February 2, 2019
|
Olivet Nazarene-Student Rec. Center - Bourbonnais, IL
|
200m (Flat)

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jocelynn Burton FR-1 Marian (Ind.) 8.39 8.94 7.91
2 Kayla Armstrong SO-2 Concordia Univ. Chicago 6.47 8.54 7.98
3 Jada Burton FR-1 Marian (Ind.) 8.68 5.79 8.03
4 Joelle Ataessien JR-3 Lewis 6.61 8.70 8.05
5 Rachael Ramon SO-2 DuPage 9.62 6.52 8.15
6 Ariyona Wallace FR-1 Benedictine (Ill.) 9.39 5.72 8.16
7 Chelsea Simmons SO-2 Marian (Ind.) 7.27 8.98 8.16
8 Talia Jones-Wright SO-2 St. Francis (Ill.) 9.74 7.35 8.25
9 Jennifer Cox SR-4 Olivet Nazarene 9.23 6.82 8.31
10 Janelle Taylor JR-3 Carthage 7.92 10.75 8.33

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jocelynn Burton FR-1 Marian (Ind.) 8.03 6.76 8.03 7.95 8.67 8.35 8.03
2 Kayla Armstrong SO-2 Concordia Univ. Chicago 9.63 8.26 6.66 8.02 9.47 7.94 6.98
3 Joelle Ataessien JR-3 Lewis 10.15 7.25 6.04 8.05 9.50 7.97 5.72
4 Rachael Ramon SO-2 DuPage 6.34 7.72 9.83 8.12 9.99 8.29 7.23
5 Talia Jones-Wright SO-2 St. Francis (Ill.) 6.45 8.90 10.12 8.16 10.53 7.67 10.37
6 Chelsea Simmons SO-2 Marian (Ind.) 7.23 8.79 10.43 8.21 5.83 6.98 9.61
7 Ariyona Wallace FR-1 Benedictine (Ill.) 10.14 7.50 9.23 8.24 6.68 9.73 10.55
8 Jennifer Cox SR-4 Olivet Nazarene 9.76 9.18 6.79 8.27 10.18 9.51 8.52
9 Janelle Taylor JR-3 Carthage 10.11 6.55 9.86 8.28 9.19 10.11 9.28
10 Jada Burton FR-1 Marian (Ind.) 9.39 6.49 8.90 8.31 7.15 6.65 7.40
11 Rainasia Harris SO-2 Benedictine (Ill.) 7.54 10.72 6.87 8.37 8.12 10.05 7.20
11 Madeline Manganiello FR-1 Olivet Nazarene 10.89 7.20 9.46 8.37 9.88 6.37 6.03
13 Sylvia Kozielski JR-3 Lewis 6.37 8.72 7.88 8.38 9.98 6.29 8.05
14 Amanda Timm JR-3 Olivet Nazarene 9.48 6.30 10.49 8.39 5.88 8.90 9.40
15 Brittany Lee FR-1 Carthage 8.83 6.31 8.16 8.41 6.98 7.91 9.68
16 Hope Evans FR-1 North Central (Ill.) 9.18 9.43 10.95 8.42 10.70 7.50 10.02
16 Jaylissa Timothy FR-1 Lincoln College 10.28 6.40 5.90 8.42 8.09 8.51 6.32
18 Anna Baltudis SO-2 North Central (Ill.) 9.93 8.74 9.76 8.48 8.99 9.16 9.84
19 Carly Horak SO-2 North Central (Ill.) 10.96 6.37 8.83 8.49 9.09 8.32 7.05
20 Ashley Proksa SR-4 Carthage 8.10 8.61 6.31 8.52 10.23 6.82 10.91
21 Amanda Osman SO-2 North Central (Ill.) 7.08 9.22 10.50 8.53 8.19 6.74 9.73
22 Joselynn Allen JR-3 North Central (Ill.) 7.60 8.63 8.63 8.54 7.52 7.86 7.86
23 Muabon Paye SO-2 Trinity Christian 6.01 8.07 9.79 8.58 6.18 6.18 10.56
24 Destiny Wesley JR-3 Benedictine (Ill.) 10.43 6.12 10.87 8.62 8.62 10.61 7.33
25 Blessing Egbulefu FR-1 St. Xavier 9.68 10.98 7.35 8.64 10.46 9.16 6.66
26 Shyasia Baker FR-1 St. Francis (Ill.) 10.52 7.45 6.31 8.76 9.64 8.94 11.39
27 Grace Draper FR-1 DuPage 7.46 9.21 9.39 8.77 10.18 8.95 9.21
28 Reaganne Graff FR-1 Judson 10.06 9.71 11.22 8.90 10.60 9.71 10.86
29 Heili Duffin   Northwestern University 8.38 8.38 7.31 8.91 9.98 8.82 6.51
30 Marie Staub   Illinois Tech 9.02 7.51 9.74 8.93 6.97 8.58 9.65
31 Alyssa Ashford FR-1 Rockford 11.38 6.63 8.52 8.96 10.13 9.95 10.49
32 Morgan Meyer FR-1 Lincoln College 11.56 9.03 9.85 9.03 7.77 10.57 11.11
33 Maggie Werts FR-1 Lincoln College 8.60 10.50 8.42 9.05 7.61 10.41 7.97
34 Marvah-Lee Alexis FR-1 Olivet Nazarene 10.06 7.77 6.77 9.14 9.24 8.23 8.96
35 Sarah DeVries SO-2 Trinity Christian 7.52 8.53 10.46 9.17 6.97 11.93 10.92
35 Lauren Walsh SO-2 North Central (Ill.) 11.10 11.01 11.47 9.17 10.46 11.93 7.80
37 Olivia Wegener FR-1 Judson 10.01 8.63 7.90 9.18 6.80 6.61 9.46
38 Virginia Reed SR-4 Rockford 11.62 9.01 11.62 10.01 9.41 12.62 10.51
39 Bailie Fredlock JR-3 Trinity Christian 10.64 7.70 8.01 10.13 10.84 9.93 8.31
40 Briana Zanayed FR-1 Benedictine (Ill.) 12.40 13.11 11.28 10.16 10.77 11.38 11.48
41 Bethany VanderPloeg SO-2 Trinity Christian 12.52 11.08 9.44 10.26 12.42 12.73 12.83
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
4 Rachael Ramon SO-2 DuPage 8.12 10.15
8 Jennifer Cox SR-4 Olivet Nazarene 8.27 6.12
14 Amanda Timm JR-3 Olivet Nazarene 8.39 9.90
34 Marvah-Lee Alexis FR-1 Olivet Nazarene 9.14 7.86
39 Bailie Fredlock JR-3 Trinity Christian 10.13 7.80
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Jada Burton FR-1 Marian (Ind.) 8.15 7.98 9.73 5.82 6.65 8.31 9.31
11 Rainasia Harris SO-2 Benedictine (Ill.) 5.86 6.28 10.89 7.79 9.71 8.37 10.05
13 Sylvia Kozielski JR-3 Lewis 8.30 8.64 7.63 6.04 6.12 8.38 8.30
21 Amanda Osman SO-2 North Central (Ill.) 7.60 6.23 10.41 8.36 10.50 8.53 7.51
25 Blessing Egbulefu FR-1 St. Xavier 7.26 6.40 6.14 9.34 10.72 8.64 8.73
32 Morgan Meyer FR-1 Lincoln College 10.48 7.05 6.87 7.86 7.77 9.03 6.96
35 Lauren Walsh SO-2 North Central (Ill.) 11.28 9.54 10.27 6.88 11.10 9.17 10.37
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jocelynn Burton FR-1 Marian (Ind.) 7.95
6 Chelsea Simmons SO-2 Marian (Ind.) 8.21
9 Janelle Taylor JR-3 Carthage 8.28
16 Hope Evans FR-1 North Central (Ill.) 8.42
18 Anna Baltudis SO-2 North Central (Ill.) 8.48
19 Carly Horak SO-2 North Central (Ill.) 8.49
26 Shyasia Baker FR-1 St. Francis (Ill.) 8.76
27 Grace Draper FR-1 DuPage 8.77
33 Maggie Werts FR-1 Lincoln College 9.05
41 Bethany VanderPloeg SO-2 Trinity Christian 10.26
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Kayla Armstrong SO-2 Concordia Univ. Chicago 6.26 8.02 7.54 5.86
7 Ariyona Wallace FR-1 Benedictine (Ill.) 7.34 8.24 5.77 8.57
15 Brittany Lee FR-1 Carthage 10.35 8.41 10.52 7.91
20 Ashley Proksa SR-4 Carthage 8.01 8.52 10.82 9.80
22 Joselynn Allen JR-3 North Central (Ill.) 7.95 8.54 7.18 10.94
23 Muabon Paye SO-2 Trinity Christian 6.35 8.58 8.58 9.61
35 Sarah DeVries SO-2 Trinity Christian 9.72 9.17 10.82 7.62
37 Olivia Wegener FR-1 Judson 9.55 9.18 8.17 11.20
38 Virginia Reed SR-4 Rockford 8.71 10.01 9.41 10.21
40 Briana Zanayed FR-1 Benedictine (Ill.) 7.62 10.16 10.37 8.03
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Joelle Ataessien JR-3 Lewis 6.77 8.05 5.64
5 Talia Jones-Wright SO-2 St. Francis (Ill.) 10.12 8.16 8.98
11 Madeline Manganiello FR-1 Olivet Nazarene 9.55 8.37 9.55
16 Jaylissa Timothy FR-1 Lincoln College 6.82 8.42 5.90
24 Destiny Wesley JR-3 Benedictine (Ill.) 9.57 8.62 6.81
28 Reaganne Graff FR-1 Judson 6.86 8.90 7.66
29 Heili Duffin   Northwestern University 10.07 8.91 9.72
30 Marie Staub   Illinois Tech 10.99 8.93 7.33
31 Alyssa Ashford FR-1 Rockford 7.80 8.96 10.85

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Kelsey McLaurin SO-2 North Central (Ill.) 31.40 26.16
2 Celina Mayforth SO-2 St. Francis (Ill.) 28.78 26.16
3 Elizabeth McCadd SO-2 North Central (Ill.) 22.37 26.95
4 Terranecia Gayden SO-2 Marian (Ind.) 31.29 26.97
5 Amanda Timm JR-3 Olivet Nazarene 31.05 27.00
6 Celine Ratulowski FR-1 St. Xavier 25.95 27.03
7 Brittany Lee FR-1 Carthage 31.40 27.54
8 Rachael Ramon SO-2 DuPage 34.73 27.56
9 Ariyona Wallace FR-1 Benedictine (Ill.) 22.65 27.62
10 Joselynn Allen JR-3 North Central (Ill.) 31.57 27.69
11 Janelle Taylor JR-3 Carthage 32.53 27.80
12 Carly Horak SO-2 North Central (Ill.) 27.30 27.85
13 Megan Krisch FR-1 St. Francis (Ill.) 33.78 27.91
14 Anna Baltudis SO-2 North Central (Ill.) 23.80 27.99
15 Hope Evans FR-1 North Central (Ill.) 31.93 28.25
16 Asia Rance SO-2 Lincoln College 35.73 28.35
17 Blessing Egbulefu FR-1 St. Xavier 22.14 28.38
17 Johanna Allen FR-1 North Central (Ill.) 31.79 28.38
19 Abigail Olcott JR-3 Olivet Nazarene 27.46 28.60
20 Kaelyn Hamalle FR-1 Olivet Nazarene 24.43 28.74
21 Jaylissa Timothy FR-1 Lincoln College 23.76 28.97
22 Muabon Paye SO-2 Trinity Christian 36.17 29.17
23 Grace Draper FR-1 DuPage 36.87 29.26
24 Janna Hollingsworth FR-1 Carthage 31.42 29.64
25 Carissa Wisse JR-3 Trinity Christian 24.40 29.75
26 Mminika Effiong   Illinois Tech 37.54 29.79
26 Sydney Hartnett FR-1 St. Francis (Ill.) 27.41 29.79
28 Lauren Kainrath SO-2 North Central (Ill.) 37.25 29.80
29 Madelyn Clausen SO-2 Trinity Christian 34.14 29.94
30 Marie Staub   Illinois Tech 36.12 30.35
31 Jackie Eck SO-2 Lewis 33.53 30.48
32 Marvah-Lee Alexis FR-1 Olivet Nazarene 34.81 30.53
33 Elyse Panzella FR-1 St. Francis (Ill.) 33.02 30.57
34 Reaganne Graff FR-1 Judson 32.66 30.81
35 Hannah Sears SO-2 Olivet Nazarene 40.14 31.11
36 Lauren Walsh SO-2 North Central (Ill.) 34.31 31.19
37 Sarah DeVries SO-2 Trinity Christian 26.35 31.37
38 Maggie Werts FR-1 Lincoln College 24.54 31.46
39 Bailie Fredlock JR-3 Trinity Christian 32.12 34.53
40 Bethany VanderPloeg SO-2 Trinity Christian 28.67 34.96
41 Briana Zanayed FR-1 Benedictine (Ill.) 28.03 35.03
Women's 200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 Marvah-Lee Alexis FR-1 Olivet Nazarene 36.03 30.53 32.67 27.48 36.95 29.01
33 Elyse Panzella FR-1 St. Francis (Ill.) 30.57 30.57 25.99 38.22 38.22 24.46
34 Reaganne Graff FR-1 Judson 22.19 30.81 35.74 23.11 38.82 32.66
36 Lauren Walsh SO-2 North Central (Ill.) 28.39 31.19 37.43 28.70 37.43 31.82
37 Sarah DeVries SO-2 Trinity Christian 30.75 31.37 36.08 38.90 23.85 39.22
39 Bailie Fredlock JR-3 Trinity Christian 31.43 34.53 27.97 40.06 33.50 29.35
40 Bethany VanderPloeg SO-2 Trinity Christian 36.01 34.96 33.57 30.07 33.92 30.07
41 Briana Zanayed FR-1 Benedictine (Ill.) 39.59 35.03 25.93 41.69 24.88 31.88
Women's 200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
26 Sydney Hartnett FR-1 St. Francis (Ill.) 29.79
26 Mminika Effiong   Illinois Tech 29.79
29 Madelyn Clausen SO-2 Trinity Christian 29.94
30 Marie Staub   Illinois Tech 30.35
31 Jackie Eck SO-2 Lewis 30.48
35 Hannah Sears SO-2 Olivet Nazarene 31.11
38 Maggie Werts FR-1 Lincoln College 31.46
Women's 200 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Hope Evans FR-1 North Central (Ill.) 28.25 36.45
16 Asia Rance SO-2 Lincoln College 28.35 28.35
17 Blessing Egbulefu FR-1 St. Xavier 28.38 26.97
21 Jaylissa Timothy FR-1 Lincoln College 28.97 22.60
23 Grace Draper FR-1 DuPage 29.26 23.70
25 Carissa Wisse JR-3 Trinity Christian 29.75 27.37
Women's 200 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Brittany Lee FR-1 Carthage 34.70 30.57 33.60 27.54
11 Janelle Taylor JR-3 Carthage 30.86 25.30 26.41 27.80
12 Carly Horak SO-2 North Central (Ill.) 31.75 20.33 29.53 27.85
17 Johanna Allen FR-1 North Central (Ill.) 24.98 35.48 36.33 28.38
22 Muabon Paye SO-2 Trinity Christian 21.59 23.05 25.09 29.17
24 Janna Hollingsworth FR-1 Carthage 26.38 37.94 29.35 29.64
28 Lauren Kainrath SO-2 North Central (Ill.) 25.63 24.74 25.04 29.80
Women's 200 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Terranecia Gayden SO-2 Marian (Ind.) 26.97 28.05 24.01 22.93 32.91 29.94
10 Joselynn Allen JR-3 North Central (Ill.) 27.69 26.59 22.16 32.68 34.89 29.63
13 Megan Krisch FR-1 St. Francis (Ill.) 27.91 22.61 35.45 33.50 25.40 27.91
14 Anna Baltudis SO-2 North Central (Ill.) 27.99 33.87 34.43 24.36 29.67 26.87
19 Abigail Olcott JR-3 Olivet Nazarene 28.60 32.61 32.04 22.60 34.61 20.60
20 Kaelyn Hamalle FR-1 Olivet Nazarene 28.74 33.92 34.78 21.27 30.18 25.30
Women's 200 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kelsey McLaurin SO-2 North Central (Ill.) 27.47 26.16 26.69 32.44 26.43
2 Celina Mayforth SO-2 St. Francis (Ill.) 22.50 26.16 29.56 23.02 19.62
3 Elizabeth McCadd SO-2 North Central (Ill.) 21.03 26.95 22.91 29.38 23.99
5 Amanda Timm JR-3 Olivet Nazarene 29.97 27.00 22.95 25.65 31.86
6 Celine Ratulowski FR-1 St. Xavier 20.28 27.03 19.74 29.74 28.66
8 Rachael Ramon SO-2 DuPage 30.32 27.56 27.84 28.94 30.32
9 Ariyona Wallace FR-1 Benedictine (Ill.) 28.73 27.62 21.55 28.45 20.44

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Allison Grady FR-1 North Central (Ill.) 45.83 1:00.30 57.29
2 Ashley Buado JR-3 North Central (Ill.) 1:10.12 1:00.97 50.61
3 Meghan McGowan SR-4 Olivet Nazarene 50.13 1:01.89 1:14.27
4 Kurstin Kalisek   Northwestern University 53.02 1:02.37 1:11.73
5 Celine Ratulowski FR-1 St. Xavier 1:01.16 1:03.05 44.14
6 Anna Baltudis SO-2 North Central (Ill.) 1:10.70 1:03.12 1:01.86
7 Olivia Hoekstra SO-2 Trinity Christian 1:04.49 1:03.22 1:19.66
8 Micaela Wiegand JR-3 Olivet Nazarene 46.09 1:04.91 1:15.95
9 Sara Bastin SO-2 Olivet Nazarene 1:16.64 1:05.50 1:22.53
10 Morgan Knight FR-1 North Central (Ill.) 1:14.15 1:05.62 1:16.78
11 Fiorella Ghiorsi FR-1 North Central (Ill.) 1:05.16 1:05.81 1:02.52
12 Kaitlyn Elmer JR-3 Olivet Nazarene 59.30 1:05.88 56.00
13 Nicolette Dobson SO-2 Judson 1:19.61 1:06.34 1:19.61
14 Jacqueline Fuller SR-4 Roosevelt 55.13 1:07.23 1:13.28
15 Carissa Wisse JR-3 Trinity Christian 1:26.90 1:08.42 1:25.53
16 Alexis Van Ryn SO-2 Trinity Christian 1:27.18 1:08.64 51.48
17 Hope Spaulding JR-3 Marian (Ind.) 1:12.95 1:08.82 1:11.58
18 Mminika Effiong   Illinois Tech 58.84 1:09.22 58.15
19 Keeley Leary FR-1 St. Xavier 1:30.48 1:09.60 1:16.56
20 Jacey Snapp   Robert Morris (Ill.) 54.91 1:10.39 54.20
21 Alyssa Ashford FR-1 Rockford 1:01.27 1:11.24 1:15.52
22 Dayana Escudero-Ambriz FR-1 Roosevelt 1:15.16 1:14.41 1:35.99
23 Olivia Wegener FR-1 Judson 1:34.91 1:15.32 1:08.55
24 Michelle Hennig SR-4 Concordia Univ. Chicago 1:39.14 1:18.68 1:33.63
25 Keja Haywood FR-1 Lincoln College 1:30.07 1:32.85 1:24.50
  Filomena Turi JR-3 Olivet Nazarene FS FS FS
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
22 Dayana Escudero-Ambriz FR-1 Roosevelt 1:14.41 1:04.74 1:20.37 1:07.72
23 Olivia Wegener FR-1 Judson 1:15.32 1:03.27 1:12.31 1:04.03
25 Keja Haywood FR-1 Lincoln College 1:32.85 1:28.21 1:31.00 2:00.71
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Celine Ratulowski FR-1 St. Xavier 59.27 1:06.84 1:03.05
13 Nicolette Dobson SO-2 Judson 1:14.30 1:16.30 1:06.34
14 Jacqueline Fuller SR-4 Roosevelt 1:10.60 51.10 1:07.23
16 Alexis Van Ryn SO-2 Trinity Christian 1:02.47 1:27.86 1:08.64
19 Keeley Leary FR-1 St. Xavier 1:20.74 51.51 1:09.60
20 Jacey Snapp   Robert Morris (Ill.) 57.02 1:16.03 1:10.39
21 Alyssa Ashford FR-1 Rockford 1:11.96 1:20.51 1:11.24
24 Michelle Hennig SR-4 Concordia Univ. Chicago 1:07.67 1:08.46 1:18.68
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Micaela Wiegand JR-3 Olivet Nazarene 57.77 1:04.91 1:07.51
9 Sara Bastin SO-2 Olivet Nazarene 47.16 1:05.50 56.99
10 Morgan Knight FR-1 North Central (Ill.) 1:04.31 1:05.62 1:20.06
11 Fiorella Ghiorsi FR-1 North Central (Ill.) 1:05.16 1:05.81 1:11.74
12 Kaitlyn Elmer JR-3 Olivet Nazarene 1:22.35 1:05.88 54.68
15 Carissa Wisse JR-3 Trinity Christian 1:26.21 1:08.42 1:10.48
17 Hope Spaulding JR-3 Marian (Ind.) 53.68 1:08.82 1:23.96
  Filomena Turi JR-3 Olivet Nazarene FS FS FS
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Allison Grady FR-1 North Central (Ill.) 1:03.32 51.26 42.82 1:09.35 55.48 1:11.76 1:00.30
2 Ashley Buado JR-3 North Central (Ill.) 1:16.22 59.75 1:11.34 46.95 1:06.46 57.32 1:00.97
3 Meghan McGowan SR-4 Olivet Nazarene 1:11.80 52.61 1:14.27 43.95 58.80 1:16.75 1:01.89
4 Kurstin Kalisek   Northwestern University 1:09.86 1:16.10 1:11.73 1:16.72 45.53 58.63 1:02.37
6 Anna Baltudis SO-2 North Central (Ill.) 59.34 1:10.70 1:08.17 46.71 1:05.65 1:06.28 1:03.12
7 Olivia Hoekstra SO-2 Trinity Christian 1:17.13 1:01.33 1:19.66 1:13.97 1:14.60 51.84 1:03.22
18 Mminika Effiong   Illinois Tech 57.46 1:12.69 1:23.76 54.00 56.76 1:26.53 1:09.22

Women's 600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kaitlin Bonney SO-2 North Central (Ill.) 1:39.77 1:15.83 1:47.76 1:58.73 1:54.74
2 Jenna Philson SR-4 Olivet Nazarene 1:40.17 2:03.21 1:28.15 1:49.19 2:06.22
3 Natalie Cook JR-3 North Central (Ill.) 1:41.04 1:46.10 1:33.97 2:11.36 2:00.24
4 Hailey Dammeier SR-4 North Central (Ill.) 1:41.86 1:52.05 1:53.07 1:36.77 1:53.07
5 Celina Mayforth SO-2 St. Francis (Ill.) 1:42.11 1:15.57 1:37.01 2:06.62 2:06.62
6 Simone Wilson SO-2 Concordia Univ. Chicago 1:42.55 2:02.04 1:39.48 1:24.10 1:24.10
7 Megan Krisch FR-1 St. Francis (Ill.) 1:44.10 1:30.57 1:13.91 2:08.05 1:27.45
8 Rachel Shepard FR-1 Olivet Nazarene 1:45.52 1:40.25 1:21.25 1:26.53 1:44.47
9 Kayla Armstrong SO-2 Concordia Univ. Chicago 1:45.64 1:58.32 1:25.57 1:50.93 1:42.47
10 Taylor Cogdell SO-2 Olivet Nazarene 1:46.57 1:41.25 1:59.36 1:28.46 1:38.05
11 Asia Rance SO-2 Lincoln College 1:50.55 1:46.13 1:56.08 1:24.02 1:52.77
12 MacKenzie Rumboldt FR-1 Olivet Nazarene 1:50.62 1:49.52 1:40.67 1:21.86 1:17.44
13 Brittany Hoekman SR-4 Trinity Christian 1:50.65 1:31.84 1:50.65 2:06.14 2:02.83
14 Abigail Lenning SO-2 Concordia Univ. Chicago 1:51.32 1:34.63 2:01.34 1:17.93 1:29.06
15 Charlieanna Salzmann SO-2 North Central (Ill.) 1:51.62 1:49.39 1:43.81 2:25.11 2:05.02
16 Annie Rangel SO-2 Trinity Christian 1:52.02 1:40.82 1:22.90 2:16.67 1:47.54
17 Deandra Stokes SR-4 St. Xavier 1:52.32 1:55.69 2:09.17 1:59.06 1:30.98
18 Nicolette Dobson SO-2 Judson 1:52.96 2:18.94 2:22.33 2:26.85 1:34.89
19 Samia Douedari FR-1 Benedictine (Ill.) 1:53.03 1:36.08 1:54.16 1:50.77 2:22.42
20 Jacqueline Fuller SR-4 Roosevelt 1:53.71 1:24.15 2:10.77 2:26.69 2:13.04
21 Elyse Panzella FR-1 St. Francis (Ill.) 1:53.79 1:39.00 1:51.52 2:08.59 1:59.48
22 Maya Mwilambwe JR-3 Olivet Nazarene 1:54.21 2:05.64 2:13.63 2:18.20 1:26.80
23 Kathryn Ferguson FR-1 North Central (Ill.) 1:54.73 2:21.12 1:59.32 1:32.94 2:22.27
24 Michaela Roys SO-2 Olivet Nazarene 1:55.79 2:09.69 2:14.32 2:30.53 2:25.90
25 Valerie Hoekstra FR-1 Trinity Christian 1:55.91 2:06.35 2:30.69 2:24.89 1:48.96
26 Natalie Andrade FR-1 St. Xavier 1:57.03 1:59.37 2:02.89 2:22.78 1:28.95
27 Michalah Rumbold JR-3 Olivet Nazarene 1:58.77 2:04.71 2:22.53 2:05.90 2:11.84
28 Alexandra Ganser FR-1 North Central (Ill.) 1:59.28 1:34.24 2:05.25 2:31.49 1:31.85
29 Aletheia Grossmann FR-1 Concordia Univ. Chicago 1:59.35 2:33.97 2:13.68 2:32.77 1:34.29
30 Kaitlyn Manna SO-2 North Central (Ill.) 2:01.24 1:45.48 1:52.76 1:46.70 1:45.48
31 Aurora Board FR-1 Lincoln College 2:02.52 2:18.45 2:23.35 1:36.79 2:30.70
32 Annette Sanchez JR-3 St. Xavier 2:04.12 1:29.37 1:41.78 2:05.37 2:35.15
33 Laysha Hernandez FR-1 Judson 2:05.63 2:26.99 2:05.63 2:10.66 2:06.89
34 Zoey Krevitz SO-2 Illinois Tech 2:07.72 2:39.65 2:09.00 1:52.40 1:31.96
35 Emma Seybold FR-1 DuPage 2:15.81 1:43.22 2:53.84 1:55.44 2:25.32
Women's 600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Samia Douedari FR-1 Benedictine (Ill.) 1:53.03 1:31.56
26 Natalie Andrade FR-1 St. Xavier 1:57.03 1:44.16
28 Alexandra Ganser FR-1 North Central (Ill.) 1:59.28 1:53.32
31 Aurora Board FR-1 Lincoln College 2:02.52 2:27.03
34 Zoey Krevitz SO-2 Illinois Tech 2:07.72 1:56.23
35 Emma Seybold FR-1 DuPage 2:15.81 2:45.69
Women's 600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
23 Kathryn Ferguson FR-1 North Central (Ill.) 1:24.90 1:54.73 2:09.65
30 Kaitlyn Manna SO-2 North Central (Ill.) 1:38.21 2:01.24 1:27.30
32 Annette Sanchez JR-3 St. Xavier 1:43.02 2:04.12 1:30.61
33 Laysha Hernandez FR-1 Judson 1:50.56 2:05.63 2:09.40
Women's 600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
15 Charlieanna Salzmann SO-2 North Central (Ill.) 1:19.25 1:53.86 1:51.62 1:56.09
18 Nicolette Dobson SO-2 Judson 1:24.72 1:25.85 1:52.96 2:13.30
20 Jacqueline Fuller SR-4 Roosevelt 1:26.42 2:09.63 1:53.71 1:29.83
21 Elyse Panzella FR-1 St. Francis (Ill.) 1:26.48 2:00.62 1:53.79 1:25.35
24 Michaela Roys SO-2 Olivet Nazarene 2:06.22 1:22.21 1:55.79 2:12.00
25 Valerie Hoekstra FR-1 Trinity Christian 1:57.07 2:27.21 1:55.91 2:02.87
29 Aletheia Grossmann FR-1 Concordia Univ. Chicago 1:34.29 1:33.10 1:59.35 2:19.64
Women's 600 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Asia Rance SO-2 Lincoln College 1:39.50 1:54.98 1:45.03 2:19.30 1:30.66 1:50.55
12 MacKenzie Rumboldt FR-1 Olivet Nazarene 1:18.54 1:40.67 1:50.62 2:19.39 1:32.92 1:50.62
13 Brittany Hoekman SR-4 Trinity Christian 1:51.76 1:21.89 2:02.83 2:17.21 1:48.44 1:50.65
14 Abigail Lenning SO-2 Concordia Univ. Chicago 1:44.64 2:20.27 2:15.81 1:41.31 1:56.89 1:51.32
16 Annie Rangel SO-2 Trinity Christian 1:34.10 1:31.86 1:37.46 1:57.63 1:29.62 1:52.02
22 Maya Mwilambwe JR-3 Olivet Nazarene 2:09.06 1:45.08 1:54.21 1:35.94 1:27.95 1:54.21
27 Michalah Rumbold JR-3 Olivet Nazarene 2:33.22 2:10.65 1:30.27 1:24.33 2:20.15 1:58.77
Women's 600 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Simone Wilson SO-2 Concordia Univ. Chicago 1:15.89 1:36.40 1:42.55
8 Rachel Shepard FR-1 Olivet Nazarene 1:30.75 2:09.79 1:45.52
9 Kayla Armstrong SO-2 Concordia Univ. Chicago 1:45.64 1:22.40 1:45.64
10 Taylor Cogdell SO-2 Olivet Nazarene 2:06.82 1:59.36 1:46.57
17 Deandra Stokes SR-4 St. Xavier 1:42.22 1:42.22 1:52.32
Women's 600 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Kaitlin Bonney SO-2 North Central (Ill.) 1:39.77
2 Jenna Philson SR-4 Olivet Nazarene 1:40.17
3 Natalie Cook JR-3 North Central (Ill.) 1:41.04
4 Hailey Dammeier SR-4 North Central (Ill.) 1:41.86
5 Celina Mayforth SO-2 St. Francis (Ill.) 1:42.11
7 Megan Krisch FR-1 St. Francis (Ill.) 1:44.10

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Eva Bruno SO-2 St. Francis (Ill.) 2:37.41 2:23.10 1:45.90 3:01.74 2:53.15
2 Lesley Lopez SR-4 St. Francis (Ill.) 2:15.40 2:25.59 2:12.49 2:02.30 1:49.20
3 Emma Roberts JR-3 Benedictine (Ill.) 2:02.36 2:27.42 2:34.80 3:01.33 1:59.41
4 Kyle Draghi SR-4 North Central (Ill.) 1:52.24 2:27.68 3:10.51 2:30.64 2:01.10
5 Kurstin Kalisek   Northwestern University 1:48.32 2:28.38 3:09.93 2:09.09 2:35.80
6 Samantha McClary JR-3 Olivet Nazarene 1:53.37 2:29.16 2:51.54 2:56.01 2:27.67
7 Johnelle Miner JR-3 Carthage 1:50.63 2:29.50 3:00.90 2:02.59 2:33.99
8 Marie Mayer SO-2 Judson 2:42.00 2:30.00 1:54.00 2:27.00 2:31.50
9 Gaby Sanchez JR-3 Lewis 3:06.63 2:32.97 2:39.09 2:29.91 2:10.03
10 Charlotte Youell JR-3 Benedictine (Ill.) 2:41.62 2:33.92 2:57.01 3:13.94 1:53.90
11 Taylor Widder FR-1 Olivet Nazarene 3:20.56 2:34.27 3:20.56 3:00.50 2:51.24
12 Rebecca Kaefring SR-4 North Central (Ill.) 2:28.71 2:34.90 2:34.90 3:01.24 2:51.94
13 Allyson McLaughlin SO-2 North Central (Ill.) 2:32.10 2:35.20 2:53.83 2:58.48 3:03.14
14 Jacey Schickel FR-1 St. Xavier 1:55.23 2:37.85 2:50.48 3:11.00 3:14.16
15 Jackie Eck SO-2 Lewis 2:02.11 2:38.58 1:54.18 1:55.77 2:27.48
16 Brianna Kloster JR-3 Carthage 2:01.20 2:39.47 3:16.15 1:51.63 2:52.23
17 Lexie Mallary SR-4 Carthage 2:23.83 2:41.60 2:25.44 3:07.46 2:54.53
18 Emma Kumer   Northwestern University 2:12.57 2:41.66 2:22.26 2:35.20 2:48.13
19 Sara Chi   Robert Morris (Ill.) 2:03.88 2:42.99 2:41.36 2:34.84 3:00.92
20 Arianna Amill-Ramos SO-2 Lewis 2:33.63 2:45.19 3:14.93 2:10.50 2:48.50
21 Cassidy Richter FR-1 Judson 3:21.13 2:46.22 3:06.17 3:17.81 2:51.21
22 Molly McQueeny JR-3 Carthage 2:01.42 2:48.63 2:26.71 2:50.32 2:40.20
23 Kylee Kasper SR-4 Marian (Ind.) 3:07.33 2:56.72 3:42.67 3:35.60 3:47.97
24 Leslie Tello SO-2 Benedictine (Ill.) 2:09.64 2:57.58 2:11.41 2:48.71 3:27.77
25 Salma Rodriguez JR-3 St. Xavier 4:02.30 3:07.83 2:43.42 4:04.18 3:02.20
26 Natalia Kucharczyk FR-1 Rockford 4:03.21 4:05.66 2:51.97 3:23.90 3:58.29
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
21 Cassidy Richter FR-1 Judson 2:46.22 3:26.12
24 Leslie Tello SO-2 Benedictine (Ill.) 2:57.58 3:10.01
26 Natalia Kucharczyk FR-1 Rockford 4:05.66 3:53.38
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Allyson McLaughlin SO-2 North Central (Ill.) 1:56.40 2:19.68 1:50.20 3:18.66 2:25.89 2:05.72 2:35.20
16 Brianna Kloster JR-3 Carthage 3:16.15 2:36.28 2:02.80 3:25.72 3:17.75 3:09.77 2:39.47
17 Lexie Mallary SR-4 Carthage 2:51.30 3:17.16 2:38.37 2:38.37 2:36.76 2:20.60 2:41.60
18 Emma Kumer   Northwestern University 2:02.87 3:25.31 3:30.16 3:20.46 3:12.38 2:40.05 2:41.66
19 Sara Chi   Robert Morris (Ill.) 2:23.44 3:30.26 3:15.59 2:33.21 2:13.66 1:54.10 2:42.99
20 Arianna Amill-Ramos SO-2 Lewis 2:41.89 1:57.29 3:16.58 3:19.88 2:07.20 2:08.85 2:45.19
25 Salma Rodriguez JR-3 St. Xavier 3:26.62 2:37.78 3:43.52 2:17.12 3:49.16 3:17.23 3:07.83
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Kurstin Kalisek   Northwestern University 2:38.77 2:28.38 3:09.93
7 Johnelle Miner JR-3 Carthage 2:47.44 2:29.50 2:51.93
8 Marie Mayer SO-2 Judson 2:43.50 2:30.00 1:45.00
9 Gaby Sanchez JR-3 Lewis 1:59.32 2:32.97 2:02.38
11 Taylor Widder FR-1 Olivet Nazarene 2:14.22 2:34.27 2:04.96
12 Rebecca Kaefring SR-4 North Central (Ill.) 2:11.67 2:34.90 2:17.87
14 Jacey Schickel FR-1 St. Xavier 2:52.06 2:37.85 2:06.28
23 Kylee Kasper SR-4 Marian (Ind.) 2:35.52 2:56.72 3:16.16
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Eva Bruno SO-2 St. Francis (Ill.) 2:05.93 2:56.02 2:23.10 1:57.35 2:44.57
2 Lesley Lopez SR-4 St. Francis (Ill.) 1:52.11 2:06.67 2:25.59 2:16.86 1:53.56
3 Emma Roberts JR-3 Benedictine (Ill.) 2:46.59 2:02.36 2:27.42 2:12.68 3:01.33
4 Kyle Draghi SR-4 North Central (Ill.) 1:50.76 2:39.50 2:27.68 3:06.08 2:35.07
6 Samantha McClary JR-3 Olivet Nazarene 2:39.61 2:53.03 2:29.16 2:14.25 3:07.95
10 Charlotte Youell JR-3 Benedictine (Ill.) 3:09.33 3:03.17 2:33.92 2:30.85 2:37.00
15 Jackie Eck SO-2 Lewis 2:03.70 2:37.00 2:38.58 2:54.44 1:57.35
22 Molly McQueeny JR-3 Carthage 3:13.93 2:16.59 2:48.63 2:18.28 3:30.79

Women's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Rachael Vaccaro FR-1 North Central (Ill.) 3:52.61 3:12.24
2 Jenna Yakesh SO-2 North Central (Ill.) 3:18.48 3:14.58
3 Allie Boss FR-1 Trinity Christian 3:18.28 3:18.28
4 Bettina Taxer JR-3 Olivet Nazarene 3:45.02 3:19.13
5 Deandra Stokes SR-4 St. Xavier 3:37.15 3:19.22
6 Kathryn Ferguson FR-1 North Central (Ill.) 4:07.68 3:26.40
7 Hannah Dawson JR-3 Marian (Ind.) 2:29.01 3:26.95
8 Charlieanna Salzmann SO-2 North Central (Ill.) 2:58.58 3:30.09
9 Abigail Lenning SO-2 Concordia Univ. Chicago 3:58.65 3:33.08
10 Isabel Vazquez SO-2 Marian (Ind.) 3:15.24 3:34.54
11 Alexandra Ganser FR-1 North Central (Ill.) 2:36.24 3:36.99
12 Jenna Hedlund JR-3 Marian (Ind.) 4:29.76 3:41.11
13 Deanna Anglin JR-3 Lincoln College 3:34.84 3:51.01
14 Zoey Krevitz SO-2 Illinois Tech 4:17.22 3:53.83
Women's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Kathryn Ferguson FR-1 North Central (Ill.) 3:26.40 3:47.04 3:24.34
8 Charlieanna Salzmann SO-2 North Central (Ill.) 3:30.09 2:58.58 3:38.50
9 Abigail Lenning SO-2 Concordia Univ. Chicago 3:33.08 3:05.38 3:58.65
11 Alexandra Ganser FR-1 North Central (Ill.) 3:36.99 3:39.16 2:53.60
13 Deanna Anglin JR-3 Lincoln College 3:51.01 3:37.15 4:46.46
14 Zoey Krevitz SO-2 Illinois Tech 3:53.83 3:39.80 3:56.17
Women's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Rachael Vaccaro FR-1 North Central (Ill.) 3:52.61 3:54.54 3:43.00 4:06.07 3:12.24
2 Jenna Yakesh SO-2 North Central (Ill.) 2:31.78 2:39.56 4:11.01 3:49.61 3:14.58
3 Allie Boss FR-1 Trinity Christian 2:28.71 2:34.66 3:55.96 2:36.65 3:18.28
4 Bettina Taxer JR-3 Olivet Nazarene 3:54.98 2:51.26 2:33.33 4:18.87 3:19.13
5 Deandra Stokes SR-4 St. Xavier 3:39.15 3:19.22 3:05.28 2:43.36 3:19.22
7 Hannah Dawson JR-3 Marian (Ind.) 3:35.23 4:00.07 3:02.12 2:41.43 3:26.95
10 Isabel Vazquez SO-2 Marian (Ind.) 2:55.93 3:19.53 3:38.83 3:56.00 3:34.54
12 Jenna Hedlund JR-3 Marian (Ind.) 4:25.34 2:34.78 3:38.90 4:29.76 3:41.11

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Johnelle Miner JR-3 Carthage 5:30.63 5:24.14 6:54.90 6:45.18
2 Gaby Sanchez JR-3 Lewis 6:33.53 5:25.23 4:33.20 4:55.96
3 Jenna Fiore FR-1 North Central (Ill.) 4:40.12 5:29.55 5:03.19 4:13.76
4 April Goetz SO-2 Lincoln College 7:07.01 5:38.89 5:05.01 7:13.78
5 Jacey Schickel FR-1 St. Xavier 6:45.58 5:43.71 6:07.77 4:31.53
6 Brianna Kloster JR-3 Carthage 4:40.39 5:46.16 6:13.86 7:23.09
7 Molly Cullinane FR-1 Concordia Univ. Chicago 5:39.97 5:46.90 5:53.84 4:02.83
8 Mikayla VanLaan JR-3 Trinity Christian 4:29.51 5:50.01 6:14.51 6:35.52
9 Arianna Amill-Ramos SO-2 Lewis 7:12.55 5:57.48 6:54.68 7:08.98
10 Christina Vargas SR-4 Olivet Nazarene 4:10.37 5:57.67 7:37.82 7:12.78
11 Tasneem Jaber SO-2 St. Xavier 5:36.69 5:58.18 5:43.86 4:57.29
12 Abigail Gilmore SO-2 Olivet Nazarene 7:34.25 6:00.51 4:48.41 6:36.57
13 Allie Lagerwall SO-2 Olivet Nazarene 7:05.99 6:04.09 5:05.84 4:25.79
14 Lia Munoz FR-1 St. Xavier 7:35.99 6:04.79 6:52.22 7:25.05
15 Rachel Mueller FR-1 Judson 4:30.49 6:20.97 6:20.97 5:16.21
16 Alicia Flores SO-2 St. Xavier 7:23.15 6:22.02 8:08.99 8:05.17
17 Annette Sanchez JR-3 St. Xavier 8:00.95 6:27.86 8:20.34 5:37.44
18 Desiree Garcia SO-2 St. Xavier 6:13.12 6:32.75 5:45.62 4:58.49
19 Salma Rodriguez JR-3 St. Xavier 7:39.36 6:46.51 4:48.63 5:49.60
20 Macy Lemke JR-3 Olivet Nazarene 7:35.67 7:22.39 5:49.49 6:11.61
21 Alicia Urban SO-2 Olivet Nazarene 8:37.19 7:33.67 6:39.23 6:52.84
22 Natalia Kucharczyk FR-1 Rockford 9:09.28 7:49.47 8:36.42 9:13.98
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Christina Vargas SR-4 Olivet Nazarene 5:57.67
12 Abigail Gilmore SO-2 Olivet Nazarene 6:00.51
14 Lia Munoz FR-1 St. Xavier 6:04.79
15 Rachel Mueller FR-1 Judson 6:20.97
16 Alicia Flores SO-2 St. Xavier 6:22.02
17 Annette Sanchez JR-3 St. Xavier 6:27.86
18 Desiree Garcia SO-2 St. Xavier 6:32.75
19 Salma Rodriguez JR-3 St. Xavier 6:46.51
20 Macy Lemke JR-3 Olivet Nazarene 7:22.39
21 Alicia Urban SO-2 Olivet Nazarene 7:33.67
22 Natalia Kucharczyk FR-1 Rockford 7:49.47
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Johnelle Miner JR-3 Carthage 5:24.14 5:56.56
2 Gaby Sanchez JR-3 Lewis 5:25.23 6:14.02
3 Jenna Fiore FR-1 North Central (Ill.) 5:29.55 3:50.69
4 April Goetz SO-2 Lincoln College 5:38.89 6:12.78
5 Jacey Schickel FR-1 St. Xavier 5:43.71 4:41.85
6 Brianna Kloster JR-3 Carthage 5:46.16 6:55.40
7 Molly Cullinane FR-1 Concordia Univ. Chicago 5:46.90 7:24.04
8 Mikayla VanLaan JR-3 Trinity Christian 5:50.01 6:00.51
9 Arianna Amill-Ramos SO-2 Lewis 5:57.48 6:11.78
11 Tasneem Jaber SO-2 St. Xavier 5:58.18 4:28.64
13 Allie Lagerwall SO-2 Olivet Nazarene 6:04.09 6:29.58

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Karalynn Brock SR-4 Olivet Nazarene 11:55.75 7:55.05 10:33.40 13:30.76 7:29.72 9:23.73 13:05.42
2 Jaclyn Latocha FR-1 Olivet Nazarene 13:07.78 8:36.58 10:45.72 10:58.64 7:32.01 7:57.84 13:33.61
3 Jenna Fiore FR-1 North Central (Ill.) 13:50.04 10:53.57 10:53.57 10:33.97 11:52.40 8:16.72 7:50.57
4 Grace Maletich JR-3 St. Xavier 12:38.69 12:58.31 10:54.04 10:54.04 13:17.93 8:49.78 14:03.72
5 Nicole Syverson SR-4 Trinity Christian 9:26.11 10:58.26 10:58.26 9:52.44 13:03.33 11:24.59 13:09.92
6 Sarai Vargas FR-1 Olivet Nazarene 11:27.86 9:47.69 11:07.82 14:08.14 7:54.16 10:41.11 8:40.90
7 Rebecca Kaefring SR-4 North Central (Ill.) 11:32.77 11:39.50 11:12.59 13:47.29 10:12.06 12:46.76 13:27.11
8 Hailey Widder SR-4 Olivet Nazarene 9:07.09 10:28.14 11:15.42 11:42.44 14:17.79 10:21.39 7:52.80
9 April Goetz SO-2 Lincoln College 8:47.95 11:30.40 11:16.86 9:08.26 8:41.19 9:42.10 8:54.72
10 Molly Cullinane FR-1 Concordia Univ. Chicago 13:00.70 13:48.23 11:18.87 14:01.80 13:34.65 9:23.47 9:09.89
11 Hope Fathman SR-4 Trinity Christian 9:17.00 11:07.02 11:27.65 9:17.00 8:01.36 9:58.26 9:58.26
12 Megan Beach   Northwestern University 9:34.12 8:24.95 11:31.70 10:15.62 8:31.86 14:17.71 9:54.87
13 Allyson McLaughlin SO-2 North Central (Ill.) 12:06.37 10:35.58 11:38.43 13:58.12 12:06.37 10:49.54 12:27.32
14 Charleen Mascote SO-2 St. Francis (Ill.) 8:52.35 10:30.42 11:40.46 13:39.54 9:06.36 14:07.56 11:33.46
15 Marisa Monbrod SR-4 Carthage 10:48.76 8:41.83 11:45.17 10:41.71 11:02.86 13:23.90 12:27.48
16 Emma Kumer   Northwestern University 10:37.51 10:51.68 11:48.34 11:12.93 13:27.51 13:48.76 12:30.84
17 Stephanie Cruz JR-3 St. Francis (Ill.) 9:25.46 12:38.72 11:55.77 11:41.46 14:47.56 12:02.93 12:10.09
18 Naomi Dahlquist FR-1 Olivet Nazarene 15:20.23 12:13.31 11:58.93 9:49.53 9:42.34 11:37.37 11:37.37
19 Libby Henry FR-1 Olivet Nazarene 10:44.60 8:26.99 12:04.26 13:23.93 9:39.41 11:28.05 8:41.47
20 Allison Hering JR-3 Marian (Ind.) 12:09.30 15:18.92 12:09.30 15:26.21 10:49.08 13:14.94 12:02.01
21 Tasneem Jaber SO-2 St. Xavier 10:08.67 13:19.33 12:13.33 11:07.33 9:10.00 14:40.00 8:48.00
22 Fatima Chaudhry JR-3 Judson 14:44.54 12:15.88 12:23.31 11:01.55 13:30.21 10:54.12 13:52.51
23 Rachel Mueller FR-1 Judson 14:13.19 9:16.10 12:41.77 11:17.98 14:05.57 10:55.13 13:04.63
24 Molly Miklosz SR-4 Concordia Univ. Chicago 9:47.83 14:10.80 12:53.45 13:16.66 12:14.78 12:37.99 10:03.30
25 Christine Trovato SO-2 St. Xavier 16:23.26 14:11.65 12:54.22 13:32.94 13:01.97 11:05.83 10:42.61
26 Jasmine Jackson SO-2 Judson 16:11.25 14:22.47 12:57.00 14:14.70 9:50.52 16:11.25 11:08.22
27 Jozie Macias JR-3 St. Xavier 12:29.36 11:32.96 13:25.76 11:16.84 12:29.36 16:06.92 9:40.15
28 Theresa Orr FR-1 St. Xavier 13:31.24 11:13.33 13:31.24 12:58.79 15:08.59 10:57.11 13:47.47
29 Deanna Anglin JR-3 Lincoln College 13:02.37 10:25.89 13:43.54 17:17.66 10:17.66 16:11.78 12:45.90
30 Madalyn Urig FR-1 Illinois Tech 14:45.83 15:48.46 14:54.77 18:56.36 12:49.51 11:55.82 17:26.88
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Naomi Dahlquist FR-1 Olivet Nazarene 11:58.93 14:22.72 12:06.12 10:25.47 13:10.83 13:25.21
19 Libby Henry FR-1 Olivet Nazarene 12:04.26 10:30.11 11:06.32 12:54.96 13:31.18 9:39.41
23 Rachel Mueller FR-1 Judson 12:41.77 16:15.07 10:39.89 10:01.80 14:13.19 9:38.95
25 Christine Trovato SO-2 St. Xavier 12:54.22 15:52.29 16:15.52 13:48.42 9:40.67 16:07.78
26 Jasmine Jackson SO-2 Judson 12:57.00 10:13.83 12:41.46 10:29.37 13:12.54 13:12.54
27 Jozie Macias JR-3 St. Xavier 13:25.76 13:25.76 15:02.46 13:17.71 10:52.67 10:44.61
28 Theresa Orr FR-1 St. Xavier 13:31.24 9:44.10 17:18.39 16:29.72 10:57.11 11:53.90
29 Deanna Anglin JR-3 Lincoln College 13:43.54 11:56.48 15:14.13 9:52.95 17:01.19 12:37.66
30 Madalyn Urig FR-1 Illinois Tech 14:54.77 16:51.09 15:30.56 12:58.45 18:20.57 16:51.09
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Jaclyn Latocha FR-1 Olivet Nazarene 10:45.72
3 Jenna Fiore FR-1 North Central (Ill.) 10:53.57
4 Grace Maletich JR-3 St. Xavier 10:54.04
8 Hailey Widder SR-4 Olivet Nazarene 11:15.42
10 Molly Cullinane FR-1 Concordia Univ. Chicago 11:18.87
11 Hope Fathman SR-4 Trinity Christian 11:27.65
15 Marisa Monbrod SR-4 Carthage 11:45.17
17 Stephanie Cruz JR-3 St. Francis (Ill.) 11:55.77
21 Tasneem Jaber SO-2 St. Xavier 12:13.33
22 Fatima Chaudhry JR-3 Judson 12:23.31
24 Molly Miklosz SR-4 Concordia Univ. Chicago 12:53.45
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Karalynn Brock SR-4 Olivet Nazarene 10:39.74 7:55.05 13:43.42 10:33.40
5 Nicole Syverson SR-4 Trinity Christian 9:19.53 13:49.41 12:43.59 10:58.26
6 Sarai Vargas FR-1 Olivet Nazarene 9:41.01 13:08.03 10:21.08 11:07.82
7 Rebecca Kaefring SR-4 North Central (Ill.) 13:54.02 8:31.17 13:33.84 11:12.59
9 April Goetz SO-2 Lincoln College 12:31.32 9:42.10 10:22.72 11:16.86
12 Megan Beach   Northwestern University 8:04.19 13:15.46 11:04.04 11:31.70
13 Allyson McLaughlin SO-2 North Central (Ill.) 8:15.89 14:05.10 11:24.47 11:38.43
14 Charleen Mascote SO-2 St. Francis (Ill.) 10:16.41 10:51.43 8:31.34 11:40.46
16 Emma Kumer   Northwestern University 9:47.93 12:02.51 11:41.26 11:48.34
20 Allison Hering JR-3 Marian (Ind.) 11:03.67 14:05.99 15:18.92 12:09.30

Women's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Natasha Bernett FR-1 Lewis 11.92 9.31 9.31 8.85
2 Joelle Ataessien JR-3 Lewis 11.08 6.80 9.31 11.83
3 Tamia Mills JR-3 Marian (Ind.) 10.93 11.12 9.50 8.36
4 Allison Mack FR-1 Lewis 11.22 8.42 9.67 9.67
5 Azana Clark-Jordan SO-2 Lewis 10.69 9.99 9.99 7.10
6 Madysin Quinn SO-2 Olivet Nazarene 13.25 11.93 10.19 12.64
7 Meghann Cullen SO-2 Olivet Nazarene 10.14 11.89 10.34 9.41
8 Megan Ifft FR-1 St. Francis (Ill.) 9.66 8.30 10.50 12.08
9 Alyssa Ashford FR-1 Rockford 10.68 12.71 10.68 11.00
10 Hailey Dammeier SR-4 North Central (Ill.) 7.87 13.47 10.77 8.73

Women's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joelle Ataessien JR-3 Lewis 9.58 7.37 9.21 7.74 6.91 11.15
2 Natasha Bernett FR-1 Lewis 6.64 9.54 9.35 11.04 6.74 8.89
3 Tamia Mills JR-3 Marian (Ind.) 6.90 9.87 9.58 11.79 9.01 9.30
4 Meghann Cullen SO-2 Olivet Nazarene 12.18 9.45 9.74 10.82 10.23 7.60
5 Allison Mack FR-1 Lewis 11.13 10.05 9.85 12.02 7.59 9.95
6 Azana Clark-Jordan SO-2 Lewis 10.28 12.78 9.98 12.48 11.08 9.68
7 Madysin Quinn SO-2 Olivet Nazarene 13.05 12.74 10.19 10.30 13.05 10.91
8 Alyssa Ashford FR-1 Rockford 12.78 10.87 10.65 8.42 10.23 10.02
9 Megan Ifft FR-1 St. Francis (Ill.) 8.88 9.09 10.69 8.56 9.95 13.58
10 Hailey Dammeier SR-4 North Central (Ill.) 8.39 7.96 10.75 9.14 13.12 11.83
11 Lauren Walsh SO-2 North Central (Ill.) 9.94 8.86 10.80 11.88 11.24 7.89
12 Janna Hollingsworth FR-1 Carthage 9.53 12.12 10.82 10.39 13.85 11.69
13 Micaela Wiegand JR-3 Olivet Nazarene 13.54 14.20 10.92 9.29 7.87 12.02
14 Sydney Hartnett FR-1 St. Francis (Ill.) 10.05 8.39 11.04 11.49 9.50 11.38
15 Kylee Kasper SR-4 Marian (Ind.) 12.94 9.74 11.06 9.07 13.39 12.39
16 Rosita Ponce FR-1 St. Francis (Ill.) 11.30 9.80 11.53 8.08 10.84 14.88
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Natasha Bernett FR-1 Lewis 7.39 9.35
5 Allison Mack FR-1 Lewis 7.59 9.85
6 Azana Clark-Jordan SO-2 Lewis 8.89 9.98
12 Janna Hollingsworth FR-1 Carthage 9.74 10.82
13 Micaela Wiegand JR-3 Olivet Nazarene 12.56 10.92
14 Sydney Hartnett FR-1 St. Francis (Ill.) 12.15 11.04
16 Rosita Ponce FR-1 St. Francis (Ill.) 9.57 11.53
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joelle Ataessien JR-3 Lewis 11.70 7.83 8.02 11.06 9.21 8.39 7.65
3 Tamia Mills JR-3 Marian (Ind.) 6.71 6.81 7.67 7.86 9.58 8.72 6.90
4 Meghann Cullen SO-2 Olivet Nazarene 10.91 9.74 7.41 7.31 9.74 11.79 7.02
7 Madysin Quinn SO-2 Olivet Nazarene 8.05 7.75 8.87 7.34 10.19 11.62 11.82
8 Alyssa Ashford FR-1 Rockford 9.06 12.78 9.16 8.74 10.65 9.06 11.83
9 Megan Ifft FR-1 St. Francis (Ill.) 11.34 8.13 13.90 7.91 10.69 8.88 9.30
10 Hailey Dammeier SR-4 North Central (Ill.) 8.50 10.00 13.44 9.36 10.75 10.75 11.94
11 Lauren Walsh SO-2 North Central (Ill.) 9.94 7.67 11.45 8.64 10.80 8.54 8.97
15 Kylee Kasper SR-4 Marian (Ind.) 13.83 13.39 7.86 7.97 11.06 9.52 8.63

Women's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Marian (Ind.) A Jada Burton, Jocelynn Burton, Dana Dwyer, Terranecia Gayden 2:58.53 3:30.32 4:04.55 4:26.56 5:15.47 3:05.86
2 Olivet Nazarene A Meghan Heller, Jennifer Cox, Jenna Philson, Meghan McGowan 4:05.35 5:04.82 4:07.82 3:38.09 4:37.56 4:42.52
3 North Central (Ill.) A Kyle Draghi, Ashley Buado, Natalie Cook, Fiorella Ghiorsi 4:50.14 4:55.18 4:12.29 3:57.16 4:52.66 4:24.91
4 Concordia Univ. Chicago A Simone Wilson, Abigail Lenning, Crystal Holden, Kayla Armstrong 4:59.73 5:04.94 4:20.63 3:38.93 5:23.19 3:36.33
5 Olivet Nazarene
(D>)
D Kaitlyn Elmer, Abigail Olcott, Amanda Timm, MacKenzie Rumboldt 4:15.57 3:46.59 4:23.47 3:30.78 5:39.88 4:49.82
6 Trinity Christian A Olivia Hoekstra, Brittany Hoekman, Alexis Van Ryn, Allie Boss 4:43.40 4:48.80 4:29.90 4:48.80 3:25.13 3:49.42
7 Olivet Nazarene
(C>)
C Bettina Taxer, Maya Mwilambwe, Christina Vargas, Abigail Gilmore 6:05.05 5:39.58 4:42.98 3:18.09 5:31.09 4:11.86
8 North Central (Ill.)
(C>)
C Amanda Osman, Rebecca Kaefring, Kathryn Ferguson, Allyson McLaughlin 5:38.96 3:30.39 4:52.20 6:14.02 5:44.80 5:53.57
9 Illinois Tech A Mminika Effiong, Zoey Krevitz, Madalyn Urig, Alexandra Montgomery 4:36.93 5:39.16 5:11.15 3:44.03 6:04.05 3:56.48
  North Central (Ill.)
(D>)
D Charlieanna Salzmann, Alexandra Ganser, Stephanie Garcia, Anna Baltudis DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 4 x 400 Relay Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Olivet Nazarene
(D>)
Elmer, Olcott, Timm, Rumboldt 5:18.80 4:02.40 4:39.28 4:57.73 4:23.47 3:57.13
7 Olivet Nazarene
(C>)
Taxer, Mwilambwe, Vargas, Gilmore 3:54.88 5:28.26 3:20.92 4:34.49 4:42.98 5:11.28
8 North Central (Ill.)
(C>)
Osman, Kaefring, Ferguson, McLaughlin 5:27.27 6:16.94 3:50.84 5:30.19 4:52.20 4:46.36
9 Illinois Tech Effiong, Krevitz, Urig, Montgomery 5:57.83 6:07.16 4:27.59 3:40.92 5:11.15 3:50.25
  North Central (Ill.)
(D>)
Salzmann, Ganser, Garcia, Baltudis DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 4 x 400 Relay Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Marian (Ind.) Burton, Burton, Dwyer, Gayden 4:16.78 3:03.42 5:05.69 4:16.78 4:21.67 4:04.55 5:13.03
2 Olivet Nazarene Heller, Cox, Philson, McGowan 5:22.17 3:57.91 4:42.52 3:48.00 3:15.78 4:07.82 3:08.35
3 North Central (Ill.) Draghi, Buado, Cook, Ghiorsi 2:56.61 4:50.14 4:27.43 3:26.88 3:11.74 4:12.29 4:57.71
4 Concordia Univ. Chicago Wilson, Lenning, Holden, Armstrong 5:17.97 3:49.36 3:25.90 4:25.85 4:31.06 4:20.63 3:54.57
6 Trinity Christian Hoekstra, Hoekman, Van Ryn, Boss 5:45.48 3:41.32 5:23.88 4:56.89 5:37.38 4:29.90 5:13.09

Women's 4 x 800 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME
1 St. Francis (Ill.) Sabrina Baftiri, Eva Bruno, Taylor Conroy, Lesley Lopez 9:35.04 8:08.79 9:35.04 8:26.04 8:26.04
2 Olivet Nazarene Taylor Cogdell, Taylor Widder, Rachel Shepard, Samantha McClary 9:21.35 12:30.43 9:50.89 7:34.99 7:05.44
3 Benedictine (Ill.) Emma Roberts, Charlotte Youell, Becky McDonough, Stephanie Phillips 7:44.49 11:33.64 10:19.32 10:13.13 8:52.62
4 Marian (Ind.) Hannah Dawson, Monica Dudley, Jenna Hedlund, Isabel Vazquez 10:58.74 13:40.20 10:45.82 7:38.54 12:22.70
5 Judson Marie Mayer, Cassidy Richter, Fatima Chaudhry, Laysha Hernandez 8:57.25 9:43.68 11:03.27 14:15.62 9:03.89

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Teresa Zaragueta JR-3 Lewis 1.63m 1.19m 1.17m 5' 4.25"
  • 1.37
    P
  • 1.42
    P
  • 1.47
    P
  • 1.52
    O
  • 1.57
    O
  • 1.62
    O
  • 1.67
    XXX
2 Madelyn Clausen SO-2 Trinity Christian 1.62m 1.46m 1.90m 5' 3.75"
  • 1.37
    P
  • 1.42
    O
  • 1.47
    O
  • 1.52
    O
  • 1.57
    O
  • 1.62
    O
  • 1.67
    XXX
3 Tyrani White SO-2 Carthage 1.57m 1.27m 1.90m 5' 1.75"
  • 1.37
    P
  • 1.42
    P
  • 1.47
    XO
  • 1.52
    O
  • 1.57
    O
  • 1.62
    XXX
4 Veronica Ramming SR-4 North Central (Ill.) 1.52m 1.64m 1.98m 4' 11.75"
  • 1.37
    P
  • 1.42
    O
  • 1.47
    O
  • 1.52
    O
  • 1.57
    XXX
4 Alexxus Smith SO-2 Marian (Ind.) 1.52m 1.28m 1.17m 4' 11.75"
  • 1.37
    O
  • 1.42
    O
  • 1.47
    O
  • 1.52
    O
  • 1.57
    XXX
6 Eve Meintz FR-1 Benedictine (Ill.) 1.52m 1.79m 1.37m 4' 11.75"
  • 1.37
    P
  • 1.42
    P
  • 1.47
    XO
  • 1.52
    O
  • 1.57
    XXX
6 Jai-Lyn Norwood FR-1 Marian (Ind.) 1.52m 1.29m 1.44m 4' 11.75"
  • 1.37
    P
  • 1.42
    O
  • 1.47
    XO
  • 1.52
    O
  • 1.57
    XXX
8 Janna Hollingsworth FR-1 Carthage 1.47m 1.32m 1.57m 4' 9.75"
  • 1.37
    O
  • 1.42
    XO
  • 1.47
    XXO
  • 1.52
    XXX
9 Abby Toepper SR-4 Olivet Nazarene 1.42m 1.75m 1.11m 4' 7.75"
  • 1.37
    P
  • 1.42
    XXO
  • 1.47
    XXX
9 Hope Spaulding JR-3 Marian (Ind.) 1.42m 1.53m 1.56m 4' 7.75"
  • 1.37
    O
  • 1.42
    XXO
  • 1.47
    XXX
  Morgan Meyer FR-1 Lincoln College NH NH NH NH
  • 1.37
    XXX
  Kaitlyn Elmer JR-3 Olivet Nazarene NH NH NH NH
  • 1.37
    XXX

Women's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Eve Meintz FR-1 Benedictine (Ill.) 3.35m 3.92m 10' 11.75"
  • 2.60
    P
  • 2.75
    O
  • 2.90
    P
  • 3.05
    O
  • 3.20
    O
  • 3.35
    O
  • 3.45
    XXX
2 Jamie Poppen SO-2 Lewis 3.35m 3.18m 10' 11.75"
  • 2.60
    P
  • 2.75
    P
  • 2.90
    P
  • 3.05
    O
  • 3.20
    O
  • 3.35
    O
  • 3.45
    XXX
3 Kathy Myrda FR-1 North Central (Ill.) 3.20m 2.40m 10' 6"
  • 2.60
    XO
  • 2.75
    O
  • 2.90
    O
  • 3.05
    O
  • 3.20
    O
  • 3.35
    XXX
4 Kiarah Horn FR-1 North Central (Ill.) 3.20m 2.37m 10' 6"
  • 2.60
    O
  • 2.75
    O
  • 2.90
    O
  • 3.05
    O
  • 3.20
    XO
  • 3.35
    XXX
4 Whitney Bramm FR-1 North Central (Ill.) 3.20m 3.84m 10' 6"
  • 2.60
    O
  • 2.75
    O
  • 2.90
    O
  • 3.05
    O
  • 3.20
    XO
  • 3.35
    XXX
4 Shariden Varner JR-3 Olivet Nazarene 3.20m 3.78m 10' 6"
  • 2.60
    P
  • 2.75
    P
  • 2.90
    P
  • 3.05
    P
  • 3.20
    XO
  • 3.35
    XXX
7 Zoe Steppe SO-2 North Central (Ill.) 3.05m 3.51m 10' 0"
  • 2.60
    XO
  • 2.75
    O
  • 2.90
    O
  • 3.05
    O
  • 3.20
    XXX
7 Madysin Quinn SO-2 Olivet Nazarene 3.05m 2.17m 10' 0"
  • 2.60
    P
  • 2.75
    P
  • 2.90
    XO
  • 3.05
    XO
  • 3.20
    XXX
9 Hannah Sears SO-2 Olivet Nazarene 2.90m 3.54m 9' 6.25"
  • 2.60
    XO
  • 2.75
    XO
  • 2.90
    XO
  • 3.05
    XXX
9 Grace McIntyre FR-1 Marian (Ind.) 2.90m 3.45m 9' 6.25"
  • 2.60
    P
  • 2.75
    XXO
  • 2.90
    O
  • 3.05
    XXX
11 Emily Welch JR-3 Olivet Nazarene 2.75m 3.49m 9' 0.25"
  • 2.60
    O
  • 2.75
    O
  • 2.90
    XXX
12 Cierra Volpendesta JR-3 St. Francis (Ill.) 2.60m 2.26m 8' 6.25"
  • 2.60
    XO
  • 2.75
    XXX
12 Sandy Sledge FR-1 Marian (Ind.) 2.60m 2.73m 8' 6.25"
  • 2.60
    O
  • 2.75
    XXX
  Aletheia Grossmann FR-1 Concordia Univ. Chicago NH NH NH
  • 2.60
    XXX
  Olivia Carone SR-4 Concordia Univ. Chicago NH NH NH
  • 2.60
    XXX
  Savannah Ko SR-4 Olivet Nazarene NH NH NH
  • 3.05
    XXX

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Cierra Pulliam SR-4 Lewis 5.85m 5.91m 6.61m 5.56m 5.38m 6.08m 19' 2.5"
  • 5.50  
  • 5.54  
  • 5.41  
  • 5.85  
  • FOUL  
  • 5.82  
2 Alex Lambros SR-4 St. Xavier 5.66m 4.30m 4.41m 6.40m 4.25m 4.81m 18' 7"
  • 5.65  
  • 5.66  
  • 5.51  
  • 5.38  
  • 5.54  
3 Anna Laudizio SO-2 Lewis 5.54m 5.87m 6.65m 6.87m 4.27m 5.21m 18' 2.25"
  • 5.20  
  • 5.54  
  • 5.35  
  • 5.37  
  • 5.44  
  • FOUL  
4 Madeline Manganiello FR-1 Olivet Nazarene 5.24m 3.93m 5.19m 4.35m 5.50m 4.61m 17' 2.25"
  • 5.24  
  • 5.12  
  • 5.21  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
5 Tyrani White SO-2 Carthage 5.13m 5.59m 4.16m 5.23m 6.16m 3.90m 16' 10"
  • 5.13  
  • FOUL  
  • 5.07  
  • 5.12  
  • 4.90  
  • FOUL  
6 Jai-Lyn Norwood FR-1 Marian (Ind.) 5.09m 6.16m 4.07m 6.31m 3.92m 4.12m 16' 8.5"
  • 5.09  
  • 4.81  
  • 4.84  
  • 4.49  
  • 4.97  
  • 4.99  
7 Alexxus Smith SO-2 Marian (Ind.) 5.04m 4.74m 6.35m 5.70m 3.83m 5.59m 16' 6.5"
  • 4.86  
  •  
  • 4.86  
  • 4.93  
  • 5.04  
  • FOUL  
8 Arianna Jones SO-2 North Central (Ill.) 4.98m 4.43m 5.93m 6.08m 3.69m 5.73m 16' 4.25"
9 Ashley Proksa SR-4 Carthage 4.96m 3.77m 3.67m 3.87m 5.51m 4.02m 16' 3.25"
  • 4.19  
  • FOUL  
  • 4.94  
  • 4.73  
  • 4.96  
  • 4.77  
10 Abigail Chamberlin SR-4 Olivet Nazarene 4.84m 4.26m 4.99m 5.18m 3.92m 5.32m 15' 10.5"
  • 4.60  
  • 4.84  
  • FOUL  
11 Lauren Kainrath SO-2 North Central (Ill.) 4.81m 6.01m 4.76m 4.33m 3.56m 4.57m 15' 9.5"
  • 4.69  
  • FOUL  
  • 4.81  
12 Tori Hagg FR-1 Lewis 4.78m 5.50m 5.11m 5.83m 5.35m 4.40m 15' 8.25"
  • FOUL  
  • 4.71  
  • 4.78  
13 Megan Ifft FR-1 St. Francis (Ill.) 4.75m 4.75m 5.94m 5.51m 4.66m 4.75m 15' 7"
14 Amelia Robben JR-3 Marian (Ind.) 4.74m 3.46m 4.93m 6.07m 4.17m 4.12m 15' 6.75"
  • 4.58  
  • 4.61  
  • 4.74  
15 Imani Jones SO-2 Benedictine (Ill.) 4.70m 5.08m 4.32m 4.98m 5.03m 4.23m 15' 5"
  • FOUL  
  • 4.70  
  • FOUL  
16 Alecea Cardillo FR-1 Lewis 4.66m 5.87m 5.03m 5.17m 4.85m 4.75m 15' 3.5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.66  
17 Kelsey McLaurin SO-2 North Central (Ill.) 4.65m 5.21m 4.60m 5.02m 4.14m 5.21m 15' 3.25"
  • 4.65  
  •  
  • 4.60  
18 Hailey Dammeier SR-4 North Central (Ill.) 4.60m 4.83m 3.27m 4.05m 5.66m 5.11m 15' 1.25"
  • 4.60  
  •  
  •  
19 Harley Sutton SR-4 Calumet-St. Joseph 4.53m 5.25m 3.35m 4.98m 4.89m 4.48m 14' 10.5"
  • 4.53  
  •  
  •  
20 Johanna Allen FR-1 North Central (Ill.) 4.50m 3.82m 5.22m 5.08m 5.76m 3.82m 14' 9.25"
  • 4.50  
  •  
  •  
21 Lindsey Switzer JR-3 Benedictine (Ill.) 4.42m 4.77m 4.82m 4.38m 4.86m 5.57m 14' 6"
  • 4.42  
  • FOUL  
  • FOUL  
22 Kierra Ruiz SR-4 St. Francis (Ill.) 4.33m 4.94m 3.42m 4.33m 4.55m 3.72m 14' 2.5"
  • 4.33  
  • FOUL  
  • FOUL  
23 Erin Donnelly SO-2 North Central (Ill.) 4.27m 5.34m 4.65m 5.08m 3.20m 4.18m 14' 0.25"
  • 4.27  
  • FOUL  
  • FOUL  
24 Dejah Sartin SO-2 Concordia Univ. Chicago 4.22m 4.77m 3.08m 3.17m 4.09m 5.23m 13' 10.25"
  • 4.22  
  • FOUL  
  • FOUL  
24 Shontana Hudson SR-4 North Central (Ill.) 4.22m 5.27m 3.17m 4.09m 4.64m 3.76m 13' 10.25"
  • 4.22  
26 Rosita Ponce FR-1 St. Francis (Ill.) 4.20m 5.08m 3.19m 5.38m 4.45m 3.49m 13' 9.5"
  • 4.20  
  • FOUL  
  • FOUL  
27 Heili Duffin   Northwestern University 3.88m 2.75m 5.01m 3.07m 2.79m 3.14m 12' 8.75"
  • 3.88  
  • FOUL  
  • FOUL  
28 Kaitlyn Manna SO-2 North Central (Ill.) 3.76m 3.16m 3.87m 2.63m 4.10m 4.06m 12' 4"
  • 3.76  
  • FOUL  
  • FOUL  
29 Virginia Reed SR-4 Rockford 3.43m 3.22m 2.85m 2.95m 3.09m 2.81m 11' 3"
  • 3.43  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Shyasia Baker FR-1 St. Francis (Ill.) FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Sylvia Kozielski JR-3 Lewis FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Claudia Rodriguez SO-2 St. Xavier FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  •  
  •  
Women's Long Jump Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK ENGLISH
11 Lauren Kainrath SO-2 North Central (Ill.) 4.81m 4.09m 5.53m 15' 9.5"
22 Kierra Ruiz SR-4 St. Francis (Ill.) 4.33m 4.07m 4.16m 14' 2.5"
23 Erin Donnelly SO-2 North Central (Ill.) 4.27m 4.65m 4.61m 14' 0.25"
24 Dejah Sartin SO-2 Concordia Univ. Chicago 4.22m 4.22m 4.94m 13' 10.25"
26 Rosita Ponce FR-1 St. Francis (Ill.) 4.20m 4.49m 4.45m 13' 9.5"
27 Heili Duffin   Northwestern University 3.88m 4.58m 4.50m 12' 8.75"
28 Kaitlyn Manna SO-2 North Central (Ill.) 3.76m 3.65m 3.87m 12' 4"
29 Virginia Reed SR-4 Rockford 3.43m 2.40m 2.64m 11' 3"
  Shyasia Baker FR-1 St. Francis (Ill.) FOUL FOUL FOUL NM
Women's Long Jump Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK ENGLISH
8 Arianna Jones SO-2 North Central (Ill.) 6.37m 4.98m 16' 4.25"
9 Ashley Proksa SR-4 Carthage 4.91m 4.96m 16' 3.25"
10 Abigail Chamberlin SR-4 Olivet Nazarene 5.95m 4.84m 15' 10.5"
13 Megan Ifft FR-1 St. Francis (Ill.) 4.18m 4.75m 15' 7"
15 Imani Jones SO-2 Benedictine (Ill.) 4.42m 4.70m 15' 5"
18 Hailey Dammeier SR-4 North Central (Ill.) 5.43m 4.60m 15' 1.25"
19 Harley Sutton SR-4 Calumet-St. Joseph 4.62m 4.53m 14' 10.5"
20 Johanna Allen FR-1 North Central (Ill.) 4.59m 4.50m 14' 9.25"
21 Lindsey Switzer JR-3 Benedictine (Ill.) 4.55m 4.42m 14' 6"
24 Shontana Hudson SR-4 North Central (Ill.) 5.32m 4.22m 13' 10.25"
  Sylvia Kozielski JR-3 Lewis FOUL FOUL NM
  Claudia Rodriguez SO-2 St. Xavier FOUL FOUL NM
Women's Long Jump Flight 3
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK ENGLISH
1 Cierra Pulliam SR-4 Lewis 7.55m 5.85m 19' 2.5"
2 Alex Lambros SR-4 St. Xavier 6.23m 5.66m 18' 7"
3 Anna Laudizio SO-2 Lewis 5.10m 5.54m 18' 2.25"
4 Madeline Manganiello FR-1 Olivet Nazarene 5.76m 5.24m 17' 2.25"
5 Tyrani White SO-2 Carthage 4.72m 5.13m 16' 10"
6 Jai-Lyn Norwood FR-1 Marian (Ind.) 6.52m 5.09m 16' 8.5"
7 Alexxus Smith SO-2 Marian (Ind.) 4.69m 5.04m 16' 6.5"
12 Tori Hagg FR-1 Lewis 3.68m 4.78m 15' 8.25"
14 Amelia Robben JR-3 Marian (Ind.) 5.02m 4.74m 15' 6.75"
16 Alecea Cardillo FR-1 Lewis 6.01m 4.66m 15' 3.5"
17 Kelsey McLaurin SO-2 North Central (Ill.) 3.91m 4.65m 15' 3.25"

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Cierra Pulliam SR-4 Lewis 13.86m 12.16m 39' 10.75"
  • FOUL  
  • 11.34  
  • 12.16  
2 Anna Laudizio SO-2 Lewis 10.53m 11.70m 38' 4.75"
  • FOUL  
  • 11.70  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Alex Lambros SR-4 St. Xavier 13.79m 11.30m 37' 1"
  • 10.89  
  • 11.12  
  • 11.30  
  • 11.29  
  • 10.96  
  • FOUL  
4 Rachael Ramon SO-2 DuPage 14.64m 11.26m 36' 11.5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 11.14  
  • FOUL  
  • 11.26  
  • FOUL  
5 Alecea Cardillo FR-1 Lewis 14.18m 10.99m 36' 0.75"
  • 10.79  
  • 10.99  
  • 10.75  
  • 10.66  
  • 10.90  
  • 10.93  
6 Tori Hagg FR-1 Lewis 11.36m 10.82m 35' 6"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.82  
  • FOUL  
  • 10.66  
  • FOUL  
7 Alexxus Smith SO-2 Marian (Ind.) 9.42m 10.47m 34' 4.25"
  • 10.02  
  • 10.01  
  • 10.12  
  • 9.86  
  • 10.35  
  • 10.47  
8 Kaelyn Hamalle FR-1 Olivet Nazarene 10.09m 10.40m 34' 1.5"
  • 10.10  
  • 10.30  
  • 10.40  
9 Megan Ifft FR-1 St. Francis (Ill.) 13.07m 10.21m 33' 6"
  • 10.21  
  • FOUL  
  • 9.69  
  • 9.48  
  • 9.94  
  • 9.30  
10 Dejah Sartin SO-2 Concordia Univ. Chicago 12.36m 9.81m 32' 2.25"
  • FOUL  
  • 9.81  
  • FOUL  
11 Muabon Paye SO-2 Trinity Christian 11.95m 9.56m 31' 4.5"
  • 9.36  
  • 9.56  
  • 9.40  
12 Rosita Ponce FR-1 St. Francis (Ill.) 10.89m 9.39m 30' 9.75"
  • 9.39  
  • FOUL  
  • 9.36  
13 Heili Duffin   Northwestern University 9.02m 9.20m 30' 2.25"
  • 9.30  
  • 9.46  
  • 9.70  
14 Kierra Ruiz SR-4 St. Francis (Ill.) 10.71m 9.15m 30' 0.25"
  • 9.15  
  • FOUL  
  • FOUL  
14 Claudia Rodriguez SO-2 St. Xavier 8.78m 9.15m 30' 0.25"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 9.15  
  Virginia Reed SR-4 Rockford FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Imani Jones SO-2 Benedictine (Ill.) FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  Amelia Robben JR-3 Marian (Ind.) FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Leah Buhr SO-2 Lewis FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
Women's Triple Jump Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK ENGLISH
10 Dejah Sartin SO-2 Concordia Univ. Chicago 9.03m 9.81m 11.97m 32' 2.25"
11 Muabon Paye SO-2 Trinity Christian 8.03m 9.56m 6.98m 31' 4.5"
12 Rosita Ponce FR-1 St. Francis (Ill.) 9.01m 9.39m 11.64m 30' 9.75"
13 Heili Duffin   Northwestern University 11.41m 9.20m 7.73m 30' 2.25"
14 Kierra Ruiz SR-4 St. Francis (Ill.) 9.42m 9.15m 10.43m 30' 0.25"
14 Claudia Rodriguez SO-2 St. Xavier 10.80m 9.15m 8.42m 30' 0.25"
  Leah Buhr SO-2 Lewis FOUL FOUL FOUL NM
  Virginia Reed SR-4 Rockford FOUL FOUL FOUL NM
  Imani Jones SO-2 Benedictine (Ill.) FOUL FOUL FOUL NM
Women's Triple Jump Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH
1 Cierra Pulliam SR-4 Lewis 11.80m 12.04m 12.16m 9.36m 14.71m 15.32m 39' 10.75"
2 Anna Laudizio SO-2 Lewis 10.76m 10.06m 11.70m 14.63m 14.74m 8.19m 38' 4.75"
3 Alex Lambros SR-4 St. Xavier 9.83m 9.27m 11.30m 13.79m 12.54m 11.53m 37' 1"
4 Rachael Ramon SO-2 DuPage 12.16m 9.46m 11.26m 9.35m 12.39m 8.45m 36' 11.5"
5 Alecea Cardillo FR-1 Lewis 11.98m 13.85m 10.99m 14.07m 9.34m 9.56m 36' 0.75"
6 Tori Hagg FR-1 Lewis 12.33m 9.41m 10.82m 11.58m 8.55m 11.79m 35' 6"
7 Alexxus Smith SO-2 Marian (Ind.) 7.75m 11.31m 10.47m 8.59m 13.30m 7.64m 34' 4.25"
8 Kaelyn Hamalle FR-1 Olivet Nazarene 9.26m 10.19m 10.40m 11.02m 12.38m 12.79m 34' 1.5"
9 Megan Ifft FR-1 St. Francis (Ill.) 13.27m 11.64m 10.21m 9.60m 10.41m 8.98m 33' 6"
  Amelia Robben JR-3 Marian (Ind.) FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Lane Kadlec SR-4 Lewis 14.88m 14.17m 46' 6"
  • 13.38  
  • 13.22  
  • 14.17  
  • 13.30  
  • FOUL  
  • FOUL  
2 Elizabeth Willis JR-3 Carthage 13.01m 13.70m 44' 11.5"
  • 11.58  
  • 13.54  
  • 12.92  
  • 12.14  
  • 13.70  
  • 13.26  
3 Sarah Schmidt JR-3 Carthage 11.14m 12.95m 42' 6"
  • 12.95  
  • 11.87  
  • 12.13  
  • 11.94  
  • 11.13  
  • 11.75  
4 Madeleine Robinson SO-2 Olivet Nazarene 11.52m 12.94m 42' 5.5"
  • 11.60  
  • 12.16  
  • 12.94  
  • 12.46  
  • 12.22  
  • 12.09  
5 Kylie Wymer SO-2 Lewis 8.92m 12.56m 41' 2.5"
  • 12.19  
  • 12.37  
  • 12.56  
  • 11.93  
  • 12.03  
  • FOUL  
6 Ragene Thomas SO-2 Marian (Ind.) 9.20m 12.11m 39' 8.75"
  • 11.10  
  • 12.11  
  • 11.75  
  • 10.51  
  • 11.10  
  • FOUL  
7 Riley Chambers SO-2 North Central (Ill.) 12.34m 11.64m 38' 2.25"
  • 11.27  
  • 11.16  
  • 11.55  
  • 11.64  
  • FOUL  
  • 11.17  
8 Blake Inglis SR-4 Olivet Nazarene 8.36m 11.61m 38' 1.25"
  • 11.12  
  • 11.60  
  • 11.61  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
9 Rachel Bicknase SO-2 Carthage 11.09m 11.55m 37' 10.75"
  • 11.55  
  • FOUL  
  • 11.03  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
10 Savannah Leas SO-2 Olivet Nazarene 11.68m 11.45m 37' 6.75"
  • 11.45  
  • FOUL  
  • FOUL  
11 Hannah Kats SR-4 North Central (Ill.) 12.60m 11.05m 36' 3"
  • 10.32  
  • 11.05  
  • 10.96  
12 Alyssa Betlejeski FR-1 Lewis 10.84m 10.95m 35' 11.25"
  • 10.95  
  • 10.65  
  • 10.74  
13 Alexandra Draves FR-1 North Central (Ill.) 12.83m 10.87m 35' 8"
  • 10.69  
  • 10.87  
  • 10.51  
14 Brianna Yanni JR-3 St. Francis (Ill.) 8.66m 10.69m 35' 1"
  • 9.96  
  • 10.67  
  • 10.69  
15 Kathryn Milschewski SO-2 Carthage 11.86m 10.59m 34' 9"
  • 10.59  
  • 10.09  
  • 10.17  
16 Paige Hoog FR-1 Marian (Ind.) 7.49m 10.40m 34' 1.5"
  • 10.30  
  • 9.67  
  • 10.40  
17 Selena Juarez JR-3 North Central (Ill.) 7.20m 10.28m 33' 8.75"
  • FOUL  
  • 10.28  
  • 9.88  
18 Sarah Spangler FR-1 Marian (Ind.) 13.29m 10.22m 33' 6.5"
  • FOUL  
  • 10.22  
  • FOUL  
19 Ariyan Crittenden JR-3 Lewis 10.64m 10.13m 33' 3"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.13  
20 Harley Sutton SR-4 Calumet-St. Joseph 9.71m 9.81m 32' 2.25"
  • 9.32  
  • FOUL  
  • 9.81  
21 Katie Prendergast JR-3 Marian (Ind.) 9.96m 9.67m 31' 8.75"
  • FOUL  
  • 9.67  
  • FOUL  
22 Katrina Kopfhamer JR-3 Rockford 9.07m 9.65m 31' 8"
  • 9.65  
  • FOUL  
  • FOUL  
23 Desiree Vega FR-1 Calumet-St. Joseph 10.95m 8.62m 28' 3.5"
  • 8.18  
  • 8.62  
  • 8.61  
24 Jessica Hagberg   Robert Morris (Ill.) 9.71m 8.59m 28' 2.25"
  • FOUL  
  • 8.59  
  • 8.35  
25 Adrianna Coil FR-1 Marian (Ind.) 6.24m 8.55m 28' 0.75"
  • FOUL  
  • 8.55  
  • FOUL  
26 Kate DeKryger FR-1 Trinity Christian 8.44m 7.67m 25' 2"
  • FOUL  
  • 7.67  
  • 7.52  
  Kylie Davis SR-4 Olivet Nazarene FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
Women's Shot Put Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH
17 Selena Juarez JR-3 North Central (Ill.) 10.28m 33' 8.75"
20 Harley Sutton SR-4 Calumet-St. Joseph 9.81m 32' 2.25"
22 Katrina Kopfhamer JR-3 Rockford 9.65m 31' 8"
23 Desiree Vega FR-1 Calumet-St. Joseph 8.62m 28' 3.5"
24 Jessica Hagberg   Robert Morris (Ill.) 8.59m 28' 2.25"
25 Adrianna Coil FR-1 Marian (Ind.) 8.55m 28' 0.75"
26 Kate DeKryger FR-1 Trinity Christian 7.67m 25' 2"
Women's Shot Put Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH
7 Riley Chambers SO-2 North Central (Ill.) 11.64m 38' 2.25"
8 Blake Inglis SR-4 Olivet Nazarene 11.61m 38' 1.25"
11 Hannah Kats SR-4 North Central (Ill.) 11.05m 36' 3"
12 Alyssa Betlejeski FR-1 Lewis 10.95m 35' 11.25"
13 Alexandra Draves FR-1 North Central (Ill.) 10.87m 35' 8"
14 Brianna Yanni JR-3 St. Francis (Ill.) 10.69m 35' 1"
15 Kathryn Milschewski SO-2 Carthage 10.59m 34' 9"
16 Paige Hoog FR-1 Marian (Ind.) 10.40m 34' 1.5"
18 Sarah Spangler FR-1 Marian (Ind.) 10.22m 33' 6.5"
19 Ariyan Crittenden JR-3 Lewis 10.13m 33' 3"
Women's Shot Put Flight 3
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK ENGLISH
1 Lane Kadlec SR-4 Lewis 14.17m 11.48m 46' 6"
2 Elizabeth Willis JR-3 Carthage 13.70m 10.14m 44' 11.5"
3 Sarah Schmidt JR-3 Carthage 12.95m 13.73m 42' 6"
4 Madeleine Robinson SO-2 Olivet Nazarene 12.94m 12.03m 42' 5.5"
5 Kylie Wymer SO-2 Lewis 12.56m 9.04m 41' 2.5"
6 Ragene Thomas SO-2 Marian (Ind.) 12.11m 15.14m 39' 8.75"
9 Rachel Bicknase SO-2 Carthage 11.55m 13.05m 37' 10.75"
10 Savannah Leas SO-2 Olivet Nazarene 11.45m 13.51m 37' 6.75"
21 Katie Prendergast JR-3 Marian (Ind.) 9.67m 8.32m 31' 8.75"
  Kylie Davis SR-4 Olivet Nazarene FOUL FOUL NM

Women's Weight Throw

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Lane Kadlec SR-4 Lewis 17.37m 57' 0"
  • 17.37  
  • 16.28  
  • 17.09  
  • 16.59  
  • 16.13  
  • 16.69  
2 Elizabeth Willis JR-3 Carthage 16.89m 55' 5"
  • 16.05  
  • 16.89  
  • 14.40  
  • 15.46  
  • 16.40  
3 Sarah Schmidt JR-3 Carthage 16.56m 54' 4"
  • 15.40  
  • 15.87  
  • 15.47  
  • 15.52  
  • 16.56  
4 Kylie Davis SR-4 Olivet Nazarene 16.51m 54' 2"
  • 14.24  
  • 15.75  
  • 15.81  
  • 16.51  
5 Kianna Clark JR-3 Lewis 16.36m 53' 8.25"
  • 16.10  
  • 16.36  
  • 15.77  
  • 15.96  
6 Brittany Bodnar JR-3 St. Francis (Ill.) 16.26m 53' 4.25"
  • 16.26  
  • 16.12  
  • 16.11  
  • 15.06  
  • 15.55  
  • 16.26  
7 Jezri Rinehart SR-4 Olivet Nazarene 16.04m 52' 7.5"
  • 16.04  
8 Alexandra Draves FR-1 North Central (Ill.) 15.61m 51' 2.75"
  • 14.39  
  • 14.86  
  • 15.55  
  • 15.61  
  • 15.61  
9 Brianna Yanni JR-3 St. Francis (Ill.) 15.58m 51' 1.5"
  • 15.58  
10 Madeleine Robinson SO-2 Olivet Nazarene 15.02m 49' 3.5"
  • 14.18  
  • 15.02  
11 Naomi Yamane SR-4 North Central (Ill.) 14.98m 49' 1.75"
  • 14.13  
  • 14.98  
  • 14.15  
12 Blake Inglis SR-4 Olivet Nazarene 14.39m 47' 2.5"
  • 14.20  
  • 14.39  
  • 14.05  
13 Kylie Wymer SO-2 Lewis 14.10m 46' 3.25"
  • 14.07  
  • 14.10  
14 Savannah Leas SO-2 Olivet Nazarene 13.84m 45' 5"
  • 13.56  
  • 13.84  
  • 13.79  
15 Katrina Kopfhamer JR-3 Rockford 13.28m 43' 7"
  • 11.37  
  • 12.17  
  • 13.28  
16 Katie Prendergast JR-3 Marian (Ind.) 12.98m 42' 7"
  • 12.98  
17 Rachel Bicknase SO-2 Carthage 12.59m 41' 3.75"
  • 12.59  
18 Alyssa Betlejeski FR-1 Lewis 12.54m 41' 1.75"
  • 10.26  
  • 12.09  
  • 12.54  
19 Ragene Thomas SO-2 Marian (Ind.) 12.40m 40' 8.25"
  • 12.40  
20 Kathryn Milschewski SO-2 Carthage 12.27m 40' 3.25"
  • 12.00  
  • 12.27  
21 Riley Chambers SO-2 North Central (Ill.) 12.04m 39' 6"
  • 11.67  
  • 12.04  
  • 11.59  
22 Peyton Schulz FR-1 North Central (Ill.) 11.85m 38' 10.5"
  • 11.76  
  • 11.85  
  • 11.83  
23 Kendall Kastler SO-2 St. Francis (Ill.) 11.57m 37' 11.5"
  • 11.33  
  • 11.57  
  • 11.33  
24 Taylor Sikora SR-4 North Central (Ill.) 11.52m 37' 9.5"
  • 11.52  
  • 11.47  
25 Alexus Diaz JR-3 Judson 11.41m 37' 5.25"
  • 11.41  
26 Colleen Murray SO-2 Olivet Nazarene 11.32m 37' 1.75"
  • 11.32  
  • 10.85  
27 Jaryn Pellant SO-2 Olivet Nazarene 10.97m 36' 0"
  • 10.97  
28 Tarrah Kamp FR-1 North Central (Ill.) 10.92m 35' 10"
  • 10.92  
29 Ariyan Crittenden JR-3 Lewis 10.67m 35' 0.25"
  • 10.67  
30 Krystina Barksdale FR-1 Calumet-St. Joseph 9.83m 32' 3"
  • 9.83  
31 Adrianna Coil FR-1 Marian (Ind.) 9.67m 31' 8.75"
  • 9.67  
32 Melanie Hill FR-1 Olivet Nazarene 8.93m 29' 3.75"
  • 8.93  
33 Paige Hoog FR-1 Marian (Ind.) 8.67m 28' 5.5"
  • 8.67  
34 Kate DeKryger FR-1 Trinity Christian 8.60m 28' 2.75"
  • 8.60  
35 Sarah Spangler FR-1 Marian (Ind.) 7.81m 25' 7.5"
  • 7.81  
Women's Weight Throw Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK ENGLISH
18 Alyssa Betlejeski FR-1 Lewis 12.54m 10.28m 12.41m 41' 1.75"
23 Kendall Kastler SO-2 St. Francis (Ill.) 11.57m 11.80m 12.26m 37' 11.5"
27 Jaryn Pellant SO-2 Olivet Nazarene 10.97m 12.73m 12.07m 36' 0"
28 Tarrah Kamp FR-1 North Central (Ill.) 10.92m 13.65m 12.01m 35' 10"
29 Ariyan Crittenden JR-3 Lewis 10.67m 8.86m 9.50m 35' 0.25"
30 Krystina Barksdale FR-1 Calumet-St. Joseph 9.83m 12.09m 7.67m 32' 3"
31 Adrianna Coil FR-1 Marian (Ind.) 9.67m 7.83m 11.89m 31' 8.75"
32 Melanie Hill FR-1 Olivet Nazarene 8.93m 7.59m 8.93m 29' 3.75"
33 Paige Hoog FR-1 Marian (Ind.) 8.67m 11.01m 9.02m 28' 5.5"
34 Kate DeKryger FR-1 Trinity Christian 8.60m 9.46m 10.58m 28' 2.75"
35 Sarah Spangler FR-1 Marian (Ind.) 7.81m 9.92m 7.03m 25' 7.5"
Women's Weight Throw Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH
10 Madeleine Robinson SO-2 Olivet Nazarene 15.02m 14.87m 13.67m 14.72m 18.32m 19.23m 13.97m 49' 3.5"
12 Blake Inglis SR-4 Olivet Nazarene 14.39m 14.39m 18.56m 16.84m 16.26m 14.53m 10.36m 47' 2.5"
14 Savannah Leas SO-2 Olivet Nazarene 13.84m 15.64m 11.49m 9.69m 13.56m 17.85m 9.69m 45' 5"
15 Katrina Kopfhamer JR-3 Rockford 13.28m 16.60m 17.26m 12.22m 15.67m 13.55m 10.36m 43' 7"
16 Katie Prendergast JR-3 Marian (Ind.) 12.98m 10.77m 11.68m 11.16m 9.35m 16.48m 14.93m 42' 7"
17 Rachel Bicknase SO-2 Carthage 12.59m 11.21m 12.84m 11.21m 9.69m 8.81m 12.97m 41' 3.75"
20 Kathryn Milschewski SO-2 Carthage 12.27m 14.72m 12.76m 12.39m 12.88m 10.18m 10.43m 40' 3.25"
21 Riley Chambers SO-2 North Central (Ill.) 12.04m 12.88m 14.33m 11.92m 11.08m 15.29m 14.69m 39' 6"
22 Peyton Schulz FR-1 North Central (Ill.) 11.85m 10.31m 12.56m 14.22m 10.07m 8.41m 11.97m 38' 10.5"
24 Taylor Sikora SR-4 North Central (Ill.) 11.52m 14.98m 11.64m 14.05m 9.91m 10.25m 9.45m 37' 9.5"
25 Alexus Diaz JR-3 Judson 11.41m 12.89m 9.93m 10.73m 12.32m 12.09m 13.69m 37' 5.25"
26 Colleen Murray SO-2 Olivet Nazarene 11.32m 8.15m 9.28m 10.53m 8.49m 12.90m 13.58m 37' 1.75"
Women's Weight Throw Flight 3
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH
1 Lane Kadlec SR-4 Lewis 17.37m 57' 0"
2 Elizabeth Willis JR-3 Carthage 16.89m 55' 5"
3 Sarah Schmidt JR-3 Carthage 16.56m 54' 4"
4 Kylie Davis SR-4 Olivet Nazarene 16.51m 54' 2"
5 Kianna Clark JR-3 Lewis 16.36m 53' 8.25"
6 Brittany Bodnar JR-3 St. Francis (Ill.) 16.26m 53' 4.25"
7 Jezri Rinehart SR-4 Olivet Nazarene 16.04m 52' 7.5"
8 Alexandra Draves FR-1 North Central (Ill.) 15.61m 51' 2.75"
9 Brianna Yanni JR-3 St. Francis (Ill.) 15.58m 51' 1.5"
11 Naomi Yamane SR-4 North Central (Ill.) 14.98m 49' 1.75"
13 Kylie Wymer SO-2 Lewis 14.10m 46' 3.25"
19 Ragene Thomas SO-2 Marian (Ind.) 12.40m 40' 8.25"