April 20-21, 2018
|
Georgia Tech-George C. Griffin Track - Atlanta, GA

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Nicole Fegans FR-1 Georgia Tech 16:26.12 13:48.34 20:42.52
2 Eden Meyer SR-4 North Florida 16:29.97 15:00.88 18:08.97
3 Emily Kearney SO-2 SCAD Atlanta 17:00.64 16:30.02 21:15.80
4 Mary Prouty JR-3 Georgia Tech 17:06.88 15:34.46 13:20.97
5 Liz Galarza FR-1 Georgia Tech 17:08.78 16:17.34 15:36.19
6 Sally Larson SR-4 Belmont 17:10.46 12:52.85 19:14.12
7 Sherilene Gelderblom SO-2 FIU 17:12.68 21:10.20 15:50.07
8 Lacey Krout   Atlanta Track Club 17:15.83 15:52.97 16:13.68
9 Daphney Stanford SR-4 Southern Miss. 17:21.66 17:52.91 13:22.08
10 Ansley Heavern Sophomore Unattached 17:22.89 14:25.60 17:54.18
11 Tiffany Yue Sophomore Unattached 17:25.68 22:18.47 18:59.80
12 Kortney Schardt SO-2 Belmont 17:38.48 14:06.79 20:17.26
13 Ellen Flood SO-2 Georgia Tech 17:39.12 21:10.95 18:21.49
14 Kayla Rudie FR-1 Lipscomb 17:46.87 15:28.18 20:16.24
15 Sierra Lax SO-2 Belmont 17:47.35 20:38.13 17:58.03
16 Alexa Yatauro SR-4 Belmont 17:49.08 16:34.25 17:59.77
17 Rachel Hutchcraft JR-3 SE Missouri 17:49.31 15:51.69 15:30.30
18 Lydia Frierson JR-3 Charleston Southern 17:50.65 18:01.36 19:27.01
19 Avery Franklin SR-4 Lipscomb 17:51.44 18:45.02 12:51.44
20 Ali White FR-1 Belmont 17:53.22 22:21.53 20:23.47
21 Emmaculate Kipaglat JR-3 Austin Peay 17:56.67 14:10.57 17:35.14
22 Grace Meyer SR-4 North Florida 17:57.71 22:37.92 14:32.95
23 Rebecca Dow SO-2 Georgia Tech 17:58.60 18:20.18 19:46.46
24 Emma Kate Holdbrooks SO-2 Southern Miss. 18:00.46 23:24.60 13:19.54
25 Anya Bunao SR-4 Wofford 18:05.35 20:04.74 18:16.21
26 Madison Colley JR-3 Lipscomb 18:13.22 23:30.26 18:35.09
27 Caroline Grogan SR-4 Murray State 18:16.66 23:45.66 21:45.03
28 Danielle Mohrmann SO-2 SE Missouri 18:17.23 14:48.76 14:59.73
29 Emma Maisel Sophomore Unattached 18:21.77 16:42.61 20:11.95
30 Emily Doherty Freshman Unattached 18:21.82 13:02.30 13:35.35
31 Carrie McIntyre FR-1 Emory 18:22.13 17:49.07 20:23.37
32 Meagan Smith SR-4 Murray State 18:24.32 13:48.24 22:38.32
33 Gabrielle Yatauro SR-4 Belmont 18:26.02 18:14.96 14:33.76
34 Monika Brill FR-1 Tampa 18:27.16 21:35.38 15:52.16
35 Haley Kling FR-1 Lipscomb 18:28.16 21:47.63 20:52.22
36 Millie Bergey Freshman Unattached 18:28.16 22:31.96 22:31.96
37 Abby Durfee FR-1 Emory 18:28.67 13:07.16 15:31.29
38 Zoe Jarvis FR-1 Tampa 18:31.78 14:16.07 15:00.55
39 Sydney Rhodes FR-1 Tampa 18:38.06 14:54.45 13:25.01
40 Morgan Laushey SR-4 Georgia State 18:43.81 15:10.29 14:59.05
41 Margaret Dailey FR-1 Tampa 18:51.53 22:26.52 16:35.75
42 Natalie Kopplin JR-3 SE Missouri 19:20.67 20:53.53 16:49.79
  Bridgette Doucet JR-3 Lipscomb DNF DNF DNF
  Kalie Demerjian JR-3 SCAD Atlanta DNF DNF DNF
  Hannah Chappell-Dick   Atlanta Track Club DNF DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Nicole Fegans FR-1 Georgia Tech 16:06.40 16:26.12
2 Eden Meyer SR-4 North Florida 11:32.98 16:29.97
3 Emily Kearney SO-2 SCAD Atlanta 14:58.17 17:00.64
4 Mary Prouty JR-3 Georgia Tech 12:29.63 17:06.88
5 Liz Galarza FR-1 Georgia Tech 19:43.10 17:08.78
6 Sally Larson SR-4 Belmont 21:07.47 17:10.46
7 Sherilene Gelderblom SO-2 FIU 16:31.38 17:12.68
9 Daphney Stanford SR-4 Southern Miss. 12:40.42 17:21.66
10 Ansley Heavern Sophomore Unattached 12:20.46 17:22.89
11 Tiffany Yue Sophomore Unattached 14:48.83 17:25.68
12 Kortney Schardt SO-2 Belmont 15:20.88 17:38.48
13 Ellen Flood SO-2 Georgia Tech 21:10.95 17:39.12
14 Kayla Rudie FR-1 Lipscomb 22:02.92 17:46.87
17 Rachel Hutchcraft JR-3 SE Missouri 22:27.33 17:49.31
19 Avery Franklin SR-4 Lipscomb 17:08.59 17:51.44
23 Rebecca Dow SO-2 Georgia Tech 20:08.04 17:58.60
24 Emma Kate Holdbrooks SO-2 Southern Miss. 22:30.58 18:00.46
28 Danielle Mohrmann SO-2 SE Missouri 19:12.10 18:17.23
35 Haley Kling FR-1 Lipscomb 21:36.55 18:28.16
38 Zoe Jarvis FR-1 Tampa 17:47.31 18:31.78
39 Sydney Rhodes FR-1 Tampa 20:29.87 18:38.06
  Bridgette Doucet JR-3 Lipscomb DNF DNF
  Hannah Chappell-Dick   Atlanta Track Club DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Lacey Krout   Atlanta Track Club 17:15.83
15 Sierra Lax SO-2 Belmont 17:47.35
16 Alexa Yatauro SR-4 Belmont 17:49.08
18 Lydia Frierson JR-3 Charleston Southern 17:50.65
20 Ali White FR-1 Belmont 17:53.22
21 Emmaculate Kipaglat JR-3 Austin Peay 17:56.67
22 Grace Meyer SR-4 North Florida 17:57.71
25 Anya Bunao SR-4 Wofford 18:05.35
26 Madison Colley JR-3 Lipscomb 18:13.22
27 Caroline Grogan SR-4 Murray State 18:16.66
29 Emma Maisel Sophomore Unattached 18:21.77
30 Emily Doherty Freshman Unattached 18:21.82
31 Carrie McIntyre FR-1 Emory 18:22.13
32 Meagan Smith SR-4 Murray State 18:24.32
33 Gabrielle Yatauro SR-4 Belmont 18:26.02
34 Monika Brill FR-1 Tampa 18:27.16
36 Millie Bergey Freshman Unattached 18:28.16
37 Abby Durfee FR-1 Emory 18:28.67
40 Morgan Laushey SR-4 Georgia State 18:43.81
41 Margaret Dailey FR-1 Tampa 18:51.53
42 Natalie Kopplin JR-3 SE Missouri 19:20.67
  Kalie Demerjian JR-3 SCAD Atlanta DNF