January 27, 2018
|
Pittsburg St-Robert W. Plaster Center - Pittsburg, KS
|
300m (Flat)

Men 60m Dash Qualifying

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 don'drea swint Freshman Unattached 6.73 8.35 6.26
2 Zachary Jewell SO-2 Central Arkansas 6.79 6.86 4.82
3 Kie'Ave Harry SO-2 Northwestern St. 6.87 4.95 7.22
4 Malcolm Woods JR-3 TAMU-Commerce 6.88 5.44 7.92
5 Myles Anders FR-1 Louisiana Tech 6.88 8.88 8.60
6 Tyrone Thornton FR-1 Coffeyville CC 6.88 6.47 5.58
7 Trentavious Harris FR-1 Coffeyville CC 6.89 8.55 5.31
8 Tre'Darius Carr FR-1 Northwestern St. 6.89 7.72 6.00
9 Andre Norman FR-1 Oklahoma Christian 6.95 5.98 7.86
10 Brice Ashburn FR-1 TAMU-Commerce 6.98 9.01 4.96
11 Hunter Sury JR-3 McPherson 6.99 4.90 5.18
12 Aaron Charlton FR-1 Coffeyville CC 7.01 8.42 8.00
13 Tomunci Whitfield SR-4 Southwestern (Kan.) 7.02 5.20 8.43
14 Dausen Gourley SO-2 Missouri Southern 7.02 7.73 7.37
15 Denzel Downing FR-1 Iowa Western CC 7.03 5.56 5.42
16 Joseph Butler SO-2 Benedictine (Kan.) 7.03 9.14 6.75
17 Micah Brewer FR-1 Oklahoma Baptist 7.04 7.54 5.35
18 Ian Colbert FR-1 Oklahoma Christian 7.04 5.00 7.04
19 Nathan Blackwell 3 Unattached 7.04 6.97 8.87
20 Cameron Emery JR-3 Rogers State 7.07 6.51 8.91
21 DeQuan Dudley JR-3 TAMU-Commerce 7.07 6.44 5.94
22 Edjim Beaver SO-2 Louisiana Tech 7.08 7.37 5.74
23 Drew Gilliland FR-1 Nebraska-Kearney 7.08 7.93 5.81
24 Jacob Schumacher SO-2 Fort Hays St. 7.08 8.92 6.66
25 Ira Hines SO-2 Pittsburg St. 7.09 7.24 8.37
26 Josiah Dennis SR-4 TAMU-Commerce 7.10 6.04 5.54
27 Josh Lewis SO-2 Southwestern (Kan.) 7.11 6.47 7.47
28 Austin Kruzich SR-4 Oklahoma Christian 7.11 5.83 8.39
29 Jaden Purnell JR-3 Oral Roberts 7.11 7.68 5.34
30 Malcom Gardner SO-2 Fort Hays St. 7.11 5.83 5.98
31 Reggie Kincade SR-4 TAMU-Commerce 7.12 5.27 7.05
32 Daiten Rhone SO-2 Iowa Western CC 7.12 8.05 7.98
33 Zarrion Hill FR-1 St. Mary (Kan.) 7.13 5.35 8.56
34 Keidrick Haynes JR-3 Northwestern St. 7.14 7.86 8.14
35 Xavier Taylor FR-1 McPherson 7.14 8.36 6.86
36 Cameron Grissom FR-1 Coffeyville CC 7.15 5.65 8.23
37 RJ Reyonlds SR-4 TAMU-Commerce 7.15 5.94 5.72
38 Matthew Bouwkamp FR-1 McPherson 7.16 8.17 7.31
39 Gavin Steele SO-2 Oral Roberts 7.16 6.02 7.02
40 Jimmerick Martin SO-2 Rogers State 7.16 5.73 5.52
41 Quinton Poole FR-1 Coffeyville CC 7.17 8.89 8.54
42 Kyle Smith FR-1 Central Arkansas 7.17 6.39 7.53
43 Joey McCormick SO-2 Southwest Baptist 7.18 8.69 8.05
44 Praise Okori FR-1 Louisiana Tech 7.18 5.25 9.12
45 Sa'Von Thompson FR-1 Iowa Western CC 7.19 5.04 7.05
46 Jordan Gray FR-1 TAMU-Commerce 7.19 8.34 6.12
47 Jacob Williams SR-4 Ozarks (Ark.) 7.19 5.83 6.48
48 Noah Myers FR-1 Friends 7.19 5.97 7.12
49 Johnathan Penrose SO-2 Fort Hays St. 7.19 8.27 6.55
50 Jeff Mack Senior Drivephaze 7.19 7.70 5.32
51 Michael Hull Littlejohn FR-1 Coffeyville CC 7.20 8.00 9.15
52 Jeriah Johnson SR-4 Central Arkansas 7.20 6.27 6.12
53 Eric Mensah SO-2 Iowa Western CC 7.22 9.25 6.29
54 Myles Sample SO-2 McPherson 7.23 6.15 6.51
55 Korey Robinette FR-1 Missouri Southern 7.25 8.20 5.44
56 Wayd Davis FR-1 Southwest Baptist 7.26 5.59 7.77
57 Marquel Harris JR-3 Park U. 7.26 6.97 6.68
58 Kabryn Williams FR-1 Central Arkansas 7.27 9.02 9.46
58 Desmond Anderson FR-1 McPherson 7.27 5.75 7.13
60 Davon Hulse SR-4 Harding 7.27 6.33 8.00
61 Dorian Andrews FR-1 TAMU-Commerce 7.28 8.89 7.43
62 Zac Bitton SO-2 Central Arkansas 7.29 6.57 6.93
63 Ryan Ross SO-2 Concordia (Cal.) 7.29 9.26 5.62
64 Riley Taylor FR-1 Harding 7.29 8.75 9.19
65 Markeit Steverson FR-1 Northwestern St. 7.30 6.94 7.96
66 Matthew Pieper SO-2 Fort Hays St. 7.30 9.42 7.60
67 Chase Smith FR-1 Iowa Western CC 7.31 5.34 6.73
68 Jack Stalcup FR-1 McPherson 7.32 6.74 7.91
69 Grant Smith JR-3 Oklahoma Christian 7.33 8.43 5.72
70 Jacob Irvin SO-2 Fort Hays St. 7.34 7.49 7.12
71 Deylon Key JR-3 Northwestern St. 7.34 9.03 7.93
72 Gregory Warner SR-4 Concordia (Cal.) 7.37 6.56 6.78
73 David Emeche SR-4 Concordia (Cal.) 7.38 6.50 6.50
74 Easton Jones FR-1 TAMU-Commerce 7.39 9.17 8.28
75 Kalieb Granger SO-2 McMurry 7.39 8.95 6.73
76 Glenn Collier SO-2 Bacone 7.40 7.03 7.40
77 JaQuan Johnson JR-3 Rogers State 7.41 8.75 9.41
78 Weston Riner SR-4 Fort Hays St. 7.41 6.01 8.23
79 Romiki Dorris SO-2 Langston 7.41 8.67 5.27
80 Bryan Vinson JR-3 Langston 7.41 5.27 7.49
81 Edwin Williams JR-3 Langston 7.43 7.81 5.80
82 Tre' Smith JR-3 McMurry 7.43 9.51 6.62
83 Xavier Harvery FR-1 TAMU-Commerce 7.43 8.77 6.99
84 Dylan Henderson SO-2 TAMU-Commerce 7.44 7.30 7.89
85 Andrew Pacheco JR-3 Dallas Baptist 7.45 6.26 6.19
86 Brad Alba FR-1 Fort Hays St. 7.46 5.75 5.52
87 Kaprice Griffin SO-2 McMurry 7.46 6.72 7.09
88 Alfonso Salinas FR-1 McMurry 7.46 8.28 6.64
89 Paul Sanchez FR-1 Missouri Western 7.50 9.53 5.25
90 D'Ionte Smith FR-1 Coffeyville CC 7.51 6.16 8.19
91 Luke Consbruck FR-1 Iowa Western CC 7.52 6.10 7.37
92 Andrew Phillips FR-1 Neosho County CC 7.56 9.15 8.32
93 Rudy Alvarez FR-1 Coffeyville CC 7.57 9.62 8.33
94 Michael Gbunblee FR-1 Coffeyville CC 7.58 6.14 9.86
95 Brent Masters FR-1 McPherson 7.58 5.76 7.13
96 Brock Foster SO-2 McMurry 7.59 9.72 9.42
97 Cahlyl Rossin FR-1 McMurry 7.61 5.64 8.30
98 Jeremy Strong SR-4 Bacone 7.64 6.80 6.96
99 Derek Bixenman SR-4 Fort Hays St. 7.65 6.20 9.95
100 Jon Brown-Shannon SO-2 McMurry 7.66 5.67 8.51
101 John Jackson FR-1 Bacone 7.67 8.98 7.37
102 Christian Murrell FR-1 Park U. 7.68 9.14 9.37
103 Dion Chung FR-1 Concordia (Cal.) 7.71 8.25 6.71
104 Cornelius Jackson FR-1 Neosho County CC 7.74 9.68 6.51
105 Albert Wegener SO-2 McPherson 7.74 7.36 7.67
106 Stephon Minix FR-1 St. Mary (Kan.) 7.76 7.84 10.09
107 Dillon Gainey JR-3 McMurry 7.84 9.26 9.41
108 Landon Griffin FR-1 Neosho County CC 7.84 8.55 5.49
109 Stephon King FR-1 Neosho County CC 7.85 8.72 8.48
110 Nathan Hayes FR-1 Neosho County CC 8.00 6.64 9.68
111 Jordan Martin FR-1 Iowa Western CC 8.06 7.50 7.26
112 Dominique House FR-1 Dallas Baptist 8.18 9.66 7.53
  David Ejumeta SO-2 Iowa Western CC FS FS FS
Men 60m Dash Qualifying Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
67 Chase Smith FR-1 Iowa Western CC 8.05 5.27 8.12 6.80 7.53 7.31
71 Deylon Key JR-3 Northwestern St. 6.24 9.40 5.66 5.80 5.29 7.34
88 Alfonso Salinas FR-1 McMurry 8.36 7.46 7.31 7.39 8.81 7.46
97 Cahlyl Rossin FR-1 McMurry 9.44 7.01 9.36 9.67 8.76 7.61
Men 60m Dash Qualifying Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
34 Keidrick Haynes JR-3 Northwestern St. 7.14 5.00 9.21 6.43 8.36 7.00 5.07
65 Markeit Steverson FR-1 Northwestern St. 7.30 5.33 7.67 9.06 7.23 5.70 5.99
101 John Jackson FR-1 Bacone 7.67 9.59 6.83 5.60 7.98 9.13 5.76
104 Cornelius Jackson FR-1 Neosho County CC 7.74 9.29 6.35 9.99 8.52 7.43 7.67
108 Landon Griffin FR-1 Neosho County CC 7.84 7.77 6.59 10.04 5.57 5.57 8.86
109 Stephon King FR-1 Neosho County CC 7.85 8.33 8.40 6.75 8.17 6.44 6.91
110 Nathan Hayes FR-1 Neosho County CC 8.00 8.96 7.92 9.60 9.44 8.72 9.60
Men 60m Dash Qualifying Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
15 Denzel Downing FR-1 Iowa Western CC 5.07 5.21 7.03
49 Johnathan Penrose SO-2 Fort Hays St. 8.99 6.48 7.19
96 Brock Foster SO-2 McMurry 5.70 6.30 7.59
98 Jeremy Strong SR-4 Bacone 7.95 8.94 7.64
102 Christian Murrell FR-1 Park U. 9.76 5.46 7.68
103 Dion Chung FR-1 Concordia (Cal.) 6.17 7.48 7.71
107 Dillon Gainey JR-3 McMurry 9.57 5.73 7.84
111 Jordan Martin FR-1 Iowa Western CC 8.71 8.87 8.06
Men 60m Dash Qualifying Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
62 Zac Bitton SO-2 Central Arkansas 7.80 8.46 7.29 6.64 5.54 5.40 8.24
91 Luke Consbruck FR-1 Iowa Western CC 7.82 8.05 7.52 8.65 9.70 9.55 9.78
93 Rudy Alvarez FR-1 Coffeyville CC 8.71 7.65 7.57 5.53 9.01 6.06 9.77
100 Jon Brown-Shannon SO-2 McMurry 8.74 6.59 7.66 8.20 7.82 8.12 8.81
105 Albert Wegener SO-2 McPherson 9.91 9.37 7.74 5.42 6.82 9.91 9.76
106 Stephon Minix FR-1 St. Mary (Kan.) 7.22 9.47 7.76 7.84 9.55 10.09 5.75
Men 60m Dash Qualifying Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
78 Weston Riner SR-4 Fort Hays St. 6.60 7.41 6.23
86 Brad Alba FR-1 Fort Hays St. 6.72 7.46 8.73
87 Kaprice Griffin SO-2 McMurry 9.03 7.46 9.33
89 Paul Sanchez FR-1 Missouri Western 6.45 7.50 6.00
99 Derek Bixenman SR-4 Fort Hays St. 5.51 7.65 9.26
Men 60m Dash Qualifying Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
60 Davon Hulse SR-4 Harding 7.27 6.26 9.46 7.13 5.31 7.35
68 Jack Stalcup FR-1 McPherson 7.32 5.49 8.93 6.81 6.08 5.35
72 Gregory Warner SR-4 Concordia (Cal.) 7.37 7.23 7.45 7.74 8.92 8.18
75 Kalieb Granger SO-2 McMurry 7.39 6.80 8.21 5.25 6.51 6.80
83 Xavier Harvery FR-1 TAMU-Commerce 7.43 8.92 5.50 8.03 8.70 8.55
94 Michael Gbunblee FR-1 Coffeyville CC 7.58 9.25 8.04 6.45 8.72 6.83
95 Brent Masters FR-1 McPherson 7.58 9.55 8.27 6.07 7.13 6.52
Men 60m Dash Qualifying Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
42 Kyle Smith FR-1 Central Arkansas 7.17 7.17 8.97 7.96 6.24
64 Riley Taylor FR-1 Harding 7.29 6.93 9.41 8.39 7.08
80 Bryan Vinson JR-3 Langston 7.41 8.38 9.64 7.34 5.71
81 Edwin Williams JR-3 Langston 7.43 5.95 6.47 7.58 6.91
82 Tre' Smith JR-3 McMurry 7.43 8.10 6.25 7.29 8.62
85 Andrew Pacheco JR-3 Dallas Baptist 7.45 6.71 5.59 6.04 7.53
92 Andrew Phillips FR-1 Neosho County CC 7.56 7.11 8.77 7.64 8.77
Men 60m Dash Qualifying Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
29 Jaden Purnell JR-3 Oral Roberts 7.11 6.97 8.32
41 Quinton Poole FR-1 Coffeyville CC 7.17 5.60 5.24
53 Eric Mensah SO-2 Iowa Western CC 7.22 7.37 9.32
58 Kabryn Williams FR-1 Central Arkansas 7.27 5.17 6.11
69 Grant Smith JR-3 Oklahoma Christian 7.33 9.02 6.23
74 Easton Jones FR-1 TAMU-Commerce 7.39 6.21 7.99
79 Romiki Dorris SO-2 Langston 7.41 7.64 5.41
Men 60m Dash Qualifying Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
22 Edjim Beaver SO-2 Louisiana Tech 7.08 9.00 5.60 8.43
45 Sa'Von Thompson FR-1 Iowa Western CC 7.19 8.27 5.47 6.91
47 Jacob Williams SR-4 Ozarks (Ark.) 7.19 6.83 7.48 5.11
56 Wayd Davis FR-1 Southwest Baptist 7.26 5.38 9.30 9.30
66 Matthew Pieper SO-2 Fort Hays St. 7.30 6.72 6.36 7.38
70 Jacob Irvin SO-2 Fort Hays St. 7.34 5.36 6.90 5.14
76 Glenn Collier SO-2 Bacone 7.40 8.22 6.15 9.03
Men 60m Dash Qualifying Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
36 Cameron Grissom FR-1 Coffeyville CC 5.87 8.01 6.08 5.44 7.15 5.44
37 RJ Reyonlds SR-4 TAMU-Commerce 7.65 7.37 5.01 7.87 7.15 8.44
40 Jimmerick Martin SO-2 Rogers State 5.16 7.24 6.23 8.60 7.16 5.37
44 Praise Okori FR-1 Louisiana Tech 8.98 8.98 7.61 8.91 7.18 8.19
55 Korey Robinette FR-1 Missouri Southern 5.73 8.41 5.44 7.04 7.25 7.04
57 Marquel Harris JR-3 Park U. 7.99 7.99 8.21 6.25 7.26 8.79
77 JaQuan Johnson JR-3 Rogers State 5.71 7.49 6.82 7.71 7.41 6.45
90 D'Ionte Smith FR-1 Coffeyville CC 7.29 6.54 9.54 7.74 7.51 8.27
Men 60m Dash Qualifying Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
24 Jacob Schumacher SO-2 Fort Hays St. 5.60 7.08 6.31 8.00 8.78
32 Daiten Rhone SO-2 Iowa Western CC 8.62 7.12 8.90 5.27 8.41
35 Xavier Taylor FR-1 McPherson 8.79 7.14 8.64 5.72 8.21
52 Jeriah Johnson SR-4 Central Arkansas 5.84 7.20 8.86 8.21 7.13
54 Myles Sample SO-2 McPherson 7.31 7.23 7.09 8.25 6.51
63 Ryan Ross SO-2 Concordia (Cal.) 8.68 7.29 7.88 7.51 8.82
112 Dominique House FR-1 Dallas Baptist 6.88 8.18 9.00 9.00 8.35
Men 60m Dash Qualifying Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
33 Zarrion Hill FR-1 St. Mary (Kan.) 7.13 5.49
38 Matthew Bouwkamp FR-1 McPherson 7.16 6.16
39 Gavin Steele SO-2 Oral Roberts 7.16 6.38
46 Jordan Gray FR-1 TAMU-Commerce 7.19 7.12
51 Michael Hull Littlejohn FR-1 Coffeyville CC 7.20 8.93
73 David Emeche SR-4 Concordia (Cal.) 7.38 6.42
Men 60m Dash Qualifying Section 13
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
12 Aaron Charlton FR-1 Coffeyville CC 6.73 7.01
16 Joseph Butler SO-2 Benedictine (Kan.) 7.39 7.03
26 Josiah Dennis SR-4 TAMU-Commerce 7.25 7.10
48 Noah Myers FR-1 Friends 5.83 7.19
58 Desmond Anderson FR-1 McPherson 7.27 7.27
  David Ejumeta SO-2 Iowa Western CC FS FS
Men 60m Dash Qualifying Section 14
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Nathan Blackwell 3 Unattached 6.48 7.04 5.50 7.04 7.89 6.27 6.97
23 Drew Gilliland FR-1 Nebraska-Kearney 7.01 7.08 7.37 9.00 7.44 5.95 9.07
27 Josh Lewis SO-2 Southwestern (Kan.) 7.97 7.11 6.69 6.76 6.62 6.40 9.18
28 Austin Kruzich SR-4 Oklahoma Christian 4.98 7.11 6.69 8.32 6.62 6.69 7.40
30 Malcom Gardner SO-2 Fort Hays St. 8.82 7.11 6.47 7.75 6.26 8.89 7.11
31 Reggie Kincade SR-4 TAMU-Commerce 7.12 7.12 7.98 8.05 5.84 5.20 9.05
43 Joey McCormick SO-2 Southwest Baptist 9.34 7.18 8.55 5.10 6.04 5.89 6.83
Men 60m Dash Qualifying Section 15
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Tre'Darius Carr FR-1 Northwestern St. 6.89
10 Brice Ashburn FR-1 TAMU-Commerce 6.98
13 Tomunci Whitfield SR-4 Southwestern (Kan.) 7.02
14 Dausen Gourley SO-2 Missouri Southern 7.02
18 Ian Colbert FR-1 Oklahoma Christian 7.04
61 Dorian Andrews FR-1 TAMU-Commerce 7.28
84 Dylan Henderson SO-2 TAMU-Commerce 7.44
Men 60m Dash Qualifying Section 16
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Kie'Ave Harry SO-2 Northwestern St. 6.87 7.15 5.57 5.98 5.64 8.39 7.90
9 Andre Norman FR-1 Oklahoma Christian 6.95 6.33 6.26 9.04 8.00 7.09 6.26
11 Hunter Sury JR-3 McPherson 6.99 8.18 7.55 5.18 6.64 5.18 6.36
17 Micah Brewer FR-1 Oklahoma Baptist 7.04 7.40 7.33 8.94 6.97 5.64 5.07
20 Cameron Emery JR-3 Rogers State 7.07 9.12 6.01 8.84 8.28 8.13 8.56
21 DeQuan Dudley JR-3 TAMU-Commerce 7.07 8.13 5.52 5.59 7.71 5.59 6.72
25 Ira Hines SO-2 Pittsburg St. 7.09 6.67 6.81 8.09 6.46 5.04 5.53
50 Jeff Mack Senior Drivephaze 7.19 9.21 5.04 8.49 6.26 8.63 8.06
Men 60m Dash Qualifying Section 17
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 don'drea swint Freshman Unattached 8.75 5.05 5.72 6.73
2 Zachary Jewell SO-2 Central Arkansas 5.30 8.76 5.50 6.79
4 Malcolm Woods JR-3 TAMU-Commerce 6.75 8.19 8.40 6.88
5 Myles Anders FR-1 Louisiana Tech 8.88 8.60 6.54 6.88
6 Tyrone Thornton FR-1 Coffeyville CC 8.54 7.02 5.71 6.88
7 Trentavious Harris FR-1 Coffeyville CC 6.83 7.03 4.83 6.89