April 6- 7, 2018
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Kristen Metcalfe JR-3 Embry-Riddle 4:26.99 10
2 Meggie Schneider FR-1 Stetson 4:41.33 8
3 Kate Fisher FR-1 Lynn 4:41.88 6
4 Alexis Bible SO-2 Tampa 4:43.51 5
5 Tatyana Hodnett SR-4 Bethune-Cookman 4:44.46 4
6 Lauren Penkala JR-3 Flagler 4:45.08 3
7 Sarah Edens JR-3 Embry-Riddle 4:45.56 2
8 Zoe Jarvis FR-1 Tampa 4:46.25 1
9 Destiny Johnson SR-4 Florida A&M 4:46.63 -
10 Julia Kaster JR-3 Southeastern U. 4:51.78 -
11 Nicole Kvitkauskaus JR-3 Embry-Riddle 4:54.19 -
12 Claire Farnsworth Sophomore No Team 4:55.39   
13 Hannah Palm SR-4 Southeastern U. 4:55.42 -
14 Lesly Marcin FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:56.22 -
15 Hannah Nelson JR-3 Florida Southern 4:56.91 -
16 Kayla McManama SO-2 Flagler 5:00.86 -
17 Camryn Rickenbach SO-2 Palm Beach Atlantic 5:02.92 -
18 Lia Hanus FR-1 Florida Tech 5:03.44 -
19 Ally Jones FR-1 Lynn 5:03.95 -
20 Melanie Pacheco FR-1 Stetson 5:04.30 -
21 Kassidy Watkins JR-3 Florida Southern 5:05.32 -
22 Malia Cryan FR-1 Flagler 5:06.58 -
23 Kendal Clark FR-1 Webber 5:06.73 -
24 Jessica Duvall SO-2 Bethel (Ind.) 5:07.38 -
25 Bernita Brown FR-1 Bethune-Cookman 5:07.84 -
26 Ysabella Guerra SO-2 Florida Southern 5:07.95 -
27 Katie Whiffen FR-1 Stetson 5:08.53 -
28 Emily Christensen FR-1 Lynn 5:08.92 -
29 Amber Winton FR-1 Florida Southern 5:10.07 -
30 Natasha Menifee JR-3 Webber 5:11.09 -
31 Courtney Pansza JR-3 SCAD Savannah 5:11.38 -
32 Isabelle Granlund SR-4 Palm Beach Atlantic 5:11.78 -
33 Macy Peterson FR-1 Southeastern U. 5:13.47 -
34 Sara Curran SO-2 Tampa 5:16.14 -
35 Darby Watts FR-1 Lynn 5:18.05 -
36 Pauline Cosson FR-1 Florida Tech 5:18.37 -
37 Mariah King FR-1 Bethel (Ind.) 5:20.49 -
38 Alexandria Baba FR-1 Stetson 5:20.53 -
39 Nicolette Worrell Freshman No Team 5:20.85   
40 Kristen Robinson FR-1 Southeastern U. 5:21.39 -
41 Breann Fawcett SR-4 Bethel (Ind.) 5:24.98 -
42 Jessica Chavis JR-3 Palm Beach Atlantic 5:25.24 -
43 Natalie Beck SO-2 Lynn 5:26.83 -
44 Sydney Parks SO-2 Lynn 5:28.54 -
45 Kyana Munao FR-1 St. Thomas (Fla.) 5:28.65 -
46 Lauren Leckenby FR-1 Lynn 5:31.47 -
47 Diana Gorin JR-3 SCAD Savannah 5:32.03 -
48 Makayla Richardson SO-2 Palm Beach Atlantic 5:33.63 -
49 Sarah Kiehle FR-1 SCAD Savannah 5:39.43 -
50 Elise Engles JR-3 SCAD Savannah 5:39.91 -
51 Amanda Hennessey FR-1 Lynn 5:51.42 -
52 Hope Kanagy SO-2 Palm Beach Atlantic 5:52.08 -
53 Mikayla Kalapuch FR-1 Southeastern U. 5:56.27 -
54 Jenny Seeliger SO-2 SCAD Savannah 6:02.12 -
55 Jessica Spencer FR-1 Florida Southern 6:15.60 -
56 Lua Fernandez SO-2 Webber 6:38.54 -
  Aleksa Guerra JR-3 Florida Southern DNF   
  Julia Lockridge JR-3 Tampa DNS   
  Mandi Cohen SO-2 Lynn DNS   
  Hali McKinley Lester Senior Florida Running Club DNS   
  Carolyn Galan FR-1 St. Thomas (Fla.) DNS   
  Lemi Wutz FR-1 SCAD Savannah DNS   
  Alice Sjogren SO-2 Stetson DNS   
  Alexis Perez FR-1 Johnson & Wales (Fla.) DNS   
  Hannah Flemming FR-1 Florida Southern DNS   
  Marina Levine SR-4 Embry-Riddle DNS   
  Malia Skidmore JR-3 SCAD Savannah DNS   
  Caroline Cook SR-4 SCAD Savannah DNS   
  Ezenwa Ilabor FR-1 Johnson & Wales (Fla.) DNS   
  Francessca Nivrose   Johnson & Wales (Fla.) DNS   
  Elise Combs SO-2 Palm Beach Atlantic DNS   
  Chanaiya Richards SO-2 Keiser University DNS   
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Kristen Metcalfe JR-3 Embry-Riddle 4:26.99 10
2 Meggie Schneider FR-1 Stetson 4:41.33 8
3 Kate Fisher FR-1 Lynn 4:41.88 6
4 Alexis Bible SO-2 Tampa 4:43.51 5
5 Tatyana Hodnett SR-4 Bethune-Cookman 4:44.46 4
6 Lauren Penkala JR-3 Flagler 4:45.08 3
7 Sarah Edens JR-3 Embry-Riddle 4:45.56 2
8 Zoe Jarvis FR-1 Tampa 4:46.25 1
9 Destiny Johnson SR-4 Florida A&M 4:46.63 -
11 Nicole Kvitkauskaus JR-3 Embry-Riddle 4:54.19 -
12 Claire Farnsworth Sophomore No Team 4:55.39   
20 Melanie Pacheco FR-1 Stetson 5:04.30 -
24 Jessica Duvall SO-2 Bethel (Ind.) 5:07.38 -
38 Alexandria Baba FR-1 Stetson 5:20.53 -
  Aleksa Guerra JR-3 Florida Southern DNF   
  Caroline Cook SR-4 SCAD Savannah DNS   
  Marina Levine SR-4 Embry-Riddle DNS   
  Alice Sjogren SO-2 Stetson DNS   
  Hannah Flemming FR-1 Florida Southern DNS   
  Lemi Wutz FR-1 SCAD Savannah DNS   
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
10 Julia Kaster JR-3 Southeastern U. 4:51.78 -
14 Lesly Marcin FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:56.22 -
15 Hannah Nelson JR-3 Florida Southern 4:56.91 -
16 Kayla McManama SO-2 Flagler 5:00.86 -
17 Camryn Rickenbach SO-2 Palm Beach Atlantic 5:02.92 -
18 Lia Hanus FR-1 Florida Tech 5:03.44 -
21 Kassidy Watkins JR-3 Florida Southern 5:05.32 -
22 Malia Cryan FR-1 Flagler 5:06.58 -
26 Ysabella Guerra SO-2 Florida Southern 5:07.95 -
27 Katie Whiffen FR-1 Stetson 5:08.53 -
28 Emily Christensen FR-1 Lynn 5:08.92 -
36 Pauline Cosson FR-1 Florida Tech 5:18.37 -
37 Mariah King FR-1 Bethel (Ind.) 5:20.49 -
47 Diana Gorin JR-3 SCAD Savannah 5:32.03 -
  Julia Lockridge JR-3 Tampa DNS   
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
13 Hannah Palm SR-4 Southeastern U. 4:55.42 -
19 Ally Jones FR-1 Lynn 5:03.95 -
23 Kendal Clark FR-1 Webber 5:06.73 -
25 Bernita Brown FR-1 Bethune-Cookman 5:07.84 -
29 Amber Winton FR-1 Florida Southern 5:10.07 -
30 Natasha Menifee JR-3 Webber 5:11.09 -
31 Courtney Pansza JR-3 SCAD Savannah 5:11.38 -
32 Isabelle Granlund SR-4 Palm Beach Atlantic 5:11.78 -
33 Macy Peterson FR-1 Southeastern U. 5:13.47 -
34 Sara Curran SO-2 Tampa 5:16.14 -
35 Darby Watts FR-1 Lynn 5:18.05 -
39 Nicolette Worrell Freshman No Team 5:20.85   
40 Kristen Robinson FR-1 Southeastern U. 5:21.39 -
41 Breann Fawcett SR-4 Bethel (Ind.) 5:24.98 -
42 Jessica Chavis JR-3 Palm Beach Atlantic 5:25.24 -
43 Natalie Beck SO-2 Lynn 5:26.83 -
44 Sydney Parks SO-2 Lynn 5:28.54 -
50 Elise Engles JR-3 SCAD Savannah 5:39.91 -
  Malia Skidmore JR-3 SCAD Savannah DNS   
  Chanaiya Richards SO-2 Keiser University DNS   
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
45 Kyana Munao FR-1 St. Thomas (Fla.) 5:28.65 -
46 Lauren Leckenby FR-1 Lynn 5:31.47 -
48 Makayla Richardson SO-2 Palm Beach Atlantic 5:33.63 -
49 Sarah Kiehle FR-1 SCAD Savannah 5:39.43 -
51 Amanda Hennessey FR-1 Lynn 5:51.42 -
52 Hope Kanagy SO-2 Palm Beach Atlantic 5:52.08 -
53 Mikayla Kalapuch FR-1 Southeastern U. 5:56.27 -
54 Jenny Seeliger SO-2 SCAD Savannah 6:02.12 -
55 Jessica Spencer FR-1 Florida Southern 6:15.60 -
56 Lua Fernandez SO-2 Webber 6:38.54 -
  Elise Combs SO-2 Palm Beach Atlantic DNS   
  Francessca Nivrose   Johnson & Wales (Fla.) DNS   
  Alexis Perez FR-1 Johnson & Wales (Fla.) DNS   
  Ezenwa Ilabor FR-1 Johnson & Wales (Fla.) DNS   
  Mandi Cohen SO-2 Lynn DNS   
  Carolyn Galan FR-1 St. Thomas (Fla.) DNS   
  Hali McKinley Lester Senior Florida Running Club DNS