April 23, 2022
|
Rice - Houston, TX
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Clark Otte   UNAT-Stephen F. Austin 9:00.83 9:27.88 11:16.04 7:01.85 11:43.08 7:18.08 9:00.83
0 Grant Samara   UNAT-Rice 9:08.29 6:52.63 10:21.77 6:41.32 10:38.73 10:10.46 9:25.24
0 Caleb Wilson   UNAT-Rice 10:31.29 7:38.58 7:26.67 8:02.40 11:30.84 11:30.84 9:55.55
1 Declan Neary SR-4 Lamar 9:35.70 7:01.11 6:39.79 6:23.80 6:39.79 7:06.44 8:53.05
2 Andrew Abikhaled JR-3 Rice 9:05.39 8:49.35 10:04.20 11:13.71 9:16.08 9:26.78 8:54.69
3 Kolyn Saltzman JR-3 New Orleans 6:38.61 7:16.31 7:05.54 6:22.45 6:38.61 10:46.38 8:58.65
4 Lewis Mills SO-2 Stephen F. Austin 9:41.44 11:47.59 10:19.83 10:47.26 11:20.17 7:24.31 9:08.52
5 Christopher Daniels FR-1 Incarnate Word 10:31.28 11:27.64 9:34.92 9:18.01 9:46.19 9:06.73 9:23.64
6 Nicholas Deutsch FR-1 TAMU-Commerce 9:46.39 8:09.61 9:06.54 11:06.10 10:54.71 9:46.39 9:29.31
7 Luis Delreal JR-3 Texas Southern 8:23.14 11:48.96 12:17.55 7:43.11 10:28.92 7:14.53 9:31.74
8 Nicodemus Rotich SO-2 TAMU-Commerce 6:51.83 12:12.14 6:46.11 10:00.58 7:54.75 11:20.66 9:31.98
9 Eduardo Gutierrez SR-4 Sam Houston 9:33.58 8:36.23 10:13.73 8:47.70 6:41.51 6:58.72 9:33.58
10 Trent Sakakini SO-2 UT-Dallas 8:06.30 11:23.13 11:46.29 9:50.50 7:08.40 10:42.61 9:38.92
11 Jose Gonzalez JR-3 Texas Southern 8:10.03 8:15.86 12:03.37 9:55.03 9:02.53 7:35.02 9:43.36
12 Ryan Garza SO-2 Incarnate Word 7:06.42 8:17.49 11:21.09 11:38.86 11:38.86 9:46.33 9:52.25
13 Caden Cox FR-1 Stephen F. Austin 11:54.24 10:30.92 8:25.92 9:01.64 9:19.49 8:49.73 9:55.20
14 Eric Pineda FR-1 Incarnate Word 7:28.98 11:04.49 12:34.29 10:40.55 9:58.64 7:46.94 9:58.64
15 Idol Ramon SO-2 UTSA 12:22.75 11:46.81 10:40.92 10:28.94 12:28.74 10:22.95 9:58.99
16 Adan Hernandez FR-1 UTSA 7:33.42 10:22.69 9:04.10 10:52.92 10:46.87 8:39.92 10:04.55
17 Landon Blankenship FR-1 UTSA 7:35.44 11:56.56 9:18.67 7:17.22 10:01.18 11:26.20 10:07.25
18 Pablo Lomeli Lluis FR-1 LeTourneau 11:22.52 10:39.48 13:19.35 8:24.21 12:17.86 10:57.93 10:14.88
19 Chris Navarrete FR-1 TAMU-Commerce 10:30.72 11:07.82 9:47.44 7:56.13 10:24.54 8:14.68 10:18.35
20 Brian Martinez JR-3 Texas Southern 11:56.91 12:15.62 13:17.96 13:24.19 13:17.96 9:58.47 10:23.40
21 Bo Badger JR-3 Houston Baptist 12:42.78 7:48.93 13:32.80 8:57.70 11:40.26 11:34.01 10:25.23
22 Gabe Hernandez FR-1 UTSA 9:30.40 9:55.47 13:16.05 13:16.05 8:15.18 9:17.86 10:26.81
23 Pavel Kraus JR-3 McNeese State 10:31.39 13:02.93 9:59.82 12:31.36 11:47.16 7:28.29 10:31.39
24 Jacob Ismir JR-3 Concordia (Tex.) 9:17.72 12:49.26 12:36.44 7:35.15 8:32.84 11:57.98 10:41.05
25 Thomas Hughes FR-1 Concordia (Tex.) 12:09.29 12:41.56 11:56.39 8:23.41 10:19.58 12:54.47 10:45.39
26 Cristian Sanchez JR-3 Texas Southern 13:35.64 10:01.70 12:02.04 9:34.96 9:01.53 11:08.55 11:08.55
  Ian Clennan SO-2 St. Edward's DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Caleb Wilson   UNAT-Rice 7:08.80 12:18.49 7:20.71 9:55.55
12 Ryan Garza SO-2 Incarnate Word 9:40.41 12:32.16 12:38.08 9:52.25
13 Caden Cox FR-1 Stephen F. Austin 8:31.88 12:18.05 12:00.20 9:55.20
15 Idol Ramon SO-2 UTSA 12:04.78 10:40.92 11:22.85 9:58.99
17 Landon Blankenship FR-1 UTSA 9:12.60 7:11.15 7:35.44 10:07.25
18 Pablo Lomeli Lluis FR-1 LeTourneau 9:44.14 11:16.37 11:22.52 10:14.88
19 Chris Navarrete FR-1 TAMU-Commerce 11:38.74 9:35.07 11:01.64 10:18.35
20 Brian Martinez JR-3 Texas Southern 12:53.02 7:16.38 10:48.34 10:23.40
21 Bo Badger JR-3 Houston Baptist 9:53.97 7:30.17 11:34.01 10:25.23
22 Gabe Hernandez FR-1 UTSA 7:37.58 12:32.18 7:37.58 10:26.81
23 Pavel Kraus JR-3 McNeese State 8:37.74 12:06.10 10:56.65 10:31.39
24 Jacob Ismir JR-3 Concordia (Tex.) 7:41.56 9:17.72 8:20.02 10:41.05
25 Thomas Hughes FR-1 Concordia (Tex.) 10:32.49 12:22.20 10:19.58 10:45.39
26 Cristian Sanchez JR-3 Texas Southern 8:34.79 12:28.78 13:28.95 11:08.55
  Ian Clennan SO-2 St. Edward's DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Grant Samara   UNAT-Rice 8:23.07 11:52.21 11:46.55 9:30.90 9:25.24 7:54.81 7:32.20
0 Clark Otte   UNAT-Stephen F. Austin 7:34.30 10:27.37 8:06.75 6:23.99 9:00.83 9:49.51 8:44.61
1 Declan Neary SR-4 Lamar 6:23.80 10:13.01 7:38.43 10:23.67 8:53.05 9:35.70 6:18.47
2 Andrew Abikhaled JR-3 Rice 11:35.10 7:34.49 8:01.23 8:54.69 8:54.69 7:29.14 11:24.41
3 Kolyn Saltzman JR-3 New Orleans 8:42.49 9:47.13 6:22.45 10:57.16 8:58.65 6:54.76 11:18.70
4 Lewis Mills SO-2 Stephen F. Austin 11:47.59 8:13.67 11:47.59 8:57.55 9:08.52 8:57.55 6:40.42
5 Christopher Daniels FR-1 Incarnate Word 9:18.01 8:49.83 11:27.64 10:08.74 9:23.64 12:12.74 10:59.46
6 Nicholas Deutsch FR-1 TAMU-Commerce 7:24.07 7:01.29 12:14.41 10:54.71 9:29.31 7:35.45 11:11.79
7 Luis Delreal JR-3 Texas Southern 12:06.11 8:57.44 10:51.79 9:54.61 9:31.74 7:25.96 8:46.00
8 Nicodemus Rotich SO-2 TAMU-Commerce 10:12.02 7:20.43 8:29.07 8:29.07 9:31.98 10:17.74 10:52.06
9 Eduardo Gutierrez SR-4 Sam Houston 9:33.58 8:13.28 10:08.00 8:01.81 9:33.58 12:19.92 11:34.04
10 Trent Sakakini SO-2 UT-Dallas 7:31.56 9:27.35 10:42.61 8:00.51 9:38.92 10:54.18 7:48.93
11 Jose Gonzalez JR-3 Texas Southern 11:45.87 9:43.36 10:41.70 7:29.19 9:43.36 7:52.53 12:09.20
14 Eric Pineda FR-1 Incarnate Word 11:58.37 8:16.88 7:52.93 7:58.92 9:58.64 7:34.97 12:10.34
16 Adan Hernandez FR-1 UTSA 9:04.10 9:40.37 10:58.96 9:46.42 10:04.55 7:27.37 7:39.46