April 6, 2019
|
Hamline - St. Paul, MN

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jaycie Thomsen FR-1 Minnesota 17:04.79
2 Maria Eastman SO-2 Minnesota 17:19.73
3 Sarah Werking SO-2 Minnesota 18:04.34
4 Emma Greenlee SO-2 Carleton 18:16.22
5 Morgan Radel FR-1 Minnesota-Duluth 18:20.58
6 Abby Kargol JR-3 Minnesota 18:21.89
7 Bryony Hawgood JR-3 St. Olaf 18:23.14
8 Melissa Drenckhahn JR-3 Minnesota-Duluth 18:24.33
9 Lisa Fisher SR-4 St. Olaf 18:30.26
10 Katherine Novak SR-4 Minnesota-Morris 18:30.80
11 Mary Naas SR-4 St. Olaf 18:31.36
12 Samantha Schnirring SR-4 Carleton 18:34.26
13 Olivia Moll FR-1 St. Thomas (Minn.) 18:46.64
14 Lexie Chambers SO-2 Minnesota-Duluth 18:52.13
15 Molly Clarke JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:55.80
16 Alexandra Robran FR-1 Minnesota-Duluth 18:57.32
17 Ellie Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 19:07.18
18 Bernadette Hayden JR-3 Hamline 19:14.97
19 Meredith Moore JR-3 St. Olaf 19:19.12
20 Grace Leslie SO-2 Carleton 19:20.53
21 Katie Breuckman JR-3 St. Thomas (Minn.) 19:23.99
22 Annika Juenemann FR-1 St. Cloud State 19:25.45
23 Berit Hudson Rasmussen JR-3 Carleton 19:25.71
24 Sara Miller SO-2 St. Thomas (Minn.) 19:28.91
25 Danielle Freshwaters FR-1 Macalester 19:30.94
26 Courtney West   UNAT-Minnesota 19:43.13
27 Jamie Herridge SO-2 St. Cloud State 19:47.16
28 Jena Wachowiak SO-2 St. Benedict 19:49.38
29 Ann Sheely JR-3 Augsburg 19:52.36
30 Kyla Porter SR-4 St. Benedict 19:54.99
31 Paige Stearns SO-2 Minnesota-Morris 19:57.97
32 Kaitlyn Ladwig SO-2 Minnesota-Morris 19:58.62
33 Holly Gordon SO-2 St. Olaf 20:00.01
34 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 20:08.27
35 Kasey Ericson SO-2 St. Thomas (Minn.) 20:08.42
36 Daisy Richmond SR-4 St. Olaf 20:21.37
37 Lauren Alpers FR-1 Bethel (Minn.) 20:26.99
38 Alexa Yeager SO-2 Minnesota-Morris 20:28.27
39 Laura Votava SR-4 St. Olaf 20:31.20
40 Emma Mader FR-1 Hamline 20:47.52
41 Megan Dieberger SR-4 St. Benedict 20:55.18
42 Noelle Diekman JR-3 Bethel (Minn.) 21:13.51
43 Karee Joedeman SO-2 Northwestern (Minn.) 21:30.38
44 Jessica Darling FR-1 Crown 21:31.52
45 Sarah Furth SR-4 Macalester 21:34.51
46 Emily Kathman FR-1 Hamline 22:02.27
47 Emma Verges SO-2 Macalester 22:04.31
48 Claire Iversen FR-1 St. Benedict 22:07.34
49 Czarina Albanese SO-2 Hamline 23:16.69
  Megan Hasz SO-2 Minnesota DNF
  Bethany Hasz SO-2 Minnesota DNF
  Patty O'Brien SR-4 Minnesota DNF
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Meredith Moore JR-3 St. Olaf 19:19.12
20 Grace Leslie SO-2 Carleton 19:20.53
22 Annika Juenemann FR-1 St. Cloud State 19:25.45
23 Berit Hudson Rasmussen JR-3 Carleton 19:25.71
25 Danielle Freshwaters FR-1 Macalester 19:30.94
27 Jamie Herridge SO-2 St. Cloud State 19:47.16
28 Jena Wachowiak SO-2 St. Benedict 19:49.38
29 Ann Sheely JR-3 Augsburg 19:52.36
30 Kyla Porter SR-4 St. Benedict 19:54.99
31 Paige Stearns SO-2 Minnesota-Morris 19:57.97
32 Kaitlyn Ladwig SO-2 Minnesota-Morris 19:58.62
33 Holly Gordon SO-2 St. Olaf 20:00.01
34 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 20:08.27
36 Daisy Richmond SR-4 St. Olaf 20:21.37
37 Lauren Alpers FR-1 Bethel (Minn.) 20:26.99
38 Alexa Yeager SO-2 Minnesota-Morris 20:28.27
39 Laura Votava SR-4 St. Olaf 20:31.20
40 Emma Mader FR-1 Hamline 20:47.52
41 Megan Dieberger SR-4 St. Benedict 20:55.18
42 Noelle Diekman JR-3 Bethel (Minn.) 21:13.51
43 Karee Joedeman SO-2 Northwestern (Minn.) 21:30.38
44 Jessica Darling FR-1 Crown 21:31.52
45 Sarah Furth SR-4 Macalester 21:34.51
46 Emily Kathman FR-1 Hamline 22:02.27
47 Emma Verges SO-2 Macalester 22:04.31
48 Claire Iversen FR-1 St. Benedict 22:07.34
49 Czarina Albanese SO-2 Hamline 23:16.69
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jaycie Thomsen FR-1 Minnesota 17:04.79
2 Maria Eastman SO-2 Minnesota 17:19.73
3 Sarah Werking SO-2 Minnesota 18:04.34
4 Emma Greenlee SO-2 Carleton 18:16.22
5 Morgan Radel FR-1 Minnesota-Duluth 18:20.58
6 Abby Kargol JR-3 Minnesota 18:21.89
7 Bryony Hawgood JR-3 St. Olaf 18:23.14
8 Melissa Drenckhahn JR-3 Minnesota-Duluth 18:24.33
9 Lisa Fisher SR-4 St. Olaf 18:30.26
10 Katherine Novak SR-4 Minnesota-Morris 18:30.80
11 Mary Naas SR-4 St. Olaf 18:31.36
12 Samantha Schnirring SR-4 Carleton 18:34.26
13 Olivia Moll FR-1 St. Thomas (Minn.) 18:46.64
14 Lexie Chambers SO-2 Minnesota-Duluth 18:52.13
15 Molly Clarke JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:55.80
16 Alexandra Robran FR-1 Minnesota-Duluth 18:57.32
17 Ellie Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 19:07.18
18 Bernadette Hayden JR-3 Hamline 19:14.97
21 Katie Breuckman JR-3 St. Thomas (Minn.) 19:23.99
24 Sara Miller SO-2 St. Thomas (Minn.) 19:28.91
26 Courtney West   UNAT-Minnesota 19:43.13
35 Kasey Ericson SO-2 St. Thomas (Minn.) 20:08.42
  Megan Hasz SO-2 Minnesota DNF
  Bethany Hasz SO-2 Minnesota DNF
  Patty O'Brien SR-4 Minnesota DNF