April 21-22, 2023
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Christian Patzka SO-2 Wis.-Whitewater 8:47.74 6:56.92 6:30.53 10:28.01 11:04.96 10
2 Lance Sobaski FR-1 Wartburg 9:07.37 11:35.16 7:06.95 9:12.85 7:34.32 8
3 Connor Lancial SO-2 Wartburg 9:16.60 6:40.76 10:12.26 7:08.59 10:51.23 6
4 Clay Pehl SO-2 Wartburg 9:17.80 11:37.25 6:58.35 11:48.41 10:35.90 5
5 Kyle Samluk JR-3 Michigan Tech 9:21.85 10:34.89 8:36.91 11:36.70 12:10.41 4
6 Jake Krause SO-2 Wis.-Oshkosh 9:22.46 8:54.34 11:26.21 9:05.59 7:07.47 3
7 Sean Campbell SO-2 Wis.-Stevens Point 9:25.97 9:31.63 7:49.76 9:37.29 8:46.36 2
8 Chris Allen SO-2 Wis.-Whitewater 9:41.26 7:10.14 12:24.02 11:08.45 8:31.51 1
9 Stephen Loparo SO-2 Michigan Tech 9:42.29 8:14.95 8:09.13 10:28.88 7:16.72 -
10 Mason Shea JR-3 Wis.-Eau Claire 9:43.41 8:56.74 11:34.26 9:25.91 7:00.06 -
11 Brandon Gang FR-1 Wis.-Whitewater 9:43.67 7:06.08 7:41.10 7:35.27 7:58.61 -
12 Jesse Peterson SO-2 Wis.-Eau Claire 9:45.21 8:05.73 10:55.44 8:17.43 11:42.26 -
13 Lance Pfrimmer SO-2 Wis.-Stout 9:51.01 8:46.00 11:25.58 8:10.54 8:46.00 -
14 Carl Lundgren JR-3 Wis.-Eau Claire 9:51.86 10:39.21 6:54.31 12:37.58 7:17.98 -
15 Joey Barber SR-4 Wis.-Eau Claire 9:52.18 10:04.03 11:44.70 7:00.45 11:44.70 -
16 Alex Suelflow SO-2 Wis.-Stout 9:54.12 12:40.48 10:41.65 12:52.36 9:24.42 -
17 Callen Carrier SO-2 Michigan Tech 9:54.58 12:29.17 11:11.88 12:23.23 12:29.17 -
18 Aric Brodie SR-4 Hamline 9:54.58 12:17.28 9:12.96 11:59.45 7:37.83 -
19 Jonah Block FR-1 Wis.-Whitewater 9:55.92 12:30.86 7:26.94 12:30.86 7:15.03 -
20 Max Bailey SO-2 Wis.-Stout 9:56.61 9:08.89 9:38.72 12:07.87 10:20.48 -
21 Trent Chadwick FR-1 Wis.-Oshkosh 9:56.79 10:26.63 9:26.95 10:08.73 10:56.47 -
22 Christian Kuwaye SO-2 Ripon 9:58.98 12:16.75 8:23.15 10:22.94 8:05.18 -
23 Tucker Johnson FR-1 Wis.-Whitewater 9:59.50 11:23.43 11:59.40 11:35.42 10:53.46 -
24 Tommy Conklin FR-1 Wis.-Whitewater 9:59.51 9:11.55 7:23.64 9:05.56 12:23.40 -
25 Michael Schmitz SO-2 Wartburg 9:59.83 11:41.81 11:47.80 10:05.83 11:29.81 -
26 Tyler Rislov FR-1 Wis.-Stout 10:00.13 11:24.15 10:18.14 7:06.10 8:18.11 -
27 Austin Smelker FR-1 Michigan Tech 10:02.41 11:20.73 7:31.81 10:14.46 9:50.37 -
28 Ian Barnes FR-1 Wis.-Eau Claire 10:08.82 10:33.18 12:59.29 9:26.21 10:02.74 -
29 Adrian Baquera SO-2 Ripon 10:14.95 9:56.51 8:55.01 11:53.35 8:05.81 -
30 Alex Metko FR-1 Wis.-Whitewater 10:22.34 13:16.60 9:26.33 7:21.87 7:21.87 -
31 Skyler Fryman FR-1 Wis.-Eau Claire 10:25.34 13:26.69 7:30.25 12:17.91 12:49.17 -
32 Bryce Ertman FR-1 Viterbo 11:51.57 9:50.61 13:02.73 12:48.50 8:46.57 -
  Zach Nelson FR-1 Wis.-Oshkosh DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Christian Patzka SO-2 Wis.-Whitewater 8:47.74 6:56.92 8:26.63 6:09.42 9:08.85 10
2 Lance Sobaski FR-1 Wartburg 9:07.37 6:34.11 10:13.06 7:45.27 8:50.95 8
3 Connor Lancial SO-2 Wartburg 9:16.60 7:14.15 9:22.17 9:50.00 8:32.08 6
4 Clay Pehl SO-2 Wartburg 9:17.80 9:45.69 9:17.80 10:47.05 9:45.69 5
5 Kyle Samluk JR-3 Michigan Tech 9:21.85 9:05.00 9:44.33 8:20.05 6:38.92 4
6 Jake Krause SO-2 Wis.-Oshkosh 9:22.46 7:41.22 11:26.21 7:24.35 10:07.46 3
7 Sean Campbell SO-2 Wis.-Stevens Point 9:25.97 8:46.36 11:07.85 8:06.74 6:36.18 2
8 Chris Allen SO-2 Wis.-Whitewater 9:41.26 11:31.70 9:58.70 11:49.14 7:15.95 1
9 Stephen Loparo SO-2 Michigan Tech 9:42.29 7:45.84 10:46.35 8:49.89 10:52.17 -
10 Mason Shea JR-3 Wis.-Eau Claire 9:43.41 11:45.93 7:17.56 11:40.10 9:20.08 -
11 Brandon Gang FR-1 Wis.-Whitewater 9:43.67 9:49.51 11:46.24 11:52.08 9:02.82 -
13 Lance Pfrimmer SO-2 Wis.-Stout 9:51.01 8:57.82 12:18.77 10:32.38 11:19.67 -
15 Joey Barber SR-4 Wis.-Eau Claire 9:52.18 8:23.36 8:11.51 7:18.22 11:38.78 -
18 Aric Brodie SR-4 Hamline 9:54.58 8:07.56 8:37.29 7:25.94 11:17.83 -
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
12 Jesse Peterson SO-2 Wis.-Eau Claire 11:30.55 10:37.88 9:45.21 9:21.81 9:33.51 7:59.88 -
14 Carl Lundgren JR-3 Wis.-Eau Claire 8:46.76 8:05.33 9:51.86 12:43.50 10:09.62 8:05.33 -
16 Alex Suelflow SO-2 Wis.-Stout 8:07.18 9:12.54 9:54.12 10:06.01 12:52.36 10:11.95 -
17 Callen Carrier SO-2 Michigan Tech 8:49.18 9:42.69 9:54.58 9:01.07 7:37.83 10:59.99 -
19 Jonah Block FR-1 Wis.-Whitewater 10:37.64 9:32.09 9:55.92 12:54.70 8:44.41 6:57.15 -
20 Max Bailey SO-2 Wis.-Stout 12:07.87 7:45.36 9:56.61 10:20.48 9:44.68 9:44.68 -
21 Trent Chadwick FR-1 Wis.-Oshkosh 8:45.18 11:20.34 9:56.79 8:39.21 7:39.53 11:14.38 -
22 Christian Kuwaye SO-2 Ripon 8:05.18 7:47.21 9:58.98 11:40.81 9:29.04 7:35.23 -
23 Tucker Johnson FR-1 Wis.-Whitewater 11:23.43 8:59.55 9:59.50 7:59.60 7:35.62 9:47.51 -
24 Tommy Conklin FR-1 Wis.-Whitewater 12:59.37 10:17.50 9:59.51 9:47.52 11:29.44 9:23.54 -
25 Michael Schmitz SO-2 Wartburg 9:47.84 10:41.82 9:59.83 11:53.80 8:11.86 10:47.82 -
26 Tyler Rislov FR-1 Wis.-Stout 8:00.11 13:00.17 10:00.13 11:18.15 7:54.11 8:48.12 -
27 Austin Smelker FR-1 Michigan Tech 7:01.69 11:20.73 10:02.41 7:07.72 7:25.79 10:38.56 -
28 Ian Barnes FR-1 Wis.-Eau Claire 11:15.79 11:34.06 10:08.82 11:15.79 12:41.03 11:40.15 -
29 Adrian Baquera SO-2 Ripon 8:36.56 8:48.86 10:14.95 10:58.00 7:10.47 12:11.79 -
30 Alex Metko FR-1 Wis.-Whitewater 11:55.70 10:53.46 10:22.34 8:11.65 12:39.26 7:46.76 -
31 Skyler Fryman FR-1 Wis.-Eau Claire 13:01.68 12:36.67 10:25.34 12:49.17 10:37.85 7:30.25 -
32 Bryce Ertman FR-1 Viterbo 15:03.70 11:58.69 11:51.57 14:06.77 9:00.80 11:51.57 -
  Zach Nelson FR-1 Wis.-Oshkosh DNF DNF DNF DNF DNF DNF -