Pirate Invitational

October 11, 2019
|
Old Settlers Park , TX
TIMING: Pro-Fit Race Timing  

Women Team Results (6k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 TAMU-Kingsville 2:25:26 29:05 18 1 2 3 5 7    
2 Sul Ross St. 2:46:13 33:14 37 4 6 8 9 10 11  

Women Individual Results (6k)
Top↑
START TIME: 4:31 PM

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Monica Yanez SR-4 TAMU-Kingsville 07:03.8 26:20.3 1
2 Emma Pertuit FR-1 Southwestern (Tex.) 07:15.8 27:05.0
3 Lauren Calzado FR-1 Southwestern (Tex.) 07:30.0 27:58.1
4 Victoria Jaime   TAMU-Kingsville 07:32.3 28:06.4 2
5 Larissa Sanchez FR-1 TAMU-Kingsville 07:42.3 28:43.9 3
6 Kayla Grado FR-1 Sul Ross St. 07:44.1 28:50.6 4
7 Sarah Endres SO-2 Schreiner 07:53.9 29:27.1
8 Carnecia Scott   TAMU-Kingsville 08:01.1 29:54.0 5
9 Kendra Serrano FR-1 Sul Ross St. 08:08.6 30:21.8 6
10 Ahtziri Hernandez JR-3 Schreiner 08:09.4 30:24.8
11 Jocee Bennett JR-3 Texas Lutheran 08:13.4 30:39.9
12 Lauren Rodriguez   TAMU-Kingsville 08:40.9 32:22.4 7
13 Mariajose Cervantes SO-2 Sul Ross St. 08:48.3 32:50.0 8
14 Sara Ray FR-1 Sul Ross St. 09:44.6 36:20.0 9
15 Gabbi Raimondi SO-2 Sul Ross St. 10:09.0 37:50.9 10
16 Halie Guillen SO-2 Sul Ross St. 10:09.1 37:51.2 11
0 Janelle Galvan JR-3 Sul Ross St. DNF
0 Valaria Tellez   TAMU-Kingsville DNF
0 Ivett Ramos FR-1 Sul Ross St. DNF
0 Sarah Tronicek FR-1 TAMU-Kingsville DNF
0 Lizette Heredia FR-1 Sul Ross St. DNF
0 Emma McCandless SO-2 Southwestern (Tex.) DNF
0 Jessica Gaines SR-4 Schreiner DNF
0 Addison Jenkins FR-1 Sul Ross St. DNF

Men Team Results (8k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 TAMU-Kingsville 2:32:25 30:29 31 2 4 6 8 11    
2 Southwestern (Tex.) 2:37:56 31:35 37 1 3 5 12 16 17  
3 Schreiner 2:44:36 32:55 57 7 9 10 13 18 22 24
4 Sul Ross St. 3:01:41 36:20 89 14 15 19 20 21 23  

Men Individual Results (8k)
Top↑
START TIME: 4:31 PM

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Noah Dennis FR-1 Southwestern (Tex.) 05:46.5 28:42.5 1
2 Devin Robles FR-1 TAMU-Kingsville 05:49.0 28:54.8 2
3 C.P. Shaulis SO-2 Southwestern (Tex.) 05:51.7 29:08.4 3
4 Jasiah Patterson   TAMU-Kingsville 06:03.6 30:07.6 4
5 Nathan Botros SO-2 Southwestern (Tex.) 06:05.1 30:15.3 5
6 David Tellez   TAMU-Kingsville 06:07.6 30:27.6 6
7 Marco Hernandez FR-1 Schreiner 06:07.7 30:27.8 7
8 Angel Martinez   TAMU-Kingsville 06:12.2 30:50.6 8
9 Joseph Diaz JR-3 Schreiner 06:19.0 31:24.0 9
10 Xavier Enriquez SO-2 Schreiner 06:23.9 31:48.3 10
11 Mathew Aprecio FR-1 TAMU-Kingsville 06:27.1 32:04.6 11
12 Fred Banuelos SR-4 Southwestern (Tex.) 06:55.7 34:26.9 12
13 Ty Stock FR-1 Schreiner 07:00.1 34:48.6 13
14 William Serrano SR-4 Sul Ross St. 07:05.3 35:14.5 14
15 Niko Moreno SO-2 Sul Ross St. 07:06.3 35:19.3 15
16 Doug Ginsberg SO-2 Southwestern (Tex.) 07:07.2 35:24.1 16
17 Vincent Kim FR-1 Southwestern (Tex.) 07:12.1 35:48.1 17
18 Lane Willis FR-1 Schreiner 07:16.1 36:08.3 18
19 Mikal Banks FR-1 Sul Ross St. 07:17.2 36:13.4 19
20 Julian Paredes SO-2 Sul Ross St. 07:17.2 36:13.4 20
21 Corbett Cristian FR-1 Sul Ross St. 07:46.8 38:40.6 21
22 Carlos Escobedo JR-3 Schreiner 07:50.9 39:00.9 22
23 Trace Edwards FR-1 Sul Ross St. 08:18.8 41:20.1 23
24 Joshua Hollis-Roberts FR-1 Schreiner 09:42.6 48:16.4 24
25 Robert Guzman SR-4 Schreiner 10:06.0 50:12.9
0 Daniel Salinas FR-1 TAMU-Kingsville DNF
0 Ryan Heckart FR-1 Sul Ross St. DNF
0 Jake Trevino FR-1 TAMU-Kingsville DNF
0 Alijah Ontiveros FR-1 Southwestern (Tex.) DNF
0 Cailen Bond FR-1 Sul Ross St. DNF
0 Joseph Harben JR-3 Schreiner DNF
0 Devereaux Minnix FR-1 Sul Ross St. DNF