September 24, 2016
|
SUNY POLY CROSS COUNTRY COURSE Utica, NY 13502
HOST: SUNY POLY   DIRECTOR: Bill Tylutki   TIMING: TNT Timing   REFEREE: Chuck Van Holtz   STARTER: Chuck Van Holtz  

SUNY POLY Womens 6K Team Results (6k )
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 SUNY ESF 2:05:19 25:03 46 5 7 8 12 14 18 20
2 Cobleskill 2:04:52 24:58 49 2 3 6 15 23 28 41
3 Cazenovia 2:13:09 26:37 95 10 11 21 26 27 30 31
4 Bard 2:18:30 27:42 123 9 19 24 34 37 38 39
5 SUNY Canton 2:21:23 28:16 136 1 17 35 40 43 50  
6 SUNY Poly 2:22:28 28:29 141 13 22 25 36 45 56 58
7 Herkimer County 2:30:48 30:09 150 4 16 33 42 55    
8 Culinary Institute 2:44:07 32:49 209 29 32 46 49 53 54  
9 Davis College 2:53:23 34:40 242 44 47 48 51 52 57  

SUNY POLY Womens 6K Individual Results (6k )
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1
SO-2
6:04.0
22:37.1
1
2
FR-1
6:17.7
23:28.1
2
3
SR-4
6:17.7
23:28.4
3
4
Bernier, Chyanna
FR
Herkimer County
6:23.5
23:49.8
4
5
Lathrop, Marissa
SO
SUNY ESF
6:25.5
23:57.2
5
6
SR-4
6:37.7
24:42.8
 
7
Decrescente, Amber
FR
SUNY Adirondack
6:38.3
24:45.2
 
8
SO-2
6:40.2
24:52.0
6
9
Cuddihy, Erin
SO
SUNY ESF
6:42.2
24:59.7
7
10
Zickler, Eden
FR
SUNY ESF
6:42.3
25:00.0
8
11
JR-3
6:43.9
25:05.9
9
12
SR-4
6:46.0
25:13.7
10
13
SR-4
6:46.2
25:14.5
11
14
Hollister, Samantha
SR
SUNY ESF
6:48.8
25:24.1
12
15
JR-3
6:56.2
25:52.0
13
16
Cronk, Allison
SR
SUNY ESF
6:58.0
25:58.7
14
17
JR-3
6:59.2
26:03.0
15
18
Amentler, Tiffany
FR
Herkimer County
7:05.1
26:24.9
16
19
SO-2
7:05.4
26:26.0
17
20
Verbeck, Emily
JR
SUNY ESF
7:05.4
26:26.2
18
21
FR-1
7:07.2
26:32.8
19
22
Smalley, Hailey
SO
SUNY ESF
7:07.6
26:34.4
20
23
SO-2
7:09.5
26:41.4
21
24
SR-4
7:12.0
26:50.7
22
25
FR-1
7:14.7
27:01.0
23
26
FR-1
7:14.8
27:01.2
 
27
FR-1
7:19.4
27:18.2
24
28
Steenkamer, Emily
JR
SUNY ESF
7:20.5
27:22.3
 
29
Kuwabara, Shiomi
JR
SUNY ESF
7:20.5
27:22.5
 
30
SO-2
7:27.2
27:47.3
25
31
SR-4
7:30.4
27:59.4
26
32
SR-4
7:30.6
28:00.0
27
33
SR-4
7:34.8
28:15.6
28
34
Bertalotto, Samantha
SO
Culinary Institute
7:41.5
28:40.8
29
35
FR-1
7:42.9
28:46.1
30
36
Manzari, Chloe
FR
Mohawk Valley
7:45.8
28:56.8
 
37
JR-3
7:47.3
29:02.5
31
38
Bragwynne, Kristin
SO
Culinary Institute
7:49.4
29:10.2
32
39
FR-1
7:52.6
29:22.2
 
40
Bridgewater, Gabrielle
FR
Herkimer County
7:54.6
29:29.7
33
41
FR-1
7:55.8
29:34.0
34
42
JR-3
7:56.4
29:36.5
35
43
Bellinger, Renee
FR
Fulton-Montgomery
8:02.5
29:59.1
 
44
FR-1
8:02.6
29:59.6
36
45
SR-4
8:02.7
29:59.8
37
46
SR-4
8:03.4
30:02.6
38
47
Steere, Morgan
FR
Mohawk Valley
8:05.6
30:10.5
 
48
Gruet, Beverly
FR
Mohawk Valley
8:10.0
30:26.9
 
49
JR-3
8:14.6
30:44.2
39
50
JR-3
8:19.3
31:01.7
40
51
Rivera, Shawntel
FR
Fulton-Montgomery
8:22.1
31:12.3
 
52
FR-1
8:28.6
31:36.5
41
53
Howell, Sharon
 
Herkimer County
8:30.2
31:42.2
42
54
SO-2
8:30.2
31:42.4
43
55
Ward, Bethany
SO
Davis College
8:33.1
31:53.2
44
56
SR-4
8:34.1
31:56.8
 
57
SO-2
8:34.5
31:58.4
45
58
Stano, Aly
FR
Culinary Institute
8:41.3
32:23.7
46
59
JR-3
8:54.8
33:14.0
 
60
Duke, Brittni
 
Broome CC
8:56.8
33:21.5
 
61
Smith, Cessandra
SO
Davis College
9:00.4
33:34.8
47
62
Cross, Molly
FR
SUNY Adirondack
9:01.8
33:40.1
 
63
JR-3
9:08.2
34:04.0
 
64
Maynard, Sabrina
FR
Columbia-Greene
9:12.2
34:18.8
 
65
Waggoner, Lydia Beth
SR
Davis College
9:12.9
34:21.7
48
66
Kuo, Ying
FR
Culinary Institute
9:17.8
34:39.9
49
67
SO-2
9:25.6
35:08.9
50
68
Buehler, Megan
JR
Davis College
9:29.5
35:23.6
51
69
Walburger, Brianna
JR
Davis College
10:14.3
38:10.6
52
70
Rishel, Madison
FR
Culinary Institute
10:31.1
39:13.3
53
71
Sherwood, Samantha
FR
Culinary Institute
10:31.4
39:14.2
54
72
Baret, Marisol
 
Herkimer County
10:33.5
39:22.2
55
73
FR-1
10:45.1
40:05.5
56
74
Conboy, Rebekah
SO
Davis College
10:47.8
40:15.4
57
75
FR-1
11:23.6
42:28.9
58


SUNY POLY Mens 8K Team Results (8k )
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 SUNY Poly 2:20:18 28:03 46 1 4 5 16 20 21 22
2 SUNY ESF 2:21:10 28:14 47 3 6 10 11 17 23 24
3 Cobleskill 2:23:16 28:39 76 2 12 15 19 28 30 35
4 Mohawk Valley 2:29:17 29:51 132 7 25 29 32 39 43 49
5 Paul Smith's 2:30:23 30:04 132 9 13 34 36 40 41 52
6 SUNY Canton 2:37:52 31:34 186 26 33 38 44 45 53 54
7 SUNY Adirondack 2:40:57 32:11 198 18 27 42 50 61 65  
8 Herkimer County 2:44:06 32:49 218 14 31 56 58 59 67  
9 Cazenovia 2:46:27 33:17 235 37 46 47 48 57 68  
10 Broome CC 2:54:53 34:58 252 8 51 63 64 66 69 70
11 Davis College 3:31:08 42:13 320 55 60 62 71 72    

SUNY POLY Mens 8K Individual Results (8k )
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1
SR-4
5:28.7
27:14.2
1
2
JR-3
5:32.0
27:30.4
2
3
Persson, Michael
SR
SUNY ESF
5:34.4
27:42.2
3
4
SR-4
5:34.8
27:44.2
4
5
SO-2
5:37.7
27:58.9
5
6
Carris, Dana
JR
SUNY ESF
5:38.4
28:02.2
6
7
Ambruso, Alec
SO
Mohawk Valley
5:39.6
28:08.3
7
8
Whitnet, Alex
SO
Broome CC
5:40.1
28:10.7
8
9
JR-3
5:40.7
28:13.7
9
10
Giordano, Nick
JR
SUNY ESF
5:42.3
28:21.5
10
11
Thomas, Mitchell
JR
SUNY ESF
5:42.4
28:22.0
11
12
JR-3
5:44.1
28:30.4
12
13
SR-4
5:45.0
28:35.3
13
14
Rawson, Brandon
SO
Herkimer County
5:45.4
28:36.9
14
15
SO-2
5:45.4
28:37.1
15
16
JR-3
5:45.4
28:37.3
16
17
Satchwell, Sean
SO
SUNY ESF
5:46.5
28:42.5
17
18
Linendoll, Jason
SO
SUNY Adirondack
5:46.6
28:43.1
18
19
FR-1
5:46.7
28:43.4
19
20
SO-2
5:46.7
28:43.7
20
21
JR-3
5:48.5
28:52.3
21
22
FR-1
5:50.7
29:03.5
22
23
Appelgren, Ethan
SO
SUNY ESF
5:51.4
29:06.7
23
24
Wasserman, Ben
SO
SUNY ESF
5:53.3
29:16.5
24
25
Cady, Austin
FR
Mohawk Valley
5:54.2
29:20.7
25
26
Boyd, James
SO
SUNY ESF
5:55.3
29:26.3
 
27
FR-1
5:56.5
29:32.2
26
28
Rawinski, Peter
SO
SUNY ESF
5:58.8
29:43.6
 
29
Halligan, Brian
 
SUNY Adirondack
5:59.2
29:45.5
27
30
JR-3
6:01.1
29:55.4
28
31
Miller, William
FR
SUNY ESF
6:01.3
29:56.2
 
32
San Filippo, Brady
FR
Mohawk Valley
6:01.4
29:56.5
29
33
FR-1
6:02.4
30:01.8
 
34
JR-3
6:03.2
30:05.4
30
35
Homes, Kyle
FR
Herkimer County
6:03.8
30:08.7
31
36
Tyler, Nathan
FR
SUNY ESF
6:04.7
30:13.1
 
37
Corney, Dakota
FR
Mohawk Valley
6:05.7
30:18.0
32
38
SO-2
6:11.2
30:45.2
33
39
JR-3
6:11.9
30:48.7
34
40
Longo, James
JR
SUNY ESF
6:14.5
31:02.0
 
41
FR-1
6:14.9
31:04.0
35
42
FR-1
6:15.7
31:07.6
36
43
Frazier, Mark
JR
SUNY ESF
6:16.6
31:12.2
 
44
SO-2
6:17.2
31:15.1
37
45
FR-1
6:20.3
31:30.5
38
46
Burdick, Kenneth
FR
Mohawk Valley
6:20.9
31:33.5
39
47
Santiago, Ricky
FR
Fulton-Montgomery
6:21.2
31:35.2
 
48
FR-1
6:21.8
31:38.1
40
49
Michaels, Geoffrey
SO
SUNY ESF
6:22.1
31:39.4
 
50
Pruch, Isaac
SO
SUNY ESF
6:24.3
31:50.7
 
51
SO-2
6:25.7
31:57.6
 
52
SR-4
6:27.3
32:05.4
41
53
SO-2
6:29.1
32:14.5
 
54
SO-2
6:32.9
32:33.1
 
55
Simpson, Jed
SO
SUNY Adirondack
6:33.6
32:36.5
42
56
Battin, Michael
FR
Mohawk Valley
6:37.1
32:54.0
43
57
Mosher, Jacob
FR
Fulton-Montgomery
6:37.3
32:55.3
 
58
FR-1
6:38.6
33:01.7
44
59
FR-1
6:38.8
33:02.7
45
60
JR-3
6:39.2
33:04.4
46
61
SR-4
6:43.6
33:26.5
47
62
SR-4
6:44.4
33:30.2
48
63
Warchol, Michael
SO
Mohawk Valley
6:45.2
33:34.4
49
64
Cochran, Mason
FR
SUNY Adirondack
6:51.0
34:03.5
50
65
McMahon, Ryan
 
Broome CC
6:51.1
34:03.9
51
66
SO-2
6:52.1
34:08.6
 
67
FR-1
6:52.7
34:11.6
52
68
SR-4
6:53.1
34:13.9
53
69
JR-3
6:54.6
34:21.4
54
70
JR-3
6:56.5
34:30.5
 
71
FR-1
6:56.6
34:31.3
 
72
Ward, Carmine
FR
Davis College
6:57.7
34:36.4
55
73
SO-2
6:58.5
34:40.5
 
74
Decker, Daniel
SO
SUNY ESF
6:58.9
34:42.6
 
75
Parker, Taj
 
Herkimer County
6:59.0
34:43.2
56
76
SR-4
7:01.2
34:54.0
 
77
Bass, Joe
FR
Mohawk Valley
7:02.8
35:01.8
 
78
JR-3
7:04.6
35:11.1
57
79
Sostre, Aaron
FR
Herkimer County
7:06.1
35:18.4
58
80
Ackerman, Alex
FR
Herkimer County
7:06.2
35:18.9
59
81
Bramhall, Jason
FR
Davis College
7:07.4
35:24.6
60
82
FR-1
7:07.7
35:26.5
 
83
FR-1
7:09.7
35:36.4
 
84
Knack, Jon
FR
Fulton-Montgomery
7:10.8
35:41.8
 
85
Bourque, Brendan
FR
SUNY Adirondack
7:12.3
35:49.3
61
86
SO-2
7:12.5
35:50.4
 
87
McNeil, Jervon
FR
Davis College
7:15.8
36:06.4
62
88
SR-4
7:22.3
36:39.0
 
89
FR-1
7:22.4
36:39.5
 
90
FR-1
7:22.6
36:40.3
 
91
Jones, Marquis
FR
Culinary Institute
7:26.3
36:58.8
 
92
Mannix, Ben
FR
Broome CC
7:26.3
36:59.0
63
93
Holloway, Noah
SO
Broome CC
7:32.1
37:27.6
64
94
SR-4
7:32.3
37:28.5
 
95
SO-2
7:36.8
37:51.0
 
96
Linehan, Patrick
FR
SUNY Adirondack
7:40.7
38:10.6
65
97
Rowe, Chris
FR
Broome CC
7:41.0
38:12.0
66
98
Brown, Ryan
 
Herkimer County
7:43.3
38:23.3
67
99
JR-3
7:45.8
38:35.5
68
100
FR-1
7:48.5
38:49.1
 
101
Taylor, Kevin
FR
Broome CC
7:50.5
38:59.3
69
102
JR-3
7:51.6
39:04.8
 
103
SR-4
7:53.9
39:16.0
 
104
Tompkins, Alex
FR
Broome CC
7:58.0
39:36.3
70
105
Seif, Joseph
 
Broome CC
8:02.9
40:00.8
 
106
Cadden, Sean
 
Broome CC
8:12.9
40:50.5
 
107
Luman, Aaron
FR
Culinary Institute
8:15.9
41:05.5
 
108
Blair, Leroy
SR
Davis College
8:17.1
41:11.6
71
109
SO-2
9:05.2
45:10.4
 
110
Amir, Zubair
FR
Fulton-Montgomery
9:08.8
45:28.6
 
111
JR-3
9:40.5
48:06.1
 
112
Tran, Kalven
SO
Culinary Institute
10:19.6
51:20.5
 
113
Moore, Kyle
SR
Davis College
12:50.2
1:03:49.2
72