April 1- 2, 2022
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL
|
Timing: Elite Timing
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NCCAA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Brendon Shea FR-1 Embry-Riddle 14:44.78
2 Brishen House SR-4 Valdosta State 15:04.45
3 Hunter Dobbs SO-2 Lynn 15:07.95
4 Joseph Salerno SR-4 Nova Southeastern 15:17.88
5 Shaun Bullock JR-3 Embry-Riddle 15:25.21
6 Sebastian Hernandez Freshman UNAT-Daytona State College 15:26.74
7 Adrien Zambaux SO-2 Nova Southeastern 15:27.11
8 Josh Beam FR-1 Embry-Riddle 15:28.25
9 Garrett Noltemeyer SR-4 Embry-Riddle 15:38.07
10 Adolfo Castro Freshman UNAT-Daytona State College 15:43.04
11 Noah Ellenback FR-1 Florida Southern 15:45.86
12 Aaron Weimer SR-4 Nova Southeastern 15:51.60
13 Andy Merrill   Merrill Running Club 15:52.41
14 Julian Yescas SO-2 Lynn 15:53.90
15 Tyler Ketcham JR-3 Palm Beach Atlantic 15:56.00
16 Jake Baldauf   Team FTC 15:57.45
17 A'Jani Stokes FR-1 Flagler 15:57.67
18 Mitchell Gray SO-2 Palm Beach Atlantic 15:58.69
19 Haven Honeycutt SO-2 SCAD Savannah 16:00.00
20 Caden Kwiatkowski FR-1 Florida Southern 16:00.25
21 Price Wheeler Junior Unattached 16:01.89
22 Gavin Ross FR-1 Flagler 16:06.67
23 Riley Maher FR-1 Jacksonville 16:09.50
24 David Pautienus FR-1 Florida Southern 16:12.47
25 Zachary Dale FR-1 Florida Southern 16:13.45
26 Ethan Wattles FR-1 Palm Beach Atlantic 16:16.87
27 Christopher Pinedo SR-4 Southeastern U. 16:20.46
28 Haydon Patrick FR-1 Nova Southeastern 16:26.96
29 Ryan Musil FR-1 Embry-Riddle 16:32.71
30 Thomas Hellenbrand FR-1 Jacksonville 16:34.38
31 Andrew Caruana FR-1 Flagler 16:34.64
32 Lucas Mardis FR-1 Nova Southeastern 16:36.00
33 David Bellefleur FR-1 Florida National 16:40.60
34 David Fuller JR-3 SCAD Savannah 16:42.65
35 Zachariah Rohrbough SO-2 Palm Beach Atlantic 16:44.03
36 Tomoki Scharber FR-1 SCAD Savannah 16:46.70
37 Christian Pastrana Freshman UNAT-Daytona State College 16:50.37
38 Cody Brown SO-2 Nova Southeastern 16:54.45
39 Charlie Eaton SO-2 Valdosta State 16:57.26
40 Kody Everett SO-2 Jacksonville 16:58.00
41 Jonathan Dinkins JR-3 Southeastern U. 16:58.95
42 Michael Hayeck SO-2 Flagler 17:08.14
43 Tristan Holder   Merrill Running Club 17:12.01
44 Ethan Campbell FR-1 Southeastern U. 17:12.45
45 Samuel Lenes FR-1 Palm Beach Atlantic 17:13.40
46 Richard Lebron Freshman UNAT-Daytona State College 17:15.06
47 Tyler Sutherland Senior Unattached 17:21.08
48 Romal EsteMcDonald   Unattached 17:23.59
49 James Simpson FR-1 Florida Southern 17:30.42
50 Owen Skelton SO-2 Jacksonville 17:31.02
51 Yesahk Ergano SO-2 Fort Valley State 17:33.80
52 Michael Cowles FR-1 Florida Tech 17:35.48
53 Juan Felipe Ledesma FR-1 Southeastern U. 17:39.59
54 David Adler FR-1 Florida Tech 17:52.36
55 Leon Kipkoech FR-1 Florida National 18:07.72
56 Matthew Riordan SO-2 Florida Tech 18:09.77
57 Ryan Bradley SO-2 SCAD Savannah 18:16.53
58 Luke Aagaard FR-1 Florida Tech 18:16.71
59 Patrick Murray SO-2 Fort Valley State 18:17.06
60 Jack Schule FR-1 Florida Tech 18:23.38
61 David Herrera SR-4 Warner 18:25.04
62 Leonidha Budo Senior Unattached 18:25.08
63 Diego Diaz FR-1 Keiser 18:30.83
64 Titus Kiprono FR-1 Florida National 18:32.56
65 Jadon Swanson FR-1 Southeastern U. 20:30.37
66 Xavier Rios FR-1 Warner 23:16.79
  Alex Guy SO-2 Florida Southern DNF
  Mason Jones SR-4 Florida Southern DNF
  Brady Zimmerman SO-2 Florida Southern DNF
  Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern DNF
  Seth Augustynowski FR-1 Florida Southern DNF
  Joshua Wagner SR-4 Florida Southern DNF
  Owen Allen SO-2 Florida Southern DNF
  Jesus Clemente Freshman UNAT-Daytona State College DNF
  Mitchell Kozik SR-4 Florida Southern DNF
  Luke Dickinson SO-2 Florida Southern DNF
  Mehari van der Riet Senior Unattached DNS
  Bryan Ryder SO-2 Lynn DNS
  Julio Rojas Freshman Lake Sumter State College DNS
  Cooper Krug Freshman Lake Sumter State College DNS
  Will Travis JR-3 SCAD Savannah DNS
  Aiden Redmond FR-1 Florida Southern DNS
  Reese Van Putten SO-2 Florida Tech DNS
  Haile Buck Senior Unattached DNS
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Brendon Shea FR-1 Embry-Riddle 14:44.78
2 Brishen House SR-4 Valdosta State 15:04.45
3 Hunter Dobbs SO-2 Lynn 15:07.95
4 Joseph Salerno SR-4 Nova Southeastern 15:17.88
5 Shaun Bullock JR-3 Embry-Riddle 15:25.21
6 Sebastian Hernandez Freshman UNAT-Daytona State College 15:26.74
7 Adrien Zambaux SO-2 Nova Southeastern 15:27.11
8 Josh Beam FR-1 Embry-Riddle 15:28.25
9 Garrett Noltemeyer SR-4 Embry-Riddle 15:38.07
10 Adolfo Castro Freshman UNAT-Daytona State College 15:43.04
11 Noah Ellenback FR-1 Florida Southern 15:45.86
13 Andy Merrill   Merrill Running Club 15:52.41
16 Jake Baldauf   Team FTC 15:57.45
20 Caden Kwiatkowski FR-1 Florida Southern 16:00.25
29 Ryan Musil FR-1 Embry-Riddle 16:32.71
  Alex Guy SO-2 Florida Southern DNF
  Joshua Wagner SR-4 Florida Southern DNF
  Brady Zimmerman SO-2 Florida Southern DNF
  Owen Allen SO-2 Florida Southern DNF
  Jesus Clemente Freshman UNAT-Daytona State College DNF
  Mason Jones SR-4 Florida Southern DNF
  Mitchell Kozik SR-4 Florida Southern DNF
  Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern DNF
  Bryan Ryder SO-2 Lynn DNS
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Aaron Weimer SR-4 Nova Southeastern 15:51.60
14 Julian Yescas SO-2 Lynn 15:53.90
15 Tyler Ketcham JR-3 Palm Beach Atlantic 15:56.00
17 A'Jani Stokes FR-1 Flagler 15:57.67
18 Mitchell Gray SO-2 Palm Beach Atlantic 15:58.69
19 Haven Honeycutt SO-2 SCAD Savannah 16:00.00
21 Price Wheeler Junior Unattached 16:01.89
22 Gavin Ross FR-1 Flagler 16:06.67
23 Riley Maher FR-1 Jacksonville 16:09.50
24 David Pautienus FR-1 Florida Southern 16:12.47
25 Zachary Dale FR-1 Florida Southern 16:13.45
26 Ethan Wattles FR-1 Palm Beach Atlantic 16:16.87
27 Christopher Pinedo SR-4 Southeastern U. 16:20.46
28 Haydon Patrick FR-1 Nova Southeastern 16:26.96
31 Andrew Caruana FR-1 Flagler 16:34.64
32 Lucas Mardis FR-1 Nova Southeastern 16:36.00
33 David Bellefleur FR-1 Florida National 16:40.60
34 David Fuller JR-3 SCAD Savannah 16:42.65
35 Zachariah Rohrbough SO-2 Palm Beach Atlantic 16:44.03
36 Tomoki Scharber FR-1 SCAD Savannah 16:46.70
43 Tristan Holder   Merrill Running Club 17:12.01
46 Richard Lebron Freshman UNAT-Daytona State College 17:15.06
47 Tyler Sutherland Senior Unattached 17:21.08
49 James Simpson FR-1 Florida Southern 17:30.42
  Luke Dickinson SO-2 Florida Southern DNF
  Seth Augustynowski FR-1 Florida Southern DNF
  Aiden Redmond FR-1 Florida Southern DNS
  Cooper Krug Freshman Lake Sumter State College DNS
  Julio Rojas Freshman Lake Sumter State College DNS
  Will Travis JR-3 SCAD Savannah DNS
  Mehari van der Riet Senior Unattached DNS
  Haile Buck Senior Unattached DNS
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
30 Thomas Hellenbrand FR-1 Jacksonville 16:34.38
37 Christian Pastrana Freshman UNAT-Daytona State College 16:50.37
38 Cody Brown SO-2 Nova Southeastern 16:54.45
39 Charlie Eaton SO-2 Valdosta State 16:57.26
40 Kody Everett SO-2 Jacksonville 16:58.00
41 Jonathan Dinkins JR-3 Southeastern U. 16:58.95
42 Michael Hayeck SO-2 Flagler 17:08.14
44 Ethan Campbell FR-1 Southeastern U. 17:12.45
45 Samuel Lenes FR-1 Palm Beach Atlantic 17:13.40
48 Romal EsteMcDonald   Unattached 17:23.59
50 Owen Skelton SO-2 Jacksonville 17:31.02
51 Yesahk Ergano SO-2 Fort Valley State 17:33.80
52 Michael Cowles FR-1 Florida Tech 17:35.48
53 Juan Felipe Ledesma FR-1 Southeastern U. 17:39.59
54 David Adler FR-1 Florida Tech 17:52.36
55 Leon Kipkoech FR-1 Florida National 18:07.72
56 Matthew Riordan SO-2 Florida Tech 18:09.77
57 Ryan Bradley SO-2 SCAD Savannah 18:16.53
58 Luke Aagaard FR-1 Florida Tech 18:16.71
59 Patrick Murray SO-2 Fort Valley State 18:17.06
60 Jack Schule FR-1 Florida Tech 18:23.38
61 David Herrera SR-4 Warner 18:25.04
62 Leonidha Budo Senior Unattached 18:25.08
63 Diego Diaz FR-1 Keiser 18:30.83
64 Titus Kiprono FR-1 Florida National 18:32.56
65 Jadon Swanson FR-1 Southeastern U. 20:30.37
66 Xavier Rios FR-1 Warner 23:16.79
  Reese Van Putten SO-2 Florida Tech DNS