May 2, 2018
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ali Glassbrenner SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:35.02
2 Jordan Lutz SR-4 St. Olaf 4:36.02
3 Olivia Hummel   UNAT-Minnesota 4:37.18
4 Carissa Dock FR-1 Minnesota 4:38.33
5 Anastasia Korzenowski   UNAT-Minnesota 4:39.90
6 Emily Kaegi SR-4 Carleton 4:40.36
7 Jenny Walz SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:40.37
8 Carmen Garson-Shumway SR-4 Macalester 4:41.32
9 Annika Halverson SR-4 Bethel (Minn.) 4:42.11
10 Lindsey Greenlund FR-1 Minnesota 4:44.42
11 Amanda Mosborg FR-1 Carleton 4:46.39
12 Ally Smith SO-2 Minnesota 4:46.51
13 Helen Dolan FR-1 Hamline 4:49.20
14 Helen Schuda SO-2 Carleton 4:49.59
15 Abby Lange SO-2 Minnesota 4:52.13
16 Olivia Anger SO-2 Winona State 4:53.12
17 Briana Paulsen SR-4 St. Olaf 4:53.36
18 Natalie Marsh FR-1 Carleton 4:55.55
19 Megan Gossfeld   Unattached 4:55.63
20 Kathrene Garcia SR-4 Macalester 4:57.28
21 Fiona Casey FR-1 Carleton 4:58.87
22 Lydia Simpson SO-2 Macalester 4:59.14
23 Laura Gould SR-4 Macalester 4:59.98
24 Lea Davidson SR-4 Macalester 5:01.30
25 Ruthie Boyd SO-2 Carleton 5:01.34
26 Lorna Sherwood-Caballero SR-4 Macalester 5:01.65
27 Emma Maxtutis SO-2 Macalester 5:02.19
28 Sarah Allaben FR-1 Carleton 5:03.18
29 Kelly Segura JR-3 Bethel (Minn.) 5:04.06
30 Danielle Franke SO-2 Saint Mary's (Minn.) 5:04.53
31 Claudia Lundgren SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:05.68
32 Bridget Schmitt JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:06.62
33 Sarah Nazarino JR-3 Carleton 5:07.06
34 Megan Rossman SO-2 St. Olaf 5:08.29
35 Madeline Abbott SR-4 Macalester 5:10.44
36 Courtney Ramsay JR-3 Concordia-St. Paul 5:10.52
37 Alyssa Nash SR-4 Hamline 5:11.79
38 Anya Ptacek SO-2 Macalester 5:12.27
39 Laura Luttio SO-2 Bethel (Minn.) 5:12.78
40 Nadia Mezic JR-3 Macalester 5:15.54
41 Rosie Cobb SR-4 Macalester 5:15.77
42 Alicia Berkenes SR-4 Saint Mary's (Minn.) 5:16.52
43 Jessalyn Ayars FR-1 Carleton 5:17.24
44 Holly Gordon FR-1 St. Olaf 5:17.37
45 Olivia Damron SO-2 St. Catherine 5:18.12
46 Margaret Stelzner SR-4 Macalester 5:18.30
47 Meg Thorison SO-2 Bethel (Minn.) 5:18.62
48 Sara Miller FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:19.18
49 Maddy Kennard FR-1 Macalester 5:19.67
50 Harriet Hubbell FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:20.66
51 Siri Block SR-4 St. Olaf 5:24.20
52 Kathryn York JR-3 St. Olaf 5:30.32
53 Laura Votava JR-3 St. Olaf 5:32.67
54 Emma Higgins SO-2 Macalester 5:34.08
55 Elissa Boll FR-1 Concordia-St. Paul 5:36.69
56 Rachel Hoober SR-4 St. Olaf 5:41.94
57 Emily Haugen FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:43.88
58 Megan Dieberger JR-3 St. Benedict 5:43.95
59 Katie Vergeront SR-4 Winona State 5:44.46
60 Katie Murney JR-3 St. Olaf 5:47.73
61 Emma Verges FR-1 Macalester 5:51.82
62 Amy Requa FR-1 St. Olaf 6:08.32
63 Adelaide Gaughran-Bedell FR-1 Macalester 6:14.23
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ali Glassbrenner SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:19.03 3:23.52 4:40.52 4:35.02 5:43.78
2 Jordan Lutz SR-4 St. Olaf 3:43.58 4:00.14 3:27.02 4:36.02 5:25.71
3 Olivia Hummel   UNAT-Minnesota 5:43.71 5:07.67 4:37.18 4:37.18 4:26.10
4 Carissa Dock FR-1 Minnesota 4:07.72 3:14.84 4:18.85 4:38.33 4:29.98
5 Anastasia Korzenowski   UNAT-Minnesota 3:49.52 5:30.29 4:09.12 4:39.90 3:52.32
6 Emily Kaegi SR-4 Carleton 5:14.01 4:15.13 4:26.35 4:40.36 5:05.60
7 Jenny Walz SR-4 St. Thomas (Minn.) 3:52.71 5:00.00 5:22.43 4:40.37 5:28.04
8 Carmen Garson-Shumway SR-4 Macalester 3:59.13 3:56.31 5:43.21 4:41.32 3:42.25
9 Annika Halverson SR-4 Bethel (Minn.) 3:20.30 4:16.72 3:25.94 4:42.11 3:48.51
10 Lindsey Greenlund FR-1 Minnesota 4:24.51 5:44.15 5:55.53 4:44.42 5:38.46
15 Abby Lange SO-2 Minnesota 6:02.25 5:38.87 6:19.77 4:52.13 5:00.90
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Amanda Mosborg FR-1 Carleton 5:52.26 4:54.99 4:46.39
12 Ally Smith SO-2 Minnesota 3:32.02 3:40.62 4:46.51
13 Helen Dolan FR-1 Hamline 4:34.74 6:01.50 4:49.20
14 Helen Schuda SO-2 Carleton 3:37.20 4:35.11 4:49.59
17 Briana Paulsen SR-4 St. Olaf 5:28.57 6:12.57 4:53.36
18 Natalie Marsh FR-1 Carleton 4:08.27 4:55.55 4:55.55
19 Megan Gossfeld   Unattached 4:52.68 4:58.59 4:55.63
21 Fiona Casey FR-1 Carleton 4:20.02 5:46.69 4:58.87
31 Claudia Lundgren SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:16.78 6:28.22 5:05.68
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Olivia Anger SO-2 Winona State 3:54.50 6:03.47 3:39.84 4:00.36 4:50.19 4:53.12 5:31.23
20 Kathrene Garcia SR-4 Macalester 3:42.96 6:17.55 4:15.66 3:51.88 6:11.60 4:57.28 4:54.31
22 Lydia Simpson SO-2 Macalester 5:44.01 4:32.22 5:47.01 5:17.09 5:17.09 4:59.14 6:28.89
23 Laura Gould SR-4 Macalester 4:56.98 5:26.98 5:26.98 6:17.98 4:44.99 4:59.98 4:47.98
24 Lea Davidson SR-4 Macalester 3:58.03 3:45.98 6:22.66 5:04.32 6:13.62 5:01.30 4:58.29
25 Ruthie Boyd SO-2 Carleton 5:34.49 4:34.22 5:19.42 5:49.56 3:33.96 5:01.34 5:58.60
26 Lorna Sherwood-Caballero SR-4 Macalester 3:43.22 6:14.05 4:04.34 4:58.64 6:32.15 5:01.65 6:23.10
27 Emma Maxtutis SO-2 Macalester 5:29.39 6:05.65 3:40.60 5:50.54 3:31.54 5:02.19 4:19.89
28 Sarah Allaben FR-1 Carleton 6:12.92 4:54.09 5:33.50 6:00.79 6:15.95 5:03.18 4:11.64
29 Kelly Segura JR-3 Bethel (Minn.) 6:07.92 3:45.01 4:27.58 5:13.19 5:40.55 5:04.06 3:48.05
30 Danielle Franke SO-2 Saint Mary's (Minn.) 5:50.21 3:39.27 5:34.99 5:25.85 6:17.62 5:04.53 6:35.89
32 Bridget Schmitt JR-3 St. Thomas (Minn.) 6:07.95 4:23.70 5:03.56 4:51.29 5:12.76 5:06.62 6:26.35
34 Megan Rossman SO-2 St. Olaf 3:57.39 6:37.70 5:20.63 5:14.46 4:46.71 5:08.29 4:03.55
38 Anya Ptacek SO-2 Macalester 6:11.61 3:38.59 4:12.94 6:20.97 5:24.76 5:12.27 6:36.59
41 Rosie Cobb SR-4 Macalester 4:06.30 5:34.72 6:12.61 4:53.67 5:50.51 5:15.77 4:53.67
42 Alicia Berkenes SR-4 Saint Mary's (Minn.) 6:04.00 4:29.05 5:13.36 5:19.69 5:13.36 5:16.52 5:00.70
46 Margaret Stelzner SR-4 Macalester 4:14.64 3:46.00 6:18.78 3:58.73 5:21.49 5:18.30 6:06.05
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
33 Sarah Nazarino JR-3 Carleton 4:42.50 5:07.06 5:16.28 5:00.92 6:14.62 4:21.01
35 Madeline Abbott SR-4 Macalester 6:28.05 5:10.44 4:51.82 5:22.86 5:50.80 6:28.05
36 Courtney Ramsay JR-3 Concordia-St. Paul 4:23.95 5:10.52 4:42.58 6:18.84 4:33.26 6:43.68
37 Alyssa Nash SR-4 Hamline 6:14.15 5:11.79 5:39.86 6:29.74 4:49.97 6:04.80
39 Laura Luttio SO-2 Bethel (Minn.) 5:00.27 5:12.78 4:44.63 5:53.45 5:28.42 4:25.87
40 Nadia Mezic JR-3 Macalester 6:18.65 5:15.54 6:31.27 5:02.92 6:50.21 5:21.85
43 Jessalyn Ayars FR-1 Carleton 4:07.45 5:17.24 5:45.80 5:04.55 5:39.45 6:36.55
44 Holly Gordon FR-1 St. Olaf 5:04.68 5:17.37 5:33.24 6:30.37 4:13.90 4:42.46
45 Olivia Damron SO-2 St. Catherine 5:11.76 5:18.12 4:39.95 5:27.67 4:43.13 6:47.20
47 Meg Thorison SO-2 Bethel (Minn.) 6:31.91 5:18.62 4:18.09 4:56.32 5:53.67 6:41.47
48 Sara Miller FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:26.21 5:19.18 5:19.18 4:56.84 6:16.64 3:56.20
49 Maddy Kennard FR-1 Macalester 6:49.18 5:19.67 6:39.59 6:23.61 3:59.76 6:30.00
50 Harriet Hubbell FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:16.53 5:20.66 5:14.25 5:52.73 3:54.09 4:22.95
54 Emma Higgins SO-2 Macalester 5:37.42 5:34.08 4:07.22 5:27.40 6:07.49 3:53.86
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
51 Siri Block SR-4 St. Olaf 5:24.20
52 Kathryn York JR-3 St. Olaf 5:30.32
53 Laura Votava JR-3 St. Olaf 5:32.67
55 Elissa Boll FR-1 Concordia-St. Paul 5:36.69
56 Rachel Hoober SR-4 St. Olaf 5:41.94
57 Emily Haugen FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:43.88
58 Megan Dieberger JR-3 St. Benedict 5:43.95
59 Katie Vergeront SR-4 Winona State 5:44.46
60 Katie Murney JR-3 St. Olaf 5:47.73
61 Emma Verges FR-1 Macalester 5:51.82
62 Amy Requa FR-1 St. Olaf 6:08.32
63 Adelaide Gaughran-Bedell FR-1 Macalester 6:14.23