• Date: 02/10/12
  • Location: Armory Track & Field Center - New York, NY
    • ICON KEY:
    • IC4A/ECAC
    • Mets
    • BIG EAST

Men's Mile Invitational

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Everett, Daniel FR-1 Columbia 4:05.64 - 1(1)
2. Composto, Nico SO-2 Columbia 4:07.41 - 1(2)
3. Jones, Byron SO-2 Columbia 4:08.11 - 1(3)
4. Weaver, Andy   Delaware TC 4:08.27 - 1(4)  
5. Bernitt, Samuel SO-2 Lehigh 4:12.93 - 1(5)
6. Flach, Evan SR-4 Lehigh 4:12.99 - 1(6)
7. Voorhees, Simon FR-1 Lehigh 4:18.65 - 2(1)  
8. Keith, Stephen FR-1 Lehigh 4:18.70 - 2(2)  
9. DeFabio, Chris FR-1 Rutgers 4:18.74 - 1(7)
10. Schuler, Eric FR-1 UMBC 4:22.54 - 2(3)  
11. Donnelly, Patrick JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:23.07 - 2(4)  
12. Hayman, Josh   Delaware TC 4:23.13 - 3(1)  
13. Molloy, Nicholas SO-2 Lehigh 4:23.57 - 3(2)  
14. O'Donnell, Murphy SR-4 St. Joseph's (Pa.) 4:27.13 - 2(5)  
15. Leonhardt, Steve SO-2 Lehigh 4:28.73 - 3(3)  
16. Bolinger, Charles FR-1 UMBC 4:29.69 - 2(6)  
17. LaFontaine, Trevor FR-1 Army 4:30.03 - 3(4)  
18. Ruch, Steve FR-1 East Stroudsburg 4:30.10 - 2(7)  
19. Bissonnette, Shane FR-1 East Stroudsburg 4:31.43 - 3(5)  
20. Mosconi, Dayne JR-3 Lafayette 4:31.60 - 1(8)  
21. Cook, Michael SO-2 Rhode Island 4:32.49 - 2(8)  
22. Seites-Rundlett, Zachary FR-1 Rhode Island 4:33.22 - 3(6)  
23. Hallahan, Dylan FR-1 Rider 4:38.05 - 3(7)  
24. Bencivenga, Nick FR-1 Rider 4:43.42 - 3(8)  
25. Murphy, Terence FR-1 St. Joseph's (Pa.) 4:46.17 - 3(9)  
26. Gormley, Ryan FR-1 East Stroudsburg 4:48.97 - 3(10)  
Mile Invitational Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Everett, Daniel FR-1 Columbia 4:05.64
2. Composto, Nico SO-2 Columbia 4:07.41
3. Jones, Byron SO-2 Columbia 4:08.11
4. Weaver, Andy   Delaware TC 4:08.27  
5. Bernitt, Samuel SO-2 Lehigh 4:12.93
6. Flach, Evan SR-4 Lehigh 4:12.99
7. DeFabio, Chris FR-1 Rutgers 4:18.74
8. Mosconi, Dayne JR-3 Lafayette 4:31.60  
Mile Invitational Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Voorhees, Simon FR-1 Lehigh 4:18.65  
2. Keith, Stephen FR-1 Lehigh 4:18.70  
3. Schuler, Eric FR-1 UMBC 4:22.54  
4. Donnelly, Patrick JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:23.07  
5. O'Donnell, Murphy SR-4 St. Joseph's (Pa.) 4:27.13  
6. Bolinger, Charles FR-1 UMBC 4:29.69  
7. Ruch, Steve FR-1 East Stroudsburg 4:30.10  
8. Cook, Michael SO-2 Rhode Island 4:32.49  
Mile Invitational Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Hayman, Josh   Delaware TC 4:23.13  
2. Molloy, Nicholas SO-2 Lehigh 4:23.57  
3. Leonhardt, Steve SO-2 Lehigh 4:28.73  
4. LaFontaine, Trevor FR-1 Army 4:30.03  
5. Bissonnette, Shane FR-1 East Stroudsburg 4:31.43  
6. Seites-Rundlett, Zachary FR-1 Rhode Island 4:33.22  
7. Hallahan, Dylan FR-1 Rider 4:38.05  
8. Bencivenga, Nick FR-1 Rider 4:43.42  
9. Murphy, Terence FR-1 St. Joseph's (Pa.) 4:46.17  
10. Gormley, Ryan FR-1 East Stroudsburg 4:48.97