February 12, 2022
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B HCAC NJCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Cameron Cox JR-3 Southern Indiana 8:39.97 9:26.77 6:50.78 10:03.17
2 Chris Switzer JR-3 Indianapolis 8:51.84 10:00.98 10:27.58 8:25.25
3 Noah Scott   Run Club at IU 8:52.69 8:26.06 8:52.69 8:15.41
4 Bus Baker Junior Unknown Track Club 8:54.99 10:31.29 9:21.74 10:15.24
5 Sam Stage JR-3 Marian (Ind.) 8:55.66 11:36.36 9:49.23 10:32.08
6 Will Gravelle   Illinois Track Club 9:05.07 8:32.37 9:26.88 6:21.55
7 Josh Everetts SR-4 IUPUI 9:06.80 10:06.95 10:50.70 11:39.91
8 Jeffrey Hesselbein   Illinois Track Club 9:07.86 7:40.21 6:23.51 9:29.78
9 Alex Livernois   Run Club at IU 9:10.92 11:39.67 10:17.03 9:55.00
10 Logan Wong FR-1 Indianapolis 9:14.99 10:43.79 7:35.10 9:20.54
11 Joe Barrett JR-3 Marian (Ind.) 9:15.20 7:24.16 8:03.03 11:00.69
12 Jonathan Kang Sophomore Unattached 9:16.77 8:37.80 11:19.26 6:29.74
13 Levi Owens JR-3 Lindsey Wilson 9:20.83 8:41.58 9:04.01 9:09.62
14 Nico Barrett FR-1 Indianapolis 9:20.90 11:35.52 8:41.64 10:05.78
15 Jack Acton SO-2 IUPUI 9:22.84 12:11.70 7:52.79 12:06.07
16 Price Knowles SO-2 Trine 9:24.73 10:38.15 6:35.32 11:23.33
17 Aaron Broderick FR-1 Marian (Ind.) 9:24.99 8:34.14 11:23.64 11:29.29
18 Nate Killeen Junior North Central HS 9:28.32 10:25.16 9:11.27 10:02.42
19 Reed Lawless FR-1 Vincennes 9:30.33 10:33.07 11:07.29 9:07.52
20 Nicolas Squillacioti FR-1 Trine 9:34.75 9:17.51 11:41.20 6:42.33
21 Michael Demeyer SR-4 Southern Indiana 9:36.93 10:34.63 10:05.78 12:06.94
22 Jaxon Downs SR-4 Georgetown (Ky.) 9:40.37 8:30.73 7:09.48 7:32.69
23 Kaleb Gucinski SR-4 Anderson (Ind.) 9:41.07 8:37.16 6:46.75 11:08.23
24 Todd Baxter SO-2 Southern Indiana 9:47.21 11:32.91 11:03.55 9:47.21
25 Ben Kinsey SO-2 Georgetown (Ky.) 9:49.69 12:11.22 12:46.60 11:41.74
26 Hayden Baldwin SO-2 Indianapolis 9:50.02 8:39.22 9:44.12 11:59.83
27 Josh Rossman Freshman UCRC 9:55.23 9:07.62 12:53.80 9:01.66
28 Hayden Monk Senior Unattached 10:06.12 9:35.82 11:49.16 9:41.88
29 Kyle Corbin   FALCON RUN CLUB 10:21.58 11:29.96 12:50.76 12:50.76
30 GABE CHAMBERS   Unattached 10:34.90 7:37.13 13:39.03 13:07.28
  Craig Jordan II Senior Unattached NT NT NT NT
  Jim Headrick SO-2 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS
  Abel Spalding   Run Club at IU DNS DNS DNS DNS
  Justin Stearns FR-1 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS
  Mike Schonter JR-3 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS
  Jordan Tucker JR-3 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS
  Adam Servin SO-2 Calumet-St. Joseph DNS DNS DNS DNS
  Trey Browne FR-1 Vincennes DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cameron Cox JR-3 Southern Indiana 9:37.17 7:53.18 10:39.57 8:39.97 8:55.57 9:26.77
2 Chris Switzer JR-3 Indianapolis 11:20.76 10:00.98 11:31.40 8:51.84 6:33.57 9:55.66
3 Noah Scott   Run Club at IU 7:11.48 9:35.31 10:44.56 8:52.69 9:56.62 6:18.21
4 Bus Baker Junior Unknown Track Club 10:58.04 11:24.79 7:24.05 8:54.99 6:19.85 9:59.19
5 Sam Stage JR-3 Marian (Ind.) 8:02.10 11:25.65 7:19.25 8:55.66 8:12.81 10:26.73
6 Will Gravelle   Illinois Track Club 10:26.83 6:37.91 7:05.16 9:05.07 8:05.12 7:59.67
7 Josh Everetts SR-4 IUPUI 7:55.72 8:01.19 9:28.68 9:06.80 8:39.46 10:23.36
8 Jeffrey Hesselbein   Illinois Track Club 6:23.51 10:35.52 7:40.21 9:07.86 10:41.00 7:34.73
9 Alex Livernois   Run Club at IU 7:42.78 9:05.41 6:31.16 9:10.92 8:26.85 6:53.19
10 Logan Wong FR-1 Indianapolis 7:12.90 11:11.54 11:22.64 9:14.99 6:39.60 6:50.70
11 Joe Barrett JR-3 Marian (Ind.) 9:20.76 9:26.31 7:46.37 9:15.20 7:18.61 9:04.10
12 Jonathan Kang Sophomore Unattached 8:43.37 8:04.39 7:14.28 9:16.77 10:40.29 10:12.45
14 Nico Barrett FR-1 Indianapolis 10:05.78 10:28.21 6:49.46 9:20.90 8:36.03 12:03.57
18 Nate Killeen Junior North Central HS 8:48.54 7:06.24 8:08.76 9:28.32 11:21.99 8:37.18
26 Hayden Baldwin SO-2 Indianapolis 11:24.43 8:09.72 9:26.42 9:50.02 10:13.62 10:31.33
  Craig Jordan II Senior Unattached NT NT NT NT NT NT
  Jim Headrick SO-2 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Mike Schonter JR-3 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
13 Levi Owens JR-3 Lindsey Wilson 11:35.43 8:52.79 6:49.41 9:20.83
15 Jack Acton SO-2 IUPUI 7:52.79 7:52.79 7:52.79 9:22.84
16 Price Knowles SO-2 Trine 9:13.44 7:14.85 9:19.09 9:24.73
17 Aaron Broderick FR-1 Marian (Ind.) 9:19.34 7:26.35 8:22.85 9:24.99
19 Reed Lawless FR-1 Vincennes 7:07.75 8:33.30 7:30.56 9:30.33
20 Nicolas Squillacioti FR-1 Trine 7:57.05 9:46.25 12:21.43 9:34.75
21 Michael Demeyer SR-4 Southern Indiana 9:19.63 7:41.55 9:36.93 9:36.93
22 Jaxon Downs SR-4 Georgetown (Ky.) 8:48.14 12:28.68 7:55.91 9:40.37
23 Kaleb Gucinski SR-4 Anderson (Ind.) 11:25.67 12:00.53 6:52.56 9:41.07
24 Todd Baxter SO-2 Southern Indiana 8:19.13 9:58.96 11:09.42 9:47.21
25 Ben Kinsey SO-2 Georgetown (Ky.) 8:15.34 9:49.69 7:51.76 9:49.69
27 Josh Rossman Freshman UCRC 9:01.66 8:31.90 9:55.23 9:55.23
28 Hayden Monk Senior Unattached 7:16.41 9:29.76 7:10.35 10:06.12
29 Kyle Corbin   FALCON RUN CLUB 8:42.13 8:23.48 9:00.78 10:21.58
30 GABE CHAMBERS   Unattached 9:25.07 11:25.70 12:29.19 10:34.90
  Justin Stearns FR-1 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS
  Abel Spalding   Run Club at IU DNS DNS DNS DNS
  Jordan Tucker JR-3 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS
  Adam Servin SO-2 Calumet-St. Joseph DNS DNS DNS DNS
  Trey Browne FR-1 Vincennes DNS DNS DNS DNS