March 2-4, 2017
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NCCAA NAIA B

Women's 5000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Willging, Ellie JR-3 St. Xavier 17:01.94 10
2. Johnston, Stephanie JR-3 Concordia (Mich.) 17:14.96 8
3. Mato, Lydia SR-4 Oklahoma City 17:24.20 6
4. Middaugh, Kathy SR-4 Aquinas 17:26.61 5
5. Jemeli, Jackline SO-2 Wayland Baptist 17:29.64 4
6. Werner, Michaela JR-3 Oklahoma City 17:31.08 3
7. Van Calcar, Greta FR-1 SCAD Atlanta 17:31.95 2
8. Young, Ariel SO-2 Ohio Christian 17:41.27 1
9. Reid, Janie JR-3 Carroll 17:48.90 -
10. Kaster, Julia SO-2 Southeastern U. 17:58.02 -
11. Lopez , selene SR-4 Wayland Baptist 18:02.66 -
12. Posthuma, Morgan SO-2 Davenport 18:53.67 -

Women's 5000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Willging, Ellie JR-3 St. Xavier 17:30.25
2. Johnston, Stephanie JR-3 Concordia (Mich.) 17:35.75
3. Middaugh, Kathy SR-4 Aquinas 17:37.77
4. Van Calcar, Greta FR-1 SCAD Atlanta 17:38.37
5. Mato, Lydia SR-4 Oklahoma City 17:40.11
6. Jemeli, Jackline SO-2 Wayland Baptist 17:41.16
7. Young, Ariel SO-2 Ohio Christian 17:41.39
8. Werner, Michaela JR-3 Oklahoma City 17:43.77
9. Kaster, Julia SO-2 Southeastern U. 17:49.43
10. Reid, Janie JR-3 Carroll 17:51.54
11. Posthuma, Morgan SO-2 Davenport 17:53.05
12. Lopez , selene SR-4 Wayland Baptist 17:55.63
13. Ransom, Emily SO-2 Biola 17:55.68
14. Havranek, Anna JR-3 Shawnee State 17:58.43
15. Croy, Stephanie JR-3 Biola 17:59.06
16. Ray, Sarah SR-4 Olivet Nazarene 18:04.57
17. Guarnaccia, Katie JR-3 Point Park 18:09.09
18. Soper, Elizabeth SR-4 Olivet Nazarene 18:13.24
19. Cherono , Jackline FR-1 Wayland Baptist 18:15.17
20. Wilson, Lydia FR-1 Montreat 18:20.47
21. Fader, Riley SO-2 Columbia (Mo.) 18:23.68
22. Williams, Emily SR-4 Westmont 18:35.55
23. Downey, Sierra FR-1 St. Xavier 18:36.98
24. Harper, Victoria SO-2 Spring Arbor 18:40.96
25. Arellano, Raven SO-2 Grace 18:51.71
26. Clark, Caitlin SO-2 Spring Arbor 19:05.80
5000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Johnston, Stephanie JR-3 Concordia (Mich.) 17:35.75
2. Middaugh, Kathy SR-4 Aquinas 17:37.77
3. Van Calcar, Greta FR-1 SCAD Atlanta 17:38.37
4. Mato, Lydia SR-4 Oklahoma City 17:40.11
5. Werner, Michaela JR-3 Oklahoma City 17:43.77
6. Kaster, Julia SO-2 Southeastern U. 17:49.43
7. Posthuma, Morgan SO-2 Davenport 17:53.05
8. Lopez , selene SR-4 Wayland Baptist 17:55.63
9. Ransom, Emily SO-2 Biola 17:55.68
10. Havranek, Anna JR-3 Shawnee State 17:58.43
11. Cherono , Jackline FR-1 Wayland Baptist 18:15.17
12. Harper, Victoria SO-2 Spring Arbor 18:40.96
13. Arellano, Raven SO-2 Grace 18:51.71
5000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Willging, Ellie JR-3 St. Xavier 17:30.25
2. Jemeli, Jackline SO-2 Wayland Baptist 17:41.16
3. Young, Ariel SO-2 Ohio Christian 17:41.39
4. Reid, Janie JR-3 Carroll 17:51.54
5. Croy, Stephanie JR-3 Biola 17:59.06
6. Ray, Sarah SR-4 Olivet Nazarene 18:04.57
7. Guarnaccia, Katie JR-3 Point Park 18:09.09
8. Soper, Elizabeth SR-4 Olivet Nazarene 18:13.24
9. Wilson, Lydia FR-1 Montreat 18:20.47
10. Fader, Riley SO-2 Columbia (Mo.) 18:23.68
11. Williams, Emily SR-4 Westmont 18:35.55
12. Downey, Sierra FR-1 St. Xavier 18:36.98
13. Clark, Caitlin SO-2 Spring Arbor 19:05.80