April 1- 2, 2016
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Sam Vazquez Senior UNAT-Embry-Riddle 4:18.20 4:36.32 4:36.32 2:52.14 4:27.26 3:46.49 3:17.05 10
2 Logan Poteet FR-1 North Florida 3:51.60 4:40.73 3:51.60 4:03.30 4:43.07 3:53.94 4:45.41 8
3 Andrew Smith SO-2 Flagler 2:49.21 4:49.07 3:57.36 2:51.56 3:52.66 3:55.01 4:46.72 6
4 Calahan Warren FR-1 Embry-Riddle 4:23.51 2:55.67 3:26.53 4:25.88 4:09.26 3:57.39 3:33.65 5
5 Wesley Norton FR-1 North Florida 2:54.77 4:35.31 3:42.65 5:06.44 4:54.47 3:59.40 3:11.52 4
6 Lukas Hassler FR-1 Florida Tech 4:24.19 5:09.82 4:00.17 3:16.94 5:05.02 4:00.17 3:02.53 3
7 Aesop Brown JR-3 SCAD Savannah 3:21.14 4:02.33 3:06.60 4:58.07 2:56.90 4:02.33 5:07.76 2
8 Josh Keenan Junior Florida College 5:12.78 3:30.94 4:14.59 4:33.98 4:33.98 4:02.46 3:50.34 1
9 Andrew Carpenter SO-2 Embry-Riddle 4:46.13 4:02.48 4:29.16 4:19.46 5:15.23 4:02.48 3:26.11 -
10 James Fell JR-3 Embry-Riddle 4:33.33 4:43.09 3:00.59 5:14.82 4:26.01 4:04.04 2:50.83 -
11 Jaison Morning FR-1 Valdosta State 3:59.37 4:21.58 5:18.34 3:19.89 4:33.92 4:06.77 4:04.31 -
12 John Lennon SO-2 Grinnell 3:33.96 3:38.94 5:18.46 4:21.23 3:46.40 4:08.79 3:58.84 -
13 Avonte Boykins SO-2 Keiser University 3:24.50 3:17.01 4:06.89 3:41.95 5:14.22 4:09.38 3:22.00 -
14 Anthony Colasanti FR-1 Flagler 3:24.58 3:09.61 4:11.98 4:31.94 3:19.59 4:09.48 3:39.55 -
15 John Bryant SO-2 Florida Southern 3:37.08 4:34.47 3:17.12 5:21.87 3:24.60 4:09.51 5:01.91 -
16 Erik Hartley JR-3 Flagler 4:17.23 3:12.30 4:44.70 3:49.76 4:42.20 4:09.73 3:12.30 -
17 Steven Brown SR-4 Saint Leo 3:03.45 3:43.65 2:58.42 4:03.76 3:18.52 4:11.29 5:24.17 -
18 Andre Ernest JR-3 Keiser University 3:18.98 3:56.76 3:54.24 4:09.36 2:56.31 4:11.87 4:14.39 -
19 Nickolus Knowles JR-3 Florida Tech 4:52.25 4:16.98 5:22.49 5:25.01 3:26.59 4:11.94 3:59.35 -
20 Sam Mack SO-2 Flagler 2:56.55 4:39.96 4:50.05 3:21.77 3:52.04 4:12.21 3:34.38 -
21 Daniel Schultz SR-4 Florida Tech 4:02.94 5:06.21 5:06.21 3:27.51 4:38.37 4:13.06 3:35.11 -
22 Connor Dalrymple SO-2 Valdosta State 3:07.59 5:11.80 5:11.80 5:21.94 3:07.59 4:13.49 2:59.98 -
23 Cameron Purvis Sophomore Florida College 5:24.84 3:01.61 4:10.67 5:32.52 4:46.48 4:15.78 5:19.73 -
24 Brian Cheluget   UNAT-Embry-Riddle 3:12.14 4:13.62 4:08.50 5:33.04 5:07.42 4:16.18 3:12.14 -
25 Josh Hall SO-2 Valdosta State 5:09.27 5:01.54 3:39.07 5:35.04 4:28.03 4:17.72 3:05.56 -
26 Kyler Jourdan SO-2 SCAD Savannah 3:00.60 4:51.53 5:12.17 5:12.17 3:57.35 4:17.99 5:17.33 -
27 Connor Gregorich-Trevor JR-3 Grinnell 5:23.15 4:05.60 3:19.06 4:08.18 5:02.47 4:18.52 3:29.41 -
28 Tyler Mccabe SO-2 Florida Tech 4:13.53 3:45.07 3:21.79 4:54.92 3:29.55 4:18.70 3:14.03 -
29 Joel Baumann JR-3 Grinnell 3:27.26 3:53.50 3:48.25 4:09.24 3:24.64 4:22.35 3:24.64 -
30 D'Andre Smalley SR-4 Emmanuel (Ga.) 3:46.25 3:17.31 5:26.22 3:35.73 3:33.10 4:23.08 3:09.42 -
31 Josh Negron Sophomore Unattached 4:28.71 4:23.44 5:18.77 5:39.84 3:30.76 4:23.44 5:31.94 -
32 Linden Weitz FR-1 SCAD Savannah 5:06.24 4:55.68 4:39.84 5:40.56 4:37.20 4:24.00 4:58.32 -
33 Kyler Kathman SR-4 Southeastern U. 4:50.04 4:23.43 5:06.01 3:46.18 5:16.65 4:26.09 3:08.93 -
34 Sean O'Reilly SO-2 Grinnell 5:09.56 4:58.89 4:13.52 3:20.15 5:14.90 4:26.86 5:25.57 -
35 Canaan Meester-Kitterman SO-2 SCAD Savannah 3:47.14 4:11.48 3:41.73 5:43.41 5:00.15 4:30.40 4:30.40 -
36 Matthew Murphy JR-3 Grinnell 5:00.49 4:30.71 3:17.62 4:38.84 4:22.59 4:30.71 4:25.30 -
37 Will Weaver FR-1 Flagler 4:09.95 3:28.75 4:48.41 5:54.33 4:48.41 4:34.67 3:47.98 -
38 Matthew Gargiulo FR-1 Saint Leo 4:53.88 4:11.90 5:27.46 3:27.12 5:55.45 4:39.88 3:32.71 -
39 Brandon Kempton SO-2 Warner 5:53.56 3:47.29 4:01.32 4:23.77 4:20.96 4:40.60 3:36.07 -
40 Nathaniel Basford 8 Unattached 4:18.25 4:18.25 4:46.32 5:05.97 4:15.44 4:40.70 5:48.07 -
41 Tevin Glaze SR-4 Emmanuel (Ga.) 5:50.90 5:59.39 6:02.22 5:39.58 5:25.43 4:42.98 4:09.03 -
42 Jackson Green FR-1 Valdosta State 3:58.80 5:32.61 5:38.30 4:49.97 5:18.40 4:44.28 6:06.73 -
43 David Gardner JR-3 Saint Leo 4:27.56 5:31.54 5:11.18 5:43.17 5:43.17 4:50.82 4:50.82 -
44 Christian Arroyo FR-1 Saint Leo 5:06.38 4:45.96 6:19.33 6:01.82 5:32.64 4:51.79 6:04.74 -
45 Connor Mulligan SR-4 Grinnell 3:28.89 4:33.62 5:20.69 6:16.59 5:23.64 4:54.21 4:18.91 -
46 Matthew Basin SR-4 Saint Leo 4:42.28 6:05.47 4:12.56 5:06.05 6:05.47 4:57.13 6:05.47 -
47 cory ritchey Junior Unattached 4:46.43 4:05.51 5:52.52 3:43.48 6:24.00 5:14.75 6:42.88 -
  Niclas Bez JR-3 Saint Leo DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
  Jesse Hudson FR-1 Florida Southern DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
14 Anthony Colasanti FR-1 Flagler 4:09.48 5:01.87 -
18 Andre Ernest JR-3 Keiser University 4:11.87 3:01.35 -
25 Josh Hall SO-2 Valdosta State 4:17.72 4:28.03 -
27 Connor Gregorich-Trevor JR-3 Grinnell 4:18.52 3:52.67 -
28 Tyler Mccabe SO-2 Florida Tech 4:18.70 5:33.73 -
34 Sean O'Reilly SO-2 Grinnell 4:26.86 3:46.84 -
36 Matthew Murphy JR-3 Grinnell 4:30.71 3:44.69 -
37 Will Weaver FR-1 Flagler 4:34.67 4:31.93 -
38 Matthew Gargiulo FR-1 Saint Leo 4:39.88 3:43.91 -
39 Brandon Kempton SO-2 Warner 4:40.60 6:01.98 -
40 Nathaniel Basford 8 Unattached 4:40.70 5:34.04 -
41 Tevin Glaze SR-4 Emmanuel (Ga.) 4:42.98 4:00.54 -
42 Jackson Green FR-1 Valdosta State 4:44.28 5:21.24 -
43 David Gardner JR-3 Saint Leo 4:50.82 5:43.17 -
44 Christian Arroyo FR-1 Saint Leo 4:51.79 3:38.85 -
45 Connor Mulligan SR-4 Grinnell 4:54.21 3:46.55 -
46 Matthew Basin SR-4 Saint Leo 4:57.13 5:47.65 -
47 cory ritchey Junior Unattached 5:14.75 5:52.52 -
  Jesse Hudson FR-1 Florida Southern DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
8 Josh Keenan Junior Florida College 4:02.46 1
11 Jaison Morning FR-1 Valdosta State 4:06.77 -
12 John Lennon SO-2 Grinnell 4:08.79 -
13 Avonte Boykins SO-2 Keiser University 4:09.38 -
15 John Bryant SO-2 Florida Southern 4:09.51 -
16 Erik Hartley JR-3 Flagler 4:09.73 -
17 Steven Brown SR-4 Saint Leo 4:11.29 -
19 Nickolus Knowles JR-3 Florida Tech 4:11.94 -
20 Sam Mack SO-2 Flagler 4:12.21 -
21 Daniel Schultz SR-4 Florida Tech 4:13.06 -
22 Connor Dalrymple SO-2 Valdosta State 4:13.49 -
23 Cameron Purvis Sophomore Florida College 4:15.78 -
24 Brian Cheluget   UNAT-Embry-Riddle 4:16.18 -
26 Kyler Jourdan SO-2 SCAD Savannah 4:17.99 -
29 Joel Baumann JR-3 Grinnell 4:22.35 -
30 D'Andre Smalley SR-4 Emmanuel (Ga.) 4:23.08 -
31 Josh Negron Sophomore Unattached 4:23.44 -
32 Linden Weitz FR-1 SCAD Savannah 4:24.00 -
35 Canaan Meester-Kitterman SO-2 SCAD Savannah 4:30.40 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Sam Vazquez Senior UNAT-Embry-Riddle 3:46.49 10
2 Logan Poteet FR-1 North Florida 3:53.94 8
3 Andrew Smith SO-2 Flagler 3:55.01 6
4 Calahan Warren FR-1 Embry-Riddle 3:57.39 5
5 Wesley Norton FR-1 North Florida 3:59.40 4
6 Lukas Hassler FR-1 Florida Tech 4:00.17 3
7 Aesop Brown JR-3 SCAD Savannah 4:02.33 2
9 Andrew Carpenter SO-2 Embry-Riddle 4:02.48 -
10 James Fell JR-3 Embry-Riddle 4:04.04 -
33 Kyler Kathman SR-4 Southeastern U. 4:26.09 -
  Niclas Bez JR-3 Saint Leo DNF -