• Date: 03/17 - 03/18/17
  • Location: Emory - Atlanta, GA
    • ICON KEY:
    • Peach Belt
    • NCAA DII Prov
    • DIII All-Ohio
    • NCCAA
    • OAC
  •   Team Filter:

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Noble, Christian FR-1 Lee (Tenn.) 9:07.63 10 1(1)
2. Barnes, Donny JR-3 Montevallo 9:16.50 8 1(2)
3. Pederson, Benjamin JR-3 Hope 9:39.98 6 1(3)  
4. Kuntz, Isaac JR-3 Heidelberg 9:41.68 5 1(4)
5. Shaw, Bennett SO-2 Emory 9:42.01 4 1(5)  
6. McOmber, Timothy SR-4 Birmingham-Southern 9:50.41 3 1(6)  
7. Knabe, Derek JR-3 Capital 9:52.90 2 1(7)
8. Kelton, Thomas FR-1 Lee (Tenn.) 9:55.97 1 1(8)  
9. Brinks, Tyler SR-4 Hope 9:58.09 - 1(9)  
10. Gerick, Nathan SR-4 Indiana Wesleyan 10:00.69 - 1(10)
11. Meade, Rodrigo SO-2 Oglethorpe 10:08.20 - 2(1)  
12. Anderson, Tyler SO-2 Indiana Wesleyan 10:08.28 - 2(2)
13. Jansen, Jacob JR-3 Hope 10:11.53 - 1(11)  
14. Chase, Cameron SO-2 UMass Boston 10:11.66 - 2(3)  
15. Vernon, Jonathan FR-1 Oglethorpe 10:17.20 - 1(12)  
16. Phillips, Jonathan SO-2 Trine 10:22.79 - 1(13)  
17. Johnson, Michael JR-3 Montevallo 10:23.98 - 2(4)  
18. Redden, Jourdan SR-4 U. of the South 10:44.87 - 1(14)  
19. Jones, Kamil SO-2 Albany State 10:45.27 - 2(5)  
20. Symonds, Andrew FR-1 Heidelberg 10:57.54 - 2(6)
21. Paul, Nikobiri FR-1 Brewton-Parker 11:10.88 - 2(7)  
22. Freeman, Dakota FR-1 Heidelberg 11:14.04 - 2(8)
23. Rus, Andrew SO-2 Capital 11:17.46 - 2(9)
24. Humphreys, Sean JR-3 Heidelberg 11:25.20 - 2(10)  
25. Henderson, Austin FR-1 Tuskegee 11:47.61 - 2(11)  
  Hubartt, Alex   Unattached 10:28.94 - 2(12)  
3000 Steeplechase Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Noble, Christian FR-1 Lee (Tenn.) 9:07.63
2. Barnes, Donny JR-3 Montevallo 9:16.50
3. Pederson, Benjamin JR-3 Hope 9:39.98  
4. Kuntz, Isaac JR-3 Heidelberg 9:41.68
5. Shaw, Bennett SO-2 Emory 9:42.01  
6. McOmber, Timothy SR-4 Birmingham-Southern 9:50.41  
7. Knabe, Derek JR-3 Capital 9:52.90
8. Kelton, Thomas FR-1 Lee (Tenn.) 9:55.97  
9. Brinks, Tyler SR-4 Hope 9:58.09  
10. Gerick, Nathan SR-4 Indiana Wesleyan 10:00.69
11. Jansen, Jacob JR-3 Hope 10:11.53  
12. Vernon, Jonathan FR-1 Oglethorpe 10:17.20  
13. Phillips, Jonathan SO-2 Trine 10:22.79  
14. Redden, Jourdan SR-4 U. of the South 10:44.87  
3000 Steeplechase Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Meade, Rodrigo SO-2 Oglethorpe 10:08.20  
2. Anderson, Tyler SO-2 Indiana Wesleyan 10:08.28
3. Chase, Cameron SO-2 UMass Boston 10:11.66  
4. Johnson, Michael JR-3 Montevallo 10:23.98  
5. Jones, Kamil SO-2 Albany State 10:45.27  
6. Symonds, Andrew FR-1 Heidelberg 10:57.54
7. Paul, Nikobiri FR-1 Brewton-Parker 11:10.88  
8. Freeman, Dakota FR-1 Heidelberg 11:14.04
9. Rus, Andrew SO-2 Capital 11:17.46
10. Humphreys, Sean JR-3 Heidelberg 11:25.20  
11. Henderson, Austin FR-1 Tuskegee 11:47.61  
12. Hubartt, Alex   Unattached 10:28.94