Michigan Intercollegiate Outdoor Performance List

DISPLAYING

100 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Danitz, Liam FR-1 Hope 10.79 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023 2.4
2 Spohn, Greysen JR-3 Trine 10.83 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.2
3 Chapman, DaMario SO-2 Albion 10.89 MIAA Field Day May 4, 2023 0.8
4 Davis, Will SO-2 Albion 10.94 MIAA Field Day May 4, 2023 0.8
5 Holloway, Chandler SR-4 Alma 10.99 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 0.6
5 Rice, Devin FR-1 Alma 10.99 Bill Bippes Cougar Classic - 2nd Annual Mar 31, 2023 3.0
7 Sanders, Nolan FR-1 Hope 11.00 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023 2.4
8 Puczkowski, Ronnie JR-3 Albion 11.03 MIAA Field Day May 4, 2023 0.8
9 Miller, Charles JR-3 Olivet 11.06 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 1.3
10 VanderWoude, Koby FR-1 Calvin 11.07 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 2.0
11 Grindle, Jordan JR-3 Trine 11.08 MIAA Field Day May 4, 2023 0.8
12 Daniels, Alexander SO-2 Hope 11.10 Don McGarey Invitational Mar 24, 2023 3.2
13 Williams, Ben SR-4 Trine 11.13 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.5
14 Thonn, Will SR-4 Trine 11.14 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023 1.8
15 Frenchko, Devon SR-4 Alma 11.15 Harrison Dillard Twilight May 11, 2023 1.1
16 Brown, Jordon JR-3 Olivet 11.18 Margaret Simmons Invite 23 Mar 24, 2023 -0.5
17 Gordon Jr., Armund JR-3 Albion 11.25 Harrison Dillard Twilight May 11, 2023 0.4
18 Pike, Aaron SO-2 Trine 11.27 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023 2.5
19 Reyes, Micah SO-2 Calvin 11.32 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 2.0
20 Harris, Max SO-2 Trine 11.33 Spartan Invite Mar 31, 2023 2.6
21 Straske, Evan SO-2 Trine 11.34 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023 2.8
22 Taylor-Browing, Colby SO-2 Albion 11.40 UNCW Seahawk Invitational Mar 3, 2023 2.1
23 Jonas, Ryan FR-1 Albion 11.41 Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023 1.6
24 Maxima, Jordan FR-1 Alma 11.47 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 0.4
25 Ellis, Caleb SR-4 Adrian 11.52 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023 0.2

100 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Campbell, Avery JR-3 Albion 12.14 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023 0.6
2 Schermerhorn, Sara FR-1 Hope 12.15 MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
3 Miller, Mackenzie SO-2 Trine 12.42 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023 1.9
4 Behrens, Grace SR-4 Hope 12.60 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 1.7
5 Schmidt, Ava FR-1 Hope 12.72 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023 3.3
6 Machino, Kaleigh SO-2 Trine 12.83 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.9
7 Dodge, Helen SR-4 Hope 12.84 MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
8 Iheme, Onyinyechi SO-2 Calvin 12.85 MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
9 Wood, Mallory SO-2 Trine 12.90 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023 2.6
10 Ricks, Malena JR-3 Trine 12.94 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023 2.6
11 McDowell, Lauren SR-4 Albion 13.17 Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023 2.3
12 Forker, Emma FR-1 Trine 13.26 Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023 0.5
13 Johnson, Natalia FR-1 Olivet 13.34 MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
14 Scott, Mya SO-2 Alma 13.36 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 1.0
15 Small, Aniyah FR-1 Trine 13.40 Spartan Invite Mar 31, 2023 2.0
16 Schuring, Peyton SO-2 Trine 13.59 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.9
17 Mathews, Amanda SO-2 Adrian 13.61 MIAA Field Day May 4, 2023 0.9
18 Salazar, Isabelle FR-1 Adrian 13.68 MIAA Field Day May 4, 2023 -1.6
19 Kornoelje, Sadie SO-2 Calvin 13.73 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 1.7
20 Olatunde, Peace FR-1 Calvin 13.74 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 1.7
21 Perna, Lonna FR-1 Hope 13.75 MIAA Field Day May 4, 2023 -1.6
22 Mougrabi, Rylea SO-2 Adrian 13.77 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023 1.0
23 Batten, Allison FR-1 Trine 13.82 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023 2.4
24 Robotham, Laura FR-1 Calvin 13.91 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 1.7
25 Vea, Zyana FR-1 Adrian 14.03 2023 Concordia Legacy Invite Apr 28, 2023 1.4

200 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Brown, Jordon JR-3 Olivet 21.51 MIAA Field Day May 4, 2023 2.6
2 Danitz, Liam FR-1 Hope 21.62 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023 1.6
3 Gordon Jr., Armund JR-3 Albion 22.06 Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023 2.4
4 Rice, Devin FR-1 Alma 22.21 Bill Bippes Cougar Classic - 2nd Annual Mar 31, 2023 1.9
5 Chapman, DaMario SO-2 Albion 22.31 Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023 3.6
6 Spohn, Greysen JR-3 Trine 22.45 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023 0.7
7 Davis, Will SO-2 Albion 22.46 Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023 2.8
8 McNiff, David SO-2 Hope 22.49 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023 3.3
9 Pike, Aaron SO-2 Trine 22.64 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023 0.7
10 Williams, Ben SR-4 Trine 22.66 Spartan Invite Mar 31, 2023 NWI
11 Daniels, Alexander SO-2 Hope 22.73 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 0.1
12 Sanders, Nolan FR-1 Hope 22.78 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023 1.3
13 Lubberts, Connor FR-1 Calvin 22.84 MIAA Field Day May 4, 2023 2.6
13 Puczkowski, Ronnie JR-3 Albion 22.84 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 -0.2
15 VanderWoude, Koby FR-1 Calvin 22.86 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023 1.2
16 Selby, Evan SR-4 Trine 22.89 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.8
17 Grindle, Jordan JR-3 Trine 22.90 Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023 1.4
17 Miller, Charles JR-3 Olivet 22.90 MIAA Field Day May 4, 2023 -1.8
19 Marsh, Wyatt FR-1 Hope 23.00 Wheaton Invitational 2023 Apr 14, 2023 1.1
20 Cousino, Asher SO-2 Adrian 23.02 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 0.1
20 Holloway, Chandler SR-4 Alma 23.02 MIAA Field Day May 4, 2023 -1.4
22 Jennings, Landon JR-3 Alma 23.06 Harrison Dillard Twilight May 11, 2023 +0.0
23 Straske, Evan SO-2 Trine 23.08 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.8
24 Thonn, Will SR-4 Trine 23.22 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023 0.7
25 Jonas, Ryan FR-1 Albion 23.23 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 -0.2

200 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Schermerhorn, Sara FR-1 Hope 24.39 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 2.5
2 Behrens, Grace SR-4 Hope 24.95 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 0.3
3 Campbell, Avery JR-3 Albion 25.05 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023 0.3
4 Timperman, Julie SR-4 Hope 25.80 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 0.3
5 Bigham, Ericka SR-4 Alma 25.91 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 0.1
6 Dodge, Helen SR-4 Hope 25.96 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 0.3
7 Miller, Mackenzie SO-2 Trine 26.10 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.2
8 Edmond, Nayaisha JR-3 Albion 26.66 Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023 3.2
9 Machino, Kaleigh SO-2 Trine 26.85 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.2
10 Georges, Katie SO-2 Calvin 26.93 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 NWI
11 Johnson, Natalia FR-1 Olivet 27.09 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 NWI
12 Ricks, Malena JR-3 Trine 27.19 MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
13 Mericle, Brynn FR-1 Trine 27.26 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.7
14 Forker, Emma FR-1 Trine 27.30 Spartan Invite Mar 31, 2023 NWI
15 Tsiang, Hannah FR-1 Hope 27.41 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 2.9
16 Kolka, Trinity FR-1 Calvin 27.51 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 NWI
17 Baker, Kristin FR-1 Trine 27.67 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.7
18 Zimmerman, Ashley FR-1 Hope 27.70 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 0.4
19 Norkowski, Emily SO-2 Olivet 27.71 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 NWI
20 Salazar, Isabelle FR-1 Adrian 27.81 MIAA Field Day May 4, 2023 NWI
21 Moran, Erin JR-3 Hope 27.85 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 1.1
22 Raftis, Abigail FR-1 Adrian 27.88 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023 2.2
23 Weiss, Aumrie FR-1 Trine 27.90 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.7
24 Eldridge, London JR-3 Olivet 28.02 Margaret Simmons Invite 23 Mar 24, 2023 +0.0
25 Mougrabi, Rylea SO-2 Adrian 28.03 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 0.3

400 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Brown, Jordon JR-3 Olivet 47.30 MIAA Field Day May 4, 2023
2 VanderWoude, Koby FR-1 Calvin 47.83 MIAA Field Day May 4, 2023
3 Jennings, Landon JR-3 Alma 49.30 MIAA Field Day May 4, 2023
4 Marsh, Wyatt FR-1 Hope 49.54 MIAA Field Day May 4, 2023
5 Skinner, Zach FR-1 Adrian 49.79 MIAA Field Day May 4, 2023
6 DeBoer, Corbin SO-2 Calvin 49.82 MIAA Field Day May 4, 2023
7 Woolum, Nathaniel SR-4 Hope 50.01 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
8 Cox, Cullen SR-4 Albion 50.14 Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023
9 Ismond, Morrison JR-3 Calvin 50.38 MIAA Field Day May 4, 2023
10 McNiff, David SO-2 Hope 50.60 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
11 Cox, Cullen SR-4 Albion 50.90 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
12 Lubberts, Connor FR-1 Calvin 51.05 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
13 Daniels, Alexander SO-2 Hope 51.13 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
14 Ennen, Joshua SO-2 Hope 51.15 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
15 Kvalevog, Weston SR-4 Adrian 51.46 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
16 Pike, Aaron SO-2 Trine 51.61 MIAA Field Day May 4, 2023
17 McNeel, Ross JR-3 Alma 51.72 MIAA Field Day May 4, 2023
18 King, Chuckie SO-2 Albion 51.78 Harrison Dillard Twilight May 11, 2023
19 Germain, Hayden JR-3 Olivet 51.81 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
20 Ellis, Caleb SR-4 Adrian 51.84 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
21 Smith, Ryan JR-3 Trine 52.07 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
22 Grzegorek, Alec FR-1 Adrian 52.17 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023
23 Hammond, Carter SO-2 Calvin 52.22 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
24 Cousino, Asher SO-2 Adrian 52.26 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
25 Johnson, Blane JR-3 Trine 52.52 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023

400 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Bigham, Ericka SR-4 Alma 56.83 MIAA Field Day May 4, 2023
2 Behrens, Grace SR-4 Hope 57.19 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
3 Campbell, Avery JR-3 Albion 58.37 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
4 Connelly, Lily SO-2 Olivet 58.90 MIAA Field Day May 4, 2023
5 Timperman, Julie SR-4 Hope 1:00.02 MIAA Field Day May 4, 2023
6 Sall, Delaney SO-2 Calvin 1:00.83 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
7 Schermerhorn, Samantha SR-4 Hope 1:01.09 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
8 Georges, Katie SO-2 Calvin 1:01.18 MIAA Field Day May 4, 2023
9 Kolka, Trinity FR-1 Calvin 1:01.47 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
10 Moran, Erin JR-3 Hope 1:01.63 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
11 Tsiang, Hannah FR-1 Hope 1:02.12 MIAA Field Day May 4, 2023
12 Leahy, Catherine FR-1 Hope 1:02.15 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
13 Eldridge, London JR-3 Olivet 1:02.65 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
14 Bonanni, Elisabeth FR-1 Hope 1:02.83 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
15 Gotaas, Victoria SO-2 Alma 1:03.09 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
16 Baker, Kristin FR-1 Trine 1:03.58 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
16 Zimmerman, Ashley FR-1 Hope 1:03.58 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
18 Jackson, Adrianne FR-1 Trine 1:03.66 Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023
19 Cozzens, Frances FR-1 Hope 1:03.71 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
20 Dunscombe, Olivia FR-1 Adrian 1:03.78 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023
21 Tepin, Tonya JR-3 Olivet 1:03.99 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
22 Raftis, Abigail FR-1 Adrian 1:04.21 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
23 DenBleyker, Kirsten SO-2 Calvin 1:04.94 MIAA Field Day May 4, 2023
24 Weiss, Aumrie FR-1 Trine 1:05.00 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
25 Rios, Anissa SO-2 Trine 1:05.03 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023

800 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Meder, Elijah JR-3 Hope 1:51.01 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
2 Guidone, Lucas SO-2 Hope 1:52.66 Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
3 Vachon, Connor SO-2 Hope 1:54.78 Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
4 Hartleroad, Tyler FR-1 Trine 1:55.59 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
5 Germain, Hayden JR-3 Olivet 1:55.64 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
6 Nederveld, Thaine SO-2 Calvin 1:55.91 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
7 Nemecek, Philip SO-2 Trine 1:56.03 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
8 VanderPloeg, Lucas SO-2 Calvin 1:56.76 MIAA Field Day May 4, 2023
9 Kunzler, Erickson FR-1 Hope 1:57.11 MIAA Field Day May 4, 2023
10 Cole, Carston FR-1 Hope 1:57.54 Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
11 Grzegorek, Alec FR-1 Adrian 1:57.74 MIAA Field Day May 4, 2023
12 Handley, Ethan JR-3 Adrian 1:58.32 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
13 Mendham, Chase SR-4 Olivet 1:58.68 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
14 King, Tyler SO-2 Hope 1:58.90 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
15 Sims, Haydin FR-1 Alma 1:59.06 MIAA Field Day May 4, 2023
16 Feudi, Noah SO-2 Olivet 1:59.82 MIAA Field Day May 4, 2023
17 Harries, Owen FR-1 Hope 2:00.28 Emory Spring Break Classic 2023 Mar 17, 2023
18 Swinson, Eric SO-2 Calvin 2:00.55 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
19 VerHill, Hayden SO-2 Calvin 2:00.94 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
20 Culver, Landon FR-1 Calvin 2:01.24 MIAA Field Day May 4, 2023
21 Graddick, Josiah FR-1 Albion 2:02.57 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023
22 Lynch, Clayton FR-1 Adrian 2:02.68 MIAA Field Day May 4, 2023
23 Slough, Sam FR-1 Trine 2:03.02 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
24 Buit, Jacob SO-2 Calvin 2:03.31 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
25 Rucarean, Ethan FR-1 Adrian 2:04.14 MIAA Field Day May 4, 2023

800 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Jankowski, Ellie SR-4 Hope 2:15.97 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
2 Medcalf, Brianna SR-4 Trine 2:15.99 MIAA Field Day May 4, 2023
3 Koutz, Emme JR-3 Adrian 2:16.70 MIAA Field Day May 4, 2023
4 Sall, Delaney SO-2 Calvin 2:16.90 MIAA Field Day May 4, 2023
5 Allman, Jenna SO-2 Calvin 2:18.39 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
6 Tebben, Natalie SO-2 Calvin 2:19.45 MIAA Field Day May 4, 2023
7 Schermerhorn, Samantha SR-4 Hope 2:19.55 MIAA Field Day May 4, 2023
8 Quillan, Olivia JR-3 Hope 2:20.11 MIAA Field Day May 4, 2023
9 Gotaas, Cornelia SR-4 Alma 2:20.17 MIAA Field Day May 4, 2023
10 Moran, Erin JR-3 Hope 2:20.63 MIAA Field Day May 4, 2023
11 Stern, Madison FR-1 Hope 2:20.87 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
12 Struck, Maddy SO-2 Hope 2:22.78 Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
13 Kenney, Marissa JR-3 Trine 2:23.64 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
14 Faulkner, Amira SR-4 Trine 2:24.55 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
15 Wahl, Emily FR-1 Trine 2:24.89 MIAA Field Day May 4, 2023
16 Tucker, Heleyna SR-4 Hope 2:25.47 Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
17 Puckett, Bailey FR-1 Trine 2:25.52 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
18 Parker, Ana JR-3 Trine 2:25.90 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
19 Young, Eleanor FR-1 Trine 2:26.02 MIAA Field Day May 4, 2023
20 Hoving, Paige FR-1 Calvin 2:26.24 MIAA Field Day May 4, 2023
21 Connelly, Lily SO-2 Olivet 2:26.83 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
21 Duesenberg, Anna FR-1 Hope 2:26.83 Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
23 Anderson, Paige SO-2 Kalamazoo 2:27.58 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
24 McManus, Marissa SO-2 Calvin 2:27.76 MIAA Field Day May 4, 2023
25 Durow, Molly FR-1 Hope 2:28.21 Wheaton Invitational 2023 Apr 14, 2023

1500 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Vachon, Connor SO-2 Hope 3:51.47 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
2 Nederveld, Thaine SO-2 Calvin 3:52.19 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
3 Davis, Chris JR-3 Olivet 3:53.18 Harrison Dillard Twilight May 11, 2023
4 Meder, Elijah JR-3 Hope 3:57.20 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
5 Guidone, Lucas SO-2 Hope 3:58.02 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
6 Cole, Carston FR-1 Hope 3:58.17 Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
7 Hartleroad, Tyler FR-1 Trine 3:58.36 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
8 Henz, Nick SO-2 Calvin 3:58.52 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
9 Campbell, Daniel JR-3 Hope 4:01.78 Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
10 Mendham, Chase SR-4 Olivet 4:04.58 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
11 Swinson, Eric SO-2 Calvin 4:04.81 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
12 Martin, Holden SR-4 Trine 4:05.63 MIAA Field Day May 4, 2023
13 King, Tyler SO-2 Hope 4:06.30 Wheaton Invitational 2023 Apr 14, 2023
14 Buit, Jacob SO-2 Calvin 4:06.45 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
15 Kunzler, Erickson FR-1 Hope 4:07.01 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
16 Schillinger, Caleb SO-2 Calvin 4:07.59 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
17 Packard, Joseph SO-2 Trine 4:07.78 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
18 Hofmann, Will SO-2 Calvin 4:08.04 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
19 DeYoung, Gabriel SR-4 Hope 4:09.12 Wheaton Invitational 2023 Apr 14, 2023
20 Maier, Josh FR-1 Trine 4:09.76 MIAA Field Day May 4, 2023
21 Hillard, Hunter JR-3 Olivet 4:10.23 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
22 VerHill, Hayden SO-2 Calvin 4:10.30 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
23 Diebold, Robert SR-4 Adrian 4:10.39 2023 Concordia Legacy Invite Apr 28, 2023
24 Thomas, William FR-1 Kalamazoo 4:10.89 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
25 Houvener, Will FR-1 Adrian 4:11.39 2023 Concordia Legacy Invite Apr 28, 2023

1500 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Tucker, Anastasia SR-4 Hope 4:25.22 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
2 Jankowski, Ellie SR-4 Hope 4:35.00 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
3 McCulloch, Megan SR-4 Albion 4:40.97 MIAA Field Day May 4, 2023
4 Quillan, Olivia JR-3 Hope 4:41.95 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
5 Markham, Rebecca JR-3 Hope 4:43.34 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
6 Mason, Anna SR-4 Hope 4:43.77 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
7 Allman, Jenna SO-2 Calvin 4:44.32 MIAA Field Day May 4, 2023
8 Randolph, Lydia SO-2 Trine 4:45.05 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
9 Stern, Madison FR-1 Hope 4:49.25 GVSU Extra Weekend Meet Apr 29, 2023
10 Parker, Ana JR-3 Trine 4:50.86 Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
11 Anderson, Paige SO-2 Kalamazoo 4:51.37 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
12 Tucker, Heleyna SR-4 Hope 4:51.79 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
13 Struck, Maddy SO-2 Hope 4:51.99 Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
14 Faulkner, Amira SR-4 Trine 4:52.49 MIAA Field Day May 4, 2023
15 Koutz, Emme JR-3 Adrian 4:53.12 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
16 Hankins, Alison SO-2 Kalamazoo 4:53.32 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
17 Tebben, Natalie SO-2 Calvin 4:53.84 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
18 DeGroot, Janie SO-2 Hope 4:56.52 Wheaton Invitational 2023 Apr 14, 2023
19 Ruiter-Diaz, Sienna SO-2 Calvin 4:57.49 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
20 Bieth, Samantha SR-4 Albion 4:57.94 (1) 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
21 Varitek, Anna SR-4 Kalamazoo 4:58.37 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
22 Schamanek, Jessica JR-3 Hope 4:58.88 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
23 Bull, Sophie FR-1 Calvin 4:58.93 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
24 Kenney, Marissa JR-3 Trine 5:02.05 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
25 Scott, Emily JR-3 Hope 5:02.25 Wheaton Invitational 2023 Apr 14, 2023

5000 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Nederveld, Thaine SO-2 Calvin 14:38.42 Wash U Distance Carnival Saturday 2023 Apr 1, 2023
2 Hoopingarner, Ryan FR-1 Trine 14:48.15 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
3 Hofmann, Will SO-2 Calvin 14:58.11 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
4 Brickler, Zach JR-3 Trine 15:01.81 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
5 Packard, Joseph SO-2 Trine 15:05.32 Spartan Invite Mar 31, 2023
6 Davis, Chris JR-3 Olivet 15:05.85 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
7 Vachon, Connor SO-2 Hope 15:06.45 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
8 DeYoung, Gabriel SR-4 Hope 15:15.30 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
9 Cole, Carston FR-1 Hope 15:21.53 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
10 Bogard, Anders SR-4 Hope 15:22.16 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
11 Edison, Matt SO-2 Trine 15:22.88 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
12 Longe, Gehrig SO-2 Trine 15:27.51 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
13 Diebold, Robert SR-4 Adrian 15:29.05 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023
14 Sall, Derek SO-2 Calvin 15:31.66 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
15 Sarkett, Ryan SO-2 Calvin 15:34.15 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
16 Myers, Jacob SR-4 Trine 15:34.95 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
17 Noble, Thomas SO-2 Calvin 15:36.32 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
18 Thomas, William FR-1 Kalamazoo 15:37.93 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
19 Carlisle, Brett SR-4 Adrian 15:38.00 MIAA Field Day May 4, 2023
20 Kinnucan, Ben SO-2 Calvin 15:38.08 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
21 Lapp, Aidan SR-4 Trine 15:43.83 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
22 Devers, Nile FR-1 Hope 15:44.56 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
23 McMain, Tanner FR-1 Trine 15:44.57 Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023
24 Hillard, Hunter JR-3 Olivet 15:46.39 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
25 Sivils, Trent SO-2 Calvin 15:47.22 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023

5000 Meters (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Tucker, Anastasia SR-4 Hope 16:10.91 Drake Relays Apr 26, 2023
2 McCulloch, Megan SR-4 Albion 17:01.89 Wash U Distance Carnival Saturday 2023 Apr 1, 2023
3 Ruiter-Diaz, Sienna SO-2 Calvin 17:31.68 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
4 Medcalf, Brianna SR-4 Trine 17:35.95 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
5 Mason, Anna SR-4 Hope 17:37.59 St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
6 Struck, Maddy SO-2 Hope 17:52.08 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
7 Randolph, Lydia SO-2 Trine 17:54.07 Spartan Invite Mar 31, 2023
8 Markham, Rebecca JR-3 Hope 17:59.50 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
9 Quillan, Olivia JR-3 Hope 18:09.67 UW-Platteville Invitational Apr 14, 2023
10 Anderson, Paige SO-2 Kalamazoo 18:19.04 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
11 Parker, Ana JR-3 Trine 18:20.84 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
12 Varitek, Anna SR-4 Kalamazoo 18:22.10 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
13 DeGroot, Janie SO-2 Hope 18:26.54 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
14 Allman, Jenna SO-2 Calvin 18:26.98 MIAA Field Day May 4, 2023
15 Scott, Emily JR-3 Hope 18:27.84 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
16 Winiarski, Brynne JR-3 Calvin 18:28.82 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
17 Tucker, Heleyna SR-4 Hope 18:39.82 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
18 Coderre, Ellie FR-1 Hope 18:42.07 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
19 Koutz, Emme JR-3 Adrian 18:43.67 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
20 Bull, Sophie FR-1 Calvin 18:47.18 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
21 Kortman, Cath SO-2 Calvin 18:55.19 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
22 Aardema, Josie SO-2 Calvin 18:59.30 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
23 Swick, Sidney FR-1 Trine 19:03.12 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
24 Parker, Hannah SO-2 Trine 19:10.81 Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
25 Hankins, Alison SO-2 Kalamazoo 19:12.86 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023

10,000 Meters (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Knepper, Brandan SO-2 Calvin 29:44.84 Wash U Distance Carnival Saturday 2023 Apr 1, 2023
2 Hofmann, Will SO-2 Calvin 30:22.97 Wash U Distance Carnival Saturday 2023 Apr 1, 2023
3 Hoopingarner, Ryan FR-1 Trine 32:20.33 MIAA Field Day May 4, 2023
4 Packard, Joseph SO-2 Trine 32:22.12 MIAA Field Day May 4, 2023
5 Edison, Matt SO-2 Trine 32:33.22 MIAA Field Day May 4, 2023
6 DeYoung, Gabriel SR-4 Hope 32:34.83 MIAA Field Day May 4, 2023
7 Diebold, Robert SR-4 Adrian 32:36.12 MIAA Field Day May 4, 2023
8 Myers, Jacob SR-4 Trine 32:39.62 MIAA Field Day May 4, 2023
9 Solomon, Yosef SO-2 Trine 32:43.31 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
10 Noble, Thomas SO-2 Calvin 32:56.74 MIAA Field Day May 4, 2023
11 Carlisle, Brett SR-4 Adrian 33:03.24 MIAA Field Day May 4, 2023
12 Sarkett, Ryan SO-2 Calvin 33:38.28 Wash U Distance Carnival Friday Night Mar 31, 2023
13 Fincher, Clenon SO-2 Calvin 33:42.36 MIAA Field Day May 4, 2023
14 Buit, Jacob SO-2 Calvin 33:42.72 Wash U Distance Carnival Friday Night Mar 31, 2023
15 Allspach, Ryan SO-2 Hope 33:47.16 Emory Spring Break Classic 2023 Mar 17, 2023
16 McMain, Tanner FR-1 Trine 33:48.66 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
17 Sall, Derek SO-2 Calvin 34:00.45 Wash U Distance Carnival Friday Night Mar 31, 2023
18 Sivils, Trent SO-2 Calvin 34:03.51 Wash U Distance Carnival Friday Night Mar 31, 2023
19 Kinnucan, Ben SO-2 Calvin 34:09.33 MIAA Field Day May 4, 2023
20 Houvener, Will FR-1 Adrian 34:25.00 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
21 Hillard, Hunter JR-3 Olivet 34:30.47 MIAA Field Day May 4, 2023
22 Tamlyn, Jack JR-3 Hope 34:42.76 MIAA Field Day May 4, 2023
23 Perrine, Chad FR-1 Hope 35:05.85 MIAA Field Day May 4, 2023
24 Hartsuff, Zander FR-1 Calvin 35:17.42 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
25 Etherington, Andrew JR-3 Adrian 35:25.20 MIAA Field Day May 4, 2023

100 Hurdles (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Edmond, Nayaisha JR-3 Albion 14.69 Harrison Dillard Twilight May 11, 2023 1.6
2 Mericle, Brynn FR-1 Trine 15.61 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023 2.6
3 Norkowski, Emily SO-2 Olivet 15.74 MIAA Field Day May 4, 2023 0.5
4 DeJonge, Mia FR-1 Calvin 15.95 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 0.6
5 Taghon, Andrea JR-3 Alma 16.12 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 0.3
6 Snyder, Helena SO-2 Alma 16.23 MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
7 Askins, Colette JR-3 Albion 16.24 MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
8 Jackson, Adrianne FR-1 Trine 16.40 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023 2.6
9 Baker, Kristin FR-1 Trine 16.63 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023 2.1
10 Wichert, Allison FR-1 Alma 16.73 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 0.3
11 DeJonge, Katelyn FR-1 Calvin 16.81 MIAA Field Day May 4, 2023 -0.6
12 Eldridge, London JR-3 Olivet 17.25 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 0.3
13 Weiss, Aumrie FR-1 Trine 17.64 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023 2.1
14 Belmas, Jenna SO-2 Alma 17.68 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 0.2
15 Loew, Anna SO-2 Albion 17.97 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 NWI
16 Carpentier, Madie FR-1 Adrian 19.25 2023 Concordia Legacy Invite Apr 28, 2023 1.5
17 Walker, Kaitelyn FR-1 Alma 19.27 Bill Bippes Cougar Classic - 2nd Annual Mar 31, 2023 3.2
18 Kramer, Meredith FR-1 Hope 21.52 Emory Spring Break Classic 2023 Mar 17, 2023 3.2

400 Hurdles (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Gladieux, Jake SR-4 Trine 52.16 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Woolum, Nathaniel SR-4 Hope 53.71 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
3 Selby, Evan SR-4 Trine 55.19 Harrison Dillard Twilight May 11, 2023
4 Cousino, Asher SO-2 Adrian 55.71 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
5 Adedapo, King David SO-2 Albion 56.08 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
6 Player, Jackson SR-4 Hope 57.22 MIAA Field Day May 4, 2023
7 Ennen, Joshua SO-2 Hope 57.29 MIAA Field Day May 4, 2023
8 Kvalevog, Weston SR-4 Adrian 57.76 MIAA Field Day May 4, 2023
9 Reed Jr., Larry JR-3 Albion 58.25 Harrison Dillard Twilight May 11, 2023
10 Miller, Samuel SO-2 Hope 58.31 MIAA Field Day May 4, 2023
11 Trudell, Josh FR-1 Adrian 59.04 2023 Concordia Legacy Invite Apr 28, 2023
12 Holloway, Jonathan FR-1 Olivet 59.13 MIAA Field Day May 4, 2023
13 Shoup, Eli FR-1 Trine 59.72 MIAA Field Day May 4, 2023
14 Henz, Nick SO-2 Calvin 59.86 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
15 Stavros, Brayden SO-2 Albion 1:00.02 MIAA Field Day May 4, 2023
16 Thomas, Levi SO-2 Kalamazoo 1:00.07 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
17 Maxima, Jordan FR-1 Alma 1:00.53 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
18 Leisher, Ilem FR-1 Kalamazoo 1:01.15 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
19 Baumchen, Dillion SO-2 Calvin 1:01.59 MIAA Field Day May 4, 2023
20 Gee, Kevin FR-1 Calvin 1:02.18 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
21 Lamey, Braxton JR-3 Alma 1:02.67 Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
22 Andringa, Danny FR-1 Calvin 1:03.80 Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
23 Duvvuru, Ashish SR-4 Hope 1:05.46 Emory Spring Break Classic 2023 Mar 17, 2023
24 Chafty, David SO-2 Albion 1:06.08 MIAA Field Day May 4, 2023
25 Peterson, Silas JR-3 Hope 1:13.03 Emory Spring Break Classic 2023 Mar 17, 2023

3000 Steeplechase (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Swinson, Eric SO-2 Calvin 9:17.52 Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
2 Henz, Nick SO-2 Calvin 9:20.25 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
3 Campbell, Daniel JR-3 Hope 9:30.17 MIAA Field Day May 4, 2023
4 Buit, Jacob SO-2 Calvin 9:36.76 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
5 Sarkett, Ryan SO-2 Calvin 9:46.93 MIAA Field Day May 4, 2023
6 Lapp, Aidan SR-4 Trine 9:50.79 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
7 Tutrow, Lucas FR-1 Trine 9:55.74 MIAA Field Day May 4, 2023
8 Smith, Austin JR-3 Trine 9:56.90 MIAA Field Day May 4, 2023
9 Lamey, Braxton JR-3 Alma 10:01.47 MIAA Field Day May 4, 2023
10 Bogard, Anders SR-4 Hope 10:12.24 Emory Spring Break Classic 2023 Mar 17, 2023
11 Houvener, Will FR-1 Adrian 10:13.78 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023
12 Gee, Kevin FR-1 Calvin 10:16.46 GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
13 Knowles, Price JR-3 Trine 10:18.11 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
14 Germain, Hayden JR-3 Olivet 10:20.91 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
15 Hoop, Matt FR-1 Trine 10:22.39 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
16 Harlow, Jonathan FR-1 Hope 10:22.60 Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
17 Shoup, Eli FR-1 Trine 10:31.54 Lancer Invite 2023 Apr 28, 2023
18 Flint, Noah SR-4 Albion 10:38.14 Wheaton "Don Church" Twilight 2023 Apr 22, 2023
19 Record, Matthew JR-3 Albion 10:42.46 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
20 Lynch, Clayton FR-1 Adrian 10:52.15 Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
21 Feudi, Noah SO-2 Olivet 11:00.12 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
22 Arkles, Jackson SO-2 Olivet 11:27.12 MIAA Field Day May 4, 2023

Pole Vault (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Jolliff, Gabby SR-4 Olivet 3.56m 11' 8" Oakland Last Chance May 11, 2023
2 Moslow, Morgan SO-2 Trine 3.25m 10' 8" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
2 Seinen, Katie FR-1 Calvin 3.25m 10' 8" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
4 Charron, Bella SO-2 Calvin 3.21m 10' 6.25" GVSU 10 Event-Last Chance May 9, 2023
5 Boyce, Avery FR-1 Trine 3.20m 10' 6" MIAA Field Day May 4, 2023
6 Scott, Mya SO-2 Alma 3.11m 10' 2.5" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
7 Colbrunn, Bethany JR-3 Hope 3.01m 9' 10.5" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
8 Large, Megan FR-1 Trine 3.00m 9' 10" Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
9 Gowman, Kyria SR-4 Hope 2.90m 9' 6.25" Wheaton Invitational 2023 Apr 14, 2023
10 Robotham, Laura FR-1 Calvin 2.86m 9' 4.5" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
11 Paeth, Alayna FR-1 Adrian 2.75m 9' 0.25" MIAA Field Day May 4, 2023
11 Stone, Sarah JR-3 Albion 2.75m 9' 0.25" 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023
13 Kornoelje, Sadie SO-2 Calvin 2.70m 8' 10.25" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
13 Wood, Mallory SO-2 Trine 2.70m 8' 10.25" Yellow Jacket Collegiate Outdoor Mar 25, 2023
15 Mathews, Amanda SO-2 Adrian 2.61m 8' 6.75" 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023
16 McCarthy, Lauren FR-1 Alma 2.60m 8' 6.25" 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023
17 Rais, Madeline SO-2 Albion 2.45m 8' 0.5" 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023

Long Jump (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date Wind
1 Davis, Will SO-2 Albion 7.12m 23' 4.5" MIAA Field Day May 4, 2023 -0.7
2 Brown, Jordon JR-3 Olivet 7.01m 23' 0" MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
3 Gordon Jr., Armund JR-3 Albion 6.96m 22' 10" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 1.1
4 Butler, Jordon SO-2 Olivet 6.77m 22' 2.5" MIAA Field Day May 4, 2023 -1.1
5 Williams, Ben SR-4 Trine 6.73m 22' 1" MIAA Field Day May 4, 2023 -0.7
6 Nundley, Darion FR-1 Hope 6.57m 21' 6.75" MIAA Field Day May 4, 2023 NWI
6 Spahr, Ethan SO-2 Trine 6.57m 21' 6.75" MIAA Field Day May 4, 2023 -2.3
8 Gonzales, Joseph JR-3 Alma 6.55m 21' 6" Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 1.3
9 Wehrly, Henry SO-2 Albion 6.51m 21' 4.25" MIAA Field Day May 4, 2023 NWI
10 Eggen, Eirik SR-4 Trine 6.46m 21' 2.5" MIAA Field Day May 4, 2023 -1.5
11 Player, Jackson SR-4 Hope 6.37m 20' 10.75" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 1.1
12 King, Chuckie SO-2 Albion 6.36m 20' 10.5" Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023 1.5
13 White, John SO-2 Calvin 6.35m 20' 10" MIAA Field Day May 4, 2023 -0.5
14 Chapman, DaMario SO-2 Albion 6.29m 20' 7.75" MIAA Field Day May 4, 2023 0.3
15 Smith, Ashton FR-1 Trine 6.18m 20' 3.5" MIAA Field Day May 4, 2023 -1.0
16 Woolum, Nathaniel SR-4 Hope 6.16m 20' 2.5" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 2.0
16 Markarian, Edward FR-1 Alma 6.16m 20' 2.5" Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 +0.0
18 Wallace, Zameer SO-2 Olivet 6.10m 20' 0.25" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 -0.4
19 Heckathorn, Devon FR-1 Calvin 6.09m 19' 11.75" MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
20 Reed Jr., Larry JR-3 Albion 6.08m 19' 11.5" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 1.6
21 Kyle, Aidan SO-2 Hope 6.05m 19' 10.25" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 1.4
22 Hille, Ethan FR-1 Trine 6.00m 19' 8.25" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023 4.3
23 Smith, Najee SO-2 Albion 5.99m 19' 8" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 -0.4
24 Watkins, Jake FR-1 Olivet 5.97m 19' 7" Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 +0.0
25 Goldman, Charles FR-1 Olivet 5.93m 19' 5.5" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 +0.0

Long Jump (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date Wind
1 McDowell, Lauren SR-4 Albion 5.39m 17' 8.25" UNCW Seahawk Invitational Mar 3, 2023 0.5
2 Forker, Emma FR-1 Trine 5.38m 17' 8" Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023 +0.0
3 Iheme, Onyinyechi SO-2 Calvin 5.08m 16' 8" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 1.5
3 Dodge, Helen SR-4 Hope 5.08m 16' 8" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 2.6
5 DeJonge, Katelyn FR-1 Calvin 5.06m 16' 7.25" MIAA Field Day May 4, 2023 0.4
6 Smith, Peyton SR-4 Albion 4.98m 16' 4.25" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 NWI
7 Ross, Becca SR-4 Albion 4.97m 16' 3.75" MIAA Field Day May 4, 2023 -0.2
8 Kramer, Meredith FR-1 Hope 4.90m 16' 1" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 2.8
9 Norkowski, Emily SO-2 Olivet 4.85m 15' 11" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 NWI
10 Novotny, Taylor JR-3 Hope 4.83m 15' 10.25" MIAA Field Day May 4, 2023 -0.9
11 Johnson, Elliana FR-1 Hope 4.81m 15' 9.5" Don McGarey Invitational Mar 24, 2023 2.0
12 Welker, Elena SR-4 Albion 4.76m 15' 7.5" 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023 +0.0
13 Wichert, Allison FR-1 Alma 4.70m 15' 5" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 NWI
14 Salazar, Isabelle FR-1 Adrian 4.68m 15' 4.25" MIAA Field Day May 4, 2023 -1.1
15 Baker, Aerin FR-1 Calvin 4.63m 15' 2.25" MIAA Field Day May 4, 2023 -2.6
16 Schram, Allison SO-2 Hope 4.56m 14' 11.5" Wheaton Invitational 2023 Apr 14, 2023 0.2
17 Gustman, Alyssa SO-2 Calvin 4.49m 14' 8.75" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 1.6
18 Mathews, Amanda SO-2 Adrian 4.47m 14' 8" MIAA Field Day May 4, 2023 -0.2
19 Perna, Lonna FR-1 Hope 4.42m 14' 6" Wheaton Invitational 2023 Apr 14, 2023 0.3
20 Peterson, Emily FR-1 Adrian 4.36m 14' 3.75" 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023 +0.0
21 Walicki, Lindsey JR-3 Albion 4.35m 14' 3.25" UNCW Seahawk Invitational Mar 3, 2023 +0.0
22 Vanden Akker, Jessye SO-2 Calvin 4.25m 13' 11.5" Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 +0.0
23 Kolka, Trinity FR-1 Calvin 4.18m 13' 8.75" Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023 0.1
24 Post, Rachel FR-1 Calvin 4.17m 13' 8.25" Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023 2.4
25 Fradette, Meghan FR-1 Hope 4.16m 13' 7.75" Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023 1.9

Triple Jump (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date Wind
1 Puczkowski, Ronnie JR-3 Albion 13.76m 45' 1.75" Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023 -0.4
2 Gordon Jr., Armund JR-3 Albion 13.63m 44' 8.75" MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
3 Spahr, Ethan SO-2 Trine 13.34m 43' 9.25" MIAA Field Day May 4, 2023 0.4
4 Woolum, Nathaniel SR-4 Hope 13.11m 43' 0.25" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 1.7
5 Wehrly, Henry SO-2 Albion 13.02m 42' 8.75" MIAA Field Day May 4, 2023 -0.2
6 King, Chuckie SO-2 Albion 12.84m 42' 1.5" MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
7 Player, Jackson SR-4 Hope 12.76m 41' 10.5" MIAA Field Day May 4, 2023 NWI
8 Markarian, Edward FR-1 Alma 12.66m 41' 6.5" MIAA Field Day May 4, 2023 0.3
9 Gonzales, Joseph JR-3 Alma 12.60m 41' 4.25" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 4.4
10 Butler, Jordon SO-2 Olivet 12.48m 40' 11.5" MIAA Field Day May 4, 2023 +0.0
11 Eggen, Eirik SR-4 Trine 12.41m 40' 8.75" Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023 +0.0
12 Kyle, Aidan SO-2 Hope 12.21m 40' 0.75" MIAA Field Day May 4, 2023 NWI
13 Smith, Najee SO-2 Albion 12.11m 39' 8.75" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 NWI
14 Reed Jr., Larry JR-3 Albion 11.84m 38' 10.25" 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023 +0.0
15 VanWoerkom, Ethan SO-2 Calvin 11.58m 38' 0" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023 1.4
16 Cogswell, Andrew SO-2 Trine 11.48m 37' 8" Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023 2.7
17 DeLibero, Lukas SR-4 Hope 11.44m 37' 6.5" MIAA Field Day May 4, 2023 1.1
18 Goldman, Charles FR-1 Olivet 11.40m 37' 5" MIAA Field Day May 4, 2023 0.4
19 Downey, John SR-4 Olivet 11.36m 37' 3.25" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023 NWI
20 Colbrunn, Nathan JR-3 Hope 11.31m 37' 1.25" Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023 1.6
21 Bannink, Zane JR-3 Hope 10.97m 36' 0" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023 1.4

Shot Put (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Samra, Theo SR-4 Trine 15.90m 52' 2" St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
2 Lewis, Alex JR-3 Trine 15.60m 51' 2.25" MIAA Field Day May 4, 2023
3 Hines, Eddie JR-3 Albion 15.46m 50' 8.75" Harrison Dillard Twilight May 11, 2023
4 Hughes, Kimball JR-3 Trine 14.82m 48' 7.5" MIAA Field Day May 4, 2023
5 Viel, James SO-2 Calvin 14.08m 46' 2.5" MIAA Field Day May 4, 2023
6 Pearce, Byron SR-4 Olivet 14.04m 46' 0.75" Margaret Simmons Invite 23 Mar 24, 2023
7 Chew, Noah FR-1 Trine 14.03m 46' 0.5" Lancer Invite 2023 Apr 28, 2023
8 Darden, Mason SR-4 Albion 13.96m 45' 9.75" MIAA Field Day May 4, 2023
9 Dowling, Travis SR-4 Trine 13.70m 44' 11.5" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
10 Dewan, Connor SO-2 Albion 13.66m 44' 9.75" UNCW Seahawk Invitational Mar 3, 2023
11 DeRocher, Austin JR-3 Alma 13.54m 44' 5.25" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
12 Martinez Vasquez, Misael SO-2 Calvin 13.19m 43' 3.25" Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
13 Likens, Joel JR-3 Adrian 12.76m 41' 10.5" 2023 Concordia Legacy Invite Apr 28, 2023
14 Zableckis, Colton FR-1 Trine 12.61m 41' 4.5" Lancer Invite 2023 Apr 28, 2023
15 Ramirez, Devyn SR-4 Alma 12.50m 41' 0.25" Bill Bippes Cougar Classic - 2nd Annual Mar 31, 2023
16 Reynolds, Robert SR-4 Olivet 12.47m 40' 11" MIAA Field Day May 4, 2023
17 Kruse, Carter FR-1 Hope 12.14m 39' 10" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
18 Jenkins, Dawson SO-2 Adrian 11.97m 39' 3.25" 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023
19 Kurtz, Darius SR-4 Trine 11.66m 38' 3.25" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
20 Dunn, Jarin SO-2 Adrian 11.63m 38' 2" MIAA Field Day May 4, 2023
21 Barkey, Jacob SR-4 Trine 11.52m 37' 9.5" Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023
22 Wenderski, John FR-1 Hope 11.30m 37' 1" MIAA Field Day May 4, 2023
23 Hogue, Kobe SR-4 Olivet 11.11m 36' 5.5" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
24 Dennison, Dillion JR-3 Trine 11.03m 36' 2.25" Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023
25 Johnson, Charles FR-1 Olivet 10.90m 35' 9.25" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023

Shot Put (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Rohrer, Ryann FR-1 Calvin 13.79m 45' 3" NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 25, 2023
2 Anthony, Tess SO-2 Albion 12.84m 42' 1.5" Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023
3 Robrahn, Greta SO-2 Hope 12.70m 41' 8" MIAA Field Day May 4, 2023
4 Bekhet, Karen SO-2 Calvin 12.49m 40' 11.75" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
5 Bice, Kamryn FR-1 Hope 12.10m 39' 8.5" MIAA Field Day May 4, 2023
6 Sanner, Abby FR-1 Trine 12.06m 39' 7" MIAA Field Day May 4, 2023
7 Summers, Madelyn SR-4 Trine 11.83m 38' 9.75" Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023
8 Bard, Chloe SO-2 Trine 11.70m 38' 4.75" Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023
9 Strotman, Elisabeth JR-3 Hope 11.61m 38' 1.25" Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
10 Alexander, Berniah SO-2 Olivet 11.34m 37' 2.5" MIAA Field Day May 4, 2023
11 Carey, Bryanna JR-3 Adrian 11.17m 36' 7.75" MIAA Field Day May 4, 2023
12 Dodson, Zharia SR-4 Trine 11.11m 36' 5.5" MIAA Field Day May 4, 2023
13 Beavers, Daniah SO-2 Albion 10.99m 36' 0.75" Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023
14 Ramirez, Liathano FR-1 Alma 10.97m 36' 0" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
15 Roelofs, Karly FR-1 Hope 10.86m 35' 7.75" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
16 Swank, Kassandra FR-1 Trine 10.35m 33' 11.5" Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
17 Vanhorn, Ti SR-4 Adrian 9.89m 32' 5.5" 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023
18 Timonen, Amanda SO-2 Hope 9.82m 32' 2.75" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
19 Casteele, Leilani FR-1 Albion 9.63m 31' 7.25" 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023
19 Baziun, Mikah FR-1 Calvin 9.63m 31' 7.25" MIAA Field Day May 4, 2023
21 Booth, Ashley JR-3 Albion 9.48m 31' 1.25" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
22 Dickson, Skye JR-3 Albion 9.34m 30' 7.75" UNCW Seahawk Invitational Mar 3, 2023
23 Santo, Ashley SR-4 Olivet 8.23m 27' 0" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
24 Wichert, Allison FR-1 Alma 8.22m 26' 11.75" Bill Bippes Cougar Classic - 2nd Annual Mar 31, 2023

Discus (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Dewan, Connor SO-2 Albion 46.00m 150' 11" Harrison Dillard Twilight May 11, 2023
2 Hines, Eddie JR-3 Albion 45.29m 148' 7" 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023
3 Dowling, Travis SR-4 Trine 45.27m 148' 6" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
4 Pearce, Byron SR-4 Olivet 43.90m 144' 0" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
5 Cross, Brandon SR-4 Trine 43.16m 141' 7" Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
6 Martinez Vasquez, Misael SO-2 Calvin 42.58m 139' 8" MIAA Field Day May 4, 2023
7 Darden, Mason SR-4 Albion 42.46m 139' 4" 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023
8 Kruse, Carter FR-1 Hope 40.65m 133' 4" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
9 Jonker, Isaac SO-2 Calvin 40.63m 133' 4" Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
10 Henderson, AJ SO-2 Trine 40.45m 132' 8" Lancer Invite 2023 Apr 28, 2023
11 Hughes, Kimball JR-3 Trine 39.58m 129' 10" Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
12 Dennison, Dillion JR-3 Trine 39.55m 129' 9" Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
13 Wenderski, John FR-1 Hope 39.27m 128' 10" MIAA Field Day May 4, 2023
14 Lewis, Chase FR-1 Trine 39.15m 128' 5" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
15 Scott, Keith FR-1 Adrian 38.41m 126' 0" 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023
16 Jenkins, Dawson SO-2 Adrian 38.01m 124' 8" Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
17 DeRocher, Austin JR-3 Alma 37.95m 124' 6" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
18 Chew, Noah FR-1 Trine 37.22m 122' 1" Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023
19 Sinkler, David JR-3 Olivet 37.08m 121' 8" MIAA Field Day May 4, 2023
20 Wampler, Colton SO-2 Trine 36.76m 120' 7" Yellow Jacket Collegiate Outdoor Mar 25, 2023
21 Pinkerton, Wil FR-1 Hope 36.29m 119' 1" MIAA Field Day May 4, 2023
22 Zableckis, Colton FR-1 Trine 35.72m 117' 2" Lancer Invite 2023 Apr 28, 2023
23 Smith, Derik SO-2 Hope 35.55m 116' 7" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
24 Manning, Jonas SR-4 Albion 35.16m 115' 4" 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023
25 Kuhn, Colin FR-1 Alma 34.64m 113' 8" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023

Discus (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Bekhet, Karen SO-2 Calvin 44.99m 147' 7" Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
2 Rohrer, Ryann FR-1 Calvin 42.55m 139' 7" St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
3 Bard, Chloe SO-2 Trine 40.09m 131' 6" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
4 Santo, Ashley SR-4 Olivet 39.58m 129' 10" MIAA Field Day May 4, 2023
5 Robrahn, Greta SO-2 Hope 38.57m 126' 6" Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
6 Anthony, Tess SO-2 Albion 37.98m 124' 7" 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023
7 Kossick, Lindsey SO-2 Calvin 37.96m 124' 6" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
8 Sanner, Abby FR-1 Trine 37.20m 122' 0" MIAA Field Day May 4, 2023
9 Vande Vegte, Olivia SO-2 Calvin 37.11m 121' 9" Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
10 Bice, Kamryn FR-1 Hope 36.50m 119' 9" Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
11 Fulkerson, Breeyn FR-1 Trine 35.28m 115' 9" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
12 Summers, Madelyn SR-4 Trine 34.14m 112' 0" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
13 Beavers, Daniah SO-2 Albion 33.82m 110' 11" 30th Annual IWU Polar Bear Invite Mar 24, 2023
14 Dunlap, Jane SO-2 Calvin 32.57m 106' 10" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
15 Ramirez, Liathano FR-1 Alma 32.12m 105' 4" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
16 Vanhorn, Ti SR-4 Adrian 31.45m 103' 2" Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
17 Carey, Bryanna JR-3 Adrian 31.28m 102' 7" 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023
18 Casteele, Leilani FR-1 Albion 31.26m 102' 7" Harrison Dillard Twilight May 11, 2023
19 Swank, Kassandra FR-1 Trine 31.06m 101' 11" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
20 Alexander, Berniah SO-2 Olivet 30.58m 100' 4" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
21 Ediger, Aarika SR-4 Hope 27.41m 89' 11" MIAA Field Day May 4, 2023
22 Dodson, Zharia SR-4 Trine 26.56m 87' 2" Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023
23 Booth, Ashley JR-3 Albion 25.67m 84' 3" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023

Hammer (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Darden, Mason SR-4 Albion 59.78m 196' 1" Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
2 Jonker, Isaac SO-2 Calvin 54.21m 177' 10" Augustana College Midwest Twilight Qualifier May 18, 2023
3 Samra, Theo SR-4 Trine 53.33m 175' 0" St. Francis Fighting Chance Invite May 12, 2023
4 Barkey, Jacob SR-4 Trine 51.59m 169' 3" Emory Thrills in the Hills 2023 Mar 24, 2023
5 Hines, Eddie JR-3 Albion 48.20m 158' 2" Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023
6 DeRocher, Austin JR-3 Alma 47.66m 156' 4" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
7 Martinez Vasquez, Misael SO-2 Calvin 47.52m 155' 11" Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
8 Dennison, Dillon SO-2 Trine 46.71m 153' 3" MIAA Field Day May 4, 2023
9 Pearce, Byron SR-4 Olivet 45.58m 149' 6" Margaret Simmons Invite 23 Mar 24, 2023
10 Viel, James SO-2 Calvin 45.02m 147' 8" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
11 Chew, Noah FR-1 Trine 43.02m 141' 2" Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
12 Manning, Jonas SR-4 Albion 42.96m 140' 11" 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023
13 Henderson, AJ SO-2 Trine 42.87m 140' 8" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
14 Zableckis, Colton FR-1 Trine 42.81m 140' 5" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
15 Toldy, Matthew SO-2 Calvin 41.75m 137' 0" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
16 Sinkler, David JR-3 Olivet 40.81m 133' 11" Margaret Simmons Invite 23 Mar 24, 2023
17 Likens, Joel JR-3 Adrian 40.20m 131' 11" Don Kleinow Memorial Invitational Apr 14, 2023
18 Mroz, Brendyn FR-1 Hope 40.03m 131' 4" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
19 Kubicki, Silas JR-3 Hope 39.89m 130' 10" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
20 Dewan, Connor SO-2 Albion 39.80m 130' 7" 2023 Albion, Alma, Olivet Triangular Apr 7, 2023
21 Hughes, Kimball JR-3 Trine 39.30m 128' 11" Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
22 Elmore, Zachary SR-4 Hope 39.10m 128' 3" Don McGarey Invitational Mar 24, 2023
23 Ramirez, Devyn SR-4 Alma 38.15m 125' 2" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
24 Wenderski, Paul FR-1 Hope 34.81m 114' 2" MIAA Field Day May 4, 2023
25 Jackson, Myles FR-1 Trine 33.06m 108' 5" Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023

Hammer (Women)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Summers, Madelyn SR-4 Trine 46.39m 152' 2" Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
2 Anthony, Tess SO-2 Albion 45.11m 148' 0" Gibson Invitational & Multis Apr 13, 2023
3 Althouse, Emma JR-3 Hope 43.32m 142' 1" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
4 Santo, Ashley SR-4 Olivet 41.60m 136' 6" Margaret Simmons Invite 23 Mar 24, 2023
5 Kossick, Lindsey SO-2 Calvin 41.33m 135' 7" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
6 Bekhet, Karen SO-2 Calvin 40.44m 132' 8" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
7 McDonald, Marlie SO-2 Hope 39.86m 130' 9" GVSU Al Owens Classic Apr 21, 2023
8 Ramirez, Liathano FR-1 Alma 39.21m 128' 8" MIAA Field Day May 4, 2023
9 Rohrer, Ryann FR-1 Calvin 38.96m 127' 10" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
10 Booth, Ashley JR-3 Albion 38.82m 127' 4" Harrison Dillard Twilight May 11, 2023
11 Carey, Bryanna JR-3 Adrian 38.14m 125' 1" MIAA Field Day May 4, 2023
12 Raymond, Sophia FR-1 Hope 37.74m 123' 10" MIAA Field Day May 4, 2023
13 Fulkerson, Breeyn FR-1 Trine 37.57m 123' 3" Indiana DIII Track and Field Meet Apr 15, 2023
14 Dickson, Skye JR-3 Albion 36.46m 119' 7" 3rd Annual Mike Becraft Invitational Apr 21, 2023
15 Bard, Chloe SO-2 Trine 36.06m 118' 4" Indiana Tech Good Friday Meet Apr 7, 2023
16 Sanner, Abby FR-1 Trine 35.59m 116' 9" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
17 Swank, Kassandra FR-1 Trine 35.54m 116' 7" 118th Annual Indiana Little State Championships Apr 20, 2023
18 Vanhorn, Ti SR-4 Adrian 35.13m 115' 3" Jack Shaw Invitational Apr 7, 2023
19 Casteele, Leilani FR-1 Albion 33.74m 110' 8" Harrison Dillard Twilight May 11, 2023
20 Ribbe, Grace SO-2 Calvin 33.38m 109' 6" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023
21 Alexander, Berniah SO-2 Olivet 28.52m 93' 7" MIAA Field Day May 4, 2023
22 Baziun, Mikah FR-1 Calvin 25.41m 83' 4" Davenport Tune Up/NJCAA Region XII Apr 28, 2023

Javelin (Men)

Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Kyle, Aidan SO-2 Hope 53.05m 174' 0" MIAA Field Day May 4, 2023
2 Spahr, Ethan SO-2 Trine 51.43m 168' 9" MIAA Field Day May 4, 2023
3 Kvalevog, Weston SR-4 Adrian 49.28m 161' 8" 2023 Concordia Legacy Invite Apr 28, 2023
4 White, John SO-2 Calvin 48.84m 160' 3"