March 19, 2022
|
Raines - Jacksonville, FL
ICON KEY: FHSAA 1A FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys' 300 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Cyrus Ways SR Nease 42.64 38.49 37.73 40.75 10
2 Jasai Taylor Senior Richmond Hill 40.06 28.89 38.52 36.21 8
3 Garrett Copelin SR Lincoln 34.75 40.27 39.48 34.75 6
4 Jayden Geathers SR American Heritage 42.29 36.76 39.52 49.01 5
5 Thurman Mcmullen SR Miami Northwestern 42.11 48.93 40.10 45.72 4
6 Garrison Beach SR Suwannee 45.01 34.78 40.91 34.78 3
7 Rance Grace SO Lincoln 49.94 42.16 40.93 47.48 2
8 Nathan Washington JR Miami Northwestern 45.85 31.68 41.68 31.68 1

Boys' 300 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Cyrus Ways SR Nease 47.14 37.71
2 Garrett Copelin SR Lincoln 28.64 39.23
3 Jasai Taylor Senior Richmond Hill 32.47 39.59
4 Jayden Geathers SR American Heritage 38.46 40.48
5 Thurman Mcmullen SR Miami Northwestern 33.00 40.73
6 Nathan Washington JR Miami Northwestern 48.60 41.18
7 Rance Grace SO Lincoln 49.46 41.21
8 Garrison Beach SR Suwannee 44.10 41.21
9 Syhion Washington JR Dr. Phillips 43.47 41.79
10 Caleb Gombar JR Bartram Trail 52.50 42.00
11 Victavious Smith Junior South Effingham 48.34 42.03
12 Caelan Barnett SR Bartram Trail 30.69 42.04
13 Camari Davis FR Oakleaf 51.82 42.13
14 Timothy Barfield SO Orange Park 39.37 42.33
15 Zachary Tobe JR Ocoee 48.64 42.66
16 Kaden Mckire SO Columbia 34.27 43.38
17 Devon Sinclair JR Terry Parker 32.13 43.41
18 Devon Cumming Junior Brunswick 51.33 43.87
19 jaeshaun White SR Palatka 44.89 44.01
20 Jaron Thomas JR Sandalwood 42.26 44.02
21 Antoneo Wilson SO Eastside 50.28 44.10
22 Ryan Roedig SR Naples 51.80 44.27
23 Amire Joseph SR Windermere 57.14 44.29
24 Matheus Braga SR Bishop Kenny 41.26 44.36
25 Braeden Brauman SR Palatka 33.12 44.75
26 Andrew Merkel FR Fletcher 39.04 44.87
27 Thomas Walker JR Columbia 53.12 45.01
28 Michael Henry FR Oakleaf 39.66 45.06
29 Jacobi Jackson SR Terry Parker 53.49 45.33
30 Ethan Stokes JR Vero Beach 34.08 45.43
31 Joshua Demosthenes SO Orlando Christian Prep 54.47 45.77
32 Brian Exume FR Atlantic Christian 49.55 45.88
33 Garrison Smith Senior Hillcrest 46.07 46.07
34 Logan Broadus Senior Hillcrest 59.46 46.09
35 Troy Hillman SO Sandalwood 44.26 46.10
36 Neiko Garnes FR Andrew Jackson 59.42 46.42
37 Kaleb Burch FR Christs Church Academy 39.99 46.50
38 Ande King JR Ribault 41.04 46.63
39 Ashton Jordan JR Providence 56.36 46.96
40 Zachary Stapleton Junior South Effingham 48.86 46.98
41 Gabriel Jones Senior Richmond Hill 34.81 47.03
42 Ives Mitchell SO Windermere 39.53 47.05
43 Tyler Hunter SO Ocoee 56.02 47.07
44 Matthew Wise SR P. K. Yonge 46.88 47.35
45 Jaiden Riggins SR First Coast 50.47 48.06
46 Nathan Toson SO Ribault 50.05 48.59
47 Randy Walker JR Jefferson County 1:04.38 49.52
48 Major Hart SO St. John Paul Catholic 1:03.19 49.75
49 Izaiah Lewis-Thompson 8 P. K. Yonge 52.21 50.20
50 Garren Jones SO First Coast 42.60 53.92
51 ISAAC ADAMS JR Stanton 1:06.17 1:00.70
  Enrico Montero JR Fleming Island DNF DNF
Boys' 300 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Jayden Geathers SR American Heritage 35.63 38.86 40.48 34.41
18 Devon Cumming Junior Brunswick 55.28 44.31 43.87 39.93
23 Amire Joseph SR Windermere 37.21 46.51 44.29 38.98
25 Braeden Brauman SR Palatka 56.84 51.02 44.75 39.83
28 Michael Henry FR Oakleaf 35.15 55.43 45.06 44.16
41 Gabriel Jones Senior Richmond Hill 45.15 43.27 47.03 49.39
46 Nathan Toson SO Ribault 49.57 35.96 48.59 39.36
  Enrico Montero JR Fleming Island DNF DNF DNF DNF
Boys' 300 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Thurman Mcmullen SR Miami Northwestern 41.14 40.73 39.92 48.47
10 Caleb Gombar JR Bartram Trail 54.60 42.00 38.64 45.78
20 Jaron Thomas JR Sandalwood 53.71 44.02 47.99 37.86
32 Brian Exume FR Atlantic Christian 58.27 45.88 55.98 45.88
39 Ashton Jordan JR Providence 43.21 46.96 49.31 45.56
43 Tyler Hunter SO Ocoee 43.78 47.07 51.78 35.78
44 Matthew Wise SR P. K. Yonge 56.82 47.35 45.93 58.24
49 Izaiah Lewis-Thompson 8 P. K. Yonge 50.20 50.20 1:03.26 45.69
Boys' 300 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Jasai Taylor Senior Richmond Hill 51.47 41.18 39.59 41.57 50.68
11 Victavious Smith Junior South Effingham 38.25 31.95 42.03 42.87 41.61
13 Camari Davis FR Oakleaf 42.13 46.35 42.13 39.18 33.29
16 Kaden Mckire SO Columbia 39.91 51.63 43.38 40.78 51.19
29 Jacobi Jackson SR Terry Parker 40.35 51.23 45.33 52.13 45.33
33 Garrison Smith Senior Hillcrest 48.84 52.52 46.07 53.91 53.45
Boys' 300 Hurdles Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cyrus Ways SR Nease 29.79 44.50 26.78 37.71 46.76 28.66 47.14
6 Nathan Washington JR Miami Northwestern 35.01 33.36 49.83 41.18 34.18 33.77 45.30
22 Ryan Roedig SR Naples 54.46 39.85 40.73 44.27 51.36 54.90 34.09
24 Matheus Braga SR Bishop Kenny 52.35 49.69 54.12 44.36 38.60 42.59 48.80
31 Joshua Demosthenes SO Orlando Christian Prep 53.55 48.98 54.93 45.77 32.50 37.54 56.30
38 Ande King JR Ribault 34.98 44.30 37.77 46.63 50.36 50.83 57.36
51 ISAAC ADAMS JR Stanton 49.17 52.21 1:04.35 1:00.70 1:18.91 1:05.56 1:00.10
Boys' 300 Hurdles Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Rance Grace SO Lincoln 35.86 34.21 31.74 30.09 41.21
12 Caelan Barnett SR Bartram Trail 47.93 45.83 46.67 51.29 42.04
14 Timothy Barfield SO Orange Park 34.29 46.14 34.71 50.80 42.33
19 jaeshaun White SR Palatka 44.89 42.25 48.86 36.09 44.01
37 Kaleb Burch FR Christs Church Academy 45.11 46.50 52.55 32.55 46.50
40 Zachary Stapleton Junior South Effingham 46.51 39.00 49.80 45.57 46.98
42 Ives Mitchell SO Windermere 48.47 44.23 48.00 50.82 47.05
50 Garren Jones SO First Coast 56.62 52.31 1:01.47 51.77 53.92
Boys' 300 Hurdles Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Garrison Beach SR Suwannee 41.21
9 Syhion Washington JR Dr. Phillips 41.79
26 Andrew Merkel FR Fletcher 44.87
30 Ethan Stokes JR Vero Beach 45.43
35 Troy Hillman SO Sandalwood 46.10
36 Neiko Garnes FR Andrew Jackson 46.42
45 Jaiden Riggins SR First Coast 48.06
48 Major Hart SO St. John Paul Catholic 49.75
Boys' 300 Hurdles Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Garrett Copelin SR Lincoln 39.23 44.33
15 Zachary Tobe JR Ocoee 42.66 39.25
17 Devon Sinclair JR Terry Parker 43.41 32.13
21 Antoneo Wilson SO Eastside 44.10 31.76
27 Thomas Walker JR Columbia 45.01 34.66
34 Logan Broadus Senior Hillcrest 46.09 53.01
47 Randy Walker JR Jefferson County 49.52 56.46