April 4-5, 2014
|
Wartburg - Waverly, IA

Men's 110 Hurdles Finals

W: 1.1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Lloyd, Austin FR-1 Wis.-Platteville 14.97 10
2. Kessenich, Patrick SR-4 Wis.-Platteville 15.10 8
3. Bohaty, Doug JR-3 Buena Vista 15.76 6
4. White, Shane SO-2 Wis.-River Falls 15.89 5
5. Steggall, Brandon SR-4 Wartburg 16.08 4

Men's 110 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1. Lloyd, Austin FR-1 Wis.-Platteville 15.15 -2.5
2. Kessenich, Patrick SR-4 Wis.-Platteville 15.16 -0.2
3. Valley, TJ SR-4 Wis.-Platteville 15.64 -3.5
4. Voland, David JR-3 Augustana (Ill.) 15.66 -0.4
5. Bohaty, Doug JR-3 Buena Vista 15.89 -0.4
6. Groth, Austin SO-2 Buena Vista 16.14 -2.5
7. Steggall, Brandon SR-4 Wartburg 16.25 -0.2
8. White, Shane SO-2 Wis.-River Falls 16.30 -0.4
9. Zurbuchen, Evan SR-4 Dubuque 16.58 -0.2
10. Flotterud, Matt SR-4 Gustavus Adolphus 16.96 -0.4
11. Schmidt, Brent SO-2 Wis.-Platteville 17.05 -3.5
12. Eisenberg, Joshua SR-4 Augustana (Ill.) 17.14 -2.5
13. Leonard, Josh FR-1 Wis.-River Falls 17.33 -0.4
14. Patten, Tyler SR-4 Grand View 17.35 -3.5
15. Dobratz, Tyler JR-3 Dubuque 17.41 -2.5
16. Brock, Jake SO-2 Loras 17.48 -0.4
17. Goodwin, Travis SO-2 Augustana (Ill.) 17.57 -0.2
18. Cory, Clay FR-1 Grand View 17.78 -0.2
19. Kennedy, Devan SO-2 Loras 17.97 -2.5
20. Mueggenberg, Zach FR-1 Buena Vista 18.10 -2.5
21. Allner, Michael FR-1 Grand View 18.35 -0.2
22. Whitlach, Austyn FR-1 Wis.-Platteville 18.82 -2.5
110 Hurdles Preliminaries Heat 1
W: -3.5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Valley, TJ SR-4 Wis.-Platteville 15.64
2. Schmidt, Brent SO-2 Wis.-Platteville 17.05
3. Patten, Tyler SR-4 Grand View 17.35
110 Hurdles Preliminaries Heat 2
W: -2.5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lloyd, Austin FR-1 Wis.-Platteville 15.15
2. Groth, Austin SO-2 Buena Vista 16.14
3. Eisenberg, Joshua SR-4 Augustana (Ill.) 17.14
4. Dobratz, Tyler JR-3 Dubuque 17.41
5. Kennedy, Devan SO-2 Loras 17.97
6. Mueggenberg, Zach FR-1 Buena Vista 18.10
7. Whitlach, Austyn FR-1 Wis.-Platteville 18.82
110 Hurdles Preliminaries Heat 3
W: -0.2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kessenich, Patrick SR-4 Wis.-Platteville 15.16
2. Steggall, Brandon SR-4 Wartburg 16.25
3. Zurbuchen, Evan SR-4 Dubuque 16.58
4. Goodwin, Travis SO-2 Augustana (Ill.) 17.57
5. Cory, Clay FR-1 Grand View 17.78
6. Allner, Michael FR-1 Grand View 18.35
110 Hurdles Preliminaries Heat 4
W: -0.4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Voland, David JR-3 Augustana (Ill.) 15.66
2. Bohaty, Doug JR-3 Buena Vista 15.89
3. White, Shane SO-2 Wis.-River Falls 16.30
4. Flotterud, Matt SR-4 Gustavus Adolphus 16.96
5. Leonard, Josh FR-1 Wis.-River Falls 17.33
6. Brock, Jake SO-2 Loras 17.48