April 18, 2019
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jesse Middendorf FR-1 Concordia-Moorhead 2:01.96 2:01.96 1:44.54 2:31.00 2:29.84 2:15.90 1:56.15
2 Hunter Staack SO-2 Minnesota 2:21.94 2:03.32 2:25.43 1:21.44 1:30.75 1:50.53 1:56.34
3 Cory Warner JR-3 Concordia-St. Paul 1:46.02 1:26.00 2:26.08 1:24.82 1:33.07 2:31.97 1:57.80
4 Brian Carl SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:54.53 1:35.64 1:30.92 2:09.88 2:29.95 1:33.28 1:58.07
5 Mason Thedens FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:29.86 2:07.69 2:20.70 1:32.22 1:55.87 1:34.59 1:58.23
6 Noah Torvik SO-2 Minnesota-Duluth 2:06.07 2:25.10 2:01.31 2:17.96 2:14.39 2:08.45 1:58.93
7 Cole Fechner FR-1 Minnesota-Duluth 1:31.70 1:45.99 1:49.56 1:50.75 2:12.18 2:26.47 1:59.08
8 Landon Javens FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:46.24 1:37.89 2:07.73 2:16.09 2:00.57 2:11.31 1:59.37
9 Sam Primozich SO-2 St. Olaf 2:11.52 2:05.54 1:24.89 2:01.96 1:52.39 2:01.96 1:59.56
10 Reuben Kosche SO-2 St. Olaf 2:29.88 1:43.12 2:17.89 1:59.90 1:23.93 2:11.89 1:59.90
11 Connor Haugrud SO-2 Concordia-Moorhead 1:49.16 2:27.54 1:58.75 1:43.16 2:28.74 2:20.35 1:59.95
12 Wyatt Midtvedt JR-3 Minnesota-Duluth 2:33.69 2:09.68 1:25.25 1:34.86 1:32.46 2:26.49 2:00.07
13 Justin Kringler FR-1 Concordia-Moorhead 2:31.32 2:14.50 2:28.92 2:00.09 1:49.29 2:00.09 2:00.09
14 Collin Kiley JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:28.03 1:35.27 1:34.06 2:03.01 2:23.51 1:29.24 2:00.59
15 Jack Osborne FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:29.85 2:30.55 1:49.27 2:35.41 1:35.92 2:37.84 2:01.41
16 Aric Brodie FR-1 Hamline 2:14.63 2:21.98 1:25.68 2:26.87 1:53.83 1:57.50 2:02.39
17 Luke Lahr SR-4 Minnesota-Duluth 2:14.71 2:09.81 2:07.36 1:51.44 1:52.67 2:24.51 2:02.46
18 Spencer McNall FR-1 Macalester 1:32.11 2:24.92 1:50.53 2:02.81 2:24.92 1:46.85 2:02.81
19 Aaron Nunemacher FR-1 Minnesota-Duluth 2:08.37 2:40.78 2:25.82 2:32.05 2:24.57 2:40.78 2:04.63
20 Tyler Anderson   Unattached 2:16.12 1:37.41 1:34.91 1:58.64 1:48.65 2:36.10 2:04.88
21 Ryan McCue SO-2 Bethany Lutheran 2:11.79 1:42.36 1:52.60 1:32.13 2:10.51 2:07.95 2:07.95
22 Dylan Chiabotti FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:37.25 2:07.47 1:51.70 2:40.32 2:39.01 2:39.01 2:11.41
23 Anders Narum SO-2 St. Olaf 2:31.11 2:44.37 2:19.18 2:31.11 2:50.99 2:41.72 2:12.55
24 Spencer Goodwin FR-1 Northwestern (Minn.) 2:03.90 2:22.55 1:41.25 1:39.92 2:53.19 1:51.91 2:13.22
25 Brent Reller FR-1 Northwestern (Minn.) 2:02.94 1:37.55 2:25.66 1:46.91 2:48.38 2:43.03 2:13.63
26 Max Mayer SO-2 St. Olaf 2:42.52 2:27.24 1:55.29 2:21.68 1:53.90 2:48.07 2:18.90
27 Tim Morgenstern FR-1 Concordia-St. Paul 2:54.47 2:07.66 2:30.35 1:49.22 2:40.28 2:55.89 2:21.84
28 Zach Jacoby FR-1 Wis.-River Falls 2:27.23 2:58.68 1:42.92 2:51.53 2:50.10 2:00.07 2:22.94
29 Keith Garner FR-1 North Central (Minn.) 2:05.28 2:11.03 2:19.67 2:16.79 2:51.35 2:36.95 2:23.99
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jesse Middendorf FR-1 Concordia-Moorhead 1:30.60 1:56.15 2:18.22
2 Hunter Staack SO-2 Minnesota 1:24.93 1:56.34 1:44.71
3 Cory Warner JR-3 Concordia-St. Paul 2:14.30 1:57.80 1:30.71
4 Brian Carl SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:22.65 1:58.07 1:39.18
6 Noah Torvik SO-2 Minnesota-Duluth 1:33.96 1:58.93 1:36.34
9 Sam Primozich SO-2 St. Olaf 2:01.96 1:59.56 1:53.59
14 Collin Kiley JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:06.62 2:00.59 1:52.15
17 Luke Lahr SR-4 Minnesota-Duluth 2:01.24 2:02.46 2:35.53
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Mason Thedens FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:45.23 1:58.23 1:34.59 2:05.33
7 Cole Fechner FR-1 Minnesota-Duluth 1:30.50 1:59.08 1:51.94 1:38.84
8 Landon Javens FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:46.24 1:59.37 2:33.99 1:27.14
10 Reuben Kosche SO-2 St. Olaf 1:26.33 1:59.90 1:56.31 2:17.89
11 Connor Haugrud SO-2 Concordia-Moorhead 2:03.55 1:59.95 2:02.35 1:50.36
12 Wyatt Midtvedt JR-3 Minnesota-Duluth 2:13.28 2:00.07 1:49.27 1:39.66
13 Justin Kringler FR-1 Concordia-Moorhead 1:48.09 2:00.09 2:27.71 2:32.52
15 Jack Osborne FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:11.13 2:01.41 1:32.28 2:18.41
18 Spencer McNall FR-1 Macalester 2:17.55 2:02.81 2:12.64 1:39.48
19 Aaron Nunemacher FR-1 Minnesota-Duluth 1:27.24 2:04.63 2:25.82 2:29.56
27 Tim Morgenstern FR-1 Concordia-St. Paul 2:58.72 2:21.84 1:46.38 2:20.43
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Aric Brodie FR-1 Hamline 2:37.89 2:02.39
20 Tyler Anderson   Unattached 2:07.38 2:04.88
21 Ryan McCue SO-2 Bethany Lutheran 1:41.08 2:07.95
22 Dylan Chiabotti FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:02.22 2:11.41
23 Anders Narum SO-2 St. Olaf 2:27.13 2:12.55
24 Spencer Goodwin FR-1 Northwestern (Minn.) 2:07.90 2:13.22
25 Brent Reller FR-1 Northwestern (Minn.) 1:46.91 2:13.63
26 Max Mayer SO-2 St. Olaf 2:50.85 2:18.90
28 Zach Jacoby FR-1 Wis.-River Falls 2:35.81 2:22.94
29 Keith Garner FR-1 North Central (Minn.) 2:03.84 2:23.99