December 10, 2022
|
Pittsburg St-Robert W. Plaster Center - Pittsburg, KS
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Trever Medina JR-3 Fort Hays St. 4:15.25 5:29.28
2 Braden Taylor FR-1 Tulsa 4:20.50 4:12.69
3 Brandon Clark JR-3 Kansas City 4:22.05 4:14.19
4 Carlos Vallejo SO-2 Rogers State 4:22.52 4:09.40
5 Matthew Beveridge SO-2 Tulsa 4:23.21 5:39.54
6 CJ Kneisler SO-2 Pittsburg St. 4:24.10 4:53.16
7 Andrew Westphal FR-1 Arkansas State 4:25.14 4:14.54
8 Jon Biersdorfer SO-2 Rogers State 4:25.36 5:39.66
9 Javyn Contreras JR-3 Fort Hays St. 4:25.65 5:10.81
10 Aaron Mangan JR-3 Fort Hays St. 4:26.25 3:19.69
11 Ethan Montgomery FR-1 Evangel 4:26.55 3:19.92
12 Jamon Smith SO-2 Texas Wesleyan 4:26.88 5:25.60
13 Matt Wilson   Unattached 4:26.89 4:21.56
14 Max Bowyer FR-1 Fort Hays St. 4:26.90 3:22.85
15 Andrew Bacon FR-1 Missouri S&T 4:26.98 4:10.97
16 Jordan Kilonzo   Unattached 4:27.24 4:08.54
17 Luke Ronsman FR-1 Dallas Baptist 4:27.53 3:44.73
18 James Williams FR-1 Oklahoma Baptist 4:28.39 4:28.39
19 Ezekiel McCain FR-1 Arkansas State 4:28.48 4:04.32
20 John Bear JR-3 Pittsburg St. 4:28.68 5:06.30
21 Carter Hutton FR-1 Dallas Baptist 4:28.80 3:26.98
22 Andrew Waller FR-1 Fort Hays St. 4:30.05 4:00.35
23 Nicholas Williams   Unattached 4:30.06 4:13.86
24 Doriye Jackson JR-3 Central Methodist 4:30.37 4:33.08
25 Collin McHugh JR-3 Rogers State 4:30.80 3:14.98
26 Diego Moran SO-2 Our Lady of the Lake 4:31.98 3:32.15
27 Joshua Nunn SO-2 Missouri S&T 4:32.40 5:43.23
28 Noah Morenz FR-1 Fort Hays St. 4:32.47 5:37.87
29 JC Hernandez SO-2 Our Lady of the Lake 4:32.56 3:18.97
30 Mitch Sailer JR-3 Pittsburg St. 4:33.19 5:49.69
31 Gian Pulido SO-2 Tulsa 4:33.66 4:03.56
32 Nathan Hernandez FR-1 Rogers State 4:34.01 4:20.31
33 Matthew Murray FR-1 Dallas Baptist 4:35.38 5:27.71
34 Samuel Morales   Crowder Track Club 4:36.49 5:15.20
35 Brendan Duncan   Unattached 4:36.64 4:58.78
36 Jorge Cantu SO-2 Missouri S&T 4:36.71 5:56.96
37 Kaceson Lolar   Unattached 4:37.15 4:03.90
38 William Ramirez SO-2 Southern Nazarene 4:38.61 4:27.47
39 Gavin Duchscherer FR-1 Southwest Baptist 4:39.93 5:58.31
40 Joel Haynes SO-2 Southern Nazarene 4:40.08 3:18.86
41 Cale Thiessen FR-1 Southwest Baptist 4:42.71 4:14.44
42 Daniel Medrano FR-1 Dallas Baptist 4:43.50 5:11.85
43 Ty Rupert FR-1 Rogers State 4:44.93 5:02.03
44 Edwin Garcia FR-1 Fort Hays St. 4:45.02 3:42.32
45 Will Hall FR-1 McMurry 4:47.86 4:59.38
46 Hudson Yarborough SO-2 Dallas Baptist 4:48.71 5:49.34
47 Colton Howard FR-1 Dallas Baptist 4:49.70 4:03.35
48 Woods Zachary SO-2 Southern Nazarene 4:50.32 5:07.74
49 David Gamas SO-2 Southern Nazarene 4:50.94 3:35.30
50 Zy'Shonne Cowans JR-3 Central Methodist 4:55.04 3:35.38
51 Jacob Humphrey SO-2 Southern Nazarene 4:57.78 5:06.72
52 Jorge Vargas   Unattached 5:03.47 6:16.31
53 Pedro Marroquin Freshman KU Running Club 5:30.87 5:07.71
  Caden Uthe   Crowder Track Club DNF DNF
  Joan Rocha-Navarro SO-2 Kansas City DNF DNF
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
21 Carter Hutton FR-1 Dallas Baptist 4:28.80 3:51.17 4:15.36 5:06.44 3:59.24
35 Brendan Duncan   Unattached 4:36.64 4:00.68 3:21.95 3:19.18 4:53.24
36 Jorge Cantu SO-2 Missouri S&T 4:36.71 4:09.04 5:40.36 5:51.43 4:47.78
37 Kaceson Lolar   Unattached 4:37.15 4:51.01 4:17.75 5:32.58 3:52.81
38 William Ramirez SO-2 Southern Nazarene 4:38.61 5:51.05 5:14.83 5:20.41 5:03.69
40 Joel Haynes SO-2 Southern Nazarene 4:40.08 5:33.30 5:08.09 4:00.87 3:44.07
42 Daniel Medrano FR-1 Dallas Baptist 4:43.50 4:09.48 4:29.33 3:46.80 5:17.52
43 Ty Rupert FR-1 Rogers State 4:44.93 5:10.58 5:39.07 4:42.08 3:56.50
45 Will Hall FR-1 McMurry 4:47.86 4:53.62 5:10.89 3:50.29 5:28.16
48 Woods Zachary SO-2 Southern Nazarene 4:50.32 5:54.19 5:33.87 4:21.29 3:43.55
49 David Gamas SO-2 Southern Nazarene 4:50.94 5:57.86 5:11.31 4:27.67 5:40.40
50 Zy'Shonne Cowans JR-3 Central Methodist 4:55.04 5:03.90 5:06.85 5:21.60 6:23.56
51 Jacob Humphrey SO-2 Southern Nazarene 4:57.78 4:10.14 5:30.54 3:37.38 4:01.21
53 Pedro Marroquin Freshman KU Running Club 5:30.87 6:10.58 4:21.39 6:17.20 4:54.48
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Javyn Contreras JR-3 Fort Hays St. 4:25.65
14 Max Bowyer FR-1 Fort Hays St. 4:26.90
15 Andrew Bacon FR-1 Missouri S&T 4:26.98
17 Luke Ronsman FR-1 Dallas Baptist 4:27.53
18 James Williams FR-1 Oklahoma Baptist 4:28.39
22 Andrew Waller FR-1 Fort Hays St. 4:30.05
24 Doriye Jackson JR-3 Central Methodist 4:30.37
25 Collin McHugh JR-3 Rogers State 4:30.80
26 Diego Moran SO-2 Our Lady of the Lake 4:31.98
27 Joshua Nunn SO-2 Missouri S&T 4:32.40
28 Noah Morenz FR-1 Fort Hays St. 4:32.47
32 Nathan Hernandez FR-1 Rogers State 4:34.01
33 Matthew Murray FR-1 Dallas Baptist 4:35.38
44 Edwin Garcia FR-1 Fort Hays St. 4:45.02
47 Colton Howard FR-1 Dallas Baptist 4:49.70
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Matthew Beveridge SO-2 Tulsa 4:57.43 3:38.47 4:23.21
6 CJ Kneisler SO-2 Pittsburg St. 4:37.31 3:57.69 4:24.10
7 Andrew Westphal FR-1 Arkansas State 4:11.89 4:27.80 4:25.14
8 Jon Biersdorfer SO-2 Rogers State 4:59.86 3:19.02 4:25.36
11 Ethan Montgomery FR-1 Evangel 3:54.57 4:37.22 4:26.55
12 Jamon Smith SO-2 Texas Wesleyan 5:22.93 4:13.54 4:26.88
13 Matt Wilson   Unattached 4:58.92 5:28.28 4:26.89
19 Ezekiel McCain FR-1 Arkansas State 4:39.22 3:48.21 4:28.48
20 John Bear JR-3 Pittsburg St. 3:45.70 4:50.18 4:28.68
30 Mitch Sailer JR-3 Pittsburg St. 3:16.70 3:46.75 4:33.19
31 Gian Pulido SO-2 Tulsa 3:14.30 5:36.61 4:33.66
34 Samuel Morales   Crowder Track Club 5:37.32 3:35.67 4:36.49
39 Gavin Duchscherer FR-1 Southwest Baptist 3:35.55 5:21.92 4:39.93
  Joan Rocha-Navarro SO-2 Kansas City DNF DNF DNF
  Caden Uthe   Crowder Track Club DNF DNF DNF
Men's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Trever Medina JR-3 Fort Hays St. 4:07.60 3:26.76 4:15.25 4:48.44 3:34.41
2 Braden Taylor FR-1 Tulsa 3:31.01 3:07.56 4:20.50 5:30.84 5:15.21
3 Brandon Clark JR-3 Kansas City 4:19.43 4:40.40 4:22.05 5:32.81 3:08.68
4 Carlos Vallejo SO-2 Rogers State 4:14.65 5:09.78 4:22.52 4:14.65 5:15.03
10 Aaron Mangan JR-3 Fort Hays St. 3:09.04 5:27.49 4:26.25 3:43.65 3:30.34
16 Jordan Kilonzo   Unattached 3:15.09 5:10.00 4:27.24 4:35.26 3:07.07
23 Nicholas Williams   Unattached 4:57.07 5:42.98 4:30.06 3:36.05 4:57.07
29 JC Hernandez SO-2 Our Lady of the Lake 5:37.98 5:27.08 4:32.56 4:24.39 4:57.09
41 Cale Thiessen FR-1 Southwest Baptist 5:47.74 3:49.00 4:42.71 3:54.65 4:42.71
46 Hudson Yarborough SO-2 Dallas Baptist 5:40.68 3:27.88 4:48.71 5:29.13 6:03.78
52 Jorge Vargas   Unattached 6:04.17 4:48.30 5:03.47 3:53.68 5:06.51