January 15, 2011
|
Albuquerque Convention Center - Albuquerque, NM
|
200m (Banked)
|
4958 ft. elevation

Men's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Anthony Wright SO-2 UTEP 6.90
2 Thomas Trujillo JR-3 New Mexico 7.01
3 Suji Adeniyan SR-4 UTEP 7.07
4 Kendall Spencer SO-2 New Mexico 7.22

Men's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Anthony Wright SO-2 UTEP 6.90
2 Thomas Trujillo JR-3 New Mexico 7.01
3 Suji Adeniyan SR-4 UTEP 7.07
4 Kendall Spencer SO-2 New Mexico 7.22

Men's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Anderson Mutegi SR-4 UTEP 21.89
  Curtis Kock JR-3 UTEP NT

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Michael Davis FR-1 UTEP 49.50
2 Jacob Garcia FR-1 UTEP 49.99
3 Josh Lovato JR-3 New Mexico 51.73
4 Charles Lewis FR-1 New Mexico 51.77

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Lee Emanuel   UNAT-New Mexico 1:51.09
2 Gabe Aragon FR-1 New Mexico 1:51.86
3 John Cordova FR-1 New Mexico 1:53.20
4 Cory Kalm JR-3 New Mexico 2:00.04
5 Matt Everett SR-4 New Mexico 2:01.91
6 Sid Scheer   Unattached 2:05.43

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Chris Barnicle   Unattached 4:07.76
2 Sam Evans SO-2 New Mexico 4:10.53
3 Jeremy Johnson   Unattached 4:16.75
4 Justice Chirchir JR-3 UTEP 4:22.85
5 Kyle Pittman   UNAT-New Mexico 4:23.97
6 Allen Pittman JR-3 New Mexico 4:24.95
7 Abel Koskey FR-1 UTEP 4:26.08
8 Elkana Rotich SO-2 UTEP 4:26.69
9 Hunter Daniel Senior Unattached 4:44.26
10 Dylan Villescas FR-1 Holy Cross 4:46.67
  David Bishop   New Mexico NT
  Patrick Ortiz   New Mexico NT
  Lee Emanuel   UNAT-New Mexico NT
  Roy Fraser   New Mexico NT
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Chris Barnicle   Unattached 4:07.76
2 Sam Evans SO-2 New Mexico 4:10.53
3 Jeremy Johnson   Unattached 4:16.75
4 Justice Chirchir JR-3 UTEP 4:22.85
8 Elkana Rotich SO-2 UTEP 4:26.69
  Lee Emanuel   UNAT-New Mexico NT
  David Bishop   New Mexico NT
  Roy Fraser   New Mexico NT
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Kyle Pittman   UNAT-New Mexico 4:23.97
6 Allen Pittman JR-3 New Mexico 4:24.95
7 Abel Koskey FR-1 UTEP 4:26.08
9 Hunter Daniel Senior Unattached 4:44.26
10 Dylan Villescas FR-1 Holy Cross 4:46.67
  Patrick Ortiz   New Mexico NT

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Craig Huffer SO-2 Adams State 8:12.22
2 Solomon Gardea SO-2 UTEP 8:53.64
3 Ben Fletcher SR Unattached 9:00.74
4 Justin Lueras   UNAT-New Mexico Highlands 9:03.05
5 Ryan Fenton   Unattached 9:12.28
6 Logan Ott Senior Fort Lewis 9:32.73
7 Henrique Chavez   UNAT-New Mexico Highlands 10:07.19
  Ryan McNiff Senior UNAT-Adams State NT

Men's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Dan Cook   Unattached 8.18
2 Demi Adegoke   UNAT-New Mexico 8.55
3 Richard York SO-2 New Mexico 8.84
4 Dakari McCoy   UNAT-New Mexico 9.30

Men's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Dan Cook   Unattached 8.18
2 Demi Adegoke   UNAT-New Mexico 8.55
3 Richard York SO-2 New Mexico 8.84
4 Dakari McCoy   UNAT-New Mexico 9.30
5 Eric Ramos SR-4 UTEP 10.67

Men's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME
1 New Mexico A Sam Evans, Gabe Aragon, Richard York, Thomas Trujillo 3:20.43
2 UTEP A Suji Adeniyan, Curtis Kock, Michael Davis, Anderson Mutegi 3:23.74
3 New Mexico
(B>)
B 3:31.86

Men's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Jamie Nieto   USOC 2.21m 7' 3"
2 Warrick Campbell FR-1 New Mexico 1.94m 6' 4.25"

Men's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Nick Mossberg   Unattached 5.30m 17' 4.5"
2 Logan Pflibsen FR-1 New Mexico 4.90m 16' 0.75"
3 Kyle Walker JR-3 New Mexico 4.90m 16' 0.75"
4 James Coffin   Unattached 4.75m 15' 7"
5 Chris Dodds JR-3 New Mexico 4.30m 14' 1.25"
6 Tyler Jackson FR Unattached 4.15m 13' 7.25"
  Dane Bevins   UNAT-New Mexico NH NH
  Chris McGovern Senior Unattached NH NH

Men's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 David Brown FR-1 New Mexico 7.16m 23' 6"
  • 6.66  
  • 7.16  
  • FOUL  
  • 6.46  
  • 6.19  
  • FOUL  
2 Kendall Spencer SO-2 New Mexico 6.87m 22' 6.5"
  • 6.87  
3 Richard York SO-2 New Mexico 6.79m 22' 3.5"
  • 6.66  
  • 6.67  
  • 6.74  
  • 6.79  
  • FOUL  
  • FOUL  
4 Andres Estrada FR-1 UTEP 6.62m 21' 8.75"
  • 6.28  
  • 6.24  
  • 6.39  
  • 6.53  
  • 6.62  
  • 5.34  
5 Warrick Campbell FR-1 New Mexico 6.60m 21' 8"
  • 6.60  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 6.41  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 robert matthew FR Unattached 6.59m 21' 7.5"
  • 6.10  
  • 6.18  
  • 6.54  
  • 6.50  
  • 6.59  
  • FOUL  
7 Dakari McCoy   UNAT-New Mexico 6.38m 20' 11.25"
  • 6.38  
  • FOUL  
  • 6.13  
8 Eric Ramos SR-4 UTEP 6.12m 20' 1"
  • 6.12  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.62  
  • FOUL  

Men's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 David Brown FR-1 New Mexico 15.03m 49' 3.75"
  • FOUL  
  • 15.03  
  • 14.58  
2 Andres Estrada FR-1 UTEP 13.65m 44' 9.5"
  • 13.04  
  • 13.61  
  • 13.65  
  robert matthew FR Unattached NM NM

Men's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Richard Olsson SO-2 UTEP 13.72m 45' 0.25"
  • 12.22  
  • 13.72  
  • 13.12  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.86  
2 Brad Maestas FR-1 New Mexico 12.58m 41' 3.25"
  • 11.73  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.51  
  • 12.58  
3 Richard York SO-2 New Mexico 11.25m 36' 11"
  • 11.25  
  • 10.83  
  • FOUL  
  • 10.20  
  • 9.93  
  • 10.22  
4 Matthew Henry-Marshall SR-4 New Mexico 10.56m 34' 7.75"
  • 10.56  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
5 Eric Ramos SR-4 UTEP 10.48m 34' 4.75"
  • 10.20  
  • 9.93  
  • 10.22  
  • 9.89  
  • 10.17  
  • 10.48  
6 Sam Potter SO-2 New Mexico 9.40m 30' 10.25"
  • 9.40  
  • 9.34  
  • 8.83  
  • 9.22  
  • 9.40  
  • FOUL  
7 Dakari McCoy   UNAT-New Mexico 9.16m 30' 0.75"
  • FOUL  
  • 9.16  
  • 8.77  

Men's Weight Throw

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Dimitrios Fylladitakis SR-4 UTEP 19.35m 63' 6"
  • 19.35  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
2 Matthew Henry-Marshall SR-4 New Mexico 16.10m 52' 10"
  • 15.64  
  • FOUL  
  • 16.10  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Brad Maestas FR-1 New Mexico 14.58m 47' 10"
  • FOUL  
  • 14.58  
  • 14.50  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL