May 4- 6, 2023
|
Hardin-Simmons - Abilene, TX

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Trent Sakakini SR-4 UT-Dallas 1:40.68 1:54.40 2:17.28 1:32.67 1:54.40 1:38.39 1:32.67 10
2 Abram Maldonado SO-2 McMurry 2:12.99 1:34.49 2:00.15 2:09.49 1:56.65 1:32.16 1:47.32 8
3 Nathaniel Brim SO-2 UT-Dallas 2:14.82 1:46.44 1:51.17 2:29.01 1:58.26 2:13.64 2:31.38 6
4 Elijah Baker JR-3 East Texas Baptist 1:31.53 2:04.05 2:02.84 1:48.39 2:00.43 2:13.68 1:52.00 5
5 Walker Reeves FR-1 LeTourneau 2:19.07 1:30.70 2:37.21 1:58.52 2:00.93 1:24.66 1:51.26 4
6 Andrew Duncan JR-3 Ozarks (Ark.) 2:05.76 1:55.90 2:29.18 2:24.25 2:03.29 2:02.06 2:16.86 3
7 Seth Kaplan JR-3 LeTourneau 1:38.71 1:58.71 1:27.47 1:56.21 2:04.95 2:13.70 2:04.95 2
8 Justin Ardis SR-4 UT-Dallas 1:45.34 2:15.26 2:32.16 1:55.75 2:10.05 2:03.55 2:04.85 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Trent Sakakini SR-4 UT-Dallas 1:40.90 1:57.32
2 Abram Maldonado SO-2 McMurry 1:40.69 1:58.45
3 Nathaniel Brim SO-2 UT-Dallas 1:29.22 1:58.95
4 Walker Reeves FR-1 LeTourneau 2:01.50 1:59.11
5 Justin Ardis SR-4 UT-Dallas 1:44.62 2:00.25
6 Elijah Baker JR-3 East Texas Baptist 2:21.14 2:00.63
7 Seth Kaplan JR-3 LeTourneau 1:31.55 2:02.06
8 Andrew Duncan JR-3 Ozarks (Ark.) 1:41.75 2:02.58
9 Tyler Mills FR-1 McMurry 1:50.30 2:02.55
10 Victor Leos SO-2 McMurry 1:44.20 2:02.58
11 Hudson McGuire SO-2 LeTourneau 2:02.62 2:02.62
12 Daniel Bizima JR-3 Concordia (Tex.) 1:40.96 2:03.12
13 Eduardo Garcia SO-2 McMurry 2:04.82 2:03.58
14 Arik Phillips FR-1 McMurry 2:04.43 2:04.43
15 Benjamin Stormes JR-3 Ozarks (Ark.) 2:15.97 2:04.74
16 Zach Mitchell SO-2 Hardin-Simmons 2:18.51 2:05.91
17 Daniel Zepeda SO-2 East Texas Baptist 1:50.17 2:08.10
18 Mark Valdez FR-1 Hardin-Simmons 2:22.73 2:08.58
19 Luke Cantu FR-1 Hardin-Simmons 2:17.77 2:09.97
20 Cameron Crenshaw JR-3 East Texas Baptist 2:18.86 2:11.00
21 Taimoore Arshi SO-2 UT-Dallas 2:06.73 2:14.82
22 Colby Dorcely SR-4 Ozarks (Ark.) 2:35.69 2:20.26
23 Keithon Glenn JR-3 East Texas Baptist 2:43.45 2:20.90
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Walker Reeves FR-1 LeTourneau 1:59.11
6 Elijah Baker JR-3 East Texas Baptist 2:00.63
7 Seth Kaplan JR-3 LeTourneau 2:02.06
13 Eduardo Garcia SO-2 McMurry 2:03.58
15 Benjamin Stormes JR-3 Ozarks (Ark.) 2:04.74
17 Daniel Zepeda SO-2 East Texas Baptist 2:08.10
19 Luke Cantu FR-1 Hardin-Simmons 2:09.97
23 Keithon Glenn JR-3 East Texas Baptist 2:20.90
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Abram Maldonado SO-2 McMurry 1:44.24 2:17.41 1:31.21 1:58.45 1:57.27
3 Nathaniel Brim SO-2 UT-Dallas 1:26.84 2:13.23 2:33.45 1:58.95 1:54.20
5 Justin Ardis SR-4 UT-Dallas 2:20.70 2:17.09 1:42.22 2:00.25 1:38.61
9 Tyler Mills FR-1 McMurry 1:35.59 2:36.87 2:18.49 2:02.55 1:58.88
10 Victor Leos SO-2 McMurry 2:28.33 1:40.52 1:25.81 2:02.58 2:38.13
14 Arik Phillips FR-1 McMurry 1:44.53 2:40.52 2:00.70 2:04.43 1:38.30
18 Mark Valdez FR-1 Hardin-Simmons 2:39.44 2:42.01 2:43.30 2:08.58 2:44.59
22 Colby Dorcely SR-4 Ozarks (Ark.) 2:16.06 2:34.29 2:00.63 2:20.26 1:52.21
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Trent Sakakini SR-4 UT-Dallas 2:24.31 1:23.30 1:30.34 1:57.32
8 Andrew Duncan JR-3 Ozarks (Ark.) 1:29.49 2:12.39 1:25.81 2:02.58
11 Hudson McGuire SO-2 LeTourneau 2:00.17 2:07.53 1:39.33 2:02.62
12 Daniel Bizima JR-3 Concordia (Tex.) 2:00.66 2:08.05 2:17.90 2:03.12
16 Zach Mitchell SO-2 Hardin-Simmons 2:23.54 2:38.65 1:38.21 2:05.91
20 Cameron Crenshaw JR-3 East Texas Baptist 1:47.42 1:36.94 2:01.83 2:11.00
21 Taimoore Arshi SO-2 UT-Dallas 2:20.22 1:35.73 2:22.91 2:14.82