:28.76 -
54 Carson Meredith SO-2 MSOE 33:39.31 -
55 Mauricio Vite SO-2 St. Olaf 33:40.26 -
56 Robby Munoz FR-1 Wartburg 33:53.39 -
57 Ryan Neubauer FR-1 Wartburg 33:57.38 -
58 Manny Bernal SR-4 Wis.-Parkside 33:57.83 -
59 Joey Thaler FR-1 Wis.-Eau Claire 34:01.52 -
60 Davin Dahl SO-2 Wis.-Platteville 34:03.18 -
61 Zach Hein SO-2 Wis.-Platteville 34:13.33 -
62 Dylan Jensen FR-1 Wis.-Stevens Point 34:16.76 -
63 Jack Meyers FR-1 Wartburg 34:18.03 -
64 Dylan Bartness FR-1 St. John's (Minn.) 34:22.94 -
65 Gavin Roy FR-1 Wartburg 34:30.62 -
66 Andrew Carlson FR-1 Wis.-Stout 34:34.46 -
67 Damon Zielke FR-1 Wis.-Stout 34:40.61 -
68 Andrew Poock FR-1 Wartburg 34:46.04 -
69 Chris Raabe-Pavlov JR-3 St. Olaf 34:47.55 -
70 Nolan Baumhardt FR-1 Wis.-Platteville 34:55.65 -
71 Jonah Decleene FR-1 Ripon 34:58.28 -
72 Matt Seeber FR-1 Ripon 35:07.79 -
73 RJ Olson SO-2 Ripon 35:25.11 -
74 Logan Jacobson SO-2 Bethel (Minn.) 35:53.60 -
75 Isaac Fullmer FR-1 Wis.-Parkside 36:00.71 -
76 Carson Kester FR-1 Wis.-Platteville 36:00.71 -
77 Luke Simcox SO-2 St. Olaf 36:30.18 -
78 Ben Fleuchaus SO-2 Viterbo 37:10.66 -
  Michael Keegan SO-2 MSOE DNF -
  Jace Bartz SR-4 Wis.-Eau Claire DNF -
  Will MacCudden FR-1 Wis.-Whitewater DNF -
  Garrett Radtke JR-3 Ripon DNF -
  Hayden Fredrickson   Unattached DNF -
Men's 10000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
54 Carson Meredith SO-2 MSOE 33:39.31 -
55 Mauricio Vite SO-2 St. Olaf 33:40.26 -
56 Robby Munoz FR-1 Wartburg 33:53.39 -
58 Manny Bernal SR-4 Wis.-Parkside 33:57.83 -
61 Zach Hein SO-2 Wis.-Platteville 34:13.33 -
63 Jack Meyers FR-1 Wartburg 34:18.03 -
64 Dylan Bartness FR-1 St. John's (Minn.) 34:22.94 -
65 Gavin Roy FR-1 Wartburg 34:30.62 -
66 Andrew Carlson FR-1 Wis.-Stout 34:34.46 -
67 Damon Zielke FR-1 Wis.-Stout 34:40.61 -
68 Andrew Poock FR-1 Wartburg 34:46.04 -
69 Chris Raabe-Pavlov JR-3 St. Olaf 34:47.55 -
70 Nolan Baumhardt FR-1 Wis.-Platteville 34:55.65 -
72 Matt Seeber FR-1 Ripon 35:07.79 -
73 RJ Olson SO-2 Ripon 35:25.11 -
74 Logan Jacobson SO-2 Bethel (Minn.) 35:53.60 -
75 Isaac Fullmer FR-1 Wis.-Parkside 36:00.71 -
76 Carson Kester FR-1 Wis.-Platteville 36:00.71 -
77 Luke Simcox SO-2 St. Olaf 36:30.18 -
78 Ben Fleuchaus SO-2 Viterbo 37:10.66 -
  Garrett Radtke JR-3 Ripon DNF -
  Will MacCudden FR-1 Wis.-Whitewater DNF -
Men's 10000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Adam McCollor   Unattached 32:34.84 -
35 Troy Humpal SR-4 Wis.-Platteville 32:30.74 -
36 Max Fore FR-1 Wis.-Stout 32:32.23 -
38 Christian Manthey FR-1 Wis.-Stout 32:33.92 -
39 Sid Gross JR-3 Wis.-Eau Claire 32:36.47 -
40 Alex Carlson FR-1 Wis.-Eau Claire 32:39.29 -
42 Sam Forstner SO-2 Ripon 32:41.03 -
43 Aidan St George SO-2 Bethel (Minn.) 32:48.80 -
46 Eduardo Neri SO-2 Wis.-Oshkosh 32:55.58 -
48 Jack Hesse-Withbroe FR-1 Wis.-Eau Claire 32:56.83 -
49 Riley Coulter SO-2 Wis.-Platteville 32:58.44 -
50 Brock Lawhead SO-2 St. Olaf 33:06.67 -
51 David Potter JR-3 Ripon 33:14.30 -
52 Matthew Thomas FR-1 Wis.-Stout 33:17.73 -
53 Ryan Dolnik JR-3 Wis.-Oshkosh 33:28.76 -
57 Ryan Neubauer FR-1 Wartburg 33:57.38 -
59 Joey Thaler FR-1 Wis.-Eau Claire 34:01.52 -
60 Davin Dahl SO-2 Wis.-Platteville 34:03.18 -
62 Dylan Jensen FR-1 Wis.-Stevens Point 34:16.76 -
71 Jonah Decleene FR-1 Ripon 34:58.28 -
  Jace Bartz SR-4 Wis.-Eau Claire DNF -
Men's 10000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
18 Andrew Skemp FR-1 St. Olaf 31:22.44 -
19 Ian Barry FR-1 Wartburg 31:25.91 -
20 Michael Kluz SO-2 Wis.-Stevens Point 31:28.47 -
22 Ike Mendel JR-3 Bethel (Minn.) 31:34.88 -
23 Dan Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 31:36.54 -
24 Leo Smith JR-3 Concordia-Moorhead 31:37.04 -
25 Kevin Montresor SO-2 St. Olaf 31:38.11 -
27 Brett Haffner SR-4 Wis.-Eau Claire 31:43.43 -
28 August Beyer JR-3 Marquette 31:44.90 -
29 Johnathan Nowacki SO-2 Wis.-Parkside 31:46.00 -
30 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 31:47.64 -
31 Tristan Scarborough SO-2 MSOE 31:55.52 -
32 David Lynn SO-2 St. Olaf 31:57.52 -
33 Ellery Pleier SO-2 Wis.-Parkside 32:03.64 -
34 Kyle Pflug FR-1 Wis.-Stevens Point 32:24.86 -
37 Tyler Re FR-1 Marquette 32:33.12 -
41 Andy Goldsmith JR-3 St. John's (Minn.) 32:40.62 -
44 Xander Gottner FR-1 MSOE 32:49.44 -
45 Adam Tess SO-2 Wis.-Stevens Point 32:50.07 -
47 Patrick Burns JR-3 Marquette 32:56.56 -
  Michael Keegan SO-2 MSOE DNF -
Men's 10000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 josh jarpey   Unattached 29:45.43 -
1 Ethan Gregg SO-2 Wis.-La Crosse 29:36.86 10
2 Stephen Lavey SR-4 Carleton 29:42.58 8
3 Spencer Schultz SO-2 Wis.-Stout 29:54.50 6
4 Isaac Wegner SO-2 Wis.-La Crosse 30:08.67 5
5 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 30:13.43 4
6 Mitchell Bradford JR-3 Wis.-Oshkosh 30:40.17 3
7 Henry Bowman JR-3 Carleton 30:44.36 2
8 Ethan Thompson SR-4 Wis.-La Crosse 30:47.81 1
9 Ramon Romero JR-3 Wis.-Parkside 30:48.03 -
10 Jacob Green FR-1 Wartburg 30:50.41 -
11 Caleb Christiansen SO-2 Wis.-Platteville 30:52.07 -
12 Matthew Ryan SO-2 Wis.-Stout 30:53.68 -
13 Alex Strojny FR-1 Wis.-La Crosse 31:00.88 -
14 Grady Davis SO-2 Wis.-Parkside 31:08.66 -
15 Drew Hoffman SR-4 Wartburg 31:10.52 -
16 Parker Huhn SO-2 Wis.-La Crosse 31:11.11 -
17 Adam Nakasaka SR-4 Carleton 31:20.54 -
21 Luke Guttormson JR-3 Loras 31:33.31 -
26 Collin Day JR-3 Wartburg 31:38.56 -
  Hayden Fredrickson   Unattached DNF -