March 21-22, 2019
|
UNF-Hodges Stadium - Jacksonville, FL

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Kyle Brackman JR-3 Connecticut 14:14.10 14:40.51 12:19.63
2 Michael McGonnigle SR-4 Connecticut 15:55.36 14:44.59 10:36.91
3 Charlie Joslin-Allen FR-1 American Int'l 17:18.18 14:47.33 18:02.55
4 Eric Van Der Els SO-2 Connecticut 10:59.54 14:51.26 17:04.95
5 Christopher Haynes   Unattached 10:25.39 14:53.41 15:29.15
6 Shaun Bullock SO-2 Embry-Riddle 16:50.98 14:54.67 15:21.51
7 Thomas Cain FR-1 Central Arkansas 16:52.05 14:55.62 13:52.93
8 Joshua Wagner SO-2 Florida Southern 12:06.40 14:56.79 13:00.21
9 Patrick Hanley SR-4 Maryland 18:07.20 14:58.51 11:04.90
10 Ian Mickool SO-2 Connecticut 14:25.81 15:01.88 17:35.20
11 Siem Mehretu SR-4 American Int'l 17:44.38 15:02.01 14:34.95
12 Aidan Fiol SR-4 Connecticut 14:25.36 15:10.90 13:58.03
13 Kyle Barber SR-4 Connecticut 14:56.00 15:14.28 19:30.28
14 Gerard Gill JR-3 New Jersey Institute 19:41.70 15:16.04 11:08.71
15 Brian McGlew SO-2 New Jersey Institute 14:14.22 15:18.51 17:08.74
16 Evan Fuller FR-1 Flagler 13:29.66 15:20.06 16:52.07
17 Peter Garmon SR-4 Connecticut 15:59.12 15:22.23 15:59.12
18 John Ward SO-2 Clemson 14:56.66 15:24.39 14:10.44
19 John Bobo SO-2 North Florida 14:56.82 15:24.55 17:33.99
20 Joshua Coffelt JR-3 Alabama State 14:32.00 15:27.66 15:18.39
21 Paris Williams SO-2 Embry-Riddle 13:37.55 15:29.03 15:01.16
22 Matthew Taddeo   Team FTC 14:52.48 15:29.66 12:23.73
23 Connor Norton FR-1 Flagler 19:59.56 15:37.15 17:57.73
24 Garrett Noltemeyer JR-3 Embry-Riddle 19:23.26 15:38.11 12:58.64
25 Malte Stockhausen JR-3 Florida Tech 12:23.55 15:41.20 20:14.15
26 Joseph Berg JR-3 Florida Tech 12:42.69 15:41.59 18:59.33
27 Alex Turnock JR-3 Jacksonville 19:27.76 15:41.74 14:45.24
28 Robert Spies SO-2 New Jersey Institute 15:45.86 15:45.86 17:01.53
29 Brian Cheluget JR-3 Embry-Riddle 16:26.31 15:48.37 16:07.34
30 Alejandro Hernandez   Unattached 18:42.64 15:59.52 13:54.79
31 Matthew Cashin SO-2 North Florida 18:57.37 16:03.87 14:37.13
32 Tate Whaley FR-1 Central Arkansas 18:39.74 16:05.29 13:01.89
33 Pedro Cuervo Senior Runners Broadcast Company 11:44.71 16:05.35 20:35.65
34 Nicholas Ramirez SR-4 New Jersey Institute 18:09.58 16:21.60 20:07.37
35 Lucas Harbour SO-2 Florida Tech 16:25.73 16:56.21 14:03.46
36 Matthew Kraska JR-3 Florida Tech 15:24.27 17:06.96 16:15.62
37 Dylan Clark Freshman Team FTC 12:20.11 17:07.93 19:11.29
38 JaSun Watts JR-3 Florida Tech 21:02.98 17:50.32 12:50.63
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Kyle Brackman JR-3 Connecticut 12:19.63 17:19.01 14:40.51
2 Michael McGonnigle SR-4 Connecticut 12:14.21 16:57.28 14:44.59
3 Charlie Joslin-Allen FR-1 American Int'l 17:53.67 11:32.12 14:47.33
4 Eric Van Der Els SO-2 Connecticut 11:35.19 10:32.80 14:51.26
5 Christopher Haynes   Unattached 12:48.34 13:06.20 14:53.41
6 Shaun Bullock SO-2 Embry-Riddle 16:50.98 18:56.23 14:54.67
7 Thomas Cain FR-1 Central Arkansas 11:38.59 17:18.92 14:55.62
8 Joshua Wagner SO-2 Florida Southern 13:18.15 15:14.73 14:56.79
9 Patrick Hanley SR-4 Maryland 11:04.90 18:07.20 14:58.51
10 Ian Mickool SO-2 Connecticut 19:14.41 10:31.32 15:01.88
11 Siem Mehretu SR-4 American Int'l 10:49.45 16:59.28 15:02.01
12 Aidan Fiol SR-4 Connecticut 18:49.52 19:44.17 15:10.90
13 Kyle Barber SR-4 Connecticut 16:54.85 14:19.43 15:14.28
14 Gerard Gill JR-3 New Jersey Institute 17:42.61 16:47.65 15:16.04
15 Brian McGlew SO-2 New Jersey Institute 12:33.18 16:59.55 15:18.51
16 Evan Fuller FR-1 Flagler 12:16.05 14:06.46 15:20.06
17 Peter Garmon SR-4 Connecticut 15:22.23 19:58.90 15:22.23
19 John Bobo SO-2 North Florida 19:34.18 19:34.18 15:24.55
20 Joshua Coffelt JR-3 Alabama State 16:23.32 18:51.75 15:27.66
21 Paris Williams SO-2 Embry-Riddle 18:34.84 13:46.84 15:29.03
25 Malte Stockhausen JR-3 Florida Tech 14:35.32 18:02.38 15:41.20
27 Alex Turnock JR-3 Jacksonville 19:46.60 13:58.15 15:41.74
29 Brian Cheluget JR-3 Embry-Riddle 13:35.60 18:29.60 15:48.37
31 Matthew Cashin SO-2 North Florida 14:37.13 17:30.62 16:03.87
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
18 John Ward SO-2 Clemson 15:33.64 13:24.22 11:33.30 15:24.39
22 Matthew Taddeo   Team FTC 12:33.03 11:37.25 15:01.77 15:29.66
23 Connor Norton FR-1 Flagler 18:07.10 18:16.47 19:40.81 15:37.15
24 Garrett Noltemeyer JR-3 Embry-Riddle 18:36.35 15:19.35 11:24.82 15:38.11
26 Joseph Berg JR-3 Florida Tech 16:56.92 11:55.61 19:08.74 15:41.59
28 Robert Spies SO-2 New Jersey Institute 18:26.66 16:52.07 13:42.90 15:45.86
30 Alejandro Hernandez   Unattached 15:49.93 17:35.48 18:42.64 15:59.52
32 Tate Whaley FR-1 Central Arkansas 12:23.28 15:55.64 14:48.07 16:05.29
33 Pedro Cuervo Senior Runners Broadcast Company 20:35.65 15:46.05 18:30.16 16:05.35
34 Nicholas Ramirez SR-4 New Jersey Institute 12:35.84 17:59.76 14:53.26 16:21.60
35 Lucas Harbour SO-2 Florida Tech 15:45.08 12:21.84 14:44.11 16:56.21
36 Matthew Kraska JR-3 Florida Tech 17:48.04 21:44.24 15:14.00 17:06.96
37 Dylan Clark Freshman Team FTC 12:20.11 18:40.45 17:07.93 17:07.93
38 JaSun Watts JR-3 Florida Tech 13:22.74 18:33.14 13:22.74 17:50.32