May 3- 4, 2024
|
UW-Platteville - Platteville, WI

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse 2:20.97 2:18.74 2:18.74 1:36.22 1:51.88 10
2 Steven Potter SR-4 Wis.-Oshkosh 1:59.58 1:23.48 2:10.86 1:48.30 1:52.81 8
3 Braedon Gilles JR-3 Wis.-Stevens Point 2:25.86 1:58.73 1:27.07 2:25.86 1:53.07 6
4 Dylan Wachter SR-4 Wis.-River Falls 1:53.40 2:12.68 2:07.01 1:45.47 1:53.40 5
5 Michael Madoch SR-4 Wis.-La Crosse 2:02.71 2:10.67 1:26.36 2:02.71 1:53.62 4
6 Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh 2:15.04 1:21.26 1:45.29 1:26.98 1:54.44 3
7 Parker Heintz SO-2 Wis.-La Crosse 2:08.34 2:30.31 1:32.50 1:32.50 1:55.62 2
8 Sam Verkerke JR-3 Wis.-Eau Claire 1:36.43 1:31.78 1:52.69 2:17.08 1:56.17 1
9 Owen Klaus FR-1 Wis.-La Crosse 1:35.49 1:37.85 2:08.50 1:44.93 1:57.89 -

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Steven Potter SR-4 Wis.-Oshkosh 1:50.86 2:04.17 1:58.62 1:27.58 1:47.54 1:53.08
2 Braedon Gilles JR-3 Wis.-Stevens Point 1:51.78 1:54.02 2:18.61 1:57.37 1:32.78 1:28.31
3 Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh 1:52.54 1:25.53 1:52.54 1:28.91 1:23.28 1:51.42
4 Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse 1:51.19 1:54.53 1:45.63 1:50.08 2:07.87 1:56.75
5 Dylan Wachter SR-4 Wis.-River Falls 1:52.47 2:22.84 1:29.98 1:52.47 1:37.85 1:36.73
6 Sam Verkerke JR-3 Wis.-Eau Claire 1:52.84 1:49.46 1:22.38 1:23.51 2:24.44 2:15.41
7 Parker Heintz SO-2 Wis.-La Crosse 1:52.15 2:16.83 1:18.51 1:31.97 1:29.72 1:28.60
8 Owen Klaus FR-1 Wis.-La Crosse 1:53.09 1:35.00 1:42.92 1:19.17 2:04.40 2:17.97
9 Michael Madoch SR-4 Wis.-La Crosse 1:53.18 1:27.15 2:12.42 1:31.68 2:22.61 1:31.68
10 Silas Green SO-2 Wis.-Stout 1:53.32 1:24.99 2:25.05 1:21.59 1:43.13 1:56.72
11 Justin Krause JR-3 Wis.-Whitewater 1:53.33 1:40.87 1:22.73 1:49.93 2:26.20 1:38.60
12 Lucas Nicholson FR-1 Wis.-Oshkosh 1:53.38 2:26.26 1:29.57 1:53.38 1:28.44 2:16.06
13 Rhett Reuter SO-2 Wis.-Whitewater 1:54.08 1:32.41 1:32.41 1:21.00 1:46.10 2:12.34
14 Logan Munson SO-2 Wis.-River Falls 1:54.09 1:32.42 2:13.49 1:33.56 1:47.25 1:33.56
15 Reid Marquardt SR-4 Wis.-Oshkosh 1:54.22 2:27.35 1:47.37 1:58.79 1:32.52 1:46.23
16 Blake Lobner FR-1 Wis.-Stevens Point 1:54.60 1:29.39 1:55.75 2:25.55 2:22.11 1:55.75
17 Caleb Boudreau SO-2 Wis.-Eau Claire 1:54.79 2:10.86 2:09.72 2:12.01 1:46.76 2:10.86
18 Drew Davey SO-2 Wis.-Whitewater 1:55.13 2:06.65 1:56.29 2:06.65 1:57.44 2:15.86
19 Xavier Lasee JR-3 Wis.-Oshkosh 1:55.59 2:16.40 1:37.10 1:59.06 2:14.09 1:38.26
20 Joshua Stone SO-2 Wis.-Platteville 1:55.67 1:20.97 2:22.28 1:47.58 2:09.55 1:42.95
21 Tyler Nosko SO-2 Wis.-Stevens Point 1:55.79 2:24.74 1:30.32 2:06.22 1:24.53 1:25.69
22 Colin Lewandowski SO-2 Wis.-Whitewater 1:56.20 1:58.53 2:18.28 1:41.10 1:25.99 2:29.90
23 Kory Wiegert JR-3 Wis.-Stout 1:56.47 1:28.52 2:30.25 2:30.25 1:43.66 1:26.19
24 Addison Wong SO-2 Wis.-Eau Claire 1:56.88 2:30.78 1:55.72 1:55.72 1:40.52 2:06.23
25 Paul Treiber SO-2 Wis.-Platteville 1:56.96 1:38.25 2:00.47 1:56.96 1:58.13 2:18.02
26 Evan Guenther SO-2 Wis.-Eau Claire 1:57.94 1:59.12 2:33.33 1:35.54 2:27.43 1:48.51
27 Aiden Leist SO-2 Wis.-Stevens Point 1:58.51 2:21.03 2:29.33 1:24.15 1:59.70 1:45.48
28 Eric Kordus SR-4 Wis.-Eau Claire 1:59.38 1:25.96 1:42.67 2:31.62 2:11.32 1:59.38
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Braedon Gilles JR-3 Wis.-Stevens Point 2:06.32 1:32.78 1:51.78 1:58.49 2:23.08 2:01.84
5 Dylan Wachter SR-4 Wis.-River Falls 2:02.60 1:22.11 1:52.47 1:25.48 1:56.97 1:35.60
8 Owen Klaus FR-1 Wis.-La Crosse 1:38.39 1:42.92 1:53.09 1:22.56 1:32.74 1:40.65
11 Justin Krause JR-3 Wis.-Whitewater 2:22.80 2:12.60 1:53.33 1:35.20 2:09.20 1:36.33
12 Lucas Nicholson FR-1 Wis.-Oshkosh 1:51.12 1:25.04 1:53.38 2:10.39 1:40.91 1:21.64
14 Logan Munson SO-2 Wis.-River Falls 2:14.63 1:59.80 1:54.09 1:31.28 1:58.66 2:05.50
16 Blake Lobner FR-1 Wis.-Stevens Point 1:32.83 1:55.75 1:54.60 2:24.40 1:36.27 2:28.98
19 Xavier Lasee JR-3 Wis.-Oshkosh 1:50.97 2:08.31 1:55.59 2:26.80 1:40.57 2:08.31
21 Tyler Nosko SO-2 Wis.-Stevens Point 1:58.11 2:30.53 1:55.79 2:16.64 2:20.11 2:09.69
25 Paul Treiber SO-2 Wis.-Platteville 1:51.12 2:02.81 1:56.96 2:29.71 1:33.57 2:18.02
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh 1:40.16 1:55.92 1:52.54
6 Sam Verkerke JR-3 Wis.-Eau Claire 1:51.72 1:50.59 1:52.84
9 Michael Madoch SR-4 Wis.-La Crosse 1:22.63 2:18.08 1:53.18
13 Rhett Reuter SO-2 Wis.-Whitewater 1:22.14 1:42.68 1:54.08
22 Colin Lewandowski SO-2 Wis.-Whitewater 2:15.96 1:44.58 1:56.20
23 Kory Wiegert JR-3 Wis.-Stout 1:52.98 2:25.59 1:56.47
24 Addison Wong SO-2 Wis.-Eau Claire 2:08.57 1:33.51 1:56.88
27 Aiden Leist SO-2 Wis.-Stevens Point 2:34.07 1:45.48 1:58.51
28 Eric Kordus SR-4 Wis.-Eau Claire 1:42.67 1:40.28 1:59.38
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Steven Potter SR-4 Wis.-Oshkosh 1:50.86 2:19.69
4 Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse 1:51.19 1:24.51
7 Parker Heintz SO-2 Wis.-La Crosse 1:52.15 2:01.13
10 Silas Green SO-2 Wis.-Stout 1:53.32 1:20.46
15 Reid Marquardt SR-4 Wis.-Oshkosh 1:54.22 1:30.24
17 Caleb Boudreau SO-2 Wis.-Eau Claire 1:54.79 1:43.32
18 Drew Davey SO-2 Wis.-Whitewater 1:55.13 1:44.77
20 Joshua Stone SO-2 Wis.-Platteville 1:55.67 2:11.87
26 Evan Guenther SO-2 Wis.-Eau Claire 1:57.94 1:30.82