Southwestern Pirate Opener

September 1, 2018
|
Southwestern U. Georgetown, TX 78626
HOST: Southwestern University   DIRECTOR: Andrew Diehl   TIMING: Pro-Fit Race Timing   REFEREE: Gary Flippin   STARTER: Gary Flippin  

Men Team Results (5k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 St. Thomas (Tex.) 1:27:16 17:27 36 1 2 8 10 15 27  
2 Southwestern (Tex.) 1:27:36 17:31 40 3 4 9 11 13 16 24
3 Hardin-Simmons 1:30:27 18:05 61 6 7 12 17 19 21 26
4 McMurry 1:33:05 18:37 92 5 14 20 22 31 34 36
5 Concordia (Tex.) 1:35:38 19:07 128 18 23 28 29 30 32 37
6 Schreiner 1:53:20 22:40 170 25 33 35 38 39    

Men Individual Results (5k)
Top↑
START TIME: 9:05 AM

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Alex De La Maza -66897 St. Thomas (Tex.) 05:22.3 16:41.4 1
2 Michael Skinner -66897 St. Thomas (Tex.) 05:22.3 16:41.5 2
3 Josh Im JR-3 Southwestern (Tex.) 05:25.9 16:52.7 3
4 John Hattan SR-4 Southwestern (Tex.) 05:27.8 16:58.6 4
5 Tyler Sanchez SR-4 McMurry 05:34.1 17:18.2 5
6 Ben Splain SO-2 Hardin-Simmons 05:40.6 17:38.2 6
7 Aaron Martinez FR-1 Hardin-Simmons 05:42.4 17:43.8 7
8 Armando Hernandez -66897 St. Thomas (Tex.) 05:43.5 17:47.3 8
9 C.P. Shaulis FR-1 Southwestern (Tex.) 05:44.2 17:49.6 9
10 Joel Garza -66897 St. Thomas (Tex.) 05:45.1 17:52.4 10
11 Nathan Botros FR-1 Southwestern (Tex.) 05:45.5 17:53.7 11
12 Tyler Rohrman JR-3 Hardin-Simmons 05:47.8 18:00.5 12
13 Miles Griffin SO-2 Southwestern (Tex.) 05:48.2 18:02.0 13
14 Latham Hensley JR-3 McMurry 05:50.8 18:10.0 14
15 Alonso Fernandez   Unattached 05:51.6 18:12.4
16 Juan Gonzales -66897 St. Thomas (Tex.) 05:52.1 18:14.0 15
17 Will Lord SO-2 Southwestern (Tex.) 05:53.3 18:17.8 16
18 River Smith SO-2 Hardin-Simmons 05:56.2 18:26.9 17
19 Elliott Smith   Unattached 05:58.6 18:34.3
20 Cameron Davies FR-1 Concordia (Tex.) 05:59.6 18:37.4 18
21 Tyler Stout FR-1 Hardin-Simmons 06:00.1 18:38.8 19
22 Samuel Rouse FR-1 McMurry 06:01.0 18:41.7 20
23 Marcus Arroyo FR-1 Hardin-Simmons 06:01.2 18:42.3 21
24 Eloy Alvarez FR-1 McMurry 06:01.6 18:43.6 22
25 Samuel Stewart SO-2 Concordia (Tex.) 06:03.1 18:48.2 23
26 Alexander Guevara   Unattached 06:03.1 18:48.3
27 Doug Ginsberg FR-1 Southwestern (Tex.) 06:04.3 18:52.0 24
28 Refugio Montelongo FR-1 Schreiner 06:06.3 18:58.2 25
29 Stephen Hicks FR-1 Hardin-Simmons 06:07.1 19:00.6 26
30 Traetin Turrubiarte FR-1 Southwestern (Tex.) 06:07.5 19:02.0
31 Antonio Mata -66897 St. Thomas (Tex.) 06:08.6 19:05.4 27
32 Richard Denton SO-2 Hardin-Simmons 06:09.1 19:07.0
33 Austin Morrison SR-4 Southwestern (Tex.) 06:09.5 19:08.0
34 Dylan Zoch SR-4 Concordia (Tex.) 06:11.4 19:14.1 28
35 Christian Colston SO-2 Concordia (Tex.) 06:15.2 19:25.9 29
36 Gilbert Beltran SO-2 Concordia (Tex.) 06:17.7 19:33.6 30
37 Stephen McEndree JR-3 Hardin-Simmons 06:21.1 19:44.2
38 Farouq Lakhani SR-4 McMurry 06:30.2 20:12.3 31
39 Jiro Daniels SO-2 Concordia (Tex.) 06:37.4 20:34.8 32
40 Joseph Harben SO-2 Schreiner 06:39.6 20:41.6 33
41 Sammy Magallen SO-2 Hardin-Simmons 06:39.7 20:41.9
42 Juan Rosas SO-2 McMurry 06:46.0 21:01.7 34
43 Joseph Diaz SO-2 Schreiner 06:48.7 21:09.8 35
44 Logan Swires JR-3 McMurry 06:49.9 21:13.6 36
45 Fred Banuelos JR-3 Southwestern (Tex.) 06:50.1 21:14.2
46 Dylan Day SO-2 Concordia (Tex.) 06:56.3 21:33.5 37
47 Luke Ford SR-4 Southwestern (Tex.) 07:01.1 21:48.6
48 Carlos Escobedo SO-2 Schreiner 07:53.5 24:31.2 38
49 Ravon Davis Conway FR-1 Concordia (Tex.) 07:54.5 24:34.5
50 Robert Guzman JR-3 Schreiner 09:00.6 27:59.9 39
51 Will Parks FR-1 Concordia (Tex.) 09:36.7 29:52.0

Women Individual Results (5k)
Top↑
START TIME: 9:45 AM

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Sydney Tencate JR-3 Hardin-Simmons 06:28.4 20:06.8
2 Abby Ringen -66897 St. Thomas (Tex.) 06:41.7 20:48.1
3 Emily Villines JR-3 Concordia (Tex.) 06:42.4 20:50.5
4 Lauren Stokes FR-1 Hardin-Simmons DQ
4 Hope Drury SO-2 McMurry DQ
4 Valerie Acosta FR-1 Southwestern (Tex.) DQ
4 Veronica Ritz FR-1 Hardin-Simmons DQ
4 Kylie Fonville JR-3 McMurry DQ
4 Sarah Endres FR-1 Schreiner DQ
4 Alex Fulton SR-4 McMurry DQ
4 Alexandria Gonzales -66897 St. Thomas (Tex.) DQ
4 Maricela Hernandez -66897 St. Thomas (Tex.) DQ
4 Yasel Ramirez SO-2 Schreiner DQ
4 Shelby McWilliams JR-3 McMurry DQ
4 Briana Cruz FR-1 Hardin-Simmons DQ
4 Patience Lopez FR-1 Southwestern (Tex.) DQ
4 Kendall Lee SO-2 Schreiner DQ
4 Meghan Kevil FR-1 Concordia (Tex.) DQ
4 Leslie Gonzalez FR-1 Hardin-Simmons DQ
4 Jessica Gaines JR-3 Schreiner DQ
4 Emma McCandless FR-1 Southwestern (Tex.) DQ
4 Ahtziri Hernandez SO-2 Schreiner DQ
4 Alexis Amaro JR-3 Concordia (Tex.) DQ
4 Venice Macawilli -66897 St. Thomas (Tex.) DQ
4 Lindsey Martinez SR-4 Schreiner DQ
4 Stefanie Saenz SO-2 Concordia (Tex.) DQ
4 Yadira Loera SO-2 Hardin-Simmons DQ
4 Trinh Ha SR-4 Southwestern (Tex.) DQ
4 Morgan Forteith SR-4 Southwestern (Tex.) DQ
4 Sadie Dolbear-Craven SR-4 McMurry DQ
4 Tiffany Cox SO-2 McMurry DQ
4 Brittany Acosta FR-1 Hardin-Simmons DQ
4 Joanna Sheley FR-1 Southwestern (Tex.) DQ
4 Fatima Mancia -66897 St. Thomas (Tex.) DQ