February 18, 2017
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Rafal Matuszczak SR-4 Saint Leo 8:36.80 8:21.30 6:27.60 7:08.95 10
2 Matt Graves SR-4 Embry-Riddle 8:51.61 10:00.72 6:38.71 9:02.25 8
3 Evan Quinones JR-3 Florida Southern 8:54.38 11:18.67 11:02.64 9:42.48 6
4 Anthony Deleva JR-3 Saint Leo 8:56.62 9:34.19 7:46.86 9:44.92 5
5 Festus Kemboi FR-1 Florida Southern 8:56.86 8:35.39 10:44.24 9:50.55 4
6 Tucker Melles SO-2 Florida Tech 9:01.91 10:39.46 11:17.39 10:06.94 3
7 Christian Oppel SR-4 Nova Southeastern 9:02.83 7:57.69 7:08.84 8:51.98 2
8 Noah Kemp SO-2 Embry-Riddle 9:05.09 9:59.60 9:37.80 8:26.94 1
9 Dean McGregor SO-2 Florida Southern 9:06.03 6:33.15 8:27.81 7:27.75 -
10 Lars Benner JR-3 Tampa 9:08.45 7:29.73 9:57.81 9:35.88 -
11 Malte Stockhausen FR-1 Florida Tech 9:11.95 10:23.71 8:22.28 6:53.97 -
12 Mitch Arnold JR-3 Tampa 9:13.78 10:20.24 9:58.09 6:49.80 -
13 Brent Turner JR-3 Tampa 9:17.78 10:19.14 7:48.54 11:03.76 -
14 Ross Rabalais SO-2 Florida Atlantic 9:18.17 6:53.05 11:04.23 8:44.68 -
15 Thomas Ingalls JR-3 Nova Southeastern 9:19.46 7:21.98 9:19.46 9:47.44 -
16 Brian Cheluget FR-1 Embry-Riddle 9:19.72 9:25.32 6:43.00 8:18.15 -
17 Daniel Penaranda SO-2 Florida Tech 9:20.55 7:28.44 9:26.16 10:44.64 -
18 Spencer Albright FR-1 Spring Hill 9:21.66 12:04.55 10:51.53 8:31.11 -
19 Ian McQuate JR-3 Nova Southeastern 9:23.90 8:55.71 6:40.37 8:16.24 -
20 Jonathan Werble SO-2 Florida Atlantic 9:24.50 11:11.76 12:02.56 11:51.27 -
21 Wade White SR-4 Nova Southeastern 9:24.56 10:43.60 8:39.40 7:31.65 -
22 Joe Weber SO-2 Tampa 9:27.60 7:11.38 6:43.00 11:49.50 -
23 Nick Morfesi JR-3 Tampa 9:28.90 10:03.04 11:39.75 8:49.08 -
24 Pedro Cuervo SR-4 Florida Southern 9:30.59 7:53.59 11:41.83 8:10.71 -
25 Joshua Clethen   St. Thomas (Fla.) 9:30.75 7:48.02 7:13.77 9:19.34 -
26 Jaymes Cole   Unattached 9:32.92 7:44.07 6:41.05 9:15.74 -
27 Tyler Roberts FR-1 Tampa 9:32.95 12:13.38 10:01.60 11:44.73 -
28 Alexander Weischedel   Florida Running Club 9:33.18 10:36.23 8:07.21 8:07.21 -
29 Stephen Pena SR-4 Southeastern U. 9:34.10 8:36.69 8:59.66 12:09.11 -
30 Cody Van Natter SR-4 Florida Southern 9:37.87 6:56.07 7:19.19 7:48.08 -
31 Cesar Sandoval FR-1 Warner 9:39.15 9:15.99 10:48.65 7:14.37 -
32 Christian Lake FR-1 Florida Tech 9:40.34 12:28.64 9:51.95 8:48.11 -
33 Daniel Areces Freshman Unattached 9:42.00 10:51.84 9:24.54 9:01.26 -
34 Conor Fitzgerald Sophomore Unattached 9:44.62 7:59.39 8:46.16 8:28.62 -
35 Oswaldo Zapata JR-3 Florida Southern 9:45.22 7:36.48 8:52.55 11:13.01 -
36 William Schutt   Unattached 9:45.47 8:23.51 10:03.04 12:41.12 -
37 Joseph Berg FR-1 Florida Tech 9:47.91 7:09.18 11:16.10 10:34.95 -
38 Nickolus Knowles SR-4 Florida Tech 9:49.50 8:38.76 10:54.35 8:50.55 -
39 Christian Beauchemin JR-3 Florida Southern 9:50.46 9:03.23 12:29.89 12:00.37 -
40 Jacob Pacifici SR-4 Southeastern U. 9:55.57 10:13.44 12:48.29 10:25.35 -
41 Andrew Coul   Unattached 9:56.86 11:56.24 7:57.49 9:32.99 -
42 Risley Mabile FR-1 Florida Southern 10:12.57 10:37.08 11:13.83 8:03.93 -
43 alessandro Giammattei JR-3 Keiser University 10:16.41 8:00.80 10:04.09 12:13.53 -
44 Jason Nodjoman   Florida Running Club 10:17.29 8:13.84 8:20.01 11:25.20 -
45 Alexander Villanueva Sophomore Unattached 10:18.62 12:59.47 12:40.91 10:43.37 -
46 David Suarez Freshman Unattached 10:24.28 13:31.57 11:07.98 9:40.58 -
47 Aaron Harper SO-2 Southeastern U. 10:35.78 13:33.80 7:44.12 13:08.37 -
48 Tavelle Cox   Johnson & Wales (Fla.) 10:45.90 7:32.13 7:51.51 9:34.86 -
49 Matthew Pogorelec SR-4 Florida Tech 10:52.88 13:42.63 13:49.16 11:38.59 -
50 Anthony Desrivieres JR-3 Southeastern U. 11:54.65 10:36.04 13:56.14 14:17.58 -
51 Daniel Reeding FR-1 Truett-McConnell 12:31.19 12:46.22 13:08.75 9:23.40 -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Rafal Matuszczak SR-4 Saint Leo 8:36.80 8:41.97 10
2 Matt Graves SR-4 Embry-Riddle 8:51.61 8:03.77 8
3 Evan Quinones JR-3 Florida Southern 8:54.38 8:33.01 6
4 Anthony Deleva JR-3 Saint Leo 8:56.62 10:54.68 5
5 Festus Kemboi FR-1 Florida Southern 8:56.86 10:12.02 4
6 Tucker Melles SO-2 Florida Tech 9:01.91 11:22.81 3
8 Noah Kemp SO-2 Embry-Riddle 9:05.09 6:48.82 1
9 Dean McGregor SO-2 Florida Southern 9:06.03 6:38.61 -
10 Lars Benner JR-3 Tampa 9:08.45 6:51.34 -
11 Malte Stockhausen FR-1 Florida Tech 9:11.95 10:40.27 -
12 Mitch Arnold JR-3 Tampa 9:13.78 8:01.79 -
13 Brent Turner JR-3 Tampa 9:17.78 8:33.16 -
14 Ross Rabalais SO-2 Florida Atlantic 9:18.17 9:51.66 -
16 Brian Cheluget FR-1 Embry-Riddle 9:19.72 11:17.27 -
17 Daniel Penaranda SO-2 Florida Tech 9:20.55 7:45.26 -
18 Spencer Albright FR-1 Spring Hill 9:21.66 7:29.33 -
19 Ian McQuate JR-3 Nova Southeastern 9:23.90 10:59.77 -
20 Jonathan Werble SO-2 Florida Atlantic 9:24.50 12:08.21 -
22 Joe Weber SO-2 Tampa 9:27.60 11:55.18 -
23 Nick Morfesi JR-3 Tampa 9:28.90 10:14.42 -
27 Tyler Roberts FR-1 Tampa 9:32.95 12:19.11 -
30 Cody Van Natter SR-4 Florida Southern 9:37.87 7:59.64 -
32 Christian Lake FR-1 Florida Tech 9:40.34 10:15.16 -
38 Nickolus Knowles SR-4 Florida Tech 9:49.50 9:20.03 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Christian Oppel SR-4 Nova Southeastern 9:19.12 8:51.98 8:24.84 9:02.83 11:02.26 7:19.70 2
15 Thomas Ingalls JR-3 Nova Southeastern 8:51.49 12:01.71 8:12.33 9:19.46 9:02.68 8:12.33 -
21 Wade White SR-4 Nova Southeastern 11:45.70 11:11.83 7:09.07 9:24.56 11:51.35 6:57.78 -
24 Pedro Cuervo SR-4 Florida Southern 8:50.65 10:27.65 8:56.36 9:30.59 11:07.59 9:59.12 -
25 Joshua Clethen   St. Thomas (Fla.) 11:19.20 11:02.07 6:56.65 9:30.75 8:50.80 9:59.29 -
26 Jaymes Cole   Unattached 11:56.15 10:35.95 8:18.44 9:32.92 6:58.24 7:03.96 -
28 Alexander Weischedel   Florida Running Club 8:30.13 10:41.97 7:09.89 9:33.18 9:15.99 11:50.75 -
29 Stephen Pena SR-4 Southeastern U. 11:57.63 10:08.55 7:56.51 9:34.10 12:03.37 7:50.77 -
31 Cesar Sandoval FR-1 Warner 7:02.78 6:51.20 9:50.74 9:39.15 8:35.45 7:43.32 -
33 Daniel Areces Freshman Unattached 12:07.50 10:51.84 12:01.68 9:42.00 9:59.46 8:32.16 -
34 Conor Fitzgerald Sophomore Unattached 8:22.78 7:59.39 10:31.39 9:44.62 6:49.24 6:49.24 -
35 Oswaldo Zapata JR-3 Florida Southern 7:24.77 12:23.23 8:17.44 9:45.22 9:51.08 11:07.15 -
36 William Schutt   Unattached 9:57.18 12:35.26 11:13.29 9:45.47 11:19.15 11:30.86 -
37 Joseph Berg FR-1 Florida Tech 8:19.73 9:12.64 7:56.21 9:47.91 11:33.74 8:02.09 -
39 Christian Beauchemin JR-3 Florida Southern 11:48.56 12:00.37 10:14.08 9:50.46 12:35.79 9:32.75 -
40 Jacob Pacifici SR-4 Southeastern U. 6:56.90 9:31.75 9:31.75 9:55.57 8:08.37 12:06.60 -
41 Andrew Coul   Unattached 6:57.81 10:32.68 9:38.96 9:56.86 12:08.17 12:49.95 -
42 Risley Mabile FR-1 Florida Southern 7:27.18 7:33.31 11:44.46 10:12.57 7:57.81 12:02.84 -
43 alessandro Giammattei JR-3 Keiser University 9:51.76 12:19.70 8:19.30 10:16.41 8:56.28 9:08.61 -
44 Jason Nodjoman   Florida Running Club 8:57.05 13:22.48 11:19.02 10:17.29 9:40.26 10:48.16 -
45 Alexander Villanueva Sophomore Unattached 12:03.79 7:31.60 10:31.00 10:18.62 8:27.27 10:18.62 -
46 David Suarez Freshman Unattached 8:25.67 11:20.47 7:29.49 10:24.28 9:40.58 12:41.63 -
47 Aaron Harper SO-2 Southeastern U. 8:15.91 8:47.70 11:26.65 10:35.78 9:25.85 7:50.48 -
48 Tavelle Cox   Johnson & Wales (Fla.) 7:57.97 8:23.81 11:11.74 10:45.90 9:41.31 13:01.54 -
49 Matthew Pogorelec SR-4 Florida Tech 8:55.37 12:56.93 11:45.11 10:52.88 13:49.16 12:56.93 -
50 Anthony Desrivieres JR-3 Southeastern U. 14:03.29 12:30.39 13:20.41 11:54.65 14:10.44 13:20.41 -
51 Daniel Reeding FR-1 Truett-McConnell 10:00.96 9:08.37 9:38.42 12:31.19 13:53.82 15:38.99 -