• Date: 2/10 - 02/11/12
  • Location: Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
    • ICON KEY:
    • NJCAA
    • PSAC
    • SUNYAC
    • DIII NE
    • IC4A/ECAC
    • NCAA DII Prov
    • Mets
    • ECAC DIII
    • NCAC
    • Northeast-10
    • NEICAAA
    • BIG EAST
    • NCAA DII Auto

Men's 800 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Rutt, Mike   NJ-NY Track Club 1:47.11 - 1(1)  
2. Everett, Tevan   New Jersey-New York Track Club 1:47.36 - 1(2)  
3. James, Jamaal   Trinidad and Tobago 1:47.66 - 1(3)  
4. Gonzalez, Christian   NJ-NY Track Club 1:47.74 - 1(4)  
5. Emrani, Dustin   New Jersey-New York Track Club 1:47.81 - 1(5)  
6. Hill, Brian   BAA 1:48.69 - 1(6)  
7. Lumax, Selasi SR-4 So. Conn. St. 1:48.70 - 2(1)
8. O'Conner, Theon SR-4 Georgetown 1:49.37 - 2(2)
9. Wade, Nick JR-3 Cornell 1:49.92 - 1(7)
10. Ross, Stuart FR-1 Boston U. 1:50.31 - 1(8)
11. DuPaul, Mike   ConnQuest 1:50.69 - 4(1)  
12. Admirand, Rutger FR-1 Cornell 1:50.85 - 2(3)
13. Bayley, Tim   GBTC 1:51.12 - 2(4)  
14. Waterman, Jake JR-3 Wabash 1:51.72 - 2(5)
15. Reid, Nicholas   New Jersey-New York Track Club 1:52.24 - 3(1)  
16. Brown, David SO-2 UMass Lowell 1:52.25 - 3(2)
17. Najem, Peter   BAA 1:52.35 - 2(6)  
18. Greene, Kevin SO-2 New Hampshire 1:52.36 - 6(1)
19. Marx, Patrick JR-3 MIT 1:52.86 - 3(3)
20. Sivakumaran, Vibushan FR-1 North Carolina St. 1:52.87 - 3(4)  
21. Horvath, Balint SR-4 Boston U. 1:53.06 - 4(2)
22. Carter, Chris JR-3 Geneseo St. 1:53.07 - 4(3)
23. Webster, Dillon FR-1 Findlay 1:53.09 - 3(5)
24. Mullen, Thomas SO-2 UMass Amherst 1:53.14 - 5(1)
25. Edwards, Korey   New Jersey-New York Track Club 1:53.14 - 4(4)  
26. Clark, Drew SR-4 Principia 1:53.28 - 2(7)  
27. Godfrey, Wiiliam SR-4 New Hampshire 1:53.31 - 8(1)
28. Kramer, Dan   New Balance Boston 1:53.32 - 4(5)  
29. Melton, Matt SO-2 Amherst 1:53.33 - 5(2)
30. MacDonald, Kellen SO-2 Boston College 1:53.48 - 4(6)
31. Raphael, Cody JR-3 George Mason 1:53.64 - 4(7)
32. Raiche, Marc-André   Sherbrooke 1:53.65 - 9(1)  
33. Patterson, James JR-3 NYU 1:53.71 - 7(1)
34. Nisky, Dylan SO-2 Colby 1:53.98 - 11(1)
35. Zirngibl, Lukas SO-2 Dartmouth 1:54.22 - 11(2)
36. McGrath, Samuel SO-2 Holy Cross 1:54.38 - 12(1)
37. Weeks, Eli JR-3 Kutztown 1:54.39 - 5(3)
38. Bilodeau, Mathieu   Sherbrooke 1:54.43 - 6(2)  
39. Scully, Dan SR-4 Trinity 1:54.54 - 6(3)
40. Kiggins, Chadd FR-1 MIT 1:54.57 - 5(4)
41. lozier, aaron   Unattached 1:54.72 - 11(3)  
42. Dutton, Trevor FR-1 Holy Cross 1:54.82 - 14(1)
43. Boiko, Scott SO-2 UMass Lowell 1:54.84 - 8(2)
44. Conn, Dennis SR-4 Widener 1:54.93 - 8(3)
45. Ryan, Eric   Unattached 1:54.94 - 5(5)  
46. Bevil, Matt SO-2 Brown 1:54.96 - 3(6)
47. Athanasidy, Nicholas SO-2 Holy Cross 1:55.18 - 13(1)
48. Bentley, Michael   Queen's University 1:55.19 - 9(2)  
49. Wolfe, Chris SR-4 California (Pa.) 1:55.26 - 3(7)
50. Amengual, Cody SO-2 Cortland St. 1:55.28 - 10(1)
51. Haskins, Tom SO-2 Oneonta 1:55.34 - 4(8)
52. Marthy, David FR-1 Marist 1:55.36 - 10(2)
53. Lakkis, Nahed JR-3 Boston College 1:55.52 - 7(2)
54. Capezzuto, Nicholas FR-1 Stonehill 1:55.61 - 12(2)
55. Spencer, Sam JR-3 Stonehill 1:55.65 - 8(4)
56. White, Matt SO-2 Colby 1:55.67 - 14(2)
57. Tasco, Dominic SO-2 TCNJ 1:55.67 - 7(3)
58. Bohunicky, David FR-1 Oneonta 1:55.69 - 6(4)
59. Cooney, Patrick FR-1 Stonehill 1:55.69 - 6(5)
60. Ramirez, Francisco   Unattached 1:55.76 - 11(4)  
61. Fargino, Tim SR-4 Buffalo State 1:55.87 - 8(5)
62. Whelan, Billy SR-4 Boston U. 1:55.89 - 12(3)
63. Weeks, Scott   Syracuse Chargers 1:55.92 - 13(2)  
64. Klimek, David FR-1 George Mason 1:55.96 - 6(6)  
65. O'Leary, Nicholas   Unattached 1:55.97 - 10(3)  
66. Guerra, Joe SR-4 Findlay 1:56.00 - 10(4)  
67. Vlah, Mike JR-3 Allegheny 1:56.04 - 8(6)
68. Carey, Andrew SO-2 Johns Hopkins 1:56.06 - 11(5)
69. Nelson, Kyle JR-3 Boston College 1:56.06 - 5(6)  
70. Hanlon, Sean JR-3 Stonehill 1:56.06 - 7(4)
71. White, Kerone   Kingsborough CC 1:56.30 - 7(5)
72. Bronson, Kevin SR-4 Geneseo St. 1:56.36 - 6(7)
73. Metivier, Timothy SR-4 Colgate 1:56.49 - 9(3)  
74. Press, Ben JR-3 Johns Hopkins 1:56.56 - 14(3)
75. Rosman, Adam   Unattached 1:56.77 - 10(5)  
76. Hutton, Alex   Queen's University 1:56.79 - 10(6)  
77. Kern, Mik JR-3 Brandeis 1:56.80 - 13(3)
78. Madsen, Stephen SR-4 Holy Cross 1:56.82 - 11(6)  
79. Rebovich, Nikolas JR-3 Providence 1:56.85 - 7(6)  
80. Popovici, Chris   Syracuse Chargers 1:56.97 - 15(1)  
81. Agard, Matthew   Kingsborough CC 1:57.08 - 9(4)
82. Landry-Coté, Mathieu   Sherbrooke 1:57.24 - 13(4)  
83. Fleming, Zach SO-2 Kutztown 1:57.30 - 13(5)
84. Jacobs, Adam SO-2 Stony Brook 1:57.48 - 15(2)
85. Gilmore, Ryan SO-2 NYU 1:57.55 - 12(4)
86. Howe, Eli JR-3 Amherst 1:57.55 - 15(3)
87. Kish, Zach FR-1 NYU 1:57.56 - 13(6)
88. Ngabo, Alex FR-1 Buffalo State 1:57.57 - 10(7)
89. Rosario, Rodney JR-3 Lock Haven 1:57.59 - 9(5)
90. Sheltzer, Alex FR-1 Tufts 1:57.61 - 8(7)
91. Calero, Michael FR-1 Ramapo 1:57.66 - 15(4)
92. Gallant, Bobby FR-1 Oneonta 1:57.70 - 12(5)
93. Daly, Patrick FR-1 Boston College 1:57.77 - 7(7)  
94. Paris, James FR-1 Colgate 1:57.79 - 14(4)  
95. Reilly, Christopher JR-3 Adelphi 1:57.83 - 9(6)
96. Whitney, Brendan SO-2 Oneonta 1:57.85 - 8(8)
97. White, Donavan SR-4 Wabash 1:57.90 - 9(7)
98. miller, christopher   Naval Academy Prep School 1:57.92 - 18(1)  
99. Kadiyala, Dharan FR-1 NYU 1:58.07 - 11(7)  
100. Roy, Marc-André   UNAT-Sherbrooke 1:58.11 - 19(1)  
101. Nee, Liam SO-2 Maine 1:58.16 - 20(1)  
102. Quinn, Michael SO-2 Widener 1:58.23 - 14(5)  
103. Koestner, Eric   Unattached 1:58.23 - 21(1)  
104. aramayo, ed   Falls Road Running Club 1:58.25 - 15(5)  
105. Reighard, Charlie SO-2 Amherst 1:58.27 - 14(6)
106. Benkhadra, Brian JR-3 Widener 1:58.28 - 17(1)  
107. Rodriguez, Chris JR-3 Hartford 1:58.30 - 17(2)  
108. Lee, Jordan SO-2 Coast Guard 1:58.37 - 16(1)
109. Oliva, Stefan FR-1 Colgate 1:58.43 - 16(2)  
110. Poles, Nicholas JR-3 Holy Cross 1:58.43 - 16(3)  
111. Swindell, Anthony   Unattached 1:58.45 - 11(8)  
112. Hruskovich, Cole SO-2 Wabash 1:58.51 - 5(7)
113. Booker, Chris SO-2 Providence 1:58.56 - 14(7)  
114. rolph, adam FR-1 Principia 1:58.59 - 24(1)  
115. O'Donnell, Gregory SO-2 Maine 1:58.66 - 20(2)  
116. Russell, Clayton FR-1 Trinity 1:58.70 - 22(1)
117. Weber, Nate JR-3 Oneonta 1:58.72 - 12(6)
118. Fleming, Derrick SO-2 Principia 1:58.91 - 9(8)  
119. Clarke, Kevin SO-2 Colby 1:58.94 - 19(2)
120. Kennedy, Michael FR-1 Maine 1:58.96 - 22(2)  
121. Schneider, Eric FR-1 Williams 1:59.01 - 18(2)
122. Hogan, Talon JR-3 Ramapo 1:59.07 - 18(3)  
123. Howerton, Kyle FR-1 Oneonta 1:59.23 - 18(4)
124. Durkee, Alex FR-1 Amherst 1:59.31 - 19(3)
125. Bruton, Dan SR-4 Oneonta 1:59.36 - 17(3)
126. Giuliani, Bobby JR-3 Hartford 1:59.37 - 17(4)  
127. Gravel, Philippe   UNAT-Sherbrooke 1:59.39 - 19(4)  
128. Cummings, Richard FR-1 Colgate 1:59.41 - 22(3)  
129. Duguay, Vincent   Zenith 1:59.44 - 15(6)  
130. Coleman, Gregory   Unattached 1:59.46 - 22(4)  
131. Parkinson, Jordan JR-3 Bentley 1:59.56 - 22(5)
132. Tinoco, Nuno FR-1 Buffalo State 1:59.84 - 15(7)
133. Waterman, Tom SO-2 Boston U. 1:59.89 - 17(5)  
134. Simpson, Christopher   Eliot TC 1:59.91 - 17(6)  
135. Donadt, Evan SR-4 UMass Amherst 1:59.91 - 18(5)  
136. Odin, Tim FR-1 Cortland St. 1:59.91 - 22(6)
137. Hub, Ryan FR-1 Coast Guard 1:59.95 - 24(2)
138. Marriott, Zach FR-1 Boston U. 2:00.03 - 22(7)  
139. McGreal, Ryan FR-1 George Mason 2:00.18 - 13(7)  
140. Beaudoin, Andrew FR-1 Williams 2:00.19 - 24(3)  
141. Petsky, Nicholas SO-2 Holy Cross 2:00.25 - 16(4)  
142. Dannenhoffer, Christopher SO-2 New Haven 2:00.30 - 20(3)
143. Sleeper, Christian FR-1 Bowdoin 2:00.45 - 20(4)  
144. May, Isaac FR-1 Bowdoin 2:00.46 - 20(5)  
145. Wolf, Nick SO-2 Williams 2:00.66 - 18(6)  
146. Ahearn, Joseph SO-2 Colgate 2:00.72 - 16(5)  
147. Phillips, Andrew FR-1 Tufts 2:00.93 - 20(6)  
148. Giardina, Michael FR-1 UMass Amherst 2:01.10 - 15(8)  
149. Garrity, Mike SR-4 Widener 2:01.21 - 12(7)  
150. Mazur, Matt SR-4 Lock Haven 2:01.35 - 13(8)  
151. Boudreau, Matt JR-3 Conn College 2:01.42 - 19(5)  
152. Simmons, Dillon JR-3 Lesley 2:01.46 - 23(1)  
153. coleman, gary   Naval Academy Prep School 2:01.56 - 21(2)  
154. Desautels, Maxime   Club d'athletisme Fleur de Lys 2:01.57 - 17(7)  
155. Bashaw, Marck FR-1 Springfield 2:01.57 - 16(6)  
156. Kearney, Zack FR-1 Coast Guard 2:01.63 - 21(3)  
157. Buttigieg, Bryan FR-1 Marist 2:01.76 - 18(7)  
158. Ainslie, Geoff SR-4 Amherst 2:01.78 - 21(4)  
159. Edouard, Christopher   Monroe College 2:01.81 - 16(7)  
160. Archer, Tyler   Unattached 2:01.84 - 10(8)  
161. Letourneau, Chris JR-3 Bentley 2:01.85 - 24(4)
162. Colford, Brendan SO-2 Bentley 2:01.87 - 25(1)
163. Fishman, Jayme   Elliot Track Club 2:01.87 - 19(6)  
164. Murphy, Kirk FR-1 WPI 2:02.03 - 24(5)  
165. Williams, Doug   Eliot TC 2:02.12 - 23(2)  
166. Hildenbrandt, Zachary SO-2 UMass Amherst 2:02.33 - 17(8)  
167. Berube, Jay FR-1 Oneonta 2:02.47 - 24(6)
168. Thériault, Augustin   Club d'athlétisme de Gatineau 2:02.57 - 20(7)  
169. Madigan, Sean FR-1 Colby 2:02.58 - 24(7)  
170. Brunelle, Aaron   Unattached 2:02.90 - 25(2)  
171. Conforti, Chris SO-2 Lesley 2:03.04 - 23(3)  
172. Martin, James FR-1 Coast Guard 2:03.35 - 21(5)  
173. Gitkind, Matt JR-3 Conn College 2:03.38 - 25(3)  
174. McConnell, Greg SR-4 WPI 2:03.41 - 19(7)  
175. Erickson, Chris SR-4 Amherst 2:03.49 - 22(8)  
176. Kent, Trevor SO-2 Plattsburgh St. 2:03.72 - 23(4)  
177. Rose, Connor SR-4 Tufts 2:03.79 - 7(8)  
178. Pinciak, Nathan JR-3 Springfield 2:03.96 - 21(6)  
179. Michel, Aaron SR-4 Springfield 2:03.97 - 21(7)  
180. Delianites, Steve SR-4 NYU 2:03.98 - 26(1)  
181. Gilfeather, Steven JR-3 Springfield 2:04.26 - 18(8)  
182. Kostelak, Thomas FR-1 WPI 2:04.66 - 19(8)  
183. Alrubaye, Hisham   Queensborough CC 2:05.24 - 26(2)  
184. Griffin, John FR-1 Holy Cross 2:05.25 - 26(3)  
185. Prieto, Andrew FR-1 Colgate 2:05.27 - 25(4)  
186. Schell, Brian   Unattached 2:05.29 - 23(5)  
187. Carroll, Joey FR-1 Bentley 2:05.32 - 25(5)
188. Pleskacz, Borys FR-1 Hartford 2:05.42 - 25(6)  
189. Walther, Jared FR-1 Cortland St. 2:05.49 - 24(8)  
190. Davis, Aaron SO-2 Conn College 2:05.57 - 25(7)  
191. Eder, Matthew FR-1 New Haven 2:06.09 - 21(8)
192. DiStefano, Frank FR-1 Adelphi 2:06.29 - 26(4)
193. Fradet, Laurent   Sherbrooke 2:06.35 - 23(6)  
194. Lee, Chris SO-2 Williams 2:06.63 - 23(7)  
195. Hyland, Steve SO-2 Johns Hopkins 2:06.64 - 20(8)  
196. Colon, Christoff   Emerson 2:07.26 - 27(1)  
197. Boucher, Mitchell SR-4 Colgate 2:07.79 - 16(8)  
198. Singer, Joseph SR-4 Adelphi 2:08.48 - 14(8)  
199. Rivera, Travis   Queensborough CC 2:08.92 - 27(2)  
200. Cyrille, Nathan   Queensborough CC 2:09.02 - 26(5)  
201. Andrews, Tyler SO-2 Tufts 2:09.31 - 26(6)  
202. Kinha, Amit SO-2 Conn College 2:09.83 - 27(3)  
203. Coba, David   Queensborough CC 2:11.77 - 27(4)  
204. Quitadamo, Bryan FR-1 Hartford 2:11.91 - 26(7)  
205. Mitchell, Jermain   Monroe College 2:13.94 - 27(5)  
206. Kavanagh, Michael   NU Club Running 2:14.40 - 27(6)  
207. Esposito, Matt   NU Club Running 2:14.52 - 27(7)  
208. Amezquita-Santos, Amado SO-2 Manhattanville 2:14.78 - 27(8)  
  Francois, Jerry   UNAT-Queensborough CC NT - 26  
  Matthews, Elliot JR-3 Plattsburgh St. NT - 23  
  Watts, Jim   GBTC NT - 27  
  Darien, Andrew   Unattached NT - 25  
  Kates, Sunil   Roxbury CC NT - 6  
  Robbins, Brian SR-4 So. Conn. St. NT - 3  
  Parker, Samuel FR-1 MIT NT - 5  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Rutt, Mike   NJ-NY Track Club 1:47.11  
2. Everett, Tevan   New Jersey-New York Track Club 1:47.36  
3. James, Jamaal   Trinidad and Tobago 1:47.66  
4. Gonzalez, Christian   NJ-NY Track Club 1:47.74  
5. Emrani, Dustin   New Jersey-New York Track Club 1:47.81  
6. Hill, Brian   BAA 1:48.69  
7. Wade, Nick JR-3 Cornell 1:49.92
8. Ross, Stuart FR-1 Boston U. 1:50.31
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Lumax, Selasi SR-4 So. Conn. St. 1:48.70
2. O'Conner, Theon SR-4 Georgetown 1:49.37
3. Admirand, Rutger FR-1 Cornell 1:50.85
4. Bayley, Tim   GBTC 1:51.12  
5. Waterman, Jake JR-3 Wabash 1:51.72
6. Najem, Peter   BAA 1:52.35  
7. Clark, Drew SR-4 Principia 1:53.28  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Reid, Nicholas   New Jersey-New York Track Club 1:52.24  
2. Brown, David SO-2 UMass Lowell 1:52.25
3. Marx, Patrick JR-3 MIT 1:52.86
4. Sivakumaran, Vibushan FR-1 North Carolina St. 1:52.87  
5. Webster, Dillon FR-1 Findlay 1:53.09
6. Bevil, Matt SO-2 Brown 1:54.96
7. Wolfe, Chris SR-4 California (Pa.) 1:55.26
  Robbins, Brian SR-4 So. Conn. St. NT  
800 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. DuPaul, Mike   ConnQuest 1:50.69  
2. Horvath, Balint SR-4 Boston U. 1:53.06
3. Carter, Chris JR-3 Geneseo St. 1:53.07
4. Edwards, Korey   New Jersey-New York Track Club 1:53.14  
5. Kramer, Dan   New Balance Boston 1:53.32  
6. MacDonald, Kellen SO-2 Boston College 1:53.48
7. Raphael, Cody JR-3 George Mason 1:53.64
8. Haskins, Tom SO-2 Oneonta 1:55.34
800 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Mullen, Thomas SO-2 UMass Amherst 1:53.14
2. Melton, Matt SO-2 Amherst 1:53.33
3. Weeks, Eli JR-3 Kutztown 1:54.39
4. Kiggins, Chadd FR-1 MIT 1:54.57
5. Ryan, Eric   Unattached 1:54.94  
6. Nelson, Kyle JR-3 Boston College 1:56.06  
7. Hruskovich, Cole SO-2 Wabash 1:58.51
  Parker, Samuel FR-1 MIT NT  
800 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Greene, Kevin SO-2 New Hampshire 1:52.36
2. Bilodeau, Mathieu   Sherbrooke 1:54.43  
3. Scully, Dan SR-4 Trinity 1:54.54
4. Bohunicky, David FR-1 Oneonta 1:55.69
5. Cooney, Patrick FR-1 Stonehill 1:55.69
6. Klimek, David FR-1 George Mason 1:55.96  
7. Bronson, Kevin SR-4 Geneseo St. 1:56.36
  Kates, Sunil   Roxbury CC NT  
800 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Patterson, James JR-3 NYU 1:53.71
2. Lakkis, Nahed JR-3 Boston College 1:55.52
3. Tasco, Dominic SO-2 TCNJ 1:55.67
4. Hanlon, Sean JR-3 Stonehill 1:56.06
5. White, Kerone   Kingsborough CC 1:56.30
6. Rebovich, Nikolas JR-3 Providence 1:56.85  
7. Daly, Patrick FR-1 Boston College 1:57.77  
8. Rose, Connor SR-4 Tufts 2:03.79  
800 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Godfrey, Wiiliam SR-4 New Hampshire 1:53.31
2. Boiko, Scott SO-2 UMass Lowell 1:54.84
3. Conn, Dennis SR-4 Widener 1:54.93
4. Spencer, Sam JR-3 Stonehill 1:55.65
5. Fargino, Tim SR-4 Buffalo State 1:55.87
6. Vlah, Mike JR-3 Allegheny 1:56.04
7. Sheltzer, Alex FR-1 Tufts 1:57.61
8. Whitney, Brendan SO-2 Oneonta 1:57.85
800 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Raiche, Marc-André   Sherbrooke 1:53.65  
2. Bentley, Michael   Queen's University 1:55.19  
3. Metivier, Timothy SR-4 Colgate 1:56.49  
4. Agard, Matthew   Kingsborough CC 1:57.08
5. Rosario, Rodney JR-3 Lock Haven 1:57.59
6. Reilly, Christopher JR-3 Adelphi 1:57.83
7. White, Donavan SR-4 Wabash 1:57.90
8. Fleming, Derrick SO-2 Principia 1:58.91  
800 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Amengual, Cody SO-2 Cortland St. 1:55.28
2. Marthy, David FR-1 Marist 1:55.36
3. O'Leary, Nicholas   Unattached 1:55.97  
4. Guerra, Joe SR-4 Findlay 1:56.00  
5. Rosman, Adam   Unattached 1:56.77  
6. Hutton, Alex   Queen's University 1:56.79  
7. Ngabo, Alex FR-1 Buffalo State 1:57.57
8. Archer, Tyler   Unattached 2:01.84  
800 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Nisky, Dylan SO-2 Colby 1:53.98
2. Zirngibl, Lukas SO-2 Dartmouth 1:54.22
3. lozier, aaron   Unattached 1:54.72  
4. Ramirez, Francisco   Unattached 1:55.76  
5. Carey, Andrew SO-2 Johns Hopkins 1:56.06
6. Madsen, Stephen SR-4 Holy Cross 1:56.82  
7. Kadiyala, Dharan FR-1 NYU 1:58.07  
8. Swindell, Anthony   Unattached 1:58.45  
800 Meters Section 12
Pl. Name Year Team Time  
1. McGrath, Samuel SO-2 Holy Cross 1:54.38
2. Capezzuto, Nicholas FR-1 Stonehill 1:55.61
3. Whelan, Billy SR-4 Boston U. 1:55.89
4. Gilmore, Ryan SO-2 NYU 1:57.55
5. Gallant, Bobby FR-1 Oneonta 1:57.70
6. Weber, Nate JR-3 Oneonta 1:58.72
7. Garrity, Mike SR-4 Widener 2:01.21  
800 Meters Section 13
Pl. Name Year Team Time  
1. Athanasidy, Nicholas SO-2 Holy Cross 1:55.18
2. Weeks, Scott   Syracuse Chargers 1:55.92  
3. Kern, Mik JR-3 Brandeis 1:56.80
4. Landry-Coté, Mathieu   Sherbrooke 1:57.24  
5. Fleming, Zach SO-2 Kutztown 1:57.30
6. Kish, Zach FR-1 NYU 1:57.56
7. McGreal, Ryan FR-1 George Mason 2:00.18  
8. Mazur, Matt SR-4 Lock Haven 2:01.35  
800 Meters Section 14
Pl. Name Year Team Time  
1. Dutton, Trevor FR-1 Holy Cross 1:54.82
2. White, Matt SO-2 Colby 1:55.67
3. Press, Ben JR-3 Johns Hopkins 1:56.56
4. Paris, James FR-1 Colgate 1:57.79  
5. Quinn, Michael SO-2 Widener 1:58.23  
6. Reighard, Charlie SO-2 Amherst 1:58.27
7. Booker, Chris SO-2 Providence 1:58.56  
8. Singer, Joseph SR-4 Adelphi 2:08.48  
800 Meters Section 15
Pl. Name Year Team Time  
1. Popovici, Chris   Syracuse Chargers 1:56.97  
2. Jacobs, Adam SO-2 Stony Brook 1:57.48
3. Howe, Eli JR-3 Amherst 1:57.55
4. Calero, Michael FR-1 Ramapo 1:57.66
5. aramayo, ed   Falls Road Running Club 1:58.25  
6. Duguay, Vincent   Zenith 1:59.44  
7. Tinoco, Nuno FR-1 Buffalo State 1:59.84
8. Giardina, Michael FR-1 UMass Amherst 2:01.10  
800 Meters Section 16
Pl. Name Year Team Time  
1. Lee, Jordan SO-2 Coast Guard 1:58.37
2. Oliva, Stefan FR-1 Colgate 1:58.43  
3. Poles, Nicholas JR-3 Holy Cross 1:58.43  
4. Petsky, Nicholas SO-2 Holy Cross 2:00.25  
5. Ahearn, Joseph SO-2 Colgate 2:00.72  
6. Bashaw, Marck FR-1 Springfield 2:01.57  
7. Edouard, Christopher   Monroe College 2:01.81  
8. Boucher, Mitchell SR-4 Colgate 2:07.79  
800 Meters Section 17
Pl. Name Year Team Time  
1. Benkhadra, Brian JR-3 Widener 1:58.28  
2. Rodriguez, Chris JR-3 Hartford 1:58.30  
3. Bruton, Dan SR-4 Oneonta 1:59.36
4. Giuliani, Bobby JR-3 Hartford 1:59.37  
5. Waterman, Tom SO-2 Boston U. 1:59.89  
6. Simpson, Christopher   Eliot TC 1:59.91  
7. Desautels, Maxime   Club d'athletisme Fleur de Lys 2:01.57  
8. Hildenbrandt, Zachary SO-2 UMass Amherst 2:02.33  
800 Meters Section 18
Pl. Name Year Team Time  
1. miller, christopher   Naval Academy Prep School 1:57.92  
2. Schneider, Eric FR-1 Williams 1:59.01
3. Hogan, Talon JR-3 Ramapo 1:59.07  
4. Howerton, Kyle FR-1 Oneonta 1:59.23
5. Donadt, Evan SR-4 UMass Amherst 1:59.91  
6. Wolf, Nick SO-2 Williams 2:00.66  
7. Buttigieg, Bryan FR-1 Marist 2:01.76  
8. Gilfeather, Steven JR-3 Springfield 2:04.26  
800 Meters Section 19
Pl. Name Year Team Time  
1. Roy, Marc-André   UNAT-Sherbrooke 1:58.11  
2. Clarke, Kevin SO-2 Colby 1:58.94
3. Durkee, Alex FR-1 Amherst 1:59.31
4. Gravel, Philippe   UNAT-Sherbrooke 1:59.39  
5. Boudreau, Matt JR-3 Conn College 2:01.42  
6. Fishman, Jayme   Elliot Track Club 2:01.87  
7. McConnell, Greg SR-4 WPI 2:03.41  
8. Kostelak, Thomas FR-1 WPI 2:04.66  
800 Meters Section 20
Pl. Name Year Team Time  
1. Nee, Liam SO-2 Maine 1:58.16  
2. O'Donnell, Gregory SO-2 Maine 1:58.66  
3. Dannenhoffer, Christopher SO-2 New Haven 2:00.30
4. Sleeper, Christian FR-1 Bowdoin 2:00.45  
5. May, Isaac FR-1 Bowdoin 2:00.46  
6. Phillips, Andrew FR-1 Tufts 2:00.93  
7. Thériault, Augustin   Club d'athlétisme de Gatineau 2:02.57  
8. Hyland, Steve SO-2 Johns Hopkins 2:06.64  
800 Meters Section 21
Pl. Name Year Team Time  
1. Koestner, Eric   Unattached 1:58.23  
2. coleman, gary   Naval Academy Prep School 2:01.56  
3. Kearney, Zack FR-1 Coast Guard 2:01.63  
4. Ainslie, Geoff SR-4 Amherst 2:01.78  
5. Martin, James FR-1 Coast Guard 2:03.35  
6. Pinciak, Nathan JR-3 Springfield 2:03.96  
7. Michel, Aaron SR-4 Springfield 2:03.97  
8. Eder, Matthew FR-1 New Haven 2:06.09
800 Meters Section 22
Pl. Name Year Team Time  
1. Russell, Clayton FR-1 Trinity 1:58.70
2. Kennedy, Michael FR-1 Maine 1:58.96  
3. Cummings, Richard FR-1 Colgate 1:59.41  
4. Coleman, Gregory   Unattached 1:59.46  
5. Parkinson, Jordan JR-3 Bentley 1:59.56
6. Odin, Tim FR-1 Cortland St. 1:59.91
7. Marriott, Zach FR-1 Boston U. 2:00.03  
8. Erickson, Chris SR-4 Amherst 2:03.49  
800 Meters Section 23
Pl. Name Year Team Time  
1. Simmons, Dillon JR-3 Lesley 2:01.46  
2. Williams, Doug   Eliot TC 2:02.12  
3. Conforti, Chris SO-2 Lesley 2:03.04  
4. Kent, Trevor SO-2 Plattsburgh St. 2:03.72  
5. Schell, Brian   Unattached 2:05.29  
6. Fradet, Laurent   Sherbrooke 2:06.35  
7. Lee, Chris SO-2 Williams 2:06.63  
  Matthews, Elliot JR-3 Plattsburgh St. NT  
800 Meters Section 24
Pl. Name Year Team Time  
1. rolph, adam FR-1 Principia 1:58.59  
2. Hub, Ryan FR-1 Coast Guard 1:59.95
3. Beaudoin, Andrew FR-1 Williams 2:00.19  
4. Letourneau, Chris JR-3 Bentley 2:01.85
5. Murphy, Kirk FR-1 WPI 2:02.03  
6. Berube, Jay FR-1 Oneonta 2:02.47
7. Madigan, Sean FR-1 Colby 2:02.58  
8. Walther, Jared FR-1 Cortland St. 2:05.49  
800 Meters Section 25
Pl. Name Year Team Time  
1. Colford, Brendan SO-2 Bentley 2:01.87
2. Brunelle, Aaron   Unattached 2:02.90  
3. Gitkind, Matt JR-3 Conn College 2:03.38  
4. Prieto, Andrew FR-1 Colgate 2:05.27  
5. Carroll, Joey FR-1 Bentley 2:05.32
6. Pleskacz, Borys FR-1 Hartford 2:05.42  
7. Davis, Aaron SO-2 Conn College 2:05.57  
  Darien, Andrew   Unattached NT  
800 Meters Section 26
Pl. Name Year Team Time  
1. Delianites, Steve SR-4 NYU 2:03.98  
2. Alrubaye, Hisham   Queensborough CC 2:05.24  
3. Griffin, John FR-1 Holy Cross 2:05.25  
4. DiStefano, Frank FR-1 Adelphi 2:06.29
5. Cyrille, Nathan   Queensborough CC 2:09.02  
6. Andrews, Tyler SO-2 Tufts 2:09.31  
7. Quitadamo, Bryan FR-1 Hartford 2:11.91  
  Francois, Jerry   UNAT-Queensborough CC NT  
800 Meters Section 27
Pl. Name Year Team Time  
1. Colon, Christoff   Emerson 2:07.26  
2. Rivera, Travis   Queensborough CC 2:08.92  
3. Kinha, Amit SO-2 Conn College 2:09.83  
4. Coba, David   Queensborough CC 2:11.77  
5. Mitchell, Jermain   Monroe College 2:13.94  
6. Kavanagh, Michael   NU Club Running 2:14.40  
7. Esposito, Matt   NU Club Running 2:14.52  
8. Amezquita-Santos, Amado SO-2 Manhattanville 2:14.78  
  Watts, Jim   GBTC NT