April 28, 2019
|
New Jersey Institute - Newark, NJ

Women's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jayda Osborne SO-2 Bloomfield 12.25 11.03 10.66 13.36
2 Ohunene Albert JR-3 St. Peter's 12.52 15.40 13.40 11.15
3 Maya Thompson SR-4 Bloomfield 12.65 16.20 15.44 12.15
4 Chealse Benoit FR-1 Bloomfield 12.79 12.67 15.22 14.46
5 Aasiyah Alston SO-2 Felician 12.93 12.29 16.55 10.09
6 Rebekah Clark SO-2 Bloomfield 13.08 10.21 9.55 12.69
7 Victory Ike FR-1 Lehman 13.40 11.26 12.20 11.80
8 Iria Paz FR-1 St. Peter's 13.56 14.65 11.94 15.87
9 Lovely Francois FR-1 St. Peter's 13.58 12.23 11.68 11.82
10 Natalie Gomes SO-2 Bloomfield 13.81 15.20 14.78 16.02
11 Naeemah Martin-cain FR-1 Bloomfield 13.87 15.40 16.09 13.87
12 Natasha Mensah SO-2 Lehman 14.25 15.82 16.39 11.83
13 Shanique Davis FR-1 St. Peter's 14.26 15.83 14.41 10.13
14 Chidinma Anunagba FR-1 CCNY 14.34 15.06 16.35 12.05
15 Nia Francois FR-1 Felician 14.82 12.45 15.57 11.42
16 Deimery Santana FR-1 Lehman 15.04 17.00 18.65 15.19
17 Jessica Herron SO-2 Felician 15.64 16.27 15.96 18.15
17 Jalysa Herrar FR-1 Lehman 15.64 20.18 11.26 17.36
19 Joanna Castenada SO-2 St. Peter's 16.59 11.78 18.58 14.60
Women's 100 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jayda Osborne SO-2 Bloomfield 15.44 15.44 9.19 12.25 9.80 12.99
2 Ohunene Albert JR-3 St. Peter's 10.52 9.89 13.78 12.52 11.90 15.90
4 Chealse Benoit FR-1 Bloomfield 15.99 16.12 15.10 12.79 13.18 11.13
5 Aasiyah Alston SO-2 Felician 9.57 15.26 11.90 12.93 11.38 14.10
6 Rebekah Clark SO-2 Bloomfield 10.73 14.92 12.82 13.08 16.75 11.25
7 Victory Ike FR-1 Lehman 10.59 10.86 14.88 13.40 13.14 16.89
12 Natasha Mensah SO-2 Lehman 16.25 10.83 10.26 14.25 15.25 15.68
Women's 100 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
8 Iria Paz FR-1 St. Peter's 13.56 11.39 14.11 9.50 15.60
9 Lovely Francois FR-1 St. Peter's 13.58 10.32 10.05 16.57 11.95
10 Natalie Gomes SO-2 Bloomfield 13.81 12.99 9.95 16.58 10.50
19 Joanna Castenada SO-2 St. Peter's 16.59 19.58 16.43 21.07 20.74
Women's 100 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Maya Thompson SR-4 Bloomfield 12.65
11 Naeemah Martin-cain FR-1 Bloomfield 13.87
14 Chidinma Anunagba FR-1 CCNY 14.34
15 Nia Francois FR-1 Felician 14.82
17 Jalysa Herrar FR-1 Lehman 15.64
Women's 100 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Shanique Davis FR-1 St. Peter's 16.69 17.26 14.26
16 Deimery Santana FR-1 Lehman 18.35 10.98 15.04
17 Jessica Herron SO-2 Felician 19.08 14.39 15.64

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Chealse Benoit FR-1 Bloomfield 23.82 25.60 28.13 25.34 20.53
2 Maya Thompson SR-4 Bloomfield 28.55 26.47 21.02 25.95 23.88
3 Avosuahi Albert JR-3 St. Peter's 20.05 27.60 32.28 26.03 30.72
4 Solange Lubin SO-2 Bloomfield 20.07 32.74 29.31 26.40 22.97
5 Ohunene Albert JR-3 St. Peter's 27.00 32.56 24.89 26.47 30.97
6 Victory Ike FR-1 Lehman 29.14 25.93 20.32 26.73 27.80
7 Suzenie St Germain SR-4 St. Peter's 31.44 33.86 33.86 26.87 21.77
8 Aasiyah Alston SO-2 Felician 26.10 31.48 23.14 26.90 33.63
9 Victoria St. John JR-3 St. Peter's 32.37 20.95 33.46 27.20 32.10
10 Rebekah Clark SO-2 Bloomfield 35.65 35.65 32.91 27.42 22.76
11 Felicia Haidara JR-3 Bloomfield 27.01 20.12 24.26 27.56 25.91
12 Meynoldine Lavarin FR-1 Bloomfield 20.78 24.43 29.77 28.08 24.15
13 Naeemah Martin-cain FR-1 Bloomfield 32.12 36.10 22.17 28.42 28.42
14 Iria Paz FR-1 St. Peter's 22.23 25.08 29.63 28.49 24.79
15 Lovely Francois FR-1 St. Peter's 26.99 29.86 26.42 28.71 32.73
16 Shaniana Odles   Unattached 24.77 37.44 29.96 28.80 31.11
17 Dana Seamon FR-1 Bloomfield 34.13 29.50 25.45 28.92 31.24
18 Chidinma Anunagba FR-1 CCNY 23.19 37.17 38.06 29.73 23.49
19 Marcela Monko JR-3 Pratt Institute 32.39 38.99 26.70 29.99 25.50
20 Shanique Davis FR-1 St. Peter's 30.60 31.80 30.00 30.00 22.20
21 Anni Morris-Swank JR-3 Pratt Institute 22.43 39.33 26.12 30.72 34.41
22 Erin Foody FR-1 New Jersey Institute 25.88 32.51 29.35 31.56 27.46
23 Deimery Santana FR-1 Lehman 24.54 26.77 24.22 31.86 24.22
24 JeanMarie Kaminsky SR-4 Felician 30.00 23.87 28.06 32.25 30.64
25 Tashi Glasgow FR-1 Queensborough CC 29.18 41.99 38.07 35.58 38.07
26 Perle Goldblatt SR-4 Pratt Institute 30.74 31.88 39.09 37.95 42.89
Women's 200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Chealse Benoit FR-1 Bloomfield 25.34
3 Avosuahi Albert JR-3 St. Peter's 26.03
5 Ohunene Albert JR-3 St. Peter's 26.47
8 Aasiyah Alston SO-2 Felician 26.90
Women's 200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Maya Thompson SR-4 Bloomfield 22.06 28.03 26.47 25.95
4 Solange Lubin SO-2 Bloomfield 25.35 21.65 25.08 26.40
6 Victory Ike FR-1 Lehman 23.79 29.94 21.66 26.73
7 Suzenie St Germain SR-4 St. Peter's 19.08 23.65 25.26 26.87
9 Victoria St. John JR-3 St. Peter's 26.66 24.76 19.32 27.20
11 Felicia Haidara JR-3 Bloomfield 32.25 22.33 32.80 27.56
Women's 200 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Rebekah Clark SO-2 Bloomfield 27.42 27.42 27.15 22.21
12 Meynoldine Lavarin FR-1 Bloomfield 28.08 28.08 30.33 27.24
14 Iria Paz FR-1 St. Peter's 28.49 30.77 27.35 28.78
15 Lovely Francois FR-1 St. Peter's 28.71 23.55 24.98 23.83
Women's 200 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Naeemah Martin-cain FR-1 Bloomfield 28.42
18 Chidinma Anunagba FR-1 CCNY 29.73
19 Marcela Monko JR-3 Pratt Institute 29.99
20 Shanique Davis FR-1 St. Peter's 30.00
21 Anni Morris-Swank JR-3 Pratt Institute 30.72
23 Deimery Santana FR-1 Lehman 31.86
24 JeanMarie Kaminsky SR-4 Felician 32.25
Women's 200 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
16 Shaniana Odles   Unattached 20.45 28.80 36.00 36.58
17 Dana Seamon FR-1 Bloomfield 30.08 28.92 35.00 36.15
22 Erin Foody FR-1 New Jersey Institute 32.20 31.56 36.93 37.88
25 Tashi Glasgow FR-1 Queensborough CC 25.98 35.58 27.76 39.14
26 Perle Goldblatt SR-4 Pratt Institute 37.57 37.95 44.41 29.23

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Avosuahi Albert JR-3 St. Peter's 58.38 1:15.90 59.55 1:08.89
2 Daija King SR-4 St. Peter's 58.85 58.27 1:10.04 47.08
3 Sydne Nance SO-2 New Jersey Institute 59.06 44.89 44.30 46.66
4 Victory Ike FR-1 Lehman 1:02.13 54.06 1:02.76 1:16.42
5 Sarah Morgan JR-3 New Jersey Institute 1:03.54 1:11.80 1:07.99 56.55
6 Meynoldine Lavarin FR-1 Bloomfield 1:04.22 55.23 49.45 1:06.15
7 Jovana Larose SR-4 St. Peter's 1:07.48 1:06.13 53.99 1:21.65
8 Nichole Glenn SO-2 Felician 1:08.09 52.43 1:13.54 1:08.09
9 Kayla Hightower SO-2 Felician 1:08.18 1:12.96 55.23 1:03.41
10 Jasmine Rename FR-1 Felician 1:08.93 1:26.17 1:06.18 1:11.69
11 Anni Morris-Swank JR-3 Pratt Institute 1:10.37 1:20.93 59.82 1:25.15
12 Felicia Richmond JR-3 Bloomfield 1:11.70 1:19.59 1:13.14 53.78
13 Victoria Theodore SR-4 Lehman 1:14.94 1:30.68 1:08.20 1:12.70
14 Anabel Hernandez SO-2 Queensborough CC 1:19.14 56.98 1:32.60 1:11.23
15 Andrea Guevara FR-1 Queensborough CC 1:24.34 1:13.38 1:49.65 1:44.59
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Avosuahi Albert JR-3 St. Peter's 1:05.97 44.37 58.38 1:06.56 1:00.14 45.54 1:03.64
2 Daija King SR-4 St. Peter's 56.50 1:00.03 58.85 43.55 1:08.86 1:15.33 48.85
3 Sydne Nance SO-2 New Jersey Institute 1:14.42 1:06.74 59.06 1:11.47 42.53 44.89 59.65
10 Jasmine Rename FR-1 Felician 1:05.49 1:09.62 1:08.93 57.91 1:12.38 1:17.89 1:09.62
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Victory Ike FR-1 Lehman 45.36 49.71 45.36 51.57 1:08.35 1:02.13 45.98
5 Sarah Morgan JR-3 New Jersey Institute 59.10 55.28 1:04.18 1:10.53 59.10 1:03.54 1:06.09
6 Meynoldine Lavarin FR-1 Bloomfield 59.09 1:19.64 50.74 1:23.49 44.96 1:04.22 45.60
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Jovana Larose SR-4 St. Peter's 1:07.48
8 Nichole Glenn SO-2 Felician 1:08.09
9 Kayla Hightower SO-2 Felician 1:08.18
11 Anni Morris-Swank JR-3 Pratt Institute 1:10.37
12 Felicia Richmond JR-3 Bloomfield 1:11.70
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Victoria Theodore SR-4 Lehman 59.21 1:05.95 1:23.94 1:08.95 57.71 1:30.68 1:14.94
14 Anabel Hernandez SO-2 Queensborough CC 1:06.48 1:05.69 1:17.56 1:10.44 1:41.30 1:21.52 1:19.14
15 Andrea Guevara FR-1 Queensborough CC 1:08.32 59.04 1:26.87 1:34.46 1:19.28 1:02.42 1:24.34

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Chloe Jelley JR-3 New Jersey Institute 2:24.15 2:09.74 2:11.18
2 Jillian Jones SO-2 Fordham 2:25.08 1:50.26 2:45.40
3 Angelica Piccini FR-1 Fordham 2:25.17 1:53.24 2:10.66
4 Shaniqua Kirkpatrick JR-3 Bloomfield 2:32.06 1:58.61 2:15.34
5 Glory Odeh FR-1 Lehman 2:32.78 2:22.09 2:34.31
6 Vanessa Saiboo SO-2 Felician 2:34.61 2:00.60 1:49.78
7 Olivia Randolph SO-2 Bloomfield 2:34.69 2:50.16 3:21.10
8 Maleny Cajamarca SO-2 St. Peter's 2:35.69 1:55.21 2:29.47
9 Briseidy Balderas FR-1 Felician 2:36.63 2:31.94 2:57.00
10 Rosa Moss JR-3 New Jersey Institute 2:40.29 2:57.93 3:28.38
11 Marcela Monko JR-3 Pratt Institute 2:47.00 2:23.62 3:32.09
12 Katherine Burgess FR-1 Nassau CC 2:48.96 2:52.34 2:15.17
13 Lauren Walker SO-2 Pratt Institute 2:50.77 2:25.16 3:14.68
14 Peg Smith SO-2 Pratt Institute 2:51.70 2:03.63 2:24.23
15 Emily Shibata SR-4 New Jersey Institute 2:52.12 2:24.58 3:40.32
16 Shanique James FR-1 Lehman 2:54.83 3:29.80 2:51.34
17 Eliza Ross SO-2 Pratt Institute 2:57.21 2:34.18 2:11.14
18 Tia Tyrell SO-2 CCNY 3:02.53 2:11.43 2:47.93
19 Ariana Calos SO-2 Pratt Institute 3:04.22 3:26.33 3:46.59
20 Victoria Theodore SR-4 Lehman 3:25.32 3:49.96 2:36.05
21 Perle Goldblatt SR-4 Pratt Institute 3:25.47 3:11.09 2:56.71
22 Nabila Jahan FR-1 CCNY 3:37.03 4:13.93 4:20.44
23 Israt Jahan FR-1 CCNY 3:47.64 3:31.71 4:30.90
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Chloe Jelley JR-3 New Jersey Institute 2:02.53 1:49.56 2:48.66 2:24.15 2:57.31 2:34.24 2:52.98
2 Jillian Jones SO-2 Fordham 2:59.90 2:33.79 2:09.13 2:25.08 2:51.20 2:22.18 2:27.99
3 Angelica Piccini FR-1 Fordham 2:45.50 2:09.21 1:47.43 2:25.17 2:45.50 2:22.27 2:49.85
4 Shaniqua Kirkpatrick JR-3 Bloomfield 2:44.23 2:22.94 3:14.64 2:32.06 2:01.65 1:55.57 2:03.17
7 Olivia Randolph SO-2 Bloomfield 2:08.40 2:57.90 2:25.41 2:34.69 2:31.60 2:53.26 3:21.10
9 Briseidy Balderas FR-1 Felician 3:04.83 3:23.62 2:53.86 2:36.63 2:47.60 2:42.90 2:44.47
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Glory Odeh FR-1 Lehman 3:00.28 3:07.92 2:06.81 2:09.87 2:32.78
6 Vanessa Saiboo SO-2 Felician 3:05.54 1:55.96 2:00.60 3:08.63 2:34.61
10 Rosa Moss JR-3 New Jersey Institute 3:21.97 3:23.57 3:10.75 3:25.18 2:40.29
12 Katherine Burgess FR-1 Nassau CC 3:24.45 2:32.07 3:24.45 2:50.65 2:48.96
20 Victoria Theodore SR-4 Lehman 3:58.18 3:54.07 3:47.91 3:27.38 3:25.32
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Maleny Cajamarca SO-2 St. Peter's 3:08.39 2:55.93 2:35.69
11 Marcela Monko JR-3 Pratt Institute 1:58.57 3:25.41 2:47.00
13 Lauren Walker SO-2 Pratt Institute 2:57.60 2:47.36 2:50.77
14 Peg Smith SO-2 Pratt Institute 2:08.78 3:00.29 2:51.70
15 Emily Shibata SR-4 New Jersey Institute 2:52.12 2:40.08 2:52.12
16 Shanique James FR-1 Lehman 3:47.28 2:58.33 2:54.83
17 Eliza Ross SO-2 Pratt Institute 3:25.57 3:41.52 2:57.21
18 Tia Tyrell SO-2 CCNY 2:57.06 3:49.99 3:02.53
19 Ariana Calos SO-2 Pratt Institute 3:06.07 2:40.28 3:04.22
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
21 Perle Goldblatt SR-4 Pratt Institute 3:48.08 2:44.38 2:40.27 4:08.62 3:25.47
22 Nabila Jahan FR-1 CCNY 3:06.65 2:31.93 4:09.59 2:57.97 3:37.03
23 Israt Jahan FR-1 CCNY 3:29.43 3:43.09 4:08.13 2:53.01 3:47.64

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jillian O'Brien SO-2 Felician 4:06.69 5:16.26 5:16.26 5:06.78
2 Vanessa Saiboo SO-2 Felician 6:18.67 5:18.21 6:21.86 6:25.04
3 Monicah Jebor SO-2 NYIT 3:55.25 5:22.26 3:48.81 6:42.83
4 Grace Proctor SO-2 St. Peter's 5:59.57 5:26.88 4:01.90 4:18.24
5 Briseidy Balderas FR-1 Felician 5:06.14 5:32.76 5:26.11 4:36.19
6 Peg Smith SO-2 Pratt Institute 7:05.42 5:34.97 5:51.72 6:52.02
7 Michelle Ling SR-4 New Jersey Institute 5:17.71 5:37.99 7:05.87 4:50.68
8 Lauren Walker SO-2 Pratt Institute 5:58.19 5:41.13 5:34.31 7:03.01
9 Mercy Kibet SO-2 NYIT 4:21.67 5:44.30 7:20.71 6:11.85
10 Emily Shibata SR-4 New Jersey Institute 5:27.99 5:48.92 5:14.03 6:09.86
11 Jarline Garcia JR-3 Bloomfield 6:11.65 5:57.35 4:20.87 5:10.90
12 Shanique James FR-1 Lehman 4:33.64 6:00.05 5:09.65 7:22.87
13 Hadeel Alshujaieh FR-1 Felician 6:23.08 6:04.83 7:17.80 5:28.35
14 Eliza Ross SO-2 Pratt Institute 8:00.52 6:12.49 5:42.69 5:09.17
15 Sabrina Diaz SO-2 CCNY 6:16.36 6:12.63 4:58.11 5:24.19
16 Ariana Calos SO-2 Pratt Institute 6:18.34 6:14.59 5:33.39 5:37.14
17 Claudia Serna SO-2 CCNY 5:12.99 7:14.70 6:52.97 5:39.07
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jillian O'Brien SO-2 Felician 6:38.49 3:41.39 4:44.64 5:16.26 4:00.36 4:41.48 4:50.96
2 Vanessa Saiboo SO-2 Felician 4:43.21 5:27.76 6:47.31 5:18.21 4:20.94 4:05.03 3:55.48
4 Grace Proctor SO-2 St. Peter's 6:55.14 6:32.26 4:44.39 5:26.88 4:54.20 4:11.70 4:57.46
5 Briseidy Balderas FR-1 Felician 3:56.26 7:05.94 5:26.11 5:32.76 4:26.21 4:49.51 6:32.66
6 Peg Smith SO-2 Pratt Institute 5:55.07 6:52.02 5:18.23 5:34.97 4:04.53 4:21.28 7:08.77
7 Michelle Ling SR-4 New Jersey Institute 6:32.07 6:59.11 5:31.23 5:37.99 6:05.03 4:27.02 5:10.95
8 Lauren Walker SO-2 Pratt Institute 5:51.37 5:07.02 6:39.13 5:41.13 5:37.72 4:12.44 6:08.42
9 Mercy Kibet SO-2 NYIT 5:44.30 4:28.56 4:49.22 5:44.30 6:42.83 5:40.86 4:56.10
13 Hadeel Alshujaieh FR-1 Felician 5:32.00 6:30.37 5:35.65 6:04.83 5:42.94 6:23.08 7:06.86
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Monicah Jebor SO-2 NYIT 5:22.26
10 Emily Shibata SR-4 New Jersey Institute 5:48.92
11 Jarline Garcia JR-3 Bloomfield 5:57.35
12 Shanique James FR-1 Lehman 6:00.05
14 Eliza Ross SO-2 Pratt Institute 6:12.49
15 Sabrina Diaz SO-2 CCNY 6:12.63
16 Ariana Calos SO-2 Pratt Institute 6:14.59
17 Claudia Serna SO-2 CCNY 7:14.70

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jillian O'Brien SO-2 Felician 19:38.88 16:53.84 16:30.26
2 Irene Chepleting JR-3 NYIT 19:39.38 22:12.70 18:52.21
3 Jane Burgoyne JR-3 Felician 20:46.62 14:57.57 27:00.61
4 Hadeel Alshujaieh FR-1 Felician 22:03.11 18:18.19 26:40.97
5 Sabrina Diaz SO-2 CCNY 24:05.96 27:57.32 27:57.32
6 Claudia Serna SO-2 CCNY 25:55.91 28:00.39 28:15.95

Women's 100 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Suzenie St Germain SR-4 St. Peter's 19.75 19.75 11.64 15.31 15.31 15.01 19.91
2 Miku Okada SO-2 New Jersey Institute 17.01 13.08 11.34 14.18 15.75 12.92 13.71
3 Lucy Piacentini JR-3 CCNY 15.21 15.70 13.41 21.10 16.35 14.72 15.54
4 Shaniana Odles   Unattached 14.46 17.86 17.52 12.42 17.01 16.67 18.54
5 Heidi Abrahamsen JR-3 NYIT 26.24 16.95 17.36 24.18 20.66 23.56 18.60
Women's 100 Hurdles Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Suzenie St Germain SR-4 St. Peter's 18.53 12.25 15.31 19.29 18.22 12.41
2 Miku Okada SO-2 New Jersey Institute 17.33 14.02 15.75 19.85 17.49 14.18
3 Lucy Piacentini JR-3 CCNY 19.62 16.35 16.35 16.84 14.72 14.72
Women's 100 Hurdles Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Shaniana Odles   Unattached 17.01
5 Heidi Abrahamsen JR-3 NYIT 20.66

Women's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Glory Odeh FR-1 Lehman 1:25.04 50.89 1:08.31 1:09.70 1:22.25 1:29.92 1:14.58
2 Sarah Morgan JR-3 New Jersey Institute 1:30.00 1:26.49 1:15.94 1:10.31 55.55 1:07.50 1:06.80
3 Jazmine Wiggs JR-3 Bloomfield 50.33 1:27.71 1:11.18 1:11.89 1:08.30 1:28.43 1:02.55
4 Shaniana Odles   Unattached 1:05.20 1:12.61 1:11.87 1:14.09 1:34.84 57.79 1:25.21
5 Dana Seamon FR-1 Bloomfield 1:33.65 1:29.93 1:31.42 1:14.32 1:12.84 1:24.73 1:26.22
6 Katherine Burgess FR-1 Nassau CC 59.22 1:29.59 1:34.90 1:15.92 1:35.66 1:34.14 1:29.59
7 Elyssa Stephano FR-1 New Jersey Institute 1:37.31 1:05.38 1:15.26 1:16.02 1:33.51 1:35.03 1:12.98
8 Vanessa Felice JR-3 Bloomfield 1:28.26 1:12.64 1:41.53 1:18.10 1:39.19 1:03.27 1:06.39
9 Jarline Garcia JR-3 Bloomfield 58.64 1:10.69 1:40.42 1:20.33 1:09.09 1:05.87 1:11.50
10 Kayla Hightower SO-2 Felician 1:25.68 57.12 1:18.34 1:21.60 1:19.97 1:42.82 1:00.39
11 Nichole Glenn SO-2 Felician 1:19.02 1:19.02 1:25.61 1:22.31 1:38.78 1:00.91 1:10.79
12 Tia Tyrell SO-2 CCNY 59.35 1:39.74 1:15.84 1:22.43 1:20.79 1:40.57 1:46.34
13 Alysson Martinez FR-1 Felician 1:29.16 1:36.02 1:10.30 1:25.73 1:32.59 1:31.74 1:18.88
14 Felicia Richmond JR-3 Bloomfield 1:27.26 1:29.85 1:13.44 1:26.39 1:24.67 1:11.71 1:47.13
Women's 400 Hurdles Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Glory Odeh FR-1 Lehman 1:09.70
2 Sarah Morgan JR-3 New Jersey Institute 1:10.31
3 Jazmine Wiggs JR-3 Bloomfield 1:11.89
5 Dana Seamon FR-1 Bloomfield 1:14.32
6 Katherine Burgess FR-1 Nassau CC 1:15.92
7 Elyssa Stephano FR-1 New Jersey Institute 1:16.02
10 Kayla Hightower SO-2 Felician 1:21.60
11 Nichole Glenn SO-2 Felician 1:22.31
Women's 400 Hurdles Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Shaniana Odles   Unattached 1:01.50 1:28.91 1:23.73 1:02.98 1:14.09 57.79 1:00.02
8 Vanessa Felice JR-3 Bloomfield 1:06.39 59.36 1:11.08 1:29.82 1:18.10 1:08.73 1:03.27
9 Jarline Garcia JR-3 Bloomfield 1:17.12 1:28.37 1:29.17 1:33.99 1:20.33 1:13.10 1:17.12
12 Tia Tyrell SO-2 CCNY 1:19.96 1:14.19 1:24.08 1:01.00 1:22.43 1:26.56 1:11.72
13 Alysson Martinez FR-1 Felician 1:13.73 1:41.17 1:02.59 1:23.16 1:25.73 1:12.02 1:18.88
14 Felicia Richmond JR-3 Bloomfield 1:22.07 1:44.54 1:26.39 1:38.49 1:26.39 1:40.22 1:39.35

Women's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 New Jersey Institute Chloe Jelley, Sae Almeida, Michelle Ling, Emily Shibata 4:40.48 4:32.90 3:24.67 4:40.48 3:06.99 4:12.68 5:15.85
2 Felician Kayla Hightower, Jasmine Rename, Vanessa Saiboo, Aasiyah Alston 4:51.23 3:58.53 6:00.57 5:35.61 4:06.85 4:37.36 3:22.48
3 St. Peter's Avosuahi Albert, Ohunene Albert, Suzenie St Germain, Daija King 4:35.05 5:41.45 4:47.70 5:47.77 6:09.90 5:16.15 5:25.64
4 CCNY Avery Maillet, Julissa Lambert, Shanika Scott, Frieja White 6:49.90 4:27.62 6:19.42 5:59.09 4:03.91 5:38.76 4:20.85

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Miku Okada SO-2 New Jersey Institute 1.55m 1.52m 1.81m 1.32m 1.58m 1.21m 2.00m 5' 1"
2 Sydne Nance SO-2 New Jersey Institute 1.50m 1.83m 1.82m 1.23m 1.17m 1.32m 1.92m 4' 11"
3 Esther Daramola JR-3 New Jersey Institute 1.45m 1.84m 1.17m 1.15m 1.52m 1.45m 1.60m 4' 9"
4 Jasmine Bruton JR-3 Felician 1.35m 1.13m 1.61m 1.23m 1.36m 1.76m 1.08m 4' 5"
5 Glory Odeh FR-1 Lehman 1.30m 1.33m 0.91m 1.48m 0.98m 0.91m 1.33m 4' 3.25"

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Jayda Osborne SO-2 Bloomfield 4.24m 4.68m 5.50m 4.13m 5.50m 18' 0.5"
2 Lucy Piacentini JR-3 CCNY 3.76m 5.51m 5.15m 3.91m 5.61m 16' 10.75"
3 Sienna Farrell JR-3 Bloomfield 5.25m 3.89m 5.05m 5.05m 4.04m 16' 7"
4 Iria Paz FR-1 St. Peter's 4.60m 6.01m 4.89m 3.67m 6.31m 16' 0.5"
5 Sierra Epps SO-2 Felician 5.12m 3.81m 4.65m 3.26m 3.35m 15' 3.25"
5 Briana Boyd FR-1 Felician 4.70m 4.28m 4.65m 5.39m 4.84m 15' 3.25"
7 Anjali Pai SO-2 New Jersey Institute 5.61m 5.88m 4.56m 4.38m 5.15m 14' 11.5"
8 Chealse Benoit FR-1 Bloomfield 4.37m 5.19m 4.51m 3.74m 4.92m 14' 9.75"
9 Jasmine Bruton JR-3 Felician 5.07m 5.52m 4.49m 4.89m 5.84m 14' 8.75"
10 Aaniya Burroughs FR-1 Felician 5.50m 3.81m 4.33m 3.72m 3.12m 14' 2.5"
11 Britany Maragh SR-4 St. Peter's 4.47m 4.22m 4.18m 3.14m 5.14m 13' 8.75"
12 Shanique Davis FR-1 St. Peter's 2.96m 3.33m 4.11m 4.81m 3.21m 13' 6"

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Briana Boyd FR-1 Felician 7.11m 10.01m 32' 10.25"
2 Sierra Epps SO-2 Felician 7.50m 9.61m 31' 6.5"

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Ayanna Patterson SR-4 St. Peter's 10.15m 11.88m 33' 3.75"
2 Shannon Turner SR-4 New Jersey Institute 10.08m 7.06m 33' 1"
3 Jaclyn Williams SR-4 CCNY 10.01m 11.71m 32' 10.25"
4 Sara Wells FR-1 New Jersey Institute 9.97m 10.77m 32' 8.5"
5 Alyssa Pompey FR-1 Felician 9.90m 9.21m 32' 5.75"
6 Kayla Breaux SO-2 New Jersey Institute 9.89m 10.58m 32' 5.5"
7 Abegayle Morrison SR-4 Bloomfield 9.47m 7.10m 31' 1"
8 Esperanza Lynch FR-1 Bloomfield 8.49m 9.85m 27' 10.25"
9 Alison Poppe   Unattached 8.42m 9.77m 27' 7.5"
10 Zarria Brake FR-1 St. Peter's 8.22m 6.82m 26' 11.75"
11 Anna Belovsky SO-2 Felician 8.12m 8.44m 26' 7.75"
12 Karine Avila SO-2 Lehman 7.53m 6.40m 24' 8.5"
13 Claudia Serna SO-2 CCNY 7.40m 6.81m 24' 3.5"
14 Rene Clever SO-2 Lehman 7.16m 5.30m 23' 6"
15 Jalysa Herrar FR-1 Lehman 5.77m 4.62m 18' 11.25"
Women's Shot Put Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH
1 Ayanna Patterson SR-4 St. Peter's 10.15m 33' 3.75"
2 Shannon Turner SR-4 New Jersey Institute 10.08m 33' 1"
3 Jaclyn Williams SR-4 CCNY 10.01m 32' 10.25"
4 Sara Wells FR-1 New Jersey Institute 9.97m 32' 8.5"
5 Alyssa Pompey FR-1 Felician 9.90m 32' 5.75"
6 Kayla Breaux SO-2 New Jersey Institute 9.89m 32' 5.5"
7 Abegayle Morrison SR-4 Bloomfield 9.47m 31' 1"
8 Esperanza Lynch FR-1 Bloomfield 8.49m 27' 10.25"
9 Alison Poppe   Unattached 8.42m 27' 7.5"
10 Zarria Brake FR-1 St. Peter's 8.22m 26' 11.75"
11 Anna Belovsky SO-2 Felician 8.12m 26' 7.75"
Women's Shot Put Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK ENGLISH
12 Karine Avila SO-2 Lehman 7.53m 6.25m 5.87m 8.73m 24' 8.5"
13 Claudia Serna SO-2 CCNY 7.40m 8.73m 7.10m 8.07m 24' 3.5"
14 Rene Clever SO-2 Lehman 7.16m 5.16m 7.16m 7.16m 23' 6"
15 Jalysa Herrar FR-1 Lehman 5.77m 4.15m 6.58m 6.58m 18' 11.25"

Women's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Sara Wells FR-1 New Jersey Institute 30.59m 36.11m 30.95m 44.59m 36.85m 120' 11"
2 Adia Ledbetter SR-4 St. Peter's 38.76m 40.56m 36.61m 29.43m 35.89m 117' 9"
3 Shannon Turner SR-4 New Jersey Institute 40.18m 23.10m 28.79m 38.92m 31.64m 103' 10"
4 Jaclyn Williams SR-4 CCNY 36.92m 28.07m 35.70m 21.97m 30.51m 100' 1"
5 Ayanna Patterson SR-4 St. Peter's 27.02m 27.90m 36.13m 35.83m 29.37m 96' 4"
6 Kayla Breaux SO-2 New Jersey Institute 26.40m 26.97m 24.98m 23.85m 28.39m 93' 2"
7 Anna Belovsky SO-2 Felician 26.40m 28.84m 17.60m 19.31m 24.44m 80' 2"
8 Cory Marks JR-3 Pratt Institute 27.52m 27.29m 25.28m 21.25m 22.37m 73' 5"
9 Alyssa Pompey FR-1 Felician 16.40m 24.91m 25.33m 22.42m 20.76m 68' 1"
10 Zarria Brake FR-1 St. Peter's 16.50m 18.07m 15.91m 25.53m 19.64m 64' 5"
11 Esperanza Lynch FR-1 Bloomfield 18.70m 17.80m 20.14m 17.62m 17.98m 59' 0"
12 Karine Avila SO-2 Lehman 13.76m 19.66m 16.62m 22.16m 17.87m 58' 7"
13 Claudia Serna SO-2 CCNY 13.84m 14.02m 13.32m 20.50m 17.52m 57' 6"
14 Rene Clever SO-2 Lehman 14.77m 12.47m 14.16m 13.54m 15.39m 50' 6"
15 Victory Ike FR-1 Lehman 13.07m 14.37m 13.65m 13.21m 14.52m 47' 8"
16 Jalysa Herrar FR-1 Lehman 10.83m 12.64m 9.93m 13.04m 10.03m 32' 11"
Women's Discus Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH
1 Sara Wells FR-1 New Jersey Institute 40.54m 44.22m 36.85m 32.80m 31.32m 120' 11"
2 Adia Ledbetter SR-4 St. Peter's 38.76m 31.94m 35.89m 32.30m 39.48m 117' 9"
3 Shannon Turner SR-4 New Jersey Institute 36.07m 31.32m 31.64m 37.02m 41.13m 103' 10"
4 Jaclyn Williams SR-4 CCNY 26.54m 23.80m 30.51m 31.73m 32.95m 100' 1"
5 Ayanna Patterson SR-4 St. Peter's 26.73m 27.31m 29.37m 34.07m 31.72m 96' 4"
6 Kayla Breaux SO-2 New Jersey Institute 28.96m 20.16m 28.39m 21.01m 21.86m 93' 2"
7 Anna Belovsky SO-2 Felician 29.33m 17.84m 24.44m 29.33m 31.28m 80' 2"
9 Alyssa Pompey FR-1 Felician 18.89m 24.50m 20.76m 23.25m 22.21m 68' 1"
10 Zarria Brake FR-1 St. Peter's 19.05m 13.94m 19.64m 14.14m 24.75m 64' 5"
12 Karine Avila SO-2 Lehman 20.55m 14.47m 17.87m 21.80m 22.34m 58' 7"
13 Claudia Serna SO-2 CCNY 21.72m 16.29m 17.52m 15.24m 21.20m 57' 6"
Women's Discus Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH
8 Cory Marks JR-3 Pratt Institute 21.92m 17.67m 23.71m 28.63m 23.04m 23.94m 22.37m 73' 5"
11 Esperanza Lynch FR-1 Bloomfield 16.90m 17.80m 14.56m 19.78m 14.38m 13.31m 17.98m 59' 0"
14 Rene Clever SO-2 Lehman 16.01m 16.01m 15.85m 11.23m 16.62m 15.85m 15.39m 50' 6"
15 Victory Ike FR-1 Lehman 12.78m 16.99m 14.81m 10.60m 17.71m 13.65m 14.52m 47' 8"
16 Jalysa Herrar FR-1 Lehman 12.54m 10.23m 12.94m 12.44m 9.83m 10.23m 10.03m 32' 11"

Women's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Sara Wells FR-1 New Jersey Institute 32.82m 107' 8"
2 Esperanza Lynch FR-1 Bloomfield 24.58m 80' 8"
3 Lucy Piacentini JR-3 CCNY 24.27m 79' 7"
4 Jasmine Rename FR-1 Felician 24.11m 79' 1"
5 Esther Daramola JR-3 New Jersey Institute 22.24m 72' 11"
6 Jaclyn Williams SR-4 CCNY 18.80m 61' 8"
7 Sienna Farrell JR-3 Bloomfield 18.35m 60' 2"
8 Joanna Marcelin FR-1 Bloomfield 16.68m 54' 9"
9 Maya Thompson SR-4 Bloomfield 14.20m 46' 7"
10 Jazmine Wiggs JR-3 Bloomfield 13.66m 44' 10"
11 Karine Avila SO-2 Lehman 13.40m 43' 11"
12 Solange Lubin SO-2 Bloomfield 12.87m 42' 3"
13 Mia Wint FR-1 Lehman 11.82m 38' 9"
14 Rene Clever SO-2 Lehman 11.32m 37' 2"
15 Dana Seamon FR-1 Bloomfield 10.23m 33' 7"
16 Jalysa Herrar FR-1 Lehman 9.83m 32' 3"
17 Genelle McLean SO-2 Lehman 9.51m 31' 2"
18 Rosemary Sesay FR-1 Lehman 9.45m 31' 0"
Women's Javelin Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH
1 Sara Wells FR-1 New Jersey Institute 32.49m 41.68m 29.54m 39.38m 32.82m 28.55m 107' 8"
2 Esperanza Lynch FR-1 Bloomfield 25.07m 31.22m 23.60m 29.74m 24.58m 24.09m 80' 8"
3 Lucy Piacentini JR-3 CCNY 22.09m 29.85m 28.15m 31.55m 24.27m 30.09m 79' 7"
4 Jasmine Rename FR-1 Felician 23.63m 22.18m 30.62m 29.66m 24.11m 18.32m 79' 1"
5 Esther Daramola JR-3 New Jersey Institute 23.57m 27.36m 26.47m 20.24m 22.24m 23.35m 72' 11"
6 Jaclyn Williams SR-4 CCNY 20.30m 21.24m 17.48m 14.10m 18.80m 16.73m 61' 8"
11 Karine Avila SO-2 Lehman 13.27m 13.94m 13.80m 11.79m 13.40m 15.41m 43' 11"
14 Rene Clever SO-2 Lehman 10.30m 8.15m 12.68m 10.19m 11.32m 13.70m 37' 2"
17 Genelle McLean SO-2 Lehman 10.75m 8.27m 11.98m 12.17m 9.51m 9.03m 31' 2"
Women's Javelin Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH
7 Sienna Farrell JR-3 Bloomfield 18.35m 60' 2"
8 Joanna Marcelin FR-1 Bloomfield 16.68m 54' 9"
9 Maya Thompson SR-4 Bloomfield 14.20m 46' 7"
10 Jazmine Wiggs JR-3 Bloomfield 13.66m 44' 10"
12 Solange Lubin SO-2 Bloomfield 12.87m 42' 3"
13 Mia Wint FR-1 Lehman 11.82m 38' 9"
15 Dana Seamon FR-1 Bloomfield 10.23m 33' 7"
16 Jalysa Herrar FR-1 Lehman 9.83m 32' 3"
18 Rosemary Sesay FR-1 Lehman 9.45m 31' 0"