2nd Northwood Invite

September 11, 2021
|
Fisher Trails Midland, MI 48640
HOST: Northwood University   DIRECTOR: Jeremy Wilk   TIMING: A2 Race Management   REFEREE: Phil   STARTER: Phil Ouillette  

WOMENS 5000 Team Results (5k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Northern Michigan 1:35:47 19:09 21 2 3 4 5 7 10 11
2 Ashland 1:42:15 20:27 58 1 9 12 16 20 22  
3 Northwood (Mich.) 1:41:07 20:13 59 6 8 13 15 17 25  
4 Alma 1:52:39 22:31 104 14 18 21 24 27 29 31
5 Mott CC 2:03:31 24:42 133 19 23 26 32 33 34 35
6 Oakland Community Co 2:36:16 31:15 169 28 30 36 37 38    

WOMENS 5000 Individual Results (5k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Abby Moser Senior Ashland 06:03.8 18:50.5 1
2 Madison Malon SO-2 Northern Michigan 06:04.6 18:52.9 2
3 Elise Longley SR-4 Northern Michigan 06:07.4 19:01.4 3
4 Chrysanthe Patselas JR-3 Northern Michigan 06:11.3 19:13.8 4
5 Talon Prusi FR-1 Northern Michigan 06:11.9 19:15.6 5
6 Kameron Haag FR-1 Northwood (Mich.) 06:12.8 19:18.4 6
7 Meghan Langworthy SO-2 Northern Michigan 06:14.5 19:23.6 7
8 Sarah Zehr FR-1 Northwood (Mich.) 06:19.3 19:38.4 8
9 Cassandra Ponzi Senior Ashland 06:20.9 19:43.5 9
10 Anna Kelley JR-3 Northern Michigan 06:25.0 19:56.3 10
11 Ithaca Bergholtz SO-2 Northern Michigan 06:29.2 20:09.3 11
12 Emma Hinkle Junior Ashland 06:31.5 20:16.3 12
13 Aubrey Friedrich JR-3 Northern Michigan 06:32.0 20:18.0
14 Avery Stadt FR-1 Northwood (Mich.) 06:33.7 20:23.2 13
15 Cornelia Gotaas JR-3 Alma 06:37.8 20:36.1 14
16 Grace Weburg FR-1 Northwood (Mich.) 06:38.8 20:39.1 15
17 Emma Codding Freshman Ashland 06:41.6 20:47.7 16
18 Skylar Grubb FR-1 Northern Michigan 06:44.1 20:55.7
19 Morgan Lyon SO-2 Northern Michigan 06:46.7 21:03.7
20 Elizabeth Williams Freshman Northern Michigan 06:46.7 21:03.7
21 Taylor Conner SO-2 Northern Michigan 06:47.8 21:07.0
22 Lainey Veenkant SO-2 Northwood (Mich.) 06:48.2 21:08.2 17
23 Caleigh Winters FR-1 Alma 07:05.2 22:01.2 18
24 Nicole Palmer Freshman Mott CC 07:11.6 22:21.2 19
25 Taylor Anderson Senior Ashland 07:17.0 22:37.7 20
26 Elizabeth Gotaas SR-4 Alma 07:18.9 22:43.7 21
27 Hope Hageman Freshman Ashland 07:19.2 22:44.8 22
28 Jessica Adams Sophomore Mott CC 07:25.8 23:05.1 23
29 Jena Adams Freshman Kellogg Community 07:27.9 23:11.8
30 Julia Gotaas SO-2 Alma 07:31.1 23:21.6 24
31 Amanda Kalkman JR-3 Northwood (Mich.) 07:34.1 23:30.9 25
32 Anhelica Castro Sophomore Mott CC 07:41.4 23:53.6 26
33 Andrea Taghon SO-2 Alma 07:42.4 23:56.9 27
34 Emma DelCotto Sophomore Oakland Community Co 07:48.2 24:14.7 28
35 Rachel Whitt SO-2 Alma 07:48.8 24:16.8 29
36 Mary Salem Junior Oakland Community Co 07:50.7 24:22.6 30
37 Jenna Belmas FR-1 Alma 07:58.8 24:47.7 31
38 Ana Pace Sophomore Kellogg Community 08:01.0 24:54.5
39 Haley Chene SR-4 Alma 08:04.3 25:04.9
40 Madison O'Deay JR-3 Alma 08:06.6 25:12.0
41 Ava Cooney Sophomore Kellogg Community 08:26.1 26:12.7
42 Alyssa Lake SO-2 Alma 08:36.4 26:44.7
43 Madison Majestic Sophomore Mott CC 08:41.1 26:59.3 32
44 Abby North Freshman Mott CC 08:45.4 27:12.6 33
45 Karolena Popyk Freshman Mott CC 08:58.0 27:51.7 34
46 Kaitlyn Hankins Freshman Mott CC 09:02.7 28:06.2 35
47 Rylee Koutz SO-2 Alma 09:08.3 28:23.7
48 Samantha Michael Freshman Oakland Community Co 09:14.5 28:43.1 36
49 Shayla Mejia Freshman Kellogg Community 09:21.0 29:03.1
50 Jenna Goodrich Sophomore Mott CC 09:41.5 30:07.0
51 Ashley Lagodzinski Junior Oakland Community Co 10:49.7 33:38.8 37
52 Kayla Wohlgamuth Junior Oakland Community Co 14:34.4 45:17.0 38

MENS 6000 Team Results (6k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Northwood (MI) 1:35:39 19:07 15 1 2 3 4 5 7 9
2 Ashland 1:38:22 19:40 47 6 8 10 11 12 13 16
3 Alma 1:48:46 21:45 102 14 20 21 22 25 29 31
4 Oakland Community Co 1:50:20 22:04 108 17 18 23 24 26 27 33
5 Mott CC 2:00:35 24:07 124 15 19 28 30 32    

MENS 6000 Individual Results (6k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Zane Aldrich JR-3 Northwood (Mich.) 04:56.7 18:26.2 1
2 Josh Jones FR-1 Northwood (Mich.) 05:09.5 19:14.1 2
3 Brandon Boyd SO-2 Northwood (Mich.) 05:10.6 19:18.1 3
4 Dillan Haviland JR-3 Northwood (Mich.) 05:11.1 19:19.8 4
5 Preston Earl FR-1 Northwood (Mich.) 05:11.5 19:21.5 5
6 Nick Reimund Senior Ashland 05:12.4 19:24.7 6
7 Carson Laney FR-1 Northwood (Mich.) 05:15.0 19:34.4 7
8 Ian Johnson Senior Ashland 05:15.5 19:36.3 8
9 Andrew Wendler JR-3 Northwood (Mich.) 05:16.1 19:38.6 9
10 Nick Ponzi Sophomore Ashland 05:18.0 19:45.8 10
11 Lucas Oberle FR-1 Northwood (Mich.) 05:18.5 19:47.5
12 Colton Pinkerton Freshman Ashland 05:18.6 19:47.7 11
13 Konnor Ray Freshman Ashland 05:18.7 19:48.4 12
14 Jake Hall Senior Ashland 05:24.5 20:09.8 13
15 Sean Pauley SR-4 Alma 05:25.3 20:12.8 14
16 Parker Hayes JR-3 Northwood (Mich.) 05:25.5 20:13.7
17 Josiah Morse JR-3 Northwood (Mich.) 05:26.3 20:16.5
18 Kevin Lewis Freshman Mott CC 05:28.8 20:25.9 15
19 Joseph Shaya FR-1 Northwood (Mich.) 05:31.2 20:35.0
20 Matthew Long Senior Ashland 05:33.0 20:41.4 16
21 Lucas Woodruff Freshman Northwood (MI) 05:33.1 20:41.9
22 Joel Pospisil Junior Ashland 05:37.7 20:59.1
23 Caleb Bartle Freshman Oakland Community Co 05:40.5 21:09.5 17
24 Brad Baxter Sophomore Oakland Community Co 05:41.5 21:13.3 18
25 Stephen Barker JR-3 Northwood (Mich.) 05:42.8 21:18.3
26 Nolan Herr Sophomore Mott CC 05:42.9 21:18.4 19
27 Reece Ratliff Sophomore Kellogg Community 05:46.1 21:30.6
28 Connor Ingram Senior Ashland 05:50.5 21:46.7
29 Colton Chovanec SO-2 Alma 05:51.8 21:51.7 20
30 Clifton Maginity JR-3 Alma 05:52.4 21:53.8 21
31 Jacob Campbell SO-2 Alma 05:52.8 21:55.3 22
32 Ethan Rice Sophomore Oakland Community Co 05:53.3 21:57.1 23
33 Nick Schaffner Sophomore Ashland 06:03.1 22:33.7
34 Justin Hansen Sophomore Oakland Community Co 06:07.7 22:50.8 24
35 Jackson Nordbeck SR-4 Alma 06:08.2 22:52.9 25
36 Angel Ortiz Junior Ashland 06:08.8 22:54.9
37 Erik Olsen   Oakland Community Co 06:12.7 23:09.7 26
38 Hunter Finnila Sophomore Kellogg Community 06:14.2 23:15.3
39 Simon Arnold Sophomore Oakland Community Co 06:16.1 23:22.2 27
40 Jacob Livingston Sophomore Mott CC 06:35.2 24:33.5 28
41 Colin McDowell Sophomore Kellogg Community 06:41.8 24:58.1
42 Justin Kissling SO-2 Alma 06:47.8 25:20.5 29
43 William Mitchell Freshman Mott CC 06:49.1 25:25.2 30
44 Matthew Lewis JR-3 Alma 07:03.8 26:20.0 31
45 Andersen Strand FR-1 Alma 07:31.9 28:04.8
46 Brandon Iordanou Sophomore Mott CC 07:44.7 28:52.6 32
47 James Harrell Freshman Oakland Community Co 08:05.8 30:11.3 33