April 6- 7, 2018
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Jacob Nkamasiai FR-1 Keiser University 19:05.46 12:52.52 14:47.95 16:07.87 10
2 Lelei Too FR-1 Embry-Riddle 13:46.83 12:42.53 15:18.70 18:50.01 8
3 Crisman Jones JR-3 Flagler 12:00.01 14:00.02 15:23.09 13:32.32 6
4 Trevor Kattenberg FR-1 Tampa 20:02.08 13:24.47 15:24.67 20:02.08 5
5 Evan Williams FR-1 Florida Southern 12:35.81 20:13.02 15:33.09 11:30.49 4
6 Noah Kemp JR-3 Embry-Riddle 17:47.33 15:36.25 15:36.25 14:30.72 3
7 Andrew Carpenter SR-4 Embry-Riddle 14:25.69 13:29.23 15:40.96 16:46.83 2
8 Ty Fisher FR-1 Palm Beach Atlantic 12:04.89 11:17.82 15:41.41 11:08.41 1
9 Michael Wilson FR-1 Tampa 20:31.04 15:28.02 15:46.95 19:43.69 -
10 Nick Morfesi SR-4 Tampa 12:49.67 14:15.18 15:50.20 16:37.71 -
11 Brendan Twiggs FR-1 Tampa 20:27.85 14:26.16 15:51.82 18:24.12 -
12 Paris Williams FR-1 Embry-Riddle 20:43.42 12:45.18 15:56.47 16:34.73 -
13 Chris Cabret   Florida Running Club 17:35.47 15:49.92 15:59.51 14:13.97 -
14 Brian Cheluget SO-2 Embry-Riddle 19:52.72 20:50.44 16:01.87 18:26.15 -
15 Alex Turnock SO-2 Jacksonville 18:26.68 20:31.79 16:02.33 20:51.03 -
16 James Dooley FR-1 Tampa 14:13.69 19:14.42 16:10.10 17:56.82 -
17 Brice Easton FR-1 Tampa 11:59.32 14:05.69 16:12.05 18:08.70 -
18 Lukas Hassler JR-3 Florida Tech 12:18.99 13:36.78 16:12.35 20:54.34 -
19 Francesc Cabrero FR-1 Keiser University 16:15.91 17:53.51 16:15.91 17:24.23 -
20 Michael Smith SR-4 Palm Beach Atlantic 18:34.18 19:42.60 16:17.35 18:53.73 -
21 Mitch Arnold SR-4 Tampa 13:12.59 16:38.07 16:18.50 16:28.29 -
22 John Davis   No Team 19:28.32 21:16.32 16:21.78 13:05.43   
23 Alex Marchek   Florida Running Club 14:40.15 17:57.94 16:28.93 19:07.16 -
24 Noah Elliott SO-2 Tampa 13:50.76 19:27.02 16:29.00 16:58.67 -
25 Reece Duff FR-1 Stetson 18:41.87 20:11.22 16:32.80 17:12.52 -
26 John Dennehy JR-3 Embry-Riddle 13:59.34 18:49.11 16:39.21 16:59.20 -
27 Bosco Hakuzimana FR-1 Brewton-Parker 17:30.09 21:30.11 16:40.08 17:50.09 -
28 Erick Contreras SO-2 Bethel (Ind.) 18:42.21 18:32.19 16:41.97 12:11.44 -
29 Lucas Harbour FR-1 Florida Tech 18:14.76 14:13.71 16:44.36 16:04.19 -
30 Nick Nweeia JR-3 Stetson 13:54.19 13:24.04 16:45.04 21:06.35 -
31 Jordan Gonzalez FR-1 Southeastern U. 12:55.08 18:17.19 16:46.59 15:26.07 -
32 Cesar Sandoval SO-2 Warner 15:07.79 11:56.15 16:48.65 15:48.14 -
33 Matthew Kraska FR-1 Florida Tech 16:08.37 12:16.36 16:48.71 20:10.46 -
34 Brandon Williams SO-2 Florida Southern 19:52.17 18:01.04 16:50.31 13:58.56 -
35 Kole Hanke SO-2 Bethel (Ind.) 17:43.38 13:20.07 16:52.74 16:12.23 -
36 Peterley Louis FR-1 St. Thomas (Fla.) 19:18.59 12:38.73 17:05.30 16:03.79 -
37 John Hutton FR-1 Southeastern U. 15:48.60 13:44.87 17:11.08 19:14.81 -
38 Anthony Bordanaro   Florida Running Club 18:28.19 16:44.62 17:15.69 18:28.19 -
39 Matthew Connor   Florida Running Club 15:46.38 20:09.26 17:31.53 21:22.87 -
40 Daniel Marin Senior No Team 20:38.66 22:25.44 17:47.81 21:32.05   
41 Christian Timana FR-1 Southeastern U. 18:27.35 13:15.57 17:55.09 23:06.87 -
42 Anthony Desrivieres SR-4 Southeastern U. 13:48.38 21:15.27 18:09.97 18:09.97 -
43 Gerardo Miron   Florida Running Club 19:05.12 22:10.52 18:10.59 19:48.75 -
44 Avonte Boykins SR-4 Keiser University 17:55.40 21:48.22 18:28.66 23:28.00 -
  Oswaldo Zapata SR-4 Florida Southern DNF DNF DNF DNF   
  Evan Quinones SR-4 Florida Southern DNF DNF DNF DNF   
  Brian Martin FR-1 Florida Southern DNF DNF DNF DNF   
  Joel Zaila FR-1 Warner DNS DNS DNS DNS   
  Arye Beck FR-1 Stetson DNS DNS DNS DNS   
  Samuel Addington FR-1 Keiser University DNS DNS DNS DNS   
  Tucker Melles JR-3 Florida Tech DNS DNS DNS DNS   
  Brandon Park SO-2 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS   
  Jeremiah Coxton-Dease SO-2 Brewton-Parker DNS DNS DNS DNS   
  Evan Herr Knispel SR-4 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS   
  Christian Beauchemin SR-4 Florida Southern DNS DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Jacob Nkamasiai FR-1 Keiser University 14:47.95 10
2 Lelei Too FR-1 Embry-Riddle 15:18.70 8
3 Crisman Jones JR-3 Flagler 15:23.09 6
4 Trevor Kattenberg FR-1 Tampa 15:24.67 5
5 Evan Williams FR-1 Florida Southern 15:33.09 4
6 Noah Kemp JR-3 Embry-Riddle 15:36.25 3
7 Andrew Carpenter SR-4 Embry-Riddle 15:40.96 2
8 Ty Fisher FR-1 Palm Beach Atlantic 15:41.41 1
10 Nick Morfesi SR-4 Tampa 15:50.20 -
11 Brendan Twiggs FR-1 Tampa 15:51.82 -
14 Brian Cheluget SO-2 Embry-Riddle 16:01.87 -
15 Alex Turnock SO-2 Jacksonville 16:02.33 -
16 James Dooley FR-1 Tampa 16:10.10 -
17 Brice Easton FR-1 Tampa 16:12.05 -
18 Lukas Hassler JR-3 Florida Tech 16:12.35 -
19 Francesc Cabrero FR-1 Keiser University 16:15.91 -
21 Mitch Arnold SR-4 Tampa 16:18.50 -
24 Noah Elliott SO-2 Tampa 16:29.00 -
25 Reece Duff FR-1 Stetson 16:32.80 -
  Evan Quinones SR-4 Florida Southern DNF   
  Arye Beck FR-1 Stetson DNS   
  Tucker Melles JR-3 Florida Tech DNS   
  Evan Herr Knispel SR-4 Bethel (Ind.) DNS   
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
9 Michael Wilson FR-1 Tampa 15:46.95 11:31.28 14:40.67 -
12 Paris Williams FR-1 Embry-Riddle 15:56.47 13:42.57 14:11.26 -
13 Chris Cabret   Florida Running Club 15:59.51 16:57.08 11:21.26 -
20 Michael Smith SR-4 Palm Beach Atlantic 16:17.35 18:34.18 11:33.92 -
22 John Davis   No Team 16:21.78 16:51.24 21:06.50   
23 Alex Marchek   Florida Running Club 16:28.93 14:30.26 15:39.49 -
26 John Dennehy JR-3 Embry-Riddle 16:39.21 12:09.43 16:49.21 -
27 Bosco Hakuzimana FR-1 Brewton-Parker 16:40.08 15:30.08 13:10.07 -
28 Erick Contreras SO-2 Bethel (Ind.) 16:41.97 15:01.78 18:52.23 -
29 Lucas Harbour FR-1 Florida Tech 16:44.36 12:33.27 12:13.19 -
30 Nick Nweeia JR-3 Stetson 16:45.04 17:15.20 13:24.04 -
31 Jordan Gonzalez FR-1 Southeastern U. 16:46.59 13:35.34 21:38.51 -
32 Cesar Sandoval SO-2 Warner 16:48.65 20:30.56 15:58.22 -
33 Matthew Kraska FR-1 Florida Tech 16:48.71 12:26.45 20:40.72 -
34 Brandon Williams SO-2 Florida Southern 16:50.31 19:31.96 19:31.96 -
35 Kole Hanke SO-2 Bethel (Ind.) 16:52.74 14:41.09 12:19.30 -
36 Peterley Louis FR-1 St. Thomas (Fla.) 17:05.30 14:31.51 12:59.23 -
37 John Hutton FR-1 Southeastern U. 17:11.08 22:10.10 16:50.46 -
38 Anthony Bordanaro   Florida Running Club 17:15.69 13:17.49 18:17.84 -
39 Matthew Connor   Florida Running Club 17:31.53 15:46.38 15:14.84 -
40 Daniel Marin Senior No Team 17:47.81 19:45.27 17:47.81   
41 Christian Timana FR-1 Southeastern U. 17:55.09 22:56.12 23:17.62 -
42 Anthony Desrivieres SR-4 Southeastern U. 18:09.97 20:31.67 16:53.68 -
43 Gerardo Miron   Florida Running Club 18:10.59 21:37.81 18:43.31 -
44 Avonte Boykins SR-4 Keiser University 18:28.66 18:06.49 23:50.18 -
  Brian Martin FR-1 Florida Southern DNF DNF DNF   
  Oswaldo Zapata SR-4 Florida Southern DNF DNF DNF   
  Brandon Park SO-2 SCAD Savannah DNS DNS DNS   
  Christian Beauchemin SR-4 Florida Southern DNS DNS DNS   
  Samuel Addington FR-1 Keiser University DNS DNS DNS   
  Joel Zaila FR-1 Warner DNS DNS DNS   
  Jeremiah Coxton-Dease SO-2 Brewton-Parker DNS DNS DNS