May 10-11, 2019
|
Minnesota-Duluth - Duluth, MN

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Mason Phillips JR-3 Sioux Falls 1:44.95 1:52.84 2:19.93 2:04.13 2:12.03 10
2 Cory Myers FR-1 U-Mary 1:52.24 1:53.37 1:29.57 1:48.84 1:32.97 8
3 Benjamin Allen JR-3 Concordia-St. Paul 1:28.53 1:53.49 1:51.22 1:37.61 2:04.84 6
4 Jacob Wahlers SO-2 Minnesota State 1:39.04 1:53.83 2:25.71 1:23.10 2:18.88 5
5 Ben Schmied FR-1 Minnesota State 1:30.37 1:54.39 1:33.80 1:39.52 1:38.38 4
6 Billy Beseman JR-3 Sioux Falls 1:50.37 1:56.17 2:20.57 1:48.04 1:25.97 3
7 Austin Pasch SR-4 Minnesota State 1:42.70 1:56.70 1:42.70 2:11.87 1:55.54 2
8 Cory Warner JR-3 Concordia-St. Paul 1:42.30 2:01.78 1:45.95 2:32.23 1:31.34 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Austin Pasch SR-4 Minnesota State 1:52.59 1:50.34
2 Billy Beseman JR-3 Sioux Falls 1:55.27 2:13.72
3 Benjamin Allen JR-3 Concordia-St. Paul 1:57.27 1:46.72
4 Mason Phillips JR-3 Sioux Falls 1:52.84 2:09.77
5 Jacob Wahlers SO-2 Minnesota State 1:55.75 2:16.59
6 Ben Schmied FR-1 Minnesota State 1:57.44 2:13.89
7 Cory Myers FR-1 U-Mary 1:53.87 2:05.26
8 Cory Warner JR-3 Concordia-St. Paul 1:54.44 1:44.14
9 Noah Melton FR-1 Augustana (S.D.) 1:56.41 1:26.15
10 Aaron Mayfield SO-2 Minnesota State 1:56.58 1:51.92
11 Ty Trainor FR-1 U-Mary 1:57.42 2:24.43
12 Jake Kluver SO-2 Minnesota-Duluth 1:57.55 1:37.57
13 Nathan Pearson JR-3 Wayne State (Neb.) 1:58.09 1:22.67
14 Cole Fechner FR-1 Minnesota-Duluth 1:58.22 2:23.05
15 Bryce Holcomb SO-2 Wayne State (Neb.) 1:58.44 1:43.05
16 Andrew Ruiz SO-2 Minnesota State 1:59.08 2:22.90
17 Nick Reiffenberger SR-4 Augustana (S.D.) 1:59.38 2:14.90
18 Noah Torvik SO-2 Minnesota-Duluth 1:59.47 2:03.06
19 Cole Lebourgeois SO-2 Minnesota-Duluth 1:59.66 1:42.91
20 Christian Leonard SO-2 Minnesota-Duluth 1:59.98 1:47.99
21 Andrew Arthur FR-1 Minnesota-Duluth 2:00.19 1:26.54
22 Jakob Kemper FR-1 Wayne State (Neb.) 2:00.24 1:32.59
23 Nathan Hiemer SO-2 Wayne State (Neb.) 2:01.02 1:42.87
24 Jonathan Tostenson FR-1 Minnesota-Duluth 2:01.95 2:04.39
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Billy Beseman JR-3 Sioux Falls 1:55.27 2:13.72
5 Jacob Wahlers SO-2 Minnesota State 1:55.75 2:27.01
10 Aaron Mayfield SO-2 Minnesota State 1:56.58 2:07.08
14 Cole Fechner FR-1 Minnesota-Duluth 1:58.22 1:49.95
17 Nick Reiffenberger SR-4 Augustana (S.D.) 1:59.38 1:41.48
20 Christian Leonard SO-2 Minnesota-Duluth 1:59.98 2:34.78
22 Jakob Kemper FR-1 Wayne State (Neb.) 2:00.24 2:14.67
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Benjamin Allen JR-3 Concordia-St. Paul 2:31.28 1:57.27 1:54.93 2:31.28 2:24.25 2:24.25
6 Ben Schmied FR-1 Minnesota State 2:27.98 1:57.44 1:57.44 2:26.80 1:56.27 1:41.00
13 Nathan Pearson JR-3 Wayne State (Neb.) 1:43.92 1:58.09 2:01.64 1:40.38 2:31.16 1:53.37
15 Bryce Holcomb SO-2 Wayne State (Neb.) 2:06.73 1:58.44 1:51.34 1:27.65 2:29.24 1:50.15
16 Andrew Ruiz SO-2 Minnesota State 2:33.62 1:59.08 2:22.90 1:57.89 1:28.12 1:26.93
18 Noah Torvik SO-2 Minnesota-Duluth 1:58.28 1:59.47 2:06.64 1:47.53 1:33.19 2:34.12
21 Andrew Arthur FR-1 Minnesota-Duluth 2:02.60 2:00.19 2:25.43 2:31.44 1:58.99 2:01.40
24 Jonathan Tostenson FR-1 Minnesota-Duluth 2:31.22 2:01.95 2:06.83 1:41.22 1:54.64 1:43.66
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Austin Pasch SR-4 Minnesota State 2:25.25 1:52.59
4 Mason Phillips JR-3 Sioux Falls 1:30.28 1:52.84
7 Cory Myers FR-1 U-Mary 1:26.55 1:53.87
8 Cory Warner JR-3 Concordia-St. Paul 2:17.33 1:54.44
9 Noah Melton FR-1 Augustana (S.D.) 1:29.64 1:56.41
11 Ty Trainor FR-1 U-Mary 1:45.68 1:57.42
12 Jake Kluver SO-2 Minnesota-Duluth 1:46.97 1:57.55
19 Cole Lebourgeois SO-2 Minnesota-Duluth 1:47.70 1:59.66
23 Nathan Hiemer SO-2 Wayne State (Neb.) 2:19.18 2:01.02