April 19-20, 2024
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Jack Kinzer JR-3 Wartburg 10:00.51 6:18.70 9:01.00 10:43.79 10
2 Clay Pehl JR-3 Wartburg 10:27.80 8:32.16 9:10.70 9:21.72 8
3 Mason Shea JR-3 Wis.-Eau Claire 12:03.79 10:34.71 9:16.76 10:18.01 6
4 Jackson Dutcher FR-1 South Dakota St. 6:42.97 12:01.99 9:19.68 8:23.72 5
5 Colby Branch SR-4 MSOE 7:12.09 7:12.09 9:21.15 8:58.71 4
6 Jason Ford JR-3 Wis.-Oshkosh 11:01.85 10:10.94 9:25.68 10:44.88 3
7 Kyle Samluk SR-4 Michigan Tech 11:38.67 11:32.99 9:28.02 10:07.79 2
8 Jesse Peterson JR-3 Wis.-Eau Claire 11:55.84 11:16.07 9:28.12 7:51.54 1
9 Trent Chadwick SO-2 Wis.-Oshkosh 8:49.13 6:43.96 9:28.95 7:52.23 -
10 Callen Carrier JR-3 Michigan Tech 8:45.63 11:42.74 9:31.33 11:37.03 -
11 Carl Lundgren JR-3 Wis.-Eau Claire 8:53.75 7:56.36 9:33.92 9:51.14 -
12 Ian Barnes SO-2 Wis.-Eau Claire 11:20.66 12:24.11 9:36.83 11:55.27 -
13 Max Bailey JR-3 Wis.-Stout 10:31.96 12:10.53 9:39.78 11:12.55 -
14 Hutton Edney FR-1 Wartburg 9:00.42 11:25.69 9:41.09 12:12.18 -
15 Casey Deboth JR-3 Wis.-Stout 6:48.97 8:16.61 9:44.24 11:58.62 -
16 Samuel McPeak FR-1 MSOE 8:27.04 7:10.40 9:49.58 8:21.15 -
17 Owen Pries SO-2 Wartburg 8:43.04 7:13.89 9:54.36 7:37.66 -
18 Alex Peterson FR-1 Wis.-Oshkosh 8:55.26 12:41.26 9:54.73 10:12.58 -
19 Tyler Ott SR-4 MSOE 10:45.93 11:39.76 9:58.08 9:34.16 -
20 Ander Julian SO-2 Wartburg 11:45.79 7:58.50 9:58.12 11:27.84 -
21 Alex Suelflow JR-3 Wis.-Stout 9:23.07 9:47.03 9:59.01 7:23.27 -
22 Zebedee Swager FR-1 Michigan Tech 11:51.39 12:57.71 10:02.87 9:32.73 -
23 Jackson Braun FR-1 MSOE 11:21.62 11:33.68 10:03.20 7:08.28 -
24 Zach Brandenburg SR-4 Wis.-Stevens Point 11:01.67 12:02.37 10:07.03 8:17.77 -
25 Zion Taylor FR-1 Wartburg 12:37.21 13:26.86 10:20.66 13:02.04 -
26 Joe Huber FR-1 Wis.-Stout 12:20.05 12:51.41 10:27.16 8:46.82 -
27 Ethan Hoff FR-1 Michigan Tech 10:05.01 13:14.07 10:30.21 9:58.70 -
28 Cody Zenyuh SO-2 MSOE 11:17.65 8:13.99 10:33.31 11:36.65 -
29 Matthew Schaber SO-2 MSOE 10:27.99 11:02.88 11:37.76 13:08.47 -
  Austin True Senior Unattached 7:56.08 9:52.33 9:13.58 9:24.66 -
  Kade Layton Freshman Unattached 11:49.15 7:21.77 9:41.27 10:33.59 -
  Zachary Shoemaker-Allen   Unattached 12:07.22 11:00.10 9:19.40 9:58.56 -
  Austin Smelker Sophomore Unattached 12:30.73 8:28.37 9:51.12 10:44.32 -
  Jayden Zywicki SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF -
  Joey Sullivan FR-1 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF -
  Elias Ritzke SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF -
  Luke Chaffin SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF -
  Mason Brown FR-1 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
11 Carl Lundgren JR-3 Wis.-Eau Claire 7:16.18 11:34.45 9:39.66 9:45.40 9:33.92 -
13 Max Bailey JR-3 Wis.-Stout 10:37.76 8:47.60 11:06.75 12:04.73 9:39.78 -
14 Hutton Edney FR-1 Wartburg 7:50.69 9:12.04 7:33.25 8:54.61 9:41.09 -
15 Casey Deboth JR-3 Wis.-Stout 8:45.82 9:32.56 7:59.08 7:41.55 9:44.24 -
16 Samuel McPeak FR-1 MSOE 10:19.06 7:45.77 11:35.71 11:53.40 9:49.58 -
17 Owen Pries SO-2 Wartburg 7:31.72 10:41.91 12:34.84 10:59.74 9:54.36 -
18 Alex Peterson FR-1 Wis.-Oshkosh 11:00.15 8:19.58 9:54.73 10:42.31 9:54.73 -
19 Tyler Ott SR-4 MSOE 11:57.70 9:40.14 12:57.51 12:45.55 9:58.08 -
20 Ander Julian SO-2 Wartburg 8:46.35 10:57.94 12:57.56 8:52.33 9:58.12 -
21 Alex Suelflow JR-3 Wis.-Stout 12:10.80 8:23.17 10:28.96 10:10.99 9:59.01 -
22 Zebedee Swager FR-1 Michigan Tech 9:20.67 7:56.27 10:20.96 11:51.39 10:02.87 -
23 Jackson Braun FR-1 MSOE 8:38.76 9:02.88 11:15.59 9:08.92 10:03.20 -
24 Zach Brandenburg SR-4 Wis.-Stevens Point 12:08.44 8:48.12 12:50.93 7:17.07 10:07.03 -
25 Zion Taylor FR-1 Wartburg 8:28.95 9:18.60 7:57.91 7:57.91 10:20.66 -
26 Joe Huber FR-1 Wis.-Stout 7:31.56 10:58.52 10:52.25 8:28.00 10:27.16 -
27 Ethan Hoff FR-1 Michigan Tech 8:36.78 8:05.27 12:04.75 10:36.52 10:30.21 -
28 Cody Zenyuh SO-2 MSOE 9:29.98 11:30.31 11:04.98 9:42.65 10:33.31 -
29 Matthew Schaber SO-2 MSOE 8:29.37 9:25.19 9:32.17 11:44.74 11:37.76 -
  Austin Smelker Sophomore Unattached 7:11.52 7:46.99 8:40.19 7:17.43 9:51.12 -
  Kade Layton Freshman Unattached 7:39.21 11:02.65 10:45.21 9:47.09 9:41.27 -
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Jack Kinzer JR-3 Wartburg 9:01.00 10
2 Clay Pehl JR-3 Wartburg 9:10.70 8
3 Mason Shea JR-3 Wis.-Eau Claire 9:16.76 6
4 Jackson Dutcher FR-1 South Dakota St. 9:19.68 5
5 Colby Branch SR-4 MSOE 9:21.15 4
6 Jason Ford JR-3 Wis.-Oshkosh 9:25.68 3
7 Kyle Samluk SR-4 Michigan Tech 9:28.02 2
8 Jesse Peterson JR-3 Wis.-Eau Claire 9:28.12 1
9 Trent Chadwick SO-2 Wis.-Oshkosh 9:28.95 -
10 Callen Carrier JR-3 Michigan Tech 9:31.33 -
12 Ian Barnes SO-2 Wis.-Eau Claire 9:36.83 -
  Austin True Senior Unattached 9:13.58 -
  Zachary Shoemaker-Allen   Unattached 9:19.40 -
  Mason Brown FR-1 Wis.-La Crosse DNF -
  Luke Chaffin SO-2 Wis.-La Crosse DNF -
  Elias Ritzke SO-2 Wis.-La Crosse DNF -
  Joey Sullivan FR-1 Wis.-La Crosse DNF -
  Jayden Zywicki SO-2 Wis.-La Crosse DNF -