April 22-23, 2016
|
Augustana (Ill.) - Rock Island, IL
ICON KEY: WIAC NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Fiene, Nicholas FR-1 Olivet Nazarene 3:55.22 10
2. Ducharme, Jeremy FR-1 North Central (Ill.) 3:56.94   8
3. Howard, Camren SO-2 Carthage 3:57.83   7
4. Anderson, Michael FR-1 North Central (Ill.) 3:57.84   6
5. Johnson, Mitchell SO-2 Augustana (Ill.) 3:58.33   5
6. Donovan, John SR-4 Luther 3:58.37   4
7. Lee, Zach FR-1 Wis.-Platteville 3:59.22 3
8. Drake, Caleb SO-2 Olivet Nazarene 4:00.67   2
9. Von Borstel, Michael JR-3 Carthage 4:01.32   1
10. Wendt, Nate JR-3 Augustana (Ill.) 4:01.32   -
11. Cotton, Dan SO-2 Carthage 4:01.43   -
12. Lavelle, Stephen JR-3 Augustana (Ill.) 4:03.65   -
13. Jaskowiak, Jacob FR-1 North Central (Ill.) 4:03.69   -
14. Hyde, Tim JR-3 Augustana (Ill.) 4:04.24   -
15. Spahn, Ryan SO-2 Wis.-Stevens Point 4:05.21   -
16. Divan, Brandon SO-2 Olivet Nazarene 4:05.80   -
17. Ziemann, Zachary JR-3 Concordia (Wis.) 4:05.95   -
18. Welch, Andrew SR-4 Luther 4:09.03   -
19. Fish, David SO-2 Carthage 4:10.17   -
20. Goesch, Brandon JR-3 Concordia (Wis.) 4:11.48   -
21. Beard, Parker JR-3 Luther 4:13.40   -
22. Wallenkamp, Nolan FR-1 Wis.-Platteville 4:13.89   -
23. Mackenzie, Quinn SR-4 Carthage 4:14.77   -
24. Fell, Adam SR-4 Concordia (Wis.) 4:15.19   -
25. Peters, Anthony SO-2 St. Ambrose 4:16.63   -
26. Engberg, Logan FR-1 Carthage 4:17.13   -
27. Brassard, Jeremy SO-2 Olivet Nazarene 4:17.19   -
28. Elmer, Blake SO-2 Olivet Nazarene 4:17.90   -
29. Mitchell, Skylar SO-2 St. Ambrose 4:18.51   -
30. Heneghan, Andrew FR-1 Carthage 4:18.71   -
31. Colborn, Grant JR-3 St. Ambrose 4:18.95   -
32. Westby, John JR-3 Luther 4:19.47   -
33. Guimond, Grant FR-1 Olivet Nazarene 4:19.93   -
34. Skwira, Abraham FR-1 Wis.-Stevens Point 4:21.26   -
35. Amann, Matt SO-2 Luther 4:23.36   -
36. Henry, Reid SO-2 St. Ambrose 4:24.32   -
37. McClain, Emmett SR-4 St. Ambrose 4:26.34   -
38. Plazak, Kevin SR-4 Carthage 4:27.83   -
39. Diamond, James SO-2 Carthage 4:28.83   -
40. Bennis, Tristan SO-2 Augustana (Ill.) 4:29.58   -
41. Ruud, Erik SR-4 Monmouth (Ill.) 4:31.29   -
42. Ditsch, Jacob SR-4 Carthage 4:31.40   -
43. Ahmed, Suneed FR-1 Carthage 4:32.35   -
44. Nelson, Charlie JR-3 Carthage 4:34.50   -
45. Maher, Ryan JR-3 Augustana (Ill.) 5:00.94   -
46. Eyres, Martin SR-4 Luther 5:09.98   -
1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Mitchell, Skylar SO-2 St. Ambrose 4:18.51   -
2. Heneghan, Andrew FR-1 Carthage 4:18.71   -
3. Skwira, Abraham FR-1 Wis.-Stevens Point 4:21.26   -
4. Amann, Matt SO-2 Luther 4:23.36   -
5. Plazak, Kevin SR-4 Carthage 4:27.83   -
6. Diamond, James SO-2 Carthage 4:28.83   -
7. Bennis, Tristan SO-2 Augustana (Ill.) 4:29.58   -
8. Ruud, Erik SR-4 Monmouth (Ill.) 4:31.29   -
9. Ahmed, Suneed FR-1 Carthage 4:32.35   -
10. Nelson, Charlie JR-3 Carthage 4:34.50   -
11. Maher, Ryan JR-3 Augustana (Ill.) 5:00.94   -
12. Eyres, Martin SR-4 Luther 5:09.98   -
1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Wallenkamp, Nolan FR-1 Wis.-Platteville 4:13.89   -
2. Mackenzie, Quinn SR-4 Carthage 4:14.77   -
3. Peters, Anthony SO-2 St. Ambrose 4:16.63   -
4. Engberg, Logan FR-1 Carthage 4:17.13   -
5. Elmer, Blake SO-2 Olivet Nazarene 4:17.90   -
6. Colborn, Grant JR-3 St. Ambrose 4:18.95   -
7. Westby, John JR-3 Luther 4:19.47   -
8. Guimond, Grant FR-1 Olivet Nazarene 4:19.93   -
9. Henry, Reid SO-2 St. Ambrose 4:24.32   -
10. McClain, Emmett SR-4 St. Ambrose 4:26.34   -
11. Ditsch, Jacob SR-4 Carthage 4:31.40   -
1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Von Borstel, Michael JR-3 Carthage 4:01.32   1
2. Cotton, Dan SO-2 Carthage 4:01.43   -
3. Jaskowiak, Jacob FR-1 North Central (Ill.) 4:03.69   -
4. Hyde, Tim JR-3 Augustana (Ill.) 4:04.24   -
5. Spahn, Ryan SO-2 Wis.-Stevens Point 4:05.21   -
6. Divan, Brandon SO-2 Olivet Nazarene 4:05.80   -
7. Ziemann, Zachary JR-3 Concordia (Wis.) 4:05.95   -
8. Welch, Andrew SR-4 Luther 4:09.03   -
9. Fish, David SO-2 Carthage 4:10.17   -
10. Goesch, Brandon JR-3 Concordia (Wis.) 4:11.48   -
11. Beard, Parker JR-3 Luther 4:13.40   -
12. Fell, Adam SR-4 Concordia (Wis.) 4:15.19   -
1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Fiene, Nicholas FR-1 Olivet Nazarene 3:55.22 10
2. Ducharme, Jeremy FR-1 North Central (Ill.) 3:56.94   8
3. Howard, Camren SO-2 Carthage 3:57.83   7
4. Anderson, Michael FR-1 North Central (Ill.) 3:57.84   6
5. Johnson, Mitchell SO-2 Augustana (Ill.) 3:58.33   5
6. Donovan, John SR-4 Luther 3:58.37   4
7. Lee, Zach FR-1 Wis.-Platteville 3:59.22 3
8. Drake, Caleb SO-2 Olivet Nazarene 4:00.67   2
9. Wendt, Nate JR-3 Augustana (Ill.) 4:01.32   -
10. Lavelle, Stephen JR-3 Augustana (Ill.) 4:03.65   -
11. Brassard, Jeremy SO-2 Olivet Nazarene 4:17.19   -