January 17-18, 2020
|
South Carolina-Indoor Track & Field Complex - Columbia, SC
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov IC4A/ECAC Conference Carolinas

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jonathan Moore   Unattached 1:50.22
2 Justin Pacifico SR-4 Florida 1:50.85
3 Mar'Quise McGee SR-4 N. Carolina A&T 1:51.21
4 Jacob Miley FR-1 Florida 1:52.11
5 Regan Kimtai SO-2 N. Carolina A&T 1:53.89
6 Cameron Berryhill SR-4 Bethune-Cookman 1:55.78
7 Kamil Jihad SO-2 Norfolk State 1:56.44
8 Blake Newcomb SO-2 South Carolina 1:56.64
9 Deshay Fernandes SO-2 Florida 1:56.93
10 Garrett Ricardo FR-1 Charleston Southern 1:57.49
11 Damoy Boyd FR-1 St. Augustine's 1:57.77
12 DaMonte' Ward SR-4 Emmanuel (Ga.) 1:57.79
13 DeAndre Petty SR-4 Bethune-Cookman 1:58.01
14 Reggie Sanders Senior Unattached 1:58.04
15 Jacob Jones FR-1 Charleston Southern 1:58.09
16 Andrew Akright JR-3 Charleston Southern 1:58.12
17 Narhmartey Djangmah FR-1 Savannah State 1:58.13
18 Hayden Cobbe FR-1 South Carolina 1:58.23
19 Graeme Fisher SR-4 Campbell 1:58.32
20 Tyler Jeffers SO-2 South Carolina St. 1:58.50
21 Tyler Dollhausen SO-2 Campbell 1:58.72
22 Chase Ruskin FR-1 Florida 1:59.85
23 Andrew Smith FR-1 Citadel 2:00.16
24 Amir McCall SO-2 North Greenville 2:00.32
25 Laquavian Nevins FR-1 Wingate 2:00.54
26 Joshua Okonofua FR-1 Morgan State 2:00.65
27 Joseph Okonofua FR-1 Morgan State 2:00.68
28 Marquis Lynch SO-2 South Carolina St. 2:00.94
29 Matthew Burgess JR-3 Anderson (S.C.) 2:01.06
30 Kyle Stanley SR-4 Tusculum 2:01.11
31 Johnathan Washington FR-1 Embry-Riddle 2:01.20
32 Trey McClary SR-4 Citadel 2:01.39
33 Ethan Hargrove JR-3 Emmanuel (Ga.) 2:01.48
34 Mahliqe Andrews SO-2 Coker 2:01.63
35 Miguel Lopez FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:01.82
36 Jack Mensch FR-1 South Carolina 2:01.87
37 Aidan Richter FR-1 Citadel 2:01.98
38 Justin Taybron JR-3 Limestone 2:02.25
39 Mark Richter Junior Unattached 2:02.28
40 Antonio Aparicio FR-1 Tusculum 2:02.54
41 Keegan Gould FR-1 Morgan State 2:02.71
42 Josh Collins SO-2 Embry-Riddle 2:03.16
43 Bryce Walker SR-4 Embry-Riddle 2:03.41
44 Matthew Bush   Empire Athletics 2:03.59
45 Shane Shelafoe FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:03.59
46 Ian Reagle FR-1 South Carolina 2:03.91
47 Konnor Palacios JR-3 Southern Wesleyan 2:04.23
48 Austin Epstein JR-3 Embry-Riddle 2:04.28
49 Justin Alston FR-1 Morgan State 2:04.49
50 Logan Desciak Senior Unattached 2:04.51
51 Gerhardus Bezuidenhout FR-1 Wingate 2:04.57
52 Jeremy Shipley SR-4 Citadel 2:05.53
53 Thomas Thierfelder FR-1 Belmont Abbey 2:05.74
54 William Mosley SR-4 Coker 2:05.86
55 Collin Cooper SR-4 Campbell 2:06.35
56 Alexander Andrade-Sosa FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:06.48
57 David Saruni JR-3 Tusculum 2:06.62
58 john klima   Unattached 2:06.75
59 Jesaiah Jones   Empire Athletics 2:06.80
60 Trenton Montgomery SR-4 South Carolina St. 2:07.12
61 Logan Murphy-Redd FR-1 Belmont Abbey 2:07.18
62 Chandler Stanley SO-2 Newberry 2:07.79
63 Suhieb Mohamed JR-3 Savannah State 2:08.00
64 Mugisha Bienvenu SO-2 Emmanuel (Ga.) 2:08.91
65 Jaylen Thigpen FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:09.31
66 Trent Shackelford FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:09.70
67 Lucas Campbell JR-3 USC Upstate 2:09.77
68 Justin Castro FR-1 Newberry 2:09.78
69 Robert Walker JR-3 St. Augustine's 2:10.02
70 Caleb Patterson FR-1 Claflin 2:10.05
71 Mike Richter JR-3 Newberry 2:10.73
72 Connelly Ayers FR-1 USC Upstate 2:11.24
73 Erik Roberts FR-1 Savannah State 2:11.52
74 Jaxon Hudson FR-1 Belmont Abbey 2:11.64
75 Mustapha Elgazar SR-4 Citadel 2:12.69
76 Weston Stokes FR-1 North Greenville 2:14.16
77 Breckyn Hunter FR-1 Coker 2:33.24
  Joshua Tiller SO-2 Wingate DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jonathan Moore   Unattached 1:50.22
2 Justin Pacifico SR-4 Florida 1:50.85
3 Mar'Quise McGee SR-4 N. Carolina A&T 1:51.21
4 Jacob Miley FR-1 Florida 1:52.11
5 Regan Kimtai SO-2 N. Carolina A&T 1:53.89
6 Cameron Berryhill SR-4 Bethune-Cookman 1:55.78
7 Kamil Jihad SO-2 Norfolk State 1:56.44
18 Hayden Cobbe FR-1 South Carolina 1:58.23
20 Tyler Jeffers SO-2 South Carolina St. 1:58.50
21 Tyler Dollhausen SO-2 Campbell 1:58.72
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Blake Newcomb SO-2 South Carolina 1:56.64
9 Deshay Fernandes SO-2 Florida 1:56.93
10 Garrett Ricardo FR-1 Charleston Southern 1:57.49
11 Damoy Boyd FR-1 St. Augustine's 1:57.77
12 DaMonte' Ward SR-4 Emmanuel (Ga.) 1:57.79
13 DeAndre Petty SR-4 Bethune-Cookman 1:58.01
14 Reggie Sanders Senior Unattached 1:58.04
15 Jacob Jones FR-1 Charleston Southern 1:58.09
19 Graeme Fisher SR-4 Campbell 1:58.32
22 Chase Ruskin FR-1 Florida 1:59.85
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
16 Andrew Akright JR-3 Charleston Southern 1:58.12
17 Narhmartey Djangmah FR-1 Savannah State 1:58.13
25 Laquavian Nevins FR-1 Wingate 2:00.54
26 Joshua Okonofua FR-1 Morgan State 2:00.65
27 Joseph Okonofua FR-1 Morgan State 2:00.68
28 Marquis Lynch SO-2 South Carolina St. 2:00.94
31 Johnathan Washington FR-1 Embry-Riddle 2:01.20
40 Antonio Aparicio FR-1 Tusculum 2:02.54
42 Josh Collins SO-2 Embry-Riddle 2:03.16
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
24 Amir McCall SO-2 North Greenville 2:00.32
29 Matthew Burgess JR-3 Anderson (S.C.) 2:01.06
30 Kyle Stanley SR-4 Tusculum 2:01.11
32 Trey McClary SR-4 Citadel 2:01.39
36 Jack Mensch FR-1 South Carolina 2:01.87
38 Justin Taybron JR-3 Limestone 2:02.25
41 Keegan Gould FR-1 Morgan State 2:02.71
46 Ian Reagle FR-1 South Carolina 2:03.91
48 Austin Epstein JR-3 Embry-Riddle 2:04.28
49 Justin Alston FR-1 Morgan State 2:04.49
50 Logan Desciak Senior Unattached 2:04.51
75 Mustapha Elgazar SR-4 Citadel 2:12.69
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Andrew Smith FR-1 Citadel 2:00.16
33 Ethan Hargrove JR-3 Emmanuel (Ga.) 2:01.48
34 Mahliqe Andrews SO-2 Coker 2:01.63
35 Miguel Lopez FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:01.82
39 Mark Richter Junior Unattached 2:02.28
51 Gerhardus Bezuidenhout FR-1 Wingate 2:04.57
52 Jeremy Shipley SR-4 Citadel 2:05.53
69 Robert Walker JR-3 St. Augustine's 2:10.02
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
37 Aidan Richter FR-1 Citadel 2:01.98
53 Thomas Thierfelder FR-1 Belmont Abbey 2:05.74
54 William Mosley SR-4 Coker 2:05.86
57 David Saruni JR-3 Tusculum 2:06.62
59 Jesaiah Jones   Empire Athletics 2:06.80
60 Trenton Montgomery SR-4 South Carolina St. 2:07.12
61 Logan Murphy-Redd FR-1 Belmont Abbey 2:07.18
67 Lucas Campbell JR-3 USC Upstate 2:09.77
70 Caleb Patterson FR-1 Claflin 2:10.05
73 Erik Roberts FR-1 Savannah State 2:11.52
74 Jaxon Hudson FR-1 Belmont Abbey 2:11.64
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
43 Bryce Walker SR-4 Embry-Riddle 2:03.41
44 Matthew Bush   Empire Athletics 2:03.59
47 Konnor Palacios JR-3 Southern Wesleyan 2:04.23
55 Collin Cooper SR-4 Campbell 2:06.35
58 john klima   Unattached 2:06.75
63 Suhieb Mohamed JR-3 Savannah State 2:08.00
72 Connelly Ayers FR-1 USC Upstate 2:11.24
77 Breckyn Hunter FR-1 Coker 2:33.24
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
45 Shane Shelafoe FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:03.59
56 Alexander Andrade-Sosa FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:06.48
62 Chandler Stanley SO-2 Newberry 2:07.79
64 Mugisha Bienvenu SO-2 Emmanuel (Ga.) 2:08.91
65 Jaylen Thigpen FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:09.31
66 Trent Shackelford FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:09.70
68 Justin Castro FR-1 Newberry 2:09.78
71 Mike Richter JR-3 Newberry 2:10.73
76 Weston Stokes FR-1 North Greenville 2:14.16
  Joshua Tiller SO-2 Wingate DNF