March 29-30, 2019
|
Emory - Atlanta, GA

Women 1500m Run Heats 1-4

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Emily Kearney JR-3 SCAD Atlanta 5:19.99 4:24.45 3:26.28 3:10.41 4:16.52 10
2 Sandra Pflughoft FR-1 SCAD Atlanta 3:42.24 4:44.92 6:04.70 3:30.84 4:02.19 8
3 Carrie McIntyre SO-2 Emory 5:51.08 4:47.77 4:56.41 3:50.22 4:39.14 6
4 Katie Clarke SO-2 SCAD Atlanta 4:35.25 4:52.82 3:42.55 3:33.76 4:20.61 5
5 Cate Gifford SO-2 Lee (Tenn.) 4:29.97 4:53.44 6:15.61 4:27.03 4:21.17 4
6 Meredith Herman JR-3 Berry 5:13.55 4:55.80 3:30.02 4:23.27 4:58.76 3
7 Bethany Terpin SR-4 Berry 6:25.10 4:56.23 6:10.29 5:40.67 3:36.25 2
8 Abby Carroll JR-3 Berry 4:42.14 4:56.98 4:36.20 4:48.07 5:59.35 1
9 Molly Perkins JR-3 Wis.-Stout 6:17.40 4:57.16 3:48.82 4:54.19 3:39.90 -
10 Izzy Zeissner JR-3 Emory 6:13.05 4:58.44 3:52.79 4:37.55 5:40.23 -
11 Sophia Gorman SO-2 Colby 6:04.25 4:58.56 3:55.87 5:43.35 5:46.33 -
12 Macey Voorhies FR-1 Columbus St. 4:05.32 4:59.17 6:10.97 5:23.11 4:53.19 -
13 Elise Glorvigen FR-1 North Georgia 5:41.78 4:59.80 5:23.79 4:11.84 5:23.79 -
14 Clay McKnight SO-2 U. of the South 5:15.85 5:00.81 4:36.75 6:22.03 4:48.78 -
15 Becca Umbarger JR-3 Lee (Tenn.) 5:42.95 5:00.83 5:42.95 5:00.83 4:06.68 -
16 Chyanne Retcher SO-2 Ohio Northern 5:51.34 5:02.88 5:39.23 4:11.39 6:21.63 -
17 Zoe Friedman FR-1 Emory 5:18.13 5:02.98 4:53.89 6:21.76 4:59.95 -
18 Meredith Griffin FR-1 Colby 6:16.00 5:03.22 4:51.10 4:57.16 4:45.03 -
19 Natalie Bash   Unattached 3:53.57 5:03.33 5:18.50 4:29.97 6:13.10 -
20 Kylie Vestal SO-2 Ohio Northern 3:32.79 5:03.98 4:12.31 4:21.43 4:33.59 -
21 Emma Brown JR-3 North Georgia 5:57.43 5:05.49 4:53.27 4:07.45 4:19.67 -
22 Brittany Staab JR-3 Wis.-Stout 6:13.31 5:05.99 3:34.20 5:51.89 5:51.89 -
23 Madeleine Routhier JR-3 Ohio Northern 3:43.86 5:06.65 4:57.45 5:09.72 5:28.12 -
24 Mikey Mayes FR-1 Berry 6:27.00 5:07.14 4:27.22 4:18.00 6:05.50 -
25 Tabea Kandlbauer SO-2 Lincoln Memorial 5:54.45 5:08.21 5:20.54 5:17.46 5:35.95 -
26 Mackenzie Neher FR-1 Indiana East 5:05.44 5:08.52 6:19.48 6:37.99 6:34.91 -
27 Makayla Ellis JR-3 North Georgia 5:27.66 5:09.11 5:46.21 3:58.02 4:22.75 -
28 Na'ilah Allen SO-2 Clayton State 5:38.07 5:10.15 5:10.15 4:14.33 5:28.76 -
29 Emma Schaefer SO-2 Grinnell 3:37.14 5:10.20 5:59.84 5:41.22 4:29.88 -
30 Margaret Wiedeman SR-4 Truett-McConnell 4:33.30 5:10.56 5:16.78 5:50.94 4:36.40 -
31 Logan Hernandez SR-4 Lee (Tenn.) 4:36.52 5:10.69 3:59.24 4:14.77 3:56.13 -
32 Dazya Mitchell SO-2 Clark Atlanta 4:41.08 5:12.31 4:50.45 4:06.73 5:21.68 -
33 Ashleigh Meeker   Unattached 4:51.29 5:13.21 3:45.52 4:23.10 5:53.93 -
34 Ariel Boyd-Ghani SR-4 Clayton State 4:42.79 5:14.21 5:48.78 4:27.08 4:33.37 -
35 Lynnet Kosgei JR-3 Clayton State 5:27.86 5:15.25 3:43.83 6:08.85 4:34.27 -
36 Madelyn Wells SO-2 Mobile 4:53.47 5:15.56 5:43.96 6:50.23 4:53.47 -
37 Brianna Sattinger FR-1 Columbus St. 5:22.05 5:15.73 4:06.27 6:25.19 5:09.42 -
38 Ashling Devins FR-1 Emory 6:29.42 5:16.60 5:10.27 6:07.26 5:07.11 -
39 Elizabeth Skipper SR-4 Life 6:33.33 5:17.20 4:39.14 4:29.62 6:23.82 -
40 Savannah Hart FR-1 Indiana East 5:14.33 5:17.50 6:49.58 3:42.25 5:20.68 -
41 Tierra Cotten SO-2 Tiffin 6:15.02 5:17.81 5:36.88 4:01.54 4:39.68 -
42 Ashley Toschlog JR-3 Indiana East 4:21.72 5:19.17 5:12.79 3:49.81 6:48.54 -
43 Elizabeth Burton FR-1 North Georgia 5:06.62 5:19.39 4:05.93 5:48.14 6:23.27 -
44 MaryBeth Rowland JR-3 Berry 5:18.17 5:21.38 6:44.94 4:26.75 6:57.80 -
45 Tatiana Gonzalez JR-3 Life 4:06.02 5:23.70 4:57.81 4:25.44 4:51.33 -
46 Kendra Irvine JR-3 Lee (Tenn.) 5:41.19 5:24.94 4:58.95 5:18.45 6:39.68 -
47 Christina Dwier SO-2 Emory 6:43.52 5:25.42 4:07.32 6:50.03 5:18.92 -
48 Hayley Hight SO-2 Dalton State 3:51.83 5:26.51 6:48.14 5:52.63 4:47.33 -
49 Taylor Ellerbrock FR-1 Ohio Northern 4:18.11 5:26.72 4:47.52 6:19.00 3:55.24 -
50 Stephanie Escobar FR-1 Clayton State 6:43.37 5:27.94 4:58.43 6:04.02 4:22.36 -
51 Chloe Liebold SO-2 Tiffin 4:13.03 5:28.61 6:47.48 6:50.77 4:45.89 -
52 Brooke Foster FR-1 Lincoln Memorial 7:02.79 5:30.30 7:09.39 7:09.39 6:42.97 -
53 Gabrielle Huff-Streiter FR-1 Oglethorpe 4:40.02 5:33.35 4:36.68 6:53.36 3:53.35 -
54 Madison Howe SO-2 Grinnell 7:14.78 5:34.44 4:07.49 5:21.07 5:07.69 -
55 Hannah Faulkner SR-4 U. of the South 4:46.14 5:36.63 3:55.65 5:53.47 5:53.47 -
56 Alex Gass FR-1 Dalton State 6:20.71 5:36.91 5:36.91 7:14.62 7:04.51 -
57 Holly Cole FR-1 Tiffin 5:50.86 5:37.36 4:19.77 4:46.76 6:07.73 -
58 Gabbrielle Robinson SO-2 SCAD Atlanta 6:22.84 5:38.79 4:34.42 7:20.43 5:52.35 -
59 Angelique Johnson SO-2 Tuskegee 6:33.99 5:39.64 5:26.06 6:37.38 6:37.38 -
60 Sarah Weatherford FR-1 Columbus St. 5:23.56 5:40.59 4:18.85 6:21.46 6:58.93 -
61 Charis Morgan FR-1 Berry 4:39.66 5:41.04 6:32.20 7:02.89 4:43.07 -
62 Jada Gilliam JR-3 Tiffin 6:40.88 5:48.59 6:37.40 5:38.14 4:59.79 -
63 Matoaka Wilson JR-3 Tuskegee 7:16.57 5:49.25 5:52.75 6:27.67 6:20.69 -
64 Eva Dunn JR-3 Lincoln Memorial 6:46.57 5:50.49 4:36.89 5:25.96 6:46.57 -
65 Merel Timmermans SO-2 Grinnell 7:07.03 5:52.91 5:45.86 5:03.51 5:24.68 -
66 Ruthie Wyant SO-2 Tiffin 7:02.20 5:54.79 5:08.67 5:29.96 4:43.84 -
67 Jocelyn Reinhart SR-4 Ohio Northern 7:26.45 5:57.16 5:25.02 7:26.45 6:22.17 -
68 Ariane Stubbs JR-3 Clark Atlanta 6:08.64 5:57.90 5:43.59 6:30.12 4:42.75 -
69 Leanna Ritchie FR-1 Berry 4:25.02 5:58.13 4:25.02 4:39.35 6:44.69 -
70 Carrie Falkenberry FR-1 Oglethorpe 6:14.94 6:04.02 4:43.94 5:56.74 4:18.46 -
71 Diamond Thomas SO-2 Tiffin 7:54.72 6:10.87 7:28.76 5:37.50 5:07.83 -
72 Shelby Goeden FR-1 Berry 6:44.25 6:14.30 7:40.39 5:10.67 6:21.79 -
73 Alicia Gill SO-2 Clark Atlanta 5:15.77 6:34.71 5:03.93 8:17.34 6:42.61 -
74 Kayla Barren FR-1 Mobile 5:57.57 6:37.30 8:16.63 5:17.84 8:36.49 -
  Kayla Howard JR-3 Tuskegee DNF DNF DNF DNF DNF -
Women 1500m Run Heats 1-4 Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Emily Kearney JR-3 SCAD Atlanta 4:24.45 4:24.45 5:43.79 3:44.79 3:15.70 10
2 Sandra Pflughoft FR-1 SCAD Atlanta 4:44.92 6:01.85 3:53.64 3:19.45 5:36.21 8
3 Carrie McIntyre SO-2 Emory 4:47.77 4:16.12 5:39.57 3:30.08 5:10.80 6
5 Cate Gifford SO-2 Lee (Tenn.) 4:53.44 6:00.94 3:51.82 3:54.76 5:22.79 4
6 Meredith Herman JR-3 Berry 4:55.80 5:49.05 5:01.72 3:44.81 6:18.63 3
7 Bethany Terpin SR-4 Berry 4:56.23 6:07.33 3:56.99 5:22.89 4:23.65 2
8 Abby Carroll JR-3 Berry 4:56.98 4:56.98 6:14.20 4:39.17 5:41.53 1
9 Molly Perkins JR-3 Wis.-Stout 4:57.16 5:06.08 3:33.96 5:06.08 4:39.33 -
15 Becca Umbarger JR-3 Lee (Tenn.) 5:00.83 6:22.06 4:12.70 4:36.77 4:48.80 -
31 Logan Hernandez SR-4 Lee (Tenn.) 5:10.69 4:39.63 6:03.51 6:09.73 4:55.16 -
39 Elizabeth Skipper SR-4 Life 5:17.20 6:07.96 4:55.00 6:23.82 6:46.02 -
Women 1500m Run Heats 1-4 Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
4 Katie Clarke SO-2 SCAD Atlanta 4:52.82 5
10 Izzy Zeissner JR-3 Emory 4:58.44 -
14 Clay McKnight SO-2 U. of the South 5:00.81 -
16 Chyanne Retcher SO-2 Ohio Northern 5:02.88 -
19 Natalie Bash   Unattached 5:03.33 -
20 Kylie Vestal SO-2 Ohio Northern 5:03.98 -
21 Emma Brown JR-3 North Georgia 5:05.49 -
22 Brittany Staab JR-3 Wis.-Stout 5:05.99 -
23 Madeleine Routhier JR-3 Ohio Northern 5:06.65 -
26 Mackenzie Neher FR-1 Indiana East 5:08.52 -
27 Makayla Ellis JR-3 North Georgia 5:09.11 -
Women 1500m Run Heats 1-4 Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
11 Sophia Gorman SO-2 Colby 4:58.56 4:34.68 4:04.82 4:58.56 4:34.68 5:16.48 4:34.68 -
12 Macey Voorhies FR-1 Columbus St. 4:53.19 6:02.00 5:44.05 4:59.17 4:47.21 5:50.03 5:50.03 -
13 Elise Glorvigen FR-1 North Georgia 3:38.86 5:26.79 5:38.78 4:59.80 5:35.78 3:29.86 5:11.80 -
17 Zoe Friedman FR-1 Emory 6:00.55 4:14.51 4:35.72 5:02.98 5:15.10 6:12.67 4:02.39 -
18 Meredith Griffin FR-1 Colby 3:38.32 3:35.29 6:25.09 5:03.22 4:29.87 3:53.48 3:56.52 -
28 Na'ilah Allen SO-2 Clayton State 4:29.83 4:17.43 4:45.34 5:10.15 6:09.08 6:24.59 6:27.69 -
29 Emma Schaefer SO-2 Grinnell 5:22.61 6:09.14 5:44.33 5:10.20 5:44.33 5:13.31 6:24.65 -
30 Margaret Wiedeman SR-4 Truett-McConnell 3:46.71 6:18.89 4:33.30 5:10.56 4:39.51 4:11.56 4:30.19 -
34 Ariel Boyd-Ghani SR-4 Clayton State 4:33.37 6:29.62 3:46.24 5:14.21 6:10.77 4:39.65 5:39.35 -
38 Ashling Devins FR-1 Emory 5:10.27 4:13.28 4:41.78 5:16.60 4:54.44 5:22.94 6:42.09 -
46 Kendra Irvine JR-3 Lee (Tenn.) 4:36.20 5:34.69 5:44.44 5:24.94 4:52.45 5:15.20 5:47.69 -
Women 1500m Run Heats 1-4 Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
24 Mikey Mayes FR-1 Berry 3:53.43 5:07.14 5:31.72 -
25 Tabea Kandlbauer SO-2 Lincoln Memorial 4:34.31 5:08.21 6:40.68 -
32 Dazya Mitchell SO-2 Clark Atlanta 5:12.31 5:12.31 3:51.11 -
33 Ashleigh Meeker   Unattached 6:28.38 5:13.21 3:51.78 -
35 Lynnet Kosgei JR-3 Clayton State 3:56.44 5:15.25 6:37.22 -
37 Brianna Sattinger FR-1 Columbus St. 5:03.10 5:15.73 5:12.58 -
45 Tatiana Gonzalez JR-3 Life 6:21.97 5:23.70 4:41.62 -
  Kayla Howard JR-3 Tuskegee DNF DNF DNF -
Women 1500m Run Heats 1-4 Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
36 Madelyn Wells SO-2 Mobile 4:40.85 5:43.96 4:06.14 5:15.56 3:47.21 5:34.50 3:56.67 -
40 Savannah Hart FR-1 Indiana East 4:58.45 6:40.05 4:55.28 5:17.50 4:39.40 5:36.55 3:42.25 -
42 Ashley Toschlog JR-3 Indiana East 5:44.71 5:00.02 3:46.61 5:19.17 4:05.76 5:41.52 5:25.56 -
43 Elizabeth Burton FR-1 North Georgia 5:48.14 4:57.04 6:36.05 5:19.39 5:44.95 6:42.44 6:16.88 -
44 MaryBeth Rowland JR-3 Berry 5:59.95 4:36.39 4:55.67 5:21.38 5:37.45 6:12.80 4:39.60 -
48 Hayley Hight SO-2 Dalton State 6:12.23 5:23.25 6:48.14 5:26.51 7:04.47 6:54.67 6:18.76 -
51 Chloe Liebold SO-2 Tiffin 6:40.91 4:32.75 3:59.89 5:28.61 6:21.19 6:50.77 4:39.32 -
52 Brooke Foster FR-1 Lincoln Memorial 6:00.03 6:36.36 6:26.45 5:30.30 4:37.46 6:49.58 5:23.70 -
57 Holly Cole FR-1 Tiffin 6:17.85 4:36.64 5:13.75 5:37.36 5:44.11 5:54.23 5:30.62 -
61 Charis Morgan FR-1 Berry 7:06.30 6:42.43 5:00.12 5:41.04 5:10.35 4:49.89 7:02.89 -
62 Jada Gilliam JR-3 Tiffin 6:26.94 6:30.42 5:52.08 5:48.59 5:41.62 4:42.36 5:13.74 -
Women 1500m Run Heats 1-4 Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
41 Tierra Cotten SO-2 Tiffin 6:11.84 6:37.27 5:17.81 -
47 Christina Dwier SO-2 Emory 5:28.68 4:04.07 5:25.42 -
49 Taylor Ellerbrock FR-1 Ohio Northern 6:45.14 4:08.31 5:26.72 -
53 Gabrielle Huff-Streiter FR-1 Oglethorpe 6:43.36 5:53.36 5:33.35 -
55 Hannah Faulkner SR-4 U. of the South 5:19.80 3:55.65 5:36.63 -
56 Alex Gass FR-1 Dalton State 6:51.03 5:43.65 5:36.91 -
58 Gabbrielle Robinson SO-2 SCAD Atlanta 4:44.59 5:55.73 5:38.79 -
59 Angelique Johnson SO-2 Tuskegee 6:50.97 5:43.04 5:39.64 -
60 Sarah Weatherford FR-1 Columbus St. 4:42.69 6:52.12 5:40.59 -
64 Eva Dunn JR-3 Lincoln Memorial 4:05.35 7:11.11 5:50.49 -
67 Jocelyn Reinhart SR-4 Ohio Northern 4:10.02 7:08.60 5:57.16 -
Women 1500m Run Heats 1-4 Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
50 Stephanie Escobar FR-1 Clayton State 5:27.94 -
54 Madison Howe SO-2 Grinnell 5:34.44 -
63 Matoaka Wilson JR-3 Tuskegee 5:49.25 -
65 Merel Timmermans SO-2 Grinnell 5:52.91 -
66 Ruthie Wyant SO-2 Tiffin 5:54.79 -
68 Ariane Stubbs JR-3 Clark Atlanta 5:57.90 -
69 Leanna Ritchie FR-1 Berry 5:58.13 -
70 Carrie Falkenberry FR-1 Oglethorpe 6:04.02 -
71 Diamond Thomas SO-2 Tiffin 6:10.87 -
72 Shelby Goeden FR-1 Berry 6:14.30 -
73 Alicia Gill SO-2 Clark Atlanta 6:34.71 -
74 Kayla Barren FR-1 Mobile 6:37.30 -