September 21, 2019
|
Lents Park Portland, OR

MENS 5K Team Results (5k )
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Jacuzzi Boys Athletic Club 1:17:16 15:27 20 1 2 3 6 8 10 11
2 Team Red Lizard 1:22:43 16:32 73 9 12 15 18 19 23 31
3 Portland Running Company 1:22:53 16:34 76 4 5 14 25 28 41 43
4 Team Red Lizard Masters 1:25:11 17:02 103 13 17 22 24 27 29 40
5 NAC 1:25:12 17:02 104 7 16 21 26 34 35  
6 Linfield 1:29:39 17:55 152 20 30 32 33 37 42  
7 CSC AC 1:44:59 20:59 202 36 38 39 44 45    

MENS 5K Individual Results (5k )
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1
Grundy, Gilbert
 
Jacuzzi Boys Athletic Club
4:47.7
14:53.9
1
2
Baker, Jackson
 
Mount Tabor Track Club
4:51.5
15:05.8
 
3
Khan, Kallin
 
Bowerman Track Club
4:55.5
15:18.1
 
4
McLauchlan, Robert
 
Jacuzzi Boys Athletic Club
4:56.7
15:21.8
2
5
Joseph, Jesse
 
Jacuzzi Boys Athletic Club
4:57.4
15:24.1
3
6
Kreuz, Cameron
 
Portland Running Company
5:01.0
15:35.3
4
7
Biedebach, Michael
 
Portland Running Company
5:01.4
15:36.4
5
8
Shakalia, Karim
 
Jacuzzi Boys Athletic Club
5:03.2
15:41.9
6
9
Slenning, Nick
 
Unattached
5:06.8
15:53.2
 
10
Keyserling, Kaleb
 
NAC
5:06.9
15:53.4
7
11
Jones, Ryan
 
Jacuzzi Boys Athletic Club
5:07.2
15:54.5
8
12
Platt, Chris
 
Team Red Lizard
5:08.6
15:58.9
9
13
Campbell, Jacob
 
Jacuzzi Boys Athletic Club
5:08.8
15:59.3
10
14
Nelson, Andrew
 
Jacuzzi Boys Athletic Club
5:09.2
16:00.6
11
15
Padilla, Phil
 
VAMIPACT
5:09.3
16:01.1
 
16
Day, Evan
 
Jacuzzi Boys Athletic Club
5:11.5
16:07.8
 
17
Brands, Dennis
 
Unattached
5:13.5
16:14.1
 
18
Anderson, Miles
 
Jacuzzi Boys Athletic Club
5:14.2
16:16.1
 
19
Coe, Aaron
 
Team Red Lizard
5:14.4
16:16.9
12
20
Short, Steven
 
Team Red Lizard Masters
5:18.1
16:28.4
13
21
Sawyer, Dane
 
Portland Running Company
5:19.1
16:31.6
14
22
Grigsby, Kolter
 
Team Red Lizard
5:22.3
16:41.3
15
23
Harmon, David
 
NAC
5:22.6
16:42.4
16
24
Lindbo, Torrey
 
Team Red Lizard Masters
5:23.5
16:45.2
17
25
Roth, Chris
 
GODO Track Club
5:24.1
16:47.0
 
26
Sheaffer, Chris
 
Team Red Lizard
5:25.3
16:50.6
18
27
Dietz, Zach
 
Jacuzzi Boys Athletic Club
5:25.7
16:52.1
 
28
Rex, Riley
 
Team Red Lizard
5:26.9
16:55.6
19
29
FR-1
5:27.1
16:56.4
20
30
Lenski, Daniel
 
NAC
5:27.4
16:57.3
21
31
Bartosz, Daniel
 
Team Red Lizard Masters
5:27.9
16:58.8
22
32
Roberts, Duncan
 
Bowerman Track Club Masters
5:32.1
17:11.8
 
33
Huszti, Ben
 
Team Red Lizard
5:32.4
17:12.7
23
34
Flaata, Benjamin
 
Team Red Lizard Masters
5:35.7
17:23.0
24
35
Klomstad, Alex
 
Portland Running Company
5:36.7
17:26.0
25
36
Coffin, Felix
 
Unattached
5:37.0
17:27.1
 
37
Barten, Eric
 
NAC
5:37.9
17:29.8
26
38
McGinness, Chris
 
Team Red Lizard Masters
5:39.8
17:35.9
27
39
Martin, Nick
 
Bowerman Track Club Masters
5:41.0
17:39.5
 
40
Randall, Jeff
 
Portland Running Company
5:42.4
17:43.9
28
41
Smith, Paul
 
Bowerman Track Club Masters 50+
5:42.5
17:44.2
 
42
Moore, Darren
 
Team Red Lizard Masters
5:43.1
17:45.9
29
43
Culver, Austin
 
Unattached
5:43.7
17:47.9
 
44
Schieberl, Stephen
 
NAC Masters
5:44.8
17:51.3
 
45
Anderson, Dean
 
NAC Masters
5:45.2
17:52.5
 
46
Collins, Drake
 
Unattached
5:45.4
17:53.2
 
47
FR-1
5:45.8
17:54.3
30
48
Engel, Karl
 
Team Red Lizard
5:46.5
17:56.6
31
49
FR-1
5:47.3
17:59.1
32
50
FR-1
5:50.1
18:07.7
33
51
McDowell, Dan
 
NAC
5:50.7
18:09.8
34
52
Ajibade, Bakrin
 
Unattached
5:51.6
18:12.4
 
53
Clifford, John
 
Bowerman Track Club Masters 50+
5:52.0
18:13.7
 
54
McElwain, Samuel
 
NAC
5:53.7
18:19.0
35
55
Poole, Chris
 
GODO
5:54.6
18:21.7
 
56
Ong, Calvin
 
GODO
5:58.1
18:32.6
 
57
Graham, David
 
Portland Running Company Masters
5:58.7
18:34.4
 
58
Parsons, Jonathan
 
CSC AC
5:59.8
18:37.9
36
59
FR-1
6:01.2
18:42.2
37
60
Bedford, Tim
 
Team Red Lizard
6:01.8
18:44.0
 
61
Fuchs, Thomas
 
Team Red Lizard
6:02.6
18:46.5
 
62
Bjornstad, Erik
 
CSC AC
6:03.1
18:48.3
38
63
Silva, Marcelo
 
Bowerman Track Club Masters 50+
6:05.1
18:54.3
 
64
Hodgdon, Ben
 
CSC AC
6:06.0
18:57.2
39
65
Aronson, Bill
 
NAC Masters
6:06.6
18:59.1
 
66
Wusirika, Raghav
 
Team Red Lizard Masters
6:06.8
18:59.7
40
67
Days, Garland
 
Team Red Lizard Masters
6:07.2
19:00.9
 
68
Dudman, Joe
 
Team Red Lizard Masters 50+
6:07.4
19:01.4
 
69
Kern, Jeremy
 
Mount Tabor Track Club Masters
6:08.0
19:03.5
 
70
Schmole, Filip
 
NAC Masters
6:10.4
19:10.9
 
71
Ost, John
 
Mount Tabor Track Club Masters
6:10.6
19:11.5
 
72
Threlfall, Michael
 
Team Red Lizard
6:10.7
19:11.9
 
73
Stilson, Mack
 
CSC AC Team
6:11.8
19:15.3
 
74
Reier, Matt
 
Bowerman Track Club Masters
6:12.2
19:16.4
 
75
Alavi, Mustafa
 
Portland Running Company
6:16.1
19:28.7
41
76
Stout, Joshua
 
Team Red Lizard
6:18.0
19:34.5
 
77
FR-1
6:21.8
19:46.2
42
78
Lambert, Jeremiah
 
Unattached
6:23.7
19:52.1
 
79
Michaels, Jacob
 
Mount Tabor Track Club Masters
6:25.2
19:56.8
 
80
Hazlehurst, Brian
 
Mount Tabor Track Club Masters
6:25.5
19:57.8
 
81
Babbitt, Doug
 
Team Red Lizard Masters 50+
6:34.5
20:25.7
 
82
Price, Gareth
 
Team Red Lizard Masters
6:37.2
20:34.2
 
83
McAuley, Victor
 
Bowerman Track Club
6:52.2
21:20.9
 
84
Graham, Michael
 
Portland Running Company
7:12.4
22:23.5
43
85
Fudalla, Ian
 
Team Red Lizard Masters 50+
7:23.0
22:56.5
 
86
Zhao, Jig
 
CSC AC
7:32.4
23:25.8
44
87
Geurts, Jef
 
CSC AC
8:06.0
25:10.1
45
88
Doyle, Dennis
 
Portland Masters Track Club
8:44.7
27:10.4
 
89
Ba¤uelos, Fidel
 
Portland Masters Track Club
8:44.7
27:10.5
 
 
FR-1
 
DNS
 
 
SO-2
 
DNS
 


WOMENS 5K Team Results (5k )
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Team Red Lizard 1:35:23 19:04 32 1 2 6 11 12 32 35
2 Rose City Track Club 1:36:59 19:23 48 3 5 7 15 18 37  
3 Linfield 1:41:20 20:16 86 14 16 17 19 20 23 26
4 Portland Running Company 1:42:05 20:25 93 8 13 21 22 29 40  
5 Team Red Lizard Masters 1:44:03 20:48 99 9 10 24 25 31 33 36
6 Bowerman Track Club Masters 1:46:03 21:12 123 4 27 28 30 34 38 39

WOMENS 5K Individual Results (5k )
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1
Hailey, Theresa
 
Team Red Lizard
5:46.0
17:55.2
1
2
Heineck, Carre
 
Team Red Lizard
5:51.1
18:10.8
2
3
Anjos, Liz
 
Rose City Track Club
5:55.9
18:25.7
3
4
Bloomer, Lorilynn
 
Bowerman Track Club Masters
5:56.5
18:27.8
4
5
Huston, Emma
 
Rose City Track Club
5:59.0
18:35.6
5
6
Moore, Kayla
 
Jacuzzi Boys Athletic Club
6:00.0
18:38.7
 
7
Johnson, Josie
 
Team Red Lizard
6:13.0
19:18.9
6
8
Howie, Ashlyn
 
Rose City Track Club
6:15.5
19:26.6
7
9
Girgis, Melissa
 
Portland Running Company
6:18.1
19:34.9
8
10
Query, CRYSTAL
 
Team Red Lizard Masters
6:22.8
19:49.5
9
11
Heinonen, Janne
 
Team Red Lizard Masters
6:23.9
19:52.7
10
12
Morris, Rachel
 
Team Red Lizard
6:25.6
19:58.2
11
13
Barnwell, Catherine
 
Team Red Lizard
6:26.4
20:00.6
12
14
Bouchet, Courtney
 
Portland Running Company
6:27.3
20:03.4
13
15
FR-1
6:29.6
20:10.6
14
16
Meagher, Ashley
 
Rose City Track Club
6:29.9
20:11.4
15
17
SO-2
6:30.2
20:12.3
16
18
SR-4
6:31.4
20:16.1
17
19
Wallace, Claire
 
Rose City Track Club
6:32.6
20:19.9
18
20
SO-2
6:32.9
20:20.9
19
21
JR-3
6:32.9
20:20.9
20
22
Bettencourt, Chrissy
 
Portland Running Company
6:33.0
20:21.2
21
23
Baker, Julie
 
Portland Running Company
6:35.3
20:28.1
22
24
FR-1
6:35.7
20:29.6
23
25
Roberts, Katie
 
Team Zissou
6:39.8
20:42.1
 
26
Gordon, Renee
 
Unattached
6:41.4
20:47.3
 
27
Lindbo, Angela
 
Team Red Lizard Masters
6:47.0
21:04.6
24
28
MacTavish, Kate
 
Team Red Lizard Masters 50+
6:48.6
21:09.6
 
29
Fedorov, Jennifer
 
Team Red Lizard Masters
6:49.2
21:11.4
25
30
FR-1
6:49.5
21:12.4
26
31
Hay, Susan
 
Team Red Lizard Masters 50+
6:50.3
21:15.0
 
32
Chebuk, Kimberly
 
Bowerman Track Club Masters
6:50.9
21:16.7
27
33
Vasquez, Cher
 
Bowerman Track Club Masters
6:52.5
21:21.7
28
34
FR-1
6:53.1
21:23.7
 
35
Plesiu, Adeline
 
Portland Running Company
6:57.7
21:38.0
29
36
Tepus, Paula
 
Unattached
6:58.6
21:40.6
 
37
SO-2
7:00.2
21:45.6
 
38
Weiby, Fumie
 
Bowerman Track Club Masters
7:00.7
21:47.1
30
39
Foty, Maya
 
Bowerman Track Club Masters 50+
7:01.7
21:50.3
 
40
Tower, Alyssa
 
club northwest
7:01.8
21:50.7
 
41
Glujic White, Tanja
 
Team Red Lizard Masters
7:06.4
22:05.0
31
42
Elgee, Lauren
 
Team Red Lizard
7:07.5
22:08.4
32
43
FR-1
7:10.6
22:18.1
 
44
FR-1
7:11.4
22:20.5
 
45
Nitti, Laura
 
Lightening legs
7:15.3
22:32.6
 
46
Seibel, Jennifer
 
Team Red Lizard Masters
7:18.7
22:43.1
33
47
Opgenorth, Tricia
 
Bananacondas
7:21.4
22:51.5
 
48
Hayden, Ashley
 
Bowerman Track Club Masters
7:27.5
23:10.5
34
49
Ammon, Leigh
 
Lightning Legs
7:28.0
23:12.0
 
50
Smith, Hannah
 
Team Red Lizard
7:29.9
23:17.8
35
51
Miller, Betsy
 
Team Red Lizard Masters 50+
7:32.1
23:24.9
 
52
Donelan, Caroline
 
Team Red Lizard
7:33.8
23:29.9
 
53
Blackburn, Jesse
 
Team Red Lizard Masters
7:37.0
23:40.1
36
54
Dedeaux, Kristen
 
The Bananacondas
7:38.2
23:43.6
 
55
Stocking, Melissa
 
Rose City Track Club
7:38.5
23:44.7
37
56
SO-2
7:50.0
24:20.5
 
57
Nguyen, Lynnette
 
Bowerman Track Club Masters
7:53.3
24:30.5
38
58
McClean, Tiffany
 
Bananacondas
8:08.5
25:17.9
 
59
Harper, Joanna
 
Team Red Lizard Masters 50+
8:15.4
25:39.2
 
60
Turner, Lisa
 
Bowerman Track Club Masters
8:16.0
25:41.1
39
61
Courtney, Erin
 
Team Lightning Legs
8:28.8
26:20.8
 
62
FR-1
8:33.6
26:35.8
 
63
Morrison, Laura
 
Bowerman Track Club Masters
8:37.5
26:48.1
 
64
Graham, Allison
 
Portland Running Company
8:52.1
27:33.4
40
65
Plass, Kiley
 
Unattached
9:01.0
28:00.9
 
66
Mooney, Cath
 
Hump Runners
12:05.2
37:33.3